Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublare?

Creat de StarDust, 12 Ianuarie 2008, 16:03:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

#30
Citat din: darieglobur din  29 Martie 2008, 19:20:56
stiintific nu mi le pot explica si, daca vrei, nici stiinta insasi nu le poate explica.

darieglobur,
eu am dat o explicatie destul de stiintifica si logica referitor la experienta pe care a avut-o colegul nostru ''StarDust''
Sunt sigur ca experienta lui nu are legatura cu deduplarea corpului ci mai bine spus de un scurt vis incheiat cu un SOC(shoc) de corp.Te rog sa citesti cele precizate de mine in ultimul post din prima pagina al acestui topic adica,vezi linkul de mai jos:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1592.msg27317.html#msg27317

O explicatie destul de normala al unei experiment pe care a-l putem avea cu totii numai ca uneori subconstientul fiind confuz va specula binenteles neavand o explicatie logica ajunganduse la fabulatii si intrebari precum:oare sa fi fost o experienta de debulare?Poate de ceva paranormal?Poate de altceva...si asa mai departe.Odata ce nu avem raspunsuri binenteles ca subconstientul omului va specula si va exagera enorm pentru ca pana la urma urmei nici dovezi nu exista pentru a fi verificat.  :wink:

darieglobur

jackie, nu ma indoiesc de faptul ca poti da o explicatie logica intamplarii de-aici; nu am citit inca ceea ce ai spus tu dar o sa citesc cat de curand si o sa-ti spun ce cred si eu in legatura cu explicatia ta.
insa ceea ce voiam eu sa spun e ca deocamdata nu exista o explicatie stiintifica, unanim acceptata, a acestor "fenomene", sa le spunem asa (cum ar fi visele profetice, dedublarea, clarvederea, clarauditia si multe altele), incadrate generic in ceea ce numim paranormal. pentru a explica stiintific aceste lucruri trebuiesc schimbate paradigmele stiintei actuale.
...und Sie fliegen doch!

MrWhite

Offtopic: Bine v-am gasit!
Asa, deci sa luam punct cu punct:
1.
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34Brusc m-am vazut intre cele doua paturi,...

   Aici lispseste un element care ar aduce mai multa greutate experientei. Dupa cate am inteles nu ai vazut propriul tau corp in pat.

2.
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
dar cu cat ma indepartam de patul meu, cu atat depuneam un efort tot mai mare ca sa inaintez.

   Inca ceva destul de atipic, ar trebui sa fi fost destul de usor.

3.
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
Primul lucru care l-am facut, am privit in jos, si eram exact deasupra florilor de pe pervaz, apoi m-am uitat afara unde totul se vedea intr-o lumina alburie, si clar.Toata observatia mea, din momentul in care a ajuns la geam a durat max. 10 sec.

   Un plus si un minus. Plus ar fi lumina alburie caracterisca decorporalizarii "low level", acea in care
s-ar putea actiona fizic. Minusul ar fi ca nu ai nici un element, intamplare care s-o poti verifica.


---

   Din punctul meu de vedere lipsesc elemente care pot verifica veridicitatea decorporalizarii. Dar...
de atunci ai mai visat si se pare ca nici un alt vis nu a ramas atat de clar. Ar mai fi de adaugat si senzatia ta clara ca experienta pe care ai avut-o nu seamana cu altceva.

Am citit cu atentie si alte explicatii, cele cu "socul de corp". Prima parte e ok, e un lucru stiut.
dar...
Citat
Fratele tau nu a spus ca a vazut cum s-a miscat scaunul ci ca i s-a parut ca sa miscat scaunul de la birou.Deoarece el auzind socul din cauza zguduirei  a corpului tau in subcontientul lui s-a gandit rapid la un element din camera care ar putea face zgomot si subcontientul lui s-a dus direct cu gandul la scaun.

asta este pura speculatie, prea fortata dupa parerea mea. Nu exista nici macar un element sa sustina acest intreg lant de supozitii ale lui jackie28t

   Din punctul meu de vedere nu exista suficiente elemente pentru a certifica o dedublare. Poate sa fi fost, poate sa nu fi fost. Daca vedeai o intamplare care sa n-o fi putut vedea altfel si o verificai aveai o certitudine. Dar am inteles ca nu a fost.  :|


Kymosabe

Citat din: mistic din  06 Februarie 2008, 08:05:53
Am cateodata vise in care ma lupt cu cineva sau alerg de ceva numai ca ma misc foarte foarte incet si pierd. Este frustrant un vis ca asta.

