Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublare?

Creat de StarDust, 12 Ianuarie 2008, 16:03:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

M-am hotarat sa va relatez o experienta personala, pe care am avut-o in jurul varstei de 21-22 de ani.

Am sa relatez totul obiectiv, fara exagerari, exact asa cum am trait eu acea intamplare...
Deci, intr-o seara in jurul orei 23:30 m-am dus la culcare, dormeam in aceeasi camera cu fratele meu mai mic
(cu 11 ani), el era deja in pat, dar nu dormea. Paturile erau separate de o noptiera,iar, la capatul patului de la
perete (cel in care dormea fratele) era un birou cu un scaun, apoi cam la 50cm. de birou, era peretele cu un geam si
usa spre balcon.Deci,m-am bagat si eu in pat,am vorbit putin cu fratele meu apoi ne-am spus noapte buna... eu eram
pe spate, cu capul pe perina putin ridicat si priveam spre geam afara... aici a inceput totul. Brusc m-am vazut intre
cele doua paturi, stand in picioare,apoi am inceput sa inaintez catre geam,(in aceasta situatie nu mi se parea nimic
anormal, pur si simplu vroiam sa ajung la geam) dar cu cat ma indepartam de patul meu, cu atat depuneam un efort tot
mai mare ca sa inaintez. In fortarea mea de a ajunge la geam, m-am ajutat de scaunul de la birou (parca m-am prins si tras de spatarul lui) iar in final am ajuns la geam.
Primul lucru care l-am facut, am privit in jos, si eram exact deasupra florilor de pe pervaz, apoi m-am uitat afara unde totul se vedea intr-o lumina alburie, si clar.Toata observatia mea, din momentul in care a ajuns la geam a durat max. 10 sec. Si nu stiu cum as mai fi continuat daca nu se petreceau doua lucruri care le-am perceput extrem de rapid, poate chiar simultan.Brusc am simtit o ceva ca o lovitura in "spate" si instantaneu m-am trezit in pat, cu un spasm destul de violent, corpul arcuindu-se in
sus...Fratele meu, statea ridicat in cot,si ma striga pe nume, cand m-a strigat a doua oara, eu complet buimacit in
urma socului l-am intrebat ce vrea, la care, el m-a intrebat "ce s-a auzit?". Complet ravasit de aceasta experienta,
abia puteam sa vorbesc, si i-am zis ceva de genul: "...nimic culca-te". Inutil sa va spun ca eram cam socat, nu
intelegeam ce se intamplase, si imi tot ziceam ca "asa ceva nu se poate".Cu acest gand am adormit si cu el m-am
trezit... dimineata inca nu puteam sa cred, si sa inteleg...Amintirile erau deosebit de clare, la fel ca si acum,
cand va relatez acestea. Cand fratele meu s-a trezit, de curiozitate, l-am intrebat de ce strigase la
mine...Raspuns: "pai mi s-a parut ca s-a miscat scaunul de la birou"... Am incremenit, imi amintesc clar,ca eu m-am
agatat de el ca sa pot ajunge la geam...Oare putem cumva sa provoc si miscarea lui? Oare a fost intr-adevar vestitul fenomen de dedublare? Nu stiu, poate va dati voi cu parerea.
Inca o precizare, intamplarea mi-o amintesc deosebit de clar, fara nici un element de ambiguitate(ma repet, dar e important).
Nu am mai povestit nimanui aceasta patanie, a fost singulara si nu s-a mai repetat. V-am relatat-o exact cum am trait-o, fara
"inflorituri" si adaugiri.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

Din cele relatate de mai sus este foarte credibil si vreau sa-ti spun ca sunt oameni ce patesc asta foarte des.

Ma intreb cum stapanesc situatia...

StarDust

Din pacate a fost o singura data... daca puteam stapani situatia va puteam spune mai multe  :-D, si puteam trage si niste concluzii...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

aeonflux

 .... este interesant ce ai trait , poate ca brusc ai intrat in alta dimensiune .... mai rele sunt urmarile, la mine de exemplu, dupa ce am trait starea de dilatare am fost socata mult timp si mi-a fost frica, acum pot spune ca m-am calit si chiar imi doresc sa mi se mai intample pt. ca as privi totul cu mai mult curaj .....  :rainbow:

aeonflux

Ati vazut filul : '' What the bleep to we know?'' .... ESTE FOARTE INTERESANT.... e un fel de documentar despe univers, materie si antimaterie, universuri paralele.  :star:

calinahanna

Citat din: Sirius13 din  13 Ianuarie 2008, 13:08:08
Ma intreb cum stapanesc situatia...

In acelasi mod in care stapanesc si felul de a tine lingura in mana, cand vad supa si stiu ca trebuie sa manance...

romulus

---Ai trait o experienta de decorporalizare dupa cate imi dau seama.
---Am citit despre oameni (initiati)care puteau face chestia asta in mod voluntar. Adica se deplasau in locuri foarte indepartate - la sute/mii de km. Prin secolul 19 parca, intr-o tara din orientul indepartat a avut loc un experiment  de decorporalizare si "transportare" la mare distanta, la care a fost martor ambasadorul Marii Britanii din acea tara. A ramas consemnat si in scrierile de gen ca fiind un caz "clasic".
----Asa ca, StarDust daca ai fi foarte interesat si motivat, cred ca ai putea obtine mai multe date si chiar ai putea sa incerci sa repeti deplasarea , de asta data voluntar. Poate fi ceva la indemana pentru tine, iar tu habar nu ai! Si nu uita : sa ne tii la curent !!
----Pot sa-ti mai spun ca am citit despre doua cazuri si mai spectaculoase. Pe scurt erau cam asa: a)un barbat avea o asa mare teama (mai degraba groaza) de calatoria cu avionul, incat cu cateva momente inainte de decolarea avionului se teleporta involuntar   si se trezea acasa (ori la birou nu mai retin locul exact) ;
b) un individ era asa de legat sufleteste /afectiv de sotia sa incat in momentele in care i "se facea dor " de ea, pur si simplu se teleporta si cu o precizie de radar/goniometru , se trezea langa ea (saraca , iti dai seama ce iesea daca i-ar fi trecut prin cap sa-l insele !!??) .
----Nici  unul nici altul  nu putau face asta cand vroiau, mecanismul teleportarii era declansat de starea de groaza la primul si de dragoste /iubire , la celalalt .Nu-mi mai amintesc exact unde am citit despre aceste cazuri. Parca ziceau  ca au facut si obiectul  unor cercetari stiintifice, dar "cercetatorii" n-au ajuns la o concluzie ....
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

StarDust

Citat din: romulus din  13 Ianuarie 2008, 21:58:41
----Asa ca, StarDust daca ai fi foarte interesat si motivat, cred ca ai putea obtine mai multe date si chiar ai putea sa incerci sa repeti deplasarea , de asta data voluntar. Poate fi ceva la indemana pentru tine, iar tu habar nu ai!
S-ar putea sa aveti dreptate, dar exista ce putin un impediment, imi e teama sa initiez asemenea experimente... Poate nu sunt pregatit... Poate dispun de un "instrument" de cercetare f. puternic si mie mi-e frica sa-l folosesc? Asta arf fi chiar absurd ptr. mine :) . Pana una-alta, eu doar am citit despre acest fenomen si despre posibilele pericole pe care te pot expune...
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

#8
Citat din: calinahanna din  13 Ianuarie 2008, 21:06:17
In acelasi mod in care stapanesc si felul de a tine lingura in mana, cand vad supa si stiu ca trebuie sa manance...

Spune-mi draga/dragule ,ai experimentat dedublarea ? :)

frumos e sa-ti dai cu parerea despre lucrurile pe care nu le-ai atins... ei bine,daca ar fi lumea atat de roz nu mai eram in stadiul asta de mult.Uneltele mari sunt foarte taioase.

lylyt_ice

Stardust, experienta ta este foarte interesanta si...da; sunt multi oameni care au avut astfel de trairi...iar unii poate ca nici nu si-au dat seama ce a fost.Numai ca in relatarea ta, ceva nu se potiveste cu ceea ce stiu eu: nu este posibil ca intr-un astfel de proces, corpul astral si eteric care  s-a desprins de corpul material, sa aiba vre-un efect asupra obiectelor, sau sa intimpine vre-o opozitie in a trece prin materie(pereti, tavan, ferestre s.a.m.d.)...in cazul tau, faptul ca s-a miscat scaunul de la birou!!! De aceea as ruga-o pe calinahanna, sa-si spuna si ea parerea, in aceasta situatie..........
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Citat din: lylyt_ice din  14 Ianuarie 2008, 14:49:45
Numai ca in relatarea ta, ceva nu se potiveste cu ceea ce stiu eu: nu este posibil ca intr-un astfel de proces, corpul astral si eteric care  s-a desprins de corpul material, sa aiba vre-un efect asupra obiectelor, sau sa intimpine vre-o opozitie in a trece prin materie...
Da, este lucrul care m-a contrariat si pe mine cel mai mult, pentru ca intr-adevar nu corespunde cu ceea ce se stie... Imi amintesc ca, m-am "prins" intr-un fel de el ca sa imi fac inaintarea usoara. Cand l-am intrebat mai exact pe fratele meu, ce fel de zgomot a auzit, mi-a zis ca..."ca si cum s-a tras scaunul pe covor"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calinahanna

