Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zeitgeist: The Movie (2007)

Creat de Nox, 20 Septembrie 2007, 05:50:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

hehe, un anume presedinte american chiar pomenea de unirea intregii omeniri impotriva unei posibile amenintari extraterestre...
Ai dreptate Kymosabe, e un pretext grozav... Din pacate, poate intr-adevar nu vom apuca sa vedem asta... vorba aceea: "o-m traii si o-m vedea"  :-D, iar referitor la film... sincer, eu nu am prea vazut sa se vorbeasca aiurea pe acolo... daca ptr. exploziile din WTC eu am o posibila explicatie pentru asa zise-le explozii interne, la alte lucruri, consider ca s-a vorbit la obiect si absolut realist.
Eu unul, privesc acest film ca un avertisment foarte serios. Ai acord nota 10 in continuare... :wink:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  20 Ianuarie 2008, 18:08:59
hehe, un anume presedinte american chiar pomenea de unirea intregii omeniri impotriva unei posibile amenintari extraterestre...
Ai dreptate Kymosabe, e un pretext grozav... Din pacate, poate intr-adevar nu vom apuca sa vedem asta... vorba aceea: "o-m traii si o-m vedea"  :-D, iar referitor la film... sincer, eu nu am prea vazut sa se vorbeasca aiurea pe acolo... daca ptr. exploziile din WTC eu am o posibila explicatie pentru asa zise-le explozii interne, la alte lucruri, consider ca s-a vorbit la obiect si absolut realist.
Eu unul, privesc acest film ca un avertisment foarte serios. Ai acord nota 10 in continuare... :wink:

Partea comica este ca , daca s-ar intampla un astfel de scenariu , exista posibilitatea ca extraterestrii invadatori sa fie de fapt agenti CIA  deghizati in alieni. :lol:
Si eu acord nota maxima documentarului . Deja mi-am downloadat varianta DVDrip ca sa o pun la colectie.
Multumesc inca o data lui Bluemoon . Am vazut ca filmul aparuse inca din vara , dar nu il vizionasem pana acum .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

#17
Cu placere, Kymosabe.

Dupa cum ati vazut filmul de mai sus este structurat in 3 parti. In legatura cu prima parte, cea legata de 'mitologie'--daca putem sa o numim asa, eu recomand si acest film: The Pharmacratic Inquisition (2007). Iar apoi intelegerea acestui interviu cu Graham Hancock: Shamanism, Aliens & Ayahuasca devina mai facila.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: StarDust din  20 Ianuarie 2008, 17:33:46
Mie nu mi se pare hilar de loc... cred ca viitorul omenirii e acesta, e inevitabil, in cursul istoriei se poate vedea asta, comunitati,->sate->orase->natiuni->natiuni unite->omenirea unita(mai e mult pana aici) eu nu consider ca e nimic rau in asta.. atata vreme cat nu sant incalcate libertatiile individului. Iar asocierea cu un "staul comunal" mi se pare grosiera si simplista...(no offence)...
Imi pare rau Shadowman... dar nu iti impartasesc parerea...  :wink:

   Comparatie "grosiera"...? Am fost chiar "blind" in exprimare...
"Atita vreme cit nu sunt incalcate libertatile individului",te-am citat,nu e nici o problema...Iar comparatia mea ar parea deplasata...Insa mesajul filmului e cu totul altul... O posibila umanitatea implantata de "pastori","furajata" cu ce doresc capii NOW...
Despre "furajare","turma" au vorbit si altii de pe la noi.Cu multe titluri si diplome...
Criticau,vehement,"furajarea turmei" (i-am citat...) cu manele,jocuri de noroc,emisiuni de divertisment etc...
  E posibil sa existe si la noi reprezentanti NOW,desigur...
  Care-au avut carnet rosu de partid,nu care-au venit din America... :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

StarDust

Citat din: Shadowman din  20 Ianuarie 2008, 21:01:57
Insa mesajul filmului e cu totul altul... O posibila umanitatea implantata de "pastori","furajata" cu ce doresc capii NOW...
De acord Shadowman, dar asta nu insemna tocmai incalcarea libertatiilor individului? de care vorbeam? Tocmai de aceea ziceam ca consider filmul ca un avertisment foarte serios...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kitzkhan

nu am apucat sa vad decat prima parte, si desi nu sunt un fanatic religios , nu am vazut niciodata ceva care sa consider mai absurd.

horus facea minuni, a fost rastignit si avea 12 apostoli......
la un moment dat zicea ca mai sunt n "mesia" si dadea o lista pe care se vedea si zamolxe din tracia ca avand apostoli&stuff...

sincer parerea mea este ca documentarul cam abereaza , dar sa vedem si celelalte 2 parti

StarDust

#21
Eu iti recomand partea a III-a e cea mai "tare" poate si ptr. ca suntem direct vizati acolo.. ca sa zic asa...
Si la mine versiunea DVD e "pe vine"  :-D se merita sa il ai in colectie...
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

----Referitor la filmuletele oferite de bluemoon doar o mica remarca: 
-Asa, si...ce ?
Hai sa va zic  o povestoioara cu evrei:
Trei tinerei ovrei –  inca puisori cu cas la gura, cum se zice - pleaca din satul lor Poplaca din Deal,  si ajung la Ierusalim. Intra in Templul  impunator si asculta smeriti ce spunea rabi. Si erau asa de impresionati, de cu gurile cascade, se minunau zgomotos  de cate  pilde noi si si invataturi aflau...sub privirile mirate ale alorlalti din templu. Morala:" Invataturile sunt vechi, numai invataceii sunt noi " 
----Ori mai pa romaneste," bancu'i vechi da' ........"ascultatorii" e noi..."
----Howgh !

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kymosabe

#23
Citat din: kitzkhan din  21 Ianuarie 2008, 10:12:13
nu am apucat sa vad decat prima parte, si desi nu sunt un fanatic religios , nu am vazut niciodata ceva care sa consider mai absurd.

horus facea minuni, a fost rastignit si avea 12 apostoli......
la un moment dat zicea ca mai sunt n "mesia" si dadea o lista pe care se vedea si zamolxe din tracia ca avand apostoli&stuff...

sincer parerea mea este ca documentarul cam abereaza , dar sa vedem si celelalte 2 parti

Asemanarea dintre Horus si Iisus este un pic fortata , insa cea cu Mithras este uluitoare .
Referitor la Horus , religia egipteana si miturile egiptene , acestea difera mult de ceea ce prezinta religia crestina (in special Noul Testament).
De exemplu Horus s-a nascut in urma unui act de necrofilie dintre zeita Isis si zeul Osiris , ucis de Seth  :lol:. Desigur acest lucru este interpretabil deoarece se poate spune ca Isis a ramas insarcinata cu spiritul lui Osiris (sau ,,duhul sfant'' al decedatului) , insa pentru mine tot necrofilie inseamna . :lol:
Cei care vor citi miturile egiptene vor descoperi ca acestea seamana foarte mult cu stirile de la ora 5 de pe Pro TV : crime , violuri , acte de incest , necrofilie , sadism , perversiuni sexuale , homosexualitate , etc . :lol:

Cu toate acestea se observa  o asemanare ciudata intre miturile egiptene si  Vechiul Testament .
Si aici nu ma refer doar la cele 10 porunci ale lui Moise (abia evadat din Egipt  :wink:) , dar si la altele care nu au fost prezentate in documentar si pe care le descoperi atunci cand citesti Textele Piramidelor sau alte culegeri religioase egiptene .


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii

Gandesti putin cam prea simplu Kymosabe. Gandeste-te ca toate poarta un alt fel de aer decat cel pe care il dai tu acestor evenimente. Multe dintre intamplari sunt chiar simbolice.
Da, ai dreptate, s-au intamplat si n chestiile pe care la exprimi mai sus si totusi nu poti minimaliza o cultura, o credinta...


Ark

Kymosabe

#25
Citat din: Arckadii din  01 Februarie 2008, 14:25:09
Gandesti putin cam prea simplu Kymosabe. Gandeste-te ca toate poarta un alt fel de aer decat cel pe care il dai tu acestor evenimente. Multe dintre intamplari sunt chiar simbolice.
Da, ai dreptate, s-au intamplat si n chestiile pe care la exprimi mai sus si totusi nu poti minimaliza o cultura, o credinta...

