Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN? in Bucuresti - septembrie 2007

Creat de alx, 27 Septembrie 2007, 09:39:55

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

http://www.youtube.com/watch?v=CxAvJmy-heo

e adevarat sau e hoax?
ce parere aveti?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

Este foarte interesant. Un singur sfat, mai mult ca o presimtire: haideti sa fim mai atenti pe cer acum. Par a se inteti fenomenele de genul asta. Si seamana izbitor de mult cu descrierea de la Vanju mare.
E cam ciudat obiectul respectiv si nu cred sa fi fost vorba de o pasare...



Ark

GALACTIC_CONTACT

#2
Un extraterestru zburator in satul Gemeni din Mehedinti(Romania) si Obiect zburator neidentificat in Bucharest (Romania) - OZN - Om pe Platforma? -filmat in 11 septembrie 2007 ora 18:25 (ora Bucurestiului) sunt fenomene cuplate asa cum se poate descoperi de cei ce viziteaza[...]


FARA RECLAMA PE SITE
modificat de Ark

alx

Citat din: GALACTIC_CONTACT din  27 Septembrie 2007, 12:33:37
Un extraterestru zburator in satul Gemeni din Mehedinti(Romania) si Obiect zburator neidentificat in Bucharest (Romania) - OZN - Om pe Platforma? -filmat in 11 septembrie 2007 ora 18:25 (ora Bucurestiului) sunt fenomene cuplate asa cum se poate descoperi de cei ce viziteaza[...]

da perseverent mai esti,domnule!
chiar nu intelegi ca nu e corect sa iti face reclama la site in mesaj?
si de ce postezi acelasi mesaj in mai multe topicuri?eventual facute de tine?

si apropo,camera cu care s-a filmat este Hitachi DZ-BX35A si nu Hitachi BZ-35
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#4
Sunt sigur ca ce s-a filmat deasupra Bucurestiului nu e "hoax", desi nu pot sa inteleg ce reprezinta acele obiecte/fiinte. Unii sustin ca ar fi vehicule "Wasp" sau Jetpack, eu nu cred asta , ambele vehicule dispun de putin combustibil, si nu pot zbura mai mult de cateva minute. Deci nu cred ca cineva s-ar aventura la o asemenea inaltime, sa riste sa cada de acolo. Acestea se folosesc in operatiuni/zboruri de maxim 10M inaltime si de scurta durata, ca sa nu mai vorbim de zgomotul produs de jeturile reactive... Cred ca oamenii din Gemeni nu au vazut prostii, desi stirea a fost prezentata cam in deradere la TV (eu insumi m-am amuzat copios la inceput citind stirea pe internet) :)  Inca ceva, urmariti imaginile filmate in US, asemanarea e izbitoare...  Salutari.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#5
Atasez un film mai jos si o imagine de comparatie cu obiectul filmat in Bucuresti /septembrie 2007 si cel original de rocketman

Spuneti-mi si mie de ce nu ar putea fi ROCKETMAN?

Pana in 2007 tehnologia a avansat si sau facut perfectionari.
Durata poate fi la cateva minute sau chiar mai mult cea ce poate fi destul de convingator.

http://www.youtube.com/v/nWGKK3nnUuA

PENTRU INFORMARE:

Source: Home Of The ROCKETMAN
http://www.rocketman.org/

Source: Bell Rocket Belt
http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_Rocket_Belt

StarDust

#6
Ei, ai vazut cat a fost durata zborului? si inaltimea? e de efect intradevar, dar crede-ma, mai mult nu poate sta in aer.Aparatul consuma mult ca sa sustina un om in aer, si un rezervor mai mare nu se poate atasa ptr. ca nu s-ar mai ridica, am vazut o emisiune despre chestiile astea.  P.S. urmareste cu atentie indicatorul de carburant, care se vede in cele cateva cadre :) e destul de graitor...

De pe site-ul Bell Rocket Belt:
This type of rocket belt was used in the James Bond film Thunderball of 1965. Likewise this rocket belt was displayed in the opening ceremony of the Olympic Games in Los Angeles in 1984. It could carry a man over 9-meter-high obstacles and reached a speed of 11 to 16 km/h. However, its flying time was limited to 20 seconds. A later advancement from the years 1995-2000 could not improve the flying time to any more than 30 seconds.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

stargate

  Daca ar fi fost rocketman cred ca ar fi anuntat cineva: fiti atenti ca e rocketman in romania. Da' a facut'o cineva ? Cel putin nu se mai speriau oamenii gandindu'se ca sunt demoni sau extraterestrii. Sau sa fi fost minune dumnezeiasca ?  :-D :lol:
Smoke on the water, fire in the sky.

jackie28t

#8
Citat din: stargate din  28 Septembrie 2007, 03:33:16
  Daca ar fi fost rocketman cred ca ar fi anuntat cineva: fiti atenti ca e rocketman in romania. Da' a facut'o cineva ? Cel putin nu se mai speriau oamenii gandindu'se ca sunt demoni sau extraterestrii. Sau sa fi fost minune dumnezeiasca ?  :-D :lol:

''stargate'',ca sa fiu intzeles,
rocketman poti fi si tu daca a-ti pui in spinare un ''Jet pack'' si stii cum sa-l manevrezi.....

Apropo aici  gasesti ce inseamna ''jet pack''
http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_pack

Si aici gasesti un articol despre vanzare
http://www.popularmechanics.com/technology/transportation/4217989.html



Se poate ca acel pilot ce manevra pe deasupra Bucurestiului era intr-un mic exercitiu,o testare sau o demostratie.
De ce nu?Poate cineva confirma pe deasupra care-i locatie exacta se intampla fenomenul si cine era prin jur?


Si sa nu uitam ca exista ingineri la care intotdeauna a-i tenteaza upgreaturile si prototipurile.
Cum ar fi un ex. Skywalker jet packs in development
http://www.engadget.com/2006/07/31/skywalker-jet-packs-in-development/


baguvix

iti respect parerea jackie28t dar sunt cam sceptic in privinta unui rocket man in bucuresti ... in primu rand e o inaltime foarte mare unde era "obiectul" ... in al doilea rand 3 minute de stationare intr-un punct anume si la o inaltime apreciabila mi se pare cam ciudat si probabil oamenii care au filmat observau si descendenta lui la sol la un anumit moment ... si probabil filmau si descendenta si poate isi dadeau si ei seama ce este ... fiecare cu parerea lui !!!! parerea mea nu este un rocket man
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

jackie28t

#10
Atunci ce e?
Martorul nu spune cea ce a fost pe cer ci doar cea ce a putut vedea.

StarDust

#11
Corect baguvix, acel "rocketman" risca prea mult la o asemenea inaltime, plus ca , daca bine am retinut acea "chestie" nicidecum nu a aterizat, ci s-a departat in zare pana nu s-a mai vazut, deci se presupune o durata de zbor prea mare ptr. un rocketman! Pe mine tocmai asta ma intriga, aspectul acelui "obiect" e foarte ciudat aspectul lui, la un moment dat cand s-a rasucit cu fata/spatele spre obiectiv chiar arata ca un umanoid suspendat in aer, dar din profil chiar arata... ca un cocostarc pe un postament, si asta chiar si cand s-a intors cu 180 grade, deci nu e doar un joc de lumini si umbre...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

stargate

    Jackie tu nu poti fi convins de nimeni ? Cum a spus si baguvix: inaltimea la care e obiectul si timpul petrecut in aer nu indica sa fi fost folosit un jet pack. A testa un upgrade la jet pack in romania e ca si cum cei din area 51 (sau unde o mai fi acum) si'ar prezenta ozn'urile sau noile avioane la un airshow   ... poate filmeaza cineva un Aurora peste cateva zile ...
Smoke on the water, fire in the sky.

jackie28t

#13
Ei,atunci inseamna ca a fost un cocostarc pe un postament   :lol: LOL

Eu tind sa cred ca cea ce s-a fimat in Bucuresti este o masinarie de testare fie ea un mic prototip cu s-au fara pilot,fie pentru armata sau nu,cert e ca obiectul nu apare si nu reda nimic iesit in comun si nimic extraterestru cel putin din cea ce se vede in imagini.Ingineri talentati sunt in Romania,stai fara grija si pentru a scoate un produs inainte trebuie si testat.Testari peste testari.Deci testari se fac si pot fi chiar foarte des iar daca undeva de la o numita distantza cineva  a prins in vizor fenomenul si daca avea o camera de filmat la el normal ca a filmat ce a putut si din cauza distantzei neputand stii exact ce este....hopa asa ramane fenomenul un OZN cu gandul la extraterestrii.
Cazul din Bucuresti seamana foarte mult cu cel din Vanju-Mare din topicul
Intalnire de gradul III la Vanju-Mare [18 septembrie 2007]
Legatura directa a topicului: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1396.msg24839.html#msg24839

Oricum e un caz care poate fi discutat si pentru ca nu stim exact ce s-a filmat in Bucuresti in septembrie atunci este si normal ca noi sa expunem anumite ipoteze.Eu am expus cea ce ar putea fi dupa parerea mea si am si explicat ca la astfel de tehnologii se pot aplica upgreaturi sau pot fi aparaturi asemanatoare.De ce nu?

Am sa dau doar doua exemple din multe alte care exista............
Ce spui de tipul de mai jos?   :-D



El spune ca poate zbura aproape o ora cu el,deci nu poate fi exclus o aparatura asemanatoare ca defapt se numeste Flying Jetpack

CitatThis flying jetpack is an incredible machine that can take off and land vertically and fly at horizontal speeds of up to 50 MPH! It will hover and fly in virtually any direction by the simple flight stick controls that the user operates. It can carry a total weight of a 200 lb pilot. It carries 3 gallons of fuel and can stay in the air for up to an hour before refueling! Constructed from space-age composite materials. This device is mounted on your back and has no wings or helicopter blades. And yes this is for REAL!


Un alt exemplu este SoloTrek XFV
http://www.virtualsciencefair.org/2004/flor4a0/public_html/solotrek.htm



Acolo spune,citez:
Citat
SoloTrek is an open-air VTOL (vertical take-off and landing) aircraft that will transport a person in an upright and standing position for up to two hours. Using readily available fuel, SoloTrek is predicted to attain speeds in excess of 70 miles per hour and is designed to operate easily in and out of extremely confined areas.


stargate

 Mi se pare destul de normal sa te gandesti la extraterestrii atunci cand vezi un obiect zburator neidentificat. Adevarul e ca nu prea vezi zi de zi oameni ducandu'se la servici sau la scoala cu jet packu' ... :lol:
Smoke on the water, fire in the sky.