@Sirius


Nu am incercat nimic. Nu mi s-a intamplat nimic. Nu stiu nimic.

Si apropos... Cum de ti-ai dat seama ca pot fi baiat?:D
Te felicit, esti singurul...

mistic

lylyt_ice are dreptate nu ai cum sa poti muta lucruri din lumea materiala in acea stare. Nush ce a auzit fratele tau dar e posibil sa fi visat si el ceva in legatura cu scaunu de la birou. Poate ati avut un fel de fenomen telepatic intre voi. Si totusi poate ca scaunu ala s-a mutat din cine stie ce alt motiv. :lol:

Kymosabe

#13
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
... Cand fratele meu s-a trezit, de curiozitate, l-am intrebat de ce strigase la
mine...Raspuns: "pai mi s-a parut ca s-a miscat scaunul de la birou"... Am incremenit, imi amintesc clar,ca eu m-am
agatat de el ca sa pot ajunge la geam...Oare putem cumva sa provoc si miscarea lui? Oare a fost intr-adevar vestitul fenomen de dedublare? Nu stiu, poate va dati voi cu parerea.

Citat din: lylyt_ice din  14 Ianuarie 2008, 14:49:45
Stardust, experienta ta este foarte interesanta si...da; sunt multi oameni care au avut astfel de trairi...iar unii poate ca nici nu si-au dat seama ce a fost.Numai ca in relatarea ta, ceva nu se potiveste cu ceea ce stiu eu: nu este posibil ca intr-un astfel de proces, corpul astral si eteric care  s-a desprins de corpul material, sa aiba vre-un efect asupra obiectelor, sau sa intimpine vre-o opozitie in a trece prin materie(pereti, tavan, ferestre s.a.m.d.)...in cazul tau, faptul ca s-a miscat scaunul de la birou!!! De aceea as ruga-o pe calinahanna, sa-si spuna si ea parerea, in aceasta situatie..........

Ceea ce ai povestit  tu poate fi o experienta de dedublare (decorporalizare) , dar in acelasi timp este posibil sa fi experimentat , involuntar , si telekinezia . Despre acest fenomen unii spun ca este realizat prin forta gandulu (psihokinezie) .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jackie28t

#14
Salut ''StarDust''
Am citit experienta pe care ai relatat-o aici si as avea si eu cate ceva de spus.Defapt mie a-mi spune clar ca cea ce ai trait tu in acele clipe nu este  vorba de ''dedublare'' ci mai degraba de un ''soc de corp'' atunci cand o persoana este spre adormire si socul producandu-se intre pragrul de vis si realitate.Crede-ma ca seamana perfect cu cea ce ai relatat si tu.
Voi incerca sa explic cum sunt aceste socuri de corp ce se pot intampla uneori anumitor persoane atunci cand intra in stare de dormire si cu revenire la realitate ce face ca corpul sa aibe un soc puternic ''zguduindu-se corpul de pat'' ca pe un soc.Este vorba doar de o secunda si persoana cu socul ''uneori'' nu poate sti excat ce s-a intamplat ramanand confuz pentru cateva momente.Acest socuri pot aparea cand persoana este obosita si intra intr-un vis ce pare foarte real din aceasta cauza subconstientul se desparte de corp iar cand se intoarece spre realitate subconstientul devine confuz de locatia corpului cea din realitate si cea din vis facand ca corpul sa se zguduie pentru o secunda.Este ca si cum ai fi cu ochii inchisi si stii ca mai ai o treapta de coborat dar totusi nu exista acea treapta si calci in gol avand acel soc de subconstient si corp.
Uite am sa incerc sa explic si cu experienta ta ''StarDust'' si sper ca nu te va dezamagi pentru ca timpul pe care a-l acord acum catre acest caz este doar pentru a incerca sa te ajut pe tine incercand sa-ti explic si sper sa fie de ajutor cel putin intr-o oarecare masura.

