Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rezonanta este responsabila pentru aparitia CERCURILOR?

Creat de Arckadii, 31 August 2007, 19:01:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Urmarind acest film pe youtube mi-a venit o idee pe care vreau sa o discut cu voi. Este oare posibil ca rezonanta sa creeze formele ciudate gasite in lanurile de grau? Din cate am vazut cu totii ele sunt simetrice si nu au o explicatie foarte plauzibila. Uitati-va la filmul de mai jos.


http://youtube.com/watch?v=Zkox6niJ1Wc


Ark

Anna

Citat din: Arckadii din  31 August 2007, 19:01:25
oare posibil ca rezonanta sa creeze formele ciudate gasite in lanurile de grau? Din cate am vazut cu totii ele sunt simetrice si nu au o explicatie foarte plauzibila.

Sincer...nu cred. Cine produce acele oscilatii la o amplitudine anume si cu o frecventa maricica si sustinuta astfel incat sa se produca cercurile?
rezonanta pamantului care sa presupunem ar produce acele cercuri ar trebuie sa fie "stimulata" cu "ceva"...ca doar se apuca solul sa intre in rezonanta asa de unul singur  :?

lylyt_ice

   La aceasta varianta m-am gandit si eu si am si scris ceva despre acest plauzibil fenomen, dar nimeni nu a impartasit cu mine atunci aceasta parere...Daca observam faptul ca aceste (OARECUM COMPLICATE) mostre, devin din ce in ce mai complicate si facind o asociere cu progresiva crestere a fregventei pamantului, s-ar putea totusi contura (macar amestecata cu schepsis)o timida banuiala ca ar putea totusi sa fie o legatura intre cele doua fenomene...
       
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

filmul este frumos...si complet real...insa in realitate,lucrurile nu stau chiar asa...adica in film se aplica o anumita frecventa unei bucati de metal-cercurile sunt pe pamant;in experiment se folosesc frecvente pe toata plaja spectrului audio(desenele se complica odata cu cresterea frecventei),cand frecventa de rezonanta a terrei e de cativa Hz,si e STABILA raportata la intervale SCURTE de timp;nici o frecventa, de care o fi,nu va indoi tulpinile de grau de la un anumit nod;nici o frecventa(adica cele de care discutam acum) nu va praji nodurile plantelor,pentru asta intri in domeniul microundelor,si daca terra genereaza microunde in halul asta,am fi cu totii de mult fierti;ca sa culce circular spicele,ar trebui sa avem un fel de polarizare circulara  a semnalului generat...de unde?;si intrebarile fara raspuns pot continua...eu zic sa lasam  Rezonanta Schumann in pace(adica sa comprime timpul si sa scurteze ziua :evil:),si sa cautam alte explicatii pentru aparitia cercurilor din lanuri...
   parerea mea...alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

   Chiar de abandonat aceasta posibilitate ...nu ar fi, pentru ca si micro undele...pina la urma tot intr-o anumita fregventa sunt generate,iar plantele respective,nu sunt prajite ...ci au suferit la un anumit nivel al tulpinei, la suprafata pamintului,o transformare partiala, a cimpului electromagnetic care le compun, prin actiunea deteriorabila a unei anumite fregvente (MICROUNDE) ,emisa intr-o forma oarecare impusa prin intermediul unei matrize, formal inteligent conceputa.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Arckadii

Dar daca in anumite zone, pamantul emite un sunet sa zicem, infrasunet, ultrasunet...la o anumita frecventa...ca un fel de voce proprie? Il emite o singura data, destul de puternic si influenteaza ce e la exterior...ultimul strat. Eu cred ca este destul de plauzibil.

Ark

lylyt_ice

  Parerea mea este ca Pamintul nu emite,ci intra in rezonanta cu cu un emitator aflat in spatiu,posibil centrul galactic.El manifesta cam aceleasi efecte ca si placa metaleca din film,care intra in vibratie cind un animit emitator(difuzor,in cazul experimentului);emite o anumita fregventa,care oscilind, moteleaza ca o mina invizibila acele forme.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

cred ca va e greu sa aveti putin imaginatie.

evident ca se poate, si partea buna a lucrurilor ca poti face astfel de proiectii in spatiu, unde vrei...

si ca sa complic lucrurile si mai mult, imaginati-va toata treaba asta in 3D...

plus... ce se intampla cu lumina coerenta si cum ar putea de exemplu afecta structuri ADN (care e o structura tridimensionala).

noi ce vedem in acest video este doar o banalitate... o bucata de metal sau lemn deasupra unui difuzor.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

si alte aplicatii interesante: lichid non-newtonian

http://www.youtube.com/v/cuzn8wh8Fys

http://www.youtube.com/v/nq3ZjY0Uf-g

http://www.youtube.com/v/f2XQ97XHjVw

etc...

nu e extraordinar cate pot fi facute?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

lylyt_ice

Tu ai dovedit ca nu duci lipsa de.."IMAGINATIE" probabil nu ai inteles daspre ce discutam noi de fapt...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

desigur lyly ca am inteles... si ma refeream la subiectul acestui topic.

dar evident ca aceste "emisii" nu sunt naturale... ci artificiale... cine si de ce?... e o alta intrebare
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

lylyt_ice

....Aha !acum pricep ce vrei sa spui...si ai dreptate !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DeReLiCt

Hehehe... unde esti Bluemoon ?? Uite ce vorbesc oamenii acestia pe aici !  :-P

Tin sa va zