Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

va rog sa ma ajutati

Creat de remshm, 24 Noiembrie 2007, 23:58:41

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

remshm

in aceasta seara am observat ca am 2 fotografii facute la distanta de cateva secunde una de alta ,iar in una apare o chestie ca un nufar alb iar in cealalta nu . Va rog sa ma ajutati si sa-mi spune-ti parerea voastra pt. ca eu sincer va spun ca sunt putin cam sceptic in privinta ozn-urilor, dar nici nu am vreo explicatie logica asupra problemei. nu este ,totusi, nici nor si nici vreun deltaplan sau ceva asemanator, deci?...........ce sa cred? va pun jos cele 2 fotografii.

remshm

in poza de sus obiectul se vede putin in partea dreapta deasupra capului ,iar in fotografia 2 nu mai este nimic. se vede si din setari ca poza este facuta in acelasi minut si este pe un balcon, deci nu este nici un geam care sa reflecte.

jackie28t

#2
Buna ''remshm'' si bine ai venit printre noi.
Sincer sa-ti spun acel ''ceva'' alb de care spui are foarte multe sanse sa fie doar o banala frunza.
De ce nu a aparut si in poza a doua se datoreaza faptului ca frunza respectiva a fost dusa putin mai sus de vant si a iesit din cadrul vizual al aparatului foto.Uite ca pe un exemplu am sa atasez si eu o poza tot cu o frunza care pare asemanator.
Sper sa fie de ajutor.

Shadowman

#3
Citat din: jackie28t din  25 Noiembrie 2007, 00:48:21
Sincer sa-ti spun acel ''ceva'' alb de care spui are foarte multe sanse sa fie doar o banala frunza.

Foarte probabil,jackie28t...Eu am fost curios sa vad obiectul pe negativ dupa ce-am dat zoom pe poza...Mai jos ,doua "cropuri"
cu obiectul din fotografie ...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

lylyt_ice

  daca ai putea face un astfel de negativ si cu frunza lui Jackie...! curios, cam ce ar apare...? oare tot asa o forma sferoidala albastra....!!! (?) Chiar merita munca si timpul ...multumiri Shadow !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

Citat din: remshm din  24 Noiembrie 2007, 23:58:41
in aceasta seara am observat ca am 2 fotografii facute la distanta de cateva secunde una de alta ,iar in una apare o chestie ca un nufar alb iar in cealalta nu . Va rog sa ma ajutati si sa-mi spune-ti parerea voastra pt. ca eu sincer va spun ca sunt putin cam sceptic in privinta ozn-urilor, dar nici nu am vreo explicatie logica asupra problemei. nu este ,totusi, nici nor si nici vreun deltaplan sau ceva asemanator, deci?...........ce sa cred? va pun jos cele 2 fotografii.

1 acel obiect s-a vazut si cu ochiul liber?
2 ce te face sa crezi ca era ozn?
3 dimensiunile fotografiilor au fost reduse?  pt ca exista o diferenta clara de calitate intre cele 2...


Citat din: lylyt_ice din  25 Noiembrie 2007, 03:34:04
  daca ai putea face un astfel de negativ si cu frunza lui Jackie...! curios, cam ce ar apare...? oare tot asa o forma sferoidala albastra....!!! (?) Chiar merita munca si timpul ...multumiri Shadow !!!
ai negativul mai jos....culoarea albastra este generata de programul de editare...asta pentru ca s-a aplicat invert pe fotografie...nu este o culoare ascunsa...cat despre forma sferoidala...vorba lui ciuciulete:niste pixeli...


inclin sa ii dau dreptate lui jackie,partial...adica nu cred ca e vorba de o frunza,ci de o punga de plastic,purtata de vant...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

remshm

#6
RASPUNS PT. ALX

1. EU NU AM CUM SA ZIC DACA S-A VAZUT CU OCHIUL LIBER SAU NU, PT. CA ABIA ASEARA AM OBSERVAT CHESTIA AIA PE FOTOGRAFIE.
2. PAI NU PREA CRED IN OZN-URI DAR ACUM NU STIU CE SA ZIC CA ERA OBIECTUL RESPECTIV, ADICA NU GASESC NICI O EXPLICATIE LOGICA DESPRE ACEL CEVA.
3. INTRADEVAR PRIMA FOTO AM REDUSO PT. CA AM MAI TRIMIS-O PE UN SITE PT. VERIFICARE ,PT. PARERI ,PT. A-MI LAMURI NEDUMERIREA.


