Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublare?

Creat de StarDust, 12 Ianuarie 2008, 16:03:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

#15
Jackie, nici nu se poate pune problema sa cosider punctul tau de vedere ca ironic, dimpotriva apreciez foarte mult expunerea ta, totusi, vreau sa precizez cateva lucruri... :
Citat din: jackie28t din  21 Ianuarie 2008, 23:04:23
Este exact socul de care spuneam.Socul de corp efectuat in pat in acelasi loc.Persoana devine confuza la trezire.
Nu am fost deloc confuz, experienta mi-o aminteam la fel de real, ca si cum m-as fi trezit si m-as fi dus sa beau un pahar cu apa, apoi sa revin in pat...(am precizat asta). Confuzia a survenit in momentul cand am incercat rational sa imi explic, cum puteam sa fiu "simultan" in doua locuri, adica si in pat "fizic" si sa umblu prin camera...

Citat din: jackie28t din  21 Ianuarie 2008, 23:04:23
Fratele tau nu a spus ca a vazut cum s-a miscat scaunul ci ca i s-a parut ca sa miscat scaunul de la birou.Deoarece el auzind socul din cauza zguduirei  a corpului tau in subcontientul lui s-a gandit rapid la un element din camera care ar putea face zgomot si subcontientul lui s-a dus direct cu gandul la scaun.

Fratele meu mi-a zis ca doar a auzit cum s-a miscat scaunul si nu l-a vazut miscand,(nici nu avea  cum ca era intuneric) apoi de aceea, s-a ridicat si m-a strigat. El nu a apucat sa adoarma, ne-am zis noapte buna, apoi cam dupa un minut, eu m-am "trezit" langa pat...

Citat din: jackie28t din  21 Ianuarie 2008, 23:04:23
Din punctul meu de vedere cred ca a fost doar in vis si tu ''StarDast'' inainte de a intra in starea de vis aveai in memorie imaginile cele mai apropiate inainte de culcare care erau imaginile din camnera ce cuprindea si scaunul.

Aproape corect Jackie, inainte de a avea aceasta experienta, priveam spre geam, care era slab iluminat de afara, dar nu vedeam nimic altceva, scaun, birou, etc pentru ca era intuneric in restul camerei...

Salutari Jackie, si apreciez punctul tau de vedere!

P.S.
[/quote]
Citat din: Kymosabe din  21 Ianuarie 2008, 21:37:59
Ceea ce ai povestit  tu poate fi o experienta de dedublare (decorporalizare) , dar in acelasi timp este posibil sa fi experimentat , involuntar , si telekinezia . Despre acest fenomen unii spun ca este realizat prin forta gandulu (psihokinezie) .

La asta m-am gandit si eu Kymosabe, dar experienta neavand "repetabilitate" nu am tras nici o concluzie... a ramas doar o experienta...  8-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

backyard

Eu personal nu cred ca a fost un soc de corp! Am adesea astfel de socuri incat m-am obijnuit cu ele! Dupa cum ai zis Jackie, socurile dureaza o secunda! Indeed! El a experimentat prea multe trairi ptr o singura secunda...
Si o intrebare ptr Star Dust: Tu erai in pat si te-ai vazut brusc la geam? Sau te-ai "trezit" constient la geam?
Pentru ca in dedublare constinta merge in "dublura". Iti poti vedea corpul stand in pat(inconstient, repet)...nu invers...
Ciudat...  :|


jackie28t

#17
Citat din: backyard din  04 Februarie 2008, 23:33:58
Eu personal nu cred ca a fost un soc de corp! Am adesea astfel de socuri incat m-am obijnuit cu ele! Dupa cum ai zis Jackie, socurile dureaza o secunda! Indeed!

Ma bucur sa vad ca cineva de pe acest forum a avut un astfel de ''soc de corp'' pentru a confirma trairea lui ''StarDast''
''backyard'' daca ai fi fost in acele momente in pielea lui ''StarDust'' cred ca ai fi inteles cu adevarat momentele lui.
Eu a-mi mentin teoria ca a fost vorba doar de un ''soc de corp'' dar daca sunt dovezi solide care sa elimine acesta ipoteza atunci mi-ar face placere sa le studiez. :wink:

backyard

Da...dar la mine socul mi se manifesta astfel: am impresia ca cad(scuzati cacofonia) de la o distanta mare iar cand ajung jos am un soc si ma trezesc brusc. Totul dureaza o secunda! Desi...socul poate fi o parte din dedublare....Am citit intr-o carte ca atunci cand revenim din dedublare avem acest soc! 

StarDust

Citat din: backyard din  04 Februarie 2008, 23:33:58
Si o intrebare ptr Star Dust: Tu erai in pat si te-ai vazut brusc la geam? Sau te-ai "trezit" constient la geam?
Buna Backyard! 
Nu, asa cum am precizat, m-am pus cu fata in sus  in pat, si m-am trezit langa...(momentul separarii sau nu mi-l amintesc, sau a fost instantaneu). Apoi cu ceva eforturi, care au durat cam 10-20 de secunde am ajuns la geam,pe masura ce ma indepartam de pat, inaintam tot mai dificil, doearece "o forta" ma atragea spre inapoi...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

backyard

Hm...atunci se poate chiar sa nu fi fost vorba de dedublare...nu stiu...sunt confuz!!

mistic

Citat din: StarDust din  05 Februarie 2008, 15:21:49
inaintam tot mai dificil, doearece "o forta" ma atragea spre inapoi...
Am cateodata vise in care ma lupt cu cineva sau alerg de ceva numai ca ma misc foarte foarte incet si pierd. Este frustrant un vis ca asta.

backyard

Si eu am vise de-alea! And man that sux! 