Tu ai spus in relatarea ta,citez:
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
Toata observatia mea, din momentul in care a ajuns la geam a durat max. 10 sec.

...intrare in vis care uneori poate aparea persoanei foarte real.Se poate intampla oricui.Si eu am avut visuri care mi s-au parut foarte reale.
In unele visuri eu chiar si zburam. Cu piciorul stand loveam pamantul dupa care ma ridicam 10 metri inaltime ca superman avand control asupra corpului.Crede-ma a fost mai real decat aceste momente cand tastez aceste randuri. :lol:

Tu ai spus in relatarea ta,citez:
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
Si nu stiu cum as mai fi continuat daca nu se petreceau doua lucruri care le-am perceput extrem de rapid, poate chiar simultan

Confuzia subcostientului a corpului din vis si realitate.....

Tu ai spus in relatarea ta,citez:
Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
Brusc am simtit o ceva ca o lovitura in "spate" si instantaneu m-am trezit in pat, cu un spasm destul de violent, corpul arcuindu-se in
sus...

Este exact socul de care spuneam.Socul de corp efectuat in pat in acelasi loc.Persoana devine confuza la trezire.

Tu ai spus in relatarea ta,citez:

Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34Cand fratele meu s-a trezit, de curiozitate, l-am intrebat de ce strigase la mine...Raspuns: "pai mi s-a parut ca s-a miscat scaunul de la birou"

Fratele tau nu a spus ca a vazut cum s-a miscat scaunul ci ca i s-a parut ca sa miscat scaunul de la birou.Deoarece el auzind socul din cauza zguduirei  a corpului tau in subcontientul lui s-a gandit rapid la un element din camera care ar putea face zgomot si subcontientul lui s-a dus direct cu gandul la scaun.

Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34Am incremenit, imi amintesc clar,ca eu m-am
agatat de el ca sa pot ajunge la geam...Oare putem cumva sa provoc si miscarea lui? Oare a fost intr-adevar vestitul fenomen de dedublare? Nu stiu, poate va dati voi cu parerea.

Din punctul meu de vedere cred ca a fost doar in vis si tu ''StarDast'' inainte de a intra in starea de vis aveai in memorie imaginile cele mai apropiate inainte de culcare care erau imaginile din camnera ce cuprindea si scaunul.Deci scaunul a fost un element din vis si deoarece fratele tau a crezut ca sa miscat scaunul(cum ai crede ca a picat o carte ceva facand zgomot) a facut sa apara aceasta coicidenta.

''StarDast'' de 2 ani de zile eu studiez anumite persoane din mai multe tari care au relatat fel si fel de povesti si intamplari cum ca au fost rapiti de extarterestrii ca au trecut prin pereti ca au fost pe anumite locuri in univers...fel si fel de intamplari care au fost defapt la fel de reale asa cum este si intaplarea ta pentru tine.La fel am studiat si comportamentul visului in subconstientul omului de mult timp deoarece cazurile de ''ABDUCTION'' asa spus cazurile de rapiri de catre extraterestrii a fost o studiere a mea care m-a pasionat de ceva timp si am prins experienta invatand din relatarile altora.
Unele relatari de la unele persona sunt de-a dreptul socante si fara a aputea gasi o explicatie dar asta poate voi relata in alt topic altadata.
Crede-ma ''StarDust'' ca foarte multi au asemenea socuri de corp ca relatarea ta dar numai ca unele persoane nu le baga in seama,altele le realizeaza rapid,altii raman confuzi pe o durata mai lunga,altii au avut visuri foarte reale inainte de soc (cum ai avut si tu) ce face ca aceste intamplari uneori sa stea in subconstient pentru o lunga perioada.Da-mi voie sa spun ca sunt sigur,REPET din punctul
meu de vedere ca acea dedublare de care spui nu a fost altceva decat o stare de soc de corp dintre vis si realitate.Si eu am avut asemenea inatamplari cand eram foarte obosit.Defapt le treceam repede cu vederea.Era din cauza oboselii.Sunt sigur ca si multi dintre voi a-ti avut parte de o asemenea experienta.Este ceva natural la care se poate intampla uneori oricui.
Cam atat am avut sa-ti spun deocamdata ''StarDast'' si crede-ma a-ti spun ca la un prieten.In nici un caz nu vreau sa ironizez pe nimeni.Suntem toti aici pentru a discuta si a afla cea ce cautam in special.Daca sunt intrebari lasa-ma instiintat.
Good Night, and Good Luck.