CE VREAU SA VA MAI SPUN ESTE CA ESTE O ZONA FOARTE CURATA DE ACEEA MI-E GREU SA CRED CA ESTE O PUNGA IAR PERIOADA ESTE UNA IN CARE NU PREA CAD FRUNZELE SI IN PLUS DUPA CUM PUTETI OBSERVA SI VOI DIN FOTOGRAFII NICI VANTUL NU BATE IN ACEL MOMENT IAR CULOAREA OBIECTULUI MI SE PARE MULT PREA ALB PT. A O PUTEA ASIMILA CU O FRUNZA.

MULTUMESC PT. RASPUNSURI,DAR MI-E GREU SA CRED CA ESTE O FRUNZA SAU O PUNGA
PS: IN ZONA ESTE O MINA DE SARE INTR-O ZONA DE MUNTE

//bluemoon8520 [fara text scris integral cu majuscule]

DepthOfField

Intr-adevar, nu are cum sa fie o punga sau ceva similar, pentru ca pungi nu exista, este imposibil :-P . Insa nave extraterestre exista, la fel, si materializari plasmatice exista, deci clar e una din cele 2.
Lasand ironia la o parte... Daca nu se vede clar ce este, adica este misterios datorita doar numai lipsei de informatii concludente (prea mic/prea departe/prea neclar etc), musai trebuie sa punem pe primul plan ipoteza misterioasa?
Oricum, nimeni nu prea are cum sa-si dea seama exact CE E, dar, probabil ca e o punga sau ceva similar. Chiar daca excluzi varianta asta.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

remshm

#8
Citat din: ciuciulete din  25 Noiembrie 2007, 14:41:07
Intr-adevar, nu are cum sa fie o punga sau ceva similar, pentru ca pungi nu exista, este imposibil :-P . Insa nave extraterestre exista, la fel, si materializari plasmatice exista, deci clar e una din cele 2.
Lasand ironia la o parte... Daca nu se vede clar ce este, adica este misterios datorita doar numai lipsei de informatii concludente (prea mic/prea departe/prea neclar etc), musai trebuie sa punem pe primul plan ipoteza misterioasa?
Oricum, nimeni nu prea are cum sa-si dea seama exact CE E, dar, probabil ca e o punga sau ceva similar. Chiar daca excluzi varianta asta.


MERSI PT.RASPUNS, DECI E CLAR CA NU EXISTA OZN _URI :martiansad: :rocket: :-) ,......................... :? :?SAU EXISTA?

//bluemoon8520 [fara text scris integral cu majuscule]

alx

Citat din: remshm din  25 Noiembrie 2007, 14:10:42
RASPUNS PT. ALX
3. INTRADEVAR PRIMA FOTO AM REDUSO PT. CA AM MAI TRIMIS-O PE UN SITE PT. VERIFICARE ,PT. PARERI ,PT. A-MI LAMURI NEDUMERIREA.

daca vrei cu adevarat sa afli despre ce e vorba,nu trimiti fotografii reduse,CA SA NU SE VADA BINE DESPRE CE E VORBA!  in astfel de cazuri se trimite fotografia ORIGINALA si NEPRELUCRATA!
   deci ar fi frumos daca ai posta fotografia asa cum e ea,fara sa-i pui tu pixeli in plus...iar daca alt site ti-a cerut sa reduci dimensiunile fotografiei ca s-o analizeze...no comment!   sau poate n-am inteles eu bine si lor le-ai trimis fotografia neprelucrata,si aici ai postat doar asa,de smecherie...sa vezi daca muscam sau nu momeala?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