Ark

Miturile egiptene , la fel ca toate celelate prezinta intr-o forma metaforica  lupta dintre bine si rau , crearea lumii , bla , bla , bla .
Insa in unele cazuri egiptenii au cam gresit metaforele . :lol: 
Imi spui si mie ce exprima , din punct de vedere stilistic (simbolistic) desigur , actul sexual dintre Horus si Seth ?  :lol: Ce ar putea el sa simbolizeze ? Nu puteau sa gaseasca si ei o metafora mai frumoasa . :lol:

Departe de mine gandul de a minimaliza cultura egipteana . Poate am fost prea superficial in exprimare . Am vrut doar sa evidentiez si sa accentuez diferenta dintre vechea religie egipteana (pagana , nefinisata ) si cea crestina  (cizelata, corectata ) . :wink:


Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii

Fiecare lucru tinde spre perfectiune. Totusi, din exces de zel consider ca se fac si unele "indreptari" anapoda.
In ceea ce priveste aventura lui Horus cu Seth, in momentul de fata nu iti pot spune nimic pentru ca, recunosc, in directia asta am fost cam ignorant. Totusi, ma voi documenta si iti voi spune parerea mea.


Ark

Kymosabe

#27
Citat din: Arckadii din  01 Februarie 2008, 15:24:05
In ceea ce priveste aventura lui Horus cu Seth, in momentul de fata nu iti pot spune nimic pentru ca, recunosc, in directia asta am fost cam ignorant. Totusi, ma voi documenta si iti voi spune parerea mea.


Ark

La un moment dat confruntarea dintre Horus si Seth se transforma intr-una de natura sexuala . Ceva de genul cine pe cine supune . Cam cum se intampla prin inchisori , iar Seth a devenit ,,fetita'' lui Horus .  :lol: (metaforic desigur)

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii

Eu am citit ca Horus isi pierde ochiul iar Seth testiculele la un moment dat...nu am gasit despre "experienta" lor homosexuala.


Ark

Kymosabe

#29
Citat din: Arckadii din  01 Februarie 2008, 17:36:59
Eu am citit ca Horus isi pierde ochiul iar Seth testiculele la un moment dat...nu am gasit despre "experienta" lor homosexuala.


Ark


,,Unul dintre  cele  mai  raspândite  episoade ale mitului de catre gândirea mitica egipteana antica a fost Lupta dintre Horus si Seth [..]
Literatura ramessida  ne-a pastrat un text important al acestui episod prin intermediul P. Chester Beatty Nr. 1  . Prima parte se refera la judecata dintre Horus - cel care doreste sa obtina calitatea de mostenitor legitim al tronului egiptean - si Seth - cel care revendica suprematia prin calitatea de a fi socotit cel mai puternic.
Dintre judecatori fac parte si zei care nu  sunt  componentii Eneadei heliopolitane: Neith si  berbecul din Mendes. Initial judecatorii  heliopolitani  îi  dau  câstig de cauza  lui Seth. Zeita Isis îsi exprima nemultumirea.
ªedinta tribunalului divin urmeaza sa aiba  loc  pe  o  insula, iar Isis, la cererea  lui Seth, urmeaza a fi  exclusa. Totusi, Isis se transforma într-o fata frumoasa si îl seduce pe Seth . În urma  noii  decizii a judecatorilor, Horus este  încoronat cu coroana  alba, dar Seth nu  accepta  sentinta, iar  procesul continua prin intermediul  unor  întreceri.
Cei doi se vor  confrunta sub forma unor hipopotami. Zeita Isis încearca sa intervina cu un harpon, dar Seth îi taie capul. Ochiul lui Horus este  scos.
,,Ranile" se vor  vindeca  si  lupta va continua, confruntarea  fiind  acum de natura  homosexuala. Când Seth crede ca a învins, se dovedeste ca el este  cel ,,însamântat". Desi se pronunta din nou sentinta, adica Horus este considerat cel drept iar Seth cel nedrept, ea nu poate fi aplicata, deoarece Seth nu o accepta.''

Miron Ciho - Civilizatia  Egiptului  greco-roman. Plutarch ,,Despre  Isis si Osiris''
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)