Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zeitgeist: The Movie (2007)

Creat de Nox, 20 Septembrie 2007, 05:50:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Zeitgeist: The Movie (2007)

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0759952/plotsummary
Official site: http://www.zeitgeistmovie.com
Wikia: http://filmguide.wikia.com/wiki/Zeitgeist
Digg: http://digg.com/political_opinion/Zeitgeist_-_The_Movie

Zeitgeist The Movie is a film by Peter J. exploring the relationship between Christianity, the September 11 attacks and the Federal Reserve Bank

Divided into three parts, (Part I: "The Greatest Story Ever Told", Part II: "All The World's A Stage", and Part III: "Don't Mind The Men Behind The Curtain"), Zeitgeist is designed to prompt the audience into questioning their own beliefs on the subjects of US involvement in the 9/11 terrorist attacks, Christian theology, the Federal Reserve System, and the decreasing status of personal freedoms in the United States of America due to introductions of laws and organizations such as The Department of Homeland Security and the Patriot Act.

http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=5547481422995115331"
LINK: http://video.google.com/videoplay?docid=5547481422995115331
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Max C.

Excelent film(parerea mea!).Pentru unii poate fii blasfemie... :-)

Max C.

Blue ,ar trebui postat in fiecare zi, poate se trezesc si altii din "somn"....

Nox

#3
E un film care trebuie vazut.

Si ca sa-i mai fac o recomandare, in film apare si Jordan Maxwell (initial doar vocea).

Cine este Jordan Maxwell?

Jordan Maxwell continues as a preeminent researcher and independent scholar in the field of occult / religious philosophy. His interest in these subjects began as far back as 1959. He served for three and a half years as the Religion Editor of Truth Seeker Magazine, America's oldest Freethought Journal (since 1873). His work exploring the hidden foundations of Western religions and secret societies creates enthusiastic responses from audiences around the world.

He has conducted dozens of intensive seminars, hosted his own radio talk shows, guested on more than 600 radio shows, and written, produced and appeared in numerous television shows and documentaries (including three 2-hour specials for the CBS TV network, as well as the internationally acclaimed 5-part Ancient Mystery Series - all devoted to understanding ancient religions and their pervasive influence on world affairs today.

His work on the subject of secret societies, both ancient and modern, and their symbols, has fascinated audiences around the world for decades. Considering the rapidly moving events of today, and the very real part that hidden religious agendas play in our modern war-torn world, he feels these controversial subjects are not only interesting to explore, but too important to ignore! His extraordinary presentations includes documents and photographs seldom seen elsewhere.

Jordans areas of interest include:

* Astro-Theology
* Sexual Symbolisn in World Religions
* Foundations for Modern-Day Religion
* Secret Societies and Toxic Religion
* World Mysteries: Ancient and Modern
* Ancient Symbols and Occult Emblems
* Ancient Sciences and Technology
* Hidden Bible Teachings and Mysteries
* The Sun in the History of Politics and Religion
* The Story Your Church Doesn't Want You to Know
* Secret Societies and their Influence on World Events

http://www.jordanmaxwell.com/

E un cercetator ale carui lucrari au constituit o baza de studiu si initiere pentru Michael Tsarion, David Icke si Zecharia Sitchin.

Dar poate facem un alt topic cu legaturile spre documentarele facute de Jordan Maxwell.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

#4
versiunea cu subtitrare în limba românã (butonul CC (Closed Captioning) trebuie sa fie activat)

http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=9072119975796993477
LINK: http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban


Kymosabe

Mersi Bluemoon.
Foarte interesant . 
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Citat din: Urban din  18 Ianuarie 2008, 23:30:42
Il recomand lui Arckadii...

Iar eu lui Sirius si acolitilor sai .
Poate asa vor intelege si ei sa faca diferenta intre mit si realitate . 
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Citat din: bluemoon8520 din  18 Ianuarie 2008, 19:56:27
versiunea cu subtitrare în limba românã ...
LINK: http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477


Nu sunt genul care vede cospiratii peste tot... dar partea a III-a, e socanta, si cea care mi-a placut cel mai mult... m-a impresionat in special capitolul despre politica monetara a SUA. Ce sa mai zic? Mi-a confirmat si mai mult unele pareri personale... Documentarul e de nota 10!
Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Protector

Sincer ma tem ca chestia cu chipul nu va fii o fictiune...  Atunci e chiar sfarsitul lumii.

Shadowman

Citat din: StarDust din  19 Ianuarie 2008, 21:19:46
Documentarul e de nota 10!

Citat din: Protector din  20 Ianuarie 2008, 09:34:22
Sincer ma tem ca chestia cu chipul nu va fii o fictiune...  Atunci e chiar sfarsitul lumii.

    Ii acord nota 7.Cu indulgenta...
Spre final incepe sa bata cimpii despre politica monetara SUA,despre guvernul mondial,cipuri implantate,
bancheri demonici...E adevarat,"banu' invirte lumea" ! Dar nu numai dolarii...Ma uit cum se dezvolta economia
chineza,cum rezervele valutare ale Chinei au ajuns la 1000 de miliarde de dolari...La dezvoltarea UE,la resursele energetice ale Rusiei si la incasarile din vinzarea acestora...Gazul se tot scumpeste ! La fel si petrolul...
Cred ca l-a impresionat foarte mult George Orwell... :-)
Un singur stat,un singur guvern,un singur partid,un singur conducator pe planeta noastra..? O singura credinta ?
"Big Brother"... ?  :-o
  Incerc sa-mi imaginez o astfel de situatie...Oare ce-ar putea face "rebelii" contra "autoritatii"...?
  Cred ca s-ar ajunge la un razboi "civil" pe intreaga planeta...Sau la haos total !
  Nu cred ca un astfel de sistem ar putea fi viabil. In plus sunt si alti factori...De la interese personale,de grup,religioase pina la factori mai mult sau mai putin aleatori care pot interveni in "ecuatie"...Miscari seismice,tsunami,mutatii genetice,radiatii solare,extraterestrii ( :-D ),alunecarea pe o coaja de banana a unuia din liderii NOW ,alergiile la intepaturile albinelor,meteoritii care-ti pot distruge acoperisul casei,etc...
  Ideea transformarii planetei intr-un "staul comunal" mi se pare ilara... :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

StarDust

#11
Citat din: Shadowman din  20 Ianuarie 2008, 16:47:09
  Ideea transformarii planetei intr-un "staul comunal" mi se pare ilara... :lol:
Mie nu mi se pare hilar de loc... cred ca viitorul omenirii e acesta, e inevitabil, in cursul istoriei se poate vedea asta, comunitati,->sate->orase->natiuni->natiuni unite->omenirea unita(mai e mult pana aici) eu nu consider ca e nimic rau in asta.. atata vreme cat nu sant incalcate libertatiile individului. Iar asocierea cu un "staul comunal" mi se pare grosiera si simplista...(no offence)...
Imi pare rau Shadowman... dar nu iti impartasesc parerea...  :wink:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

#12
Citat din: StarDust din  20 Ianuarie 2008, 17:33:46
Mie nu mi se pare hilar de loc... cred ca viitorul omenirii e acesta, e inevitabil, in cursul istoriei se poate vedea asta, comunitati,->sate->orase->natiuni->natiuni unite->omenirea unita(mai e mult pana aici) eu nu consider ca e nimic rau in asta.. atata vreme cat nu sant incalcate libertatiile individului. Iar asocierea cu un "staul comunal" mi se pare grosiera si simplista...(no offence)...

Ce mi-a placut la acest film este ca adus dovezi care pot fi probate cu martori sau documente .
Este prima oara cand mi se intampla sa vizionez un documentar si sa fiu de acord 100% cu ceea ce se prezinta  .
Referitor la Guvernul Mondial , acest proces este in plina desfasurare  : s-au format Uniunea Europeana , Uniunea Asiatica , Uniunea Africana si Uniunea Nord Americana . Ultimul pas va fi (logic) incercarea de a se realiza Uniunea Mondiala .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Citat din: Kymosabe din  20 Ianuarie 2008, 17:50:44
....Ultimul pas logic este Uniunea Mondiala .

Clar, eu nu am nici o indoiala in privinta asta, si ptr. a se ajunge aici se va intreprinde tot ceea ce este necesar...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  20 Ianuarie 2008, 17:54:57
Clar, eu nu am nici o indoiala in privinta asta, si ptr. a se ajunge aici se va intreprinde tot ceea ce este necesar...

Da. Dar asa cum s-a spus si in documentar din pacate noi vom fi cei care vom cere acest lucru . :lol:
Sunt curios daca , cei care urmaresc realizarea acestui lucru , vor inlocui vechiul pretext , amenintarea terorista cu unul nou  de genul amenintarea extraterestra . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)