remshm

#10
Citat din: alx din  25 Noiembrie 2007, 17:26:11
daca vrei cu adevarat sa afli despre ce e vorba,nu trimiti fotografii reduse,CA SA NU SE VADA BINE DESPRE CE E VORBA!  in astfel de cazuri se trimite fotografia ORIGINALA si NEPRELUCRATA!
   deci ar fi frumos daca ai posta fotografia asa cum e ea,fara sa-i pui tu pixeli in plus...iar daca alt site ti-a cerut sa reduci dimensiunile fotografiei ca s-o analizeze...no comment!   sau poate n-am inteles eu bine si lor le-ai trimis fotografia neprelucrata,si aici ai postat doar asa,de smecherie...sa vezi daca muscam sau nu momeala?

departe de mine gandul de va pune la incercare sau ceva de genul acesta , am scris si mai sus eu sunt sceptic in privinta ozn-urilor si am vrut doar sa aflu mai multe pareri, imi cer scuze insa ,vazand ca v-am deranjat cu un nou subiect .
  APROPO SITEUL CARE MI-A CERUT SA MODIFIC DIMENSIUNEA FOTOGRAFIEI ESTE --------------http://www.rufon.org/raporteaza/---------------                  POATE VA PARE CUNOSCUTA ADRESA

[...]

jackie28t

#11
Oameni buni calmativa!

''remshm'',este foarte bine ca ai tecut pe aici sa ne intrebi parerea despre fotografia respectiva.Dupa cum vezi noi am fost draguti si ne-am luat din timp pentru a te ajuta cu anumite raspunsuri.
Am expus in acest topic o fotografie in care arata o FRUNZA si care seamana foarte mult cu frunza din fotografia ta.
Chiar nu se vede asemanarea?
Nu are cum sa fie o PUNGA pentru ca dupa cum se vede in poza vantul nu era atat de puternic pentru a putea purta o punga.
SIGUR este o FRUNZA.Mai mult ca sigur.
Daca te uiti cu atentie la fotografia pe care am sa o atasez mai jos ai sa observi cam care era pozitia soarelui si partile iluminate de soare.Mai direct am sa argumentez:



1.In partea stanga exista chiar si un copac care are mii de frunze si la care este imposibil sa nu fie cateva zeci de frunze uscate...cum exista la oricare copac defapt.

2.In poza ta remshm ''acel ceva este alb'' pentru ca frunza este iluminat de soare

3.Nu conteza vremea atata timp cat frunza a fost dusa doar de un sigur val de vat si in timp ce se facea poza poate frunza respectiva era in cadere sau miscare laterala ca doar atat fotograful cat si persoana din fotografie nu baga de seama ori ce insecta sau frunza care a trecut cu cativa ani in urma in luna cu tare pe data cutare prin campul vizual atunci cand se facea poza respectiva.Sa fim seriosi ca altfel o dam In FANTOME daca ne concetram prea mult la orice frunzulita.

4.Frumos peisajul fotografiei.Frumoase sunt meleagurile romanesti.Multumesc de expunerea imaginei.

5.Referitor la intrebarea ta: Da,exista OZN'uri ''remshm'' dar nu are nici o legatura cu acest topic iar OZNurile in general poate fi si o frunza luata de vat care o persona fara cunostintza de acest subiect se intreba:Ce-o fi AIA.O fi OZN?
Dupa cum prea se vede si in acest topic.Deci de aici ia nastere si OZNurile.Din imaginatia noastra!
Una este OZN si alta este NAVA SPATIALA.

6.Este foarte bine ca ai trecut pe aici sa ne intrebi parerea nostra despre aceasta fotografie.
Noi te-am ajutat dand anumite raspusuri.Sunt gratuite si sper sa fie de ajutor.
De aici este alegerea ta daca crezi ca cea ce ai fotografiat este o FANTOMA,spirit,OZN,nava extraterestra,bomba atomica sau o simpla FRUNZA sau altceva minuscul purtat de vant.
Ati doresc o zi buna in continuare.Am sa expun mai jos si imaginea de care spuneam ce exprima anumite elemente.

remshm

Citat din: jackie28t din  25 Noiembrie 2007, 18:43:27
Oameni buni calmativa!