Kymosabe

#23
Citat din: mistic din  06 Februarie 2008, 08:05:53
Am cateodata vise in care ma lupt cu cineva sau alerg de ceva numai ca ma misc foarte foarte incet si pierd. Este frustrant un vis ca asta.

Citat din: backyard din  06 Februarie 2008, 23:42:12
Si eu am vise de-alea! And man that sux! 


Va recomand sa cititi Sigmund Freud - Interpretarea viselor   . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Citat din: mistic din  06 Februarie 2008, 08:05:53
Am cateodata vise in care ma lupt cu cineva sau alerg de ceva numai ca ma misc foarte foarte incet si pierd. Este frustrant un vis ca asta.
Nu ma luptam cu nimeni, nu alergam, doar vroiam sa ajung la geam... si nu a fost de loc frustrant, mergeam inainte, m-am "agatat de scaun" si am ajuns la geam...(perfect constient). Ce m-a frapat... a fost faptul ca in acel moment experienta mi se parea absolut fireasca...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

askey

fenomenul de dedublare poate fi experimentat de oricine, pe astraldynamics se gasesc mai multe metode pentru a induce aceasta stare ... Stardust, felicitari pentru cele 10 secunde ... e o performanta  :-D

MrWhite

@ lylyt_ice Deci , exista mai multe forme de dedublare, in functie de cate corpuri "pleaca".
In cea mai completa forma corpul fizic intra intr-o stare identica cu moartea clinica. In aceasta forma, partea dedublata care include si corpurile mai grosiere intampina rezistenta la trecerea prin obstacole.
De asemenea se poate actiona fizic asupra lumii fizice. Am un prieten care a facut-o intr-o stare alterata de constiinta. Spre groaza nevestei s-a jucat cu intrerupatorul de la living. Pentru el era doar un exercitiu de vedere la distanta. Omu credea ca totul se petrece doar in mintea lui, inutil sa va spun ce surprins a fost atunci cand a venit acasa sa-si gaseasca sotia intr-o stare accentuata de groaza, cu toate luminile din casa aprinse.

darieglobur

Citat din: Kymosabe din  07 Februarie 2008, 16:14:16

Va recomand sa cititi Sigmund Freud - Interpretarea viselor   . :lol:


da, insa freud nu explica astfel de lucruri ca dedublare, vise profetice etc...
...und Sie fliegen doch!

StarDust

Citat din: darieglobur din  29 Martie 2008, 15:58:18
da, insa freud nu explica astfel de lucruri ca dedublare, vise profetice etc...

Corect, dar cum iti explici actiunea asupra corpurilor fizice sau vizualizarea unor evenimente/locuri, confirmate de catre alte persoane, si pe care nu aveai de unde sa le stii tu personal? Sincer, ptr mine, ceea ce am descris, era clar o dedublare necontrolata, nu aveam nevoie de confirmarea nimanui, stiu exact ce am vazut/simtit/facut, dar ceea ce mi-a spus fratele meu, m-a cam socat putin... mi-a confirmat pe undeva, ca ceea ce am vazut/facut nu era doar rodul imaginatiei mele.

"MrWhite" cam la ceea ce ai spus, m-am gandit si eu... Aceasta intamplare pot sa zic ca a fost "ceva" remarcabil trait de mine, si din pacate singura "chestie" de genul acesta traita de mine...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

darieglobur

Citat din: StarDust din  29 Martie 2008, 18:56:35
Corect, dar cum iti explici actiunea asupra corpurilor fizice sau vizualizarea unor evenimente/locuri, confirmate de catre alte persoane, si pe care nu aveai de unde sa le stii tu personal? Sincer, ptr mine, ceea ce am descris, era clar o dedublare necontrolata, nu aveam nevoie de confirmarea nimanui, stiu exact ce am vazut/simtit/facut, dar ceea ce mi-a spus fratele meu, m-a cam socat putin... mi-a confirmat pe undeva, ca ceea ce am vazut/facut nu era doar rodul imaginatiei mele.

"MrWhite" cam la ceea ce ai spus, m-am gandit si eu... Aceasta intamplare pot sa zic ca a fost "ceva" remarcabil trait de mine, si din pacate singura "chestie" de genul acesta traita de mine...

stiintific nu mi le pot explica si, daca vrei, nici stiinta insasi nu le poate explica. insa metafizic m-as incumeta sa le explic. exista nenumarate scrieri in acest sens, in special in filosofiile orientale (si as da fie si numai un exemplu banal aici: yoga-sutra, a lui patanjali), care descriu aceste lucruri ca pe un fapt banal. pe scurt, as spune ca mintea noastra, datorita acelui "ceva" care constituie esenta noastra, pe care unii l-au numit spirit, nous, atman sau altfel, reuseste sa realizeze asa ceva ca, asa zisa, actiune sau vizualizare la distanta si alte fenomene incadrate generic in ceea ce noi numim azi paranormal.
problema esentiala, dupa mine, este sa judecam extrem de critic (in sensul bun al cuvantului) aceste fenomene atunci cand le observam sau ni le povestesc altii.
...und Sie fliegen doch!