Citat din: backyard din  06 Februarie 2008, 23:42:12
Si eu am vise de-alea! And man that sux! 

Citat din: Kymosabe din  07 Februarie 2008, 16:14:16
Va recomand sa cititi Sigmund Freud - Interpretarea viselor   . :lol:

Citat din: darieglobur din  29 Martie 2008, 15:58:18
da, insa freud nu explica astfel de lucruri ca dedublare, vise profetice etc...

Era un sfat pentru  mistic, respectiv backyard , nicidecum unul adresat lui Stardust . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jackie28t

#34
Citat din: MrWhite din  30 Martie 2008, 01:13:17
asta este pura speculatie, prea fortata dupa parerea mea. Nu exista nici macar un element sa sustina acest intreg lant de supozitii ale lui jackie28t

MrWhite,dar de ce mi-ai ingrosat numele?Ai vrut s-mi faci reclama?  :lol: LOL

Citat din: MrWhite din  30 Martie 2008, 01:13:17
   Din punctul meu de vedere nu exista suficiente elemente pentru a certifica o dedublare.

Asta spuneam si eu.Nu exista nici o dovada.Ba mai mult eu am si redat o posibila explicatie destul de logica al acelui caz.


Citat din: MrWhite din  30 Martie 2008, 01:13:17
Poate sa fi fost, poate sa nu fi fost.

Ca la gradinita. :-D Crezi ca are vre-o valoare propozitia ta precum ca poate sa fi fost sau nu?Asta o putem spune si noi. :wink:


Citat din: MrWhite din  30 Martie 2008, 01:13:17
Daca vedeai o intamplare care sa n-o fi putut vedea altfel si o verificai aveai o certitudine.

Aici cam ai dat-o prin strachini ca nu prea a-i vad logica la cea ce spui.

Pentru clarificare.Eu am explicat ca experienta colegului nostru ''StarDast'' seamana foarte mult cu un ''soc de corp'' decat cu un caz de dedublare.
Si sunt sigur ca a fost doar u simplu vis mai lucid incheiat cu un soc de corp.Am si argumentat cum si ce.Binenteles fara dovezi ca dovezi nu are nimeni din acest topic.Tot ce avem este o poveste a unei intamplari si multe ''pareri'' sau explicatii care sunt invartite in jur.Daca are cineva dovezi solide si clare sa le prezinte dar ma indoiesc ca exista.

Si ca sa fim intelesi.Nu exista dovezi solide ca exista asa ceva ca dedublare.Doar povesti si speculatii.
Iar daca cineva ma contrazice atunci sa prezinte si dovezile. 8-)

StarDust

#35
Citat din: MrWhite din  30 Martie 2008, 01:13:17
Offtopic: Bine v-am gasit!
Asa, deci sa luam punct cu punct:
1.
   Aici lispseste un element care ar aduce mai multa greutate experientei. Dupa cate am inteles nu ai vazut propriul tau corp in pat.

2.
   Inca ceva destul de atipic, ar trebui sa fi fost destul de usor.

3.
   Un plus si un minus. Plus ar fi lumina alburie caracterisca decorporalizarii "low level", acea in care
s-ar putea actiona fizic. Minusul ar fi ca nu ai nici un element, intamplare care s-o poti verifica.
---

1. Intr-adevar, nu mi-am vazut corpul fizic, atentia mea era indreptata exclusiv "inainte" eram hotarat sa ajung la geam...
2.Aveam un fel de "corp" pe care il simteam, dar nu il vedeam, de fapt, pluteam, dar stiu ca la un moment dat, m-am prins cu "ceva" de scaun, pe masura ce ma indepartam de pat/corp fizic, inaintarea devenea tot mai dificila.
3. A doua zi am verificat ceva, si anume, am incercat sa privesc florile de pe pervazul ferestrei in modul in care imi amintesc ca le-am vazut in cursul experientei, in orice caz, trebuia sa trec prin perdeaua de la fereastra.

Jackie, poate ca il luam si eu ca simplu vis, dar modul in care s-a speriat fratele meu, si motivul ptr. care s-a speriat, pe mine m-a cam pus pe ganduri... cum iti explici corespondenta dintre experienta mea, si ceea ce a auzit el? E singurul lucru care m-a facut sa ma gandesc serios la aceasta intamplare... Ca-ci, eu sunt convins ca fratele meu mi-a intrerupt "experienta" deoarece se ridicase si ma striga pe nume ptr. ca se speriase ca a auzit ca "parca s-a miscat scaunul". Inca ceva, nu incerc sa demonstrez ca a fost o dedublare, am expus intamplarea exact cum am trait-o, in rest liber la comentarii/pareri.

Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

MrWhite

CitatDaca vedeai o intamplare care sa n-o fi putut vedea altfel si o verificai aveai o certitudine.
Este un element esential. De exemplu in timpul dedublarii putea sa viziteze un prieten si sa vada exact ce face. Daca se verificau intamplarile pe care le-ar fi vazut, totul era ceva mai mult decat un simplu vis. Asa se face in lumea asta, se verifica. Te duci intentionat intr-un loc unde poti vedea ceva verificabil si pe cat posibil ceva care nu este comun, care nu-l poti sti dinainte.  Cel putin atat, dar dupa standarde se fac verificari multiple.

  Imi pare rau jackie28t, asta nu era o lupta intre doua orgolii. Imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva, nu am avut nici o clipa intentia.

StarDust

"Daca vedeai o intamplare care sa n-o fi putut vedea altfel si o verificai aveai o certitudine."
Am inteles exact ce ai vrut sa zici MrWhite, din pacate, nu am apucat sa imi continui experienta si nici nu am mai avut parte de alta... Daca era...era excelent. :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

Sper ca va dati seama ca incidentul lui ''StarDust'' are toate caracteristicile unui vis lucid incheiat cu un soc de corp asa cum am si incercat sa explic de la inceput.Ma bucur ca pana la urma sa inteles. :-D

askey

Citat din: jackie28t din  30 Martie 2008, 13:45:47
Sper ca va dati seama ca incidentul lui ''StarDust'' are toate caracteristicile unui vis lucid incheiat cu un soc de corp asa cum am si incercat sa explic de la inceput.Ma bucur ca pana la urma sa inteles. :-D

ce intelegi prin "vis lucid" ?

jackie28t

Citat din: askey din  31 Martie 2008, 02:32:35
ce intelegi prin "vis lucid" ?

askey,un vis lucid este un vis care pare mult mai real fata de celelalte vise pe care le avem.
Aceste vise sunt mai rare,raman in memorie mult mai bine si uneori poate soca subiectul/persoana facand sa se intrebe daca a fost real sau doar un vis aparand si acea confuzie de asa spus paranormal.

askey

Citat din: jackie28t din  31 Martie 2008, 05:59:10
askey,un vis lucid este un vis care pare mult mai real fata de celelalte vise pe care le avem.
Aceste vise sunt mai rare,raman in memorie mult mai bine si uneori poate soca subiectul/persoana facand sa se intrebe daca a fost real sau doar un vis aparand si acea confuzie de asa spus paranormal.

jackie28t, nu stiu de ce aveam o presimtire la ce fel de raspuns o sa-mi dai... acum, pentru a stabili niste reguli de bun simt zic eu, cand mai faci niste afirmatii pune in fata "dupa parerea mea" ... pentru ca habar nu ai despre subiect. Mai clar, special pentru tine, intr-un "vis lucid" constientizezi ca visezi si totusi visul continua. Fenomene interesante legate de "visul lucid" sunt prelungirea visului, OBE si Astral Projection. Statistic vorbind 1/10 persoane au avut "vise lucide" ... spunea cineva pe forum ca daca nu-ti vezi corpul nu este OBE. Exista si exceptii, asa se explica cele 10 secunde ale lui StarDust, daca isi vedea corpul decorporalizarea dura mult mai putin. Majoritatea celor ce experimenteaza OBE se sperie cand isi vad propriul corp.

darieglobur

Citat din: Kymosabe din  30 Martie 2008, 01:31:51
Era un sfat pentru  mistic, respectiv backyard , nicidecum unul adresat lui Stardust . :lol:


kymo, am inteles asta :-D...interventia mea nu a fost ca sa te corectez pe tine ci doar o remarca generala cu scopul, daca vrei, de a intra si eu in discutia asta, care mi se pare interesanta.
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: jackie28t din  29 Martie 2008, 19:29:57
darieglobur,
eu am dat o explicatie destul de stiintifica si logica referitor la experienta pe care a avut-o colegul nostru ''StarDust''
Sunt sigur ca experienta lui nu are legatura cu deduplarea corpului ci mai bine spus de un scurt vis incheiat cu un SOC(shoc) de corp.Te rog sa citesti cele precizate de mine in ultimul post din prima pagina al acestui topic adica,vezi linkul de mai jos:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1592.msg27317.html#msg27317

O explicatie destul de normala al unei experiment pe care a-l putem avea cu totii numai ca uneori subconstientul fiind confuz va specula binenteles neavand o explicatie logica ajunganduse la fabulatii si intrebari precum:oare sa fi fost o experienta de debulare?Poate de ceva paranormal?Poate de altceva...si asa mai departe.Odata ce nu avem raspunsuri binenteles ca subconstientul omului va specula si va exagera enorm pentru ca pana la urma urmei nici dovezi nu exista pentru a fi verificat.  :wink:

jackie, acum am citit mai atent ce-ai zis referitor la acest subiect si sunt de acord ca o varianta de explicatie plauzibila ar fi cea pe ai spus-o in postul adresat mie, si anume:" Sunt sigur ca experienta lui nu are legatura cu deduplarea corpului ci mai bine spus de un scurt vis incheiat cu un SOC(shoc) de corp.". insa, in acest caz, din cate stiu eu (si daca gresesc, te rog sa ma corectezi) nu mai poate fi vorba de un vis lucid -pentru ca intr-un vis lucid esti constient de faptul ca visezi -ci pur si simplu de un vis cu aparenta de realitate. in acest caz ar ramane totusi de explicat niste lucruri cu privire la conexiunile dintre visul respectiv si "perceptia" fratelui despre zgomotul facut de scaun. a fost un zgomot real, facut de scaun, pe care fratele l-a auzit? a fost un alt zgomot, din exterior, ce a avut loc intamplator chiar in momentul in care stardust visa, si pe care fratele l-a perceput gresit ca venind din directia scaunului? a fost un fel de "zgomot subiectiv" perceput de frate, adica un eveniment psihic cu valoare de sincronicitate?

si acum sa spun si parerea mea...
unu, poate fi vorba intr-adevar de un vis, cu aparenta de realitate, dar totusi un simplu vis; in acest caz ramanand a fi explicata legatura legatura dintre acest vis si natura zgomotului auzit de fratele cel mic;
doi, poate fi un eveniment de tipul a ceea ce noi numim obe, in care stardust a experimentat intr-adevar in mod constient sau semi-constient acel drum pana la balcon cu tinutul de scaun etc. insa aici e de discutat ceva, caci ramane sa vedem ce intelegem fiecare prin acest obe.
...und Sie fliegen doch!