''remshm'',este foarte bine ca ai tecut pe aici sa ne intrebi parerea despre fotografia respectiva.Dupa cum vezi noi am fost draguti si ne-am luat din timp pentru a te ajuta cu anumite raspunsuri.
Am expus in acest topic o fotografie in care arata o FRUNZA si care seamana foarte mult cu frunza din fotografia ta.
Chiar nu se vede asemanarea?
Nu are cum sa fie o PUNGA pentru ca dupa cum se vede in poza vantul nu era atat de puternic pentru a putea purta o punga.
SIGUR este o FRUNZA.Mai mult ca sigur.
Daca te uiti cu atentie la fotografia pe care am sa o atasez mai jos ai sa observi cam care era pozitia soarelui si partile iluminate de soare.Mai direct am sa argumentez:

1.In partea stanga exista chiar si un copac care are mii de frunze si la care este imposibil sa nu fie cateva zeci de frunze uscate...cum exista la oricare copac defapt.

2.In poza ta remshm ''acel ceva este alb'' pentru ca frunza este iluminat de soare

3.Nu conteza vremea atata timp cat frunza a fost dusa doar de un sigur val de vat si in timp ce se facea poza poate frunza respectiva era in cadere sau miscare laterala ca doar atat fotograful cat si persoana din fotografie nu baga de seama ori ce insecta sau frunza care a trecut cu cativa ani in urma in luna cu tare pe data cutare prin campul vizual atunci cand se facea poza respectiva.Sa fim seriosi ca altfel o dam In FANTOME daca ne concetram prea mult la orice frunzulita.

4.Frumos peisajul fotografiei.Frumoase sunt meleagurile romanesti.Multumesc de expunerea imaginei.

5.Referitor la intrebarea ta: Da,exista OZN'uri ''remshm'' dar nu are nici o legatura cu acest topic iar OZNurile in general poate fi si o frunza luata de vat care o persona fara cunostintza de acest subiect se intreba:Ce-o fi AIA.O fi OZN?
Dupa cum prea se vede si in acest topic.Deci de aici ia nastere si OZNurile.Din imaginatia noastra!
Una este OZN si alta este NAVA SPATIALA.

6.Este foarte bine ca ai trecut pe aici sa ne intrebi parerea nostra despre aceasta fotografie.
Noi te-am ajutat dand anumite raspusuri.Sunt gratuite si sper sa fie de ajutor.
De aici este alegerea ta daca crezi ca cea ce ai fotografiat este o FANTOMA,spirit,OZN,nava extraterestra,bomba atomica sau o simpla FRUNZA sau altceva minuscul purtat de vant.
Ati doresc o zi buna in continuare.Am sa expun mai jos si imaginea de care spuneam ce exprima anumite elemente.



multumesc de raspuns , pt. cateva minute am crezut ca sunt "certat" pt. ca am postat ceva care mie sincer mi s-a parut interesant si greu de explicat . multumesc inca odata pt. atentia si timpul acordat.

jackie28t

#13
Cu placere ''remshm'' si ma bucur ca s-a inteles.

alx

Citat din: remshm din  25 Noiembrie 2007, 17:58:14
  APROPO SITEUL CARE MI-A CERUT SA MODIFIC DIMENSIUNEA FOTOGRAFIEI ESTE --------------http://www.rufon.org/raporteaza/---------------                  POATE VA PARE CUNOSCUTA ADRESA


pe www.rufon.org/raporteaza se raporteaza O OBSERVATIE OZN, NU SE ANALIZEAZA fotografii,ci acestea fac parte din raport,urmand ca analiza sa se faca ulterior...in cazul tau nu e vorba de o observatie OZN...

@jackie   de ce poate fi o frunza si in nici un caz o punga?   adica pt.a ridica o frunza in aer sau o punga din material plastic(vorbesc de acele pungi foarte subtiri si semitransparente) folosesti cam aceeasi energie...si in plus,nu e cam mare pt o frunza?   apoi aparenta si forma indica un obiect mare pe toate cele 3 dimensiuni...pe cand o frunza are 2 dimensiuni mari ,si o a treia foarte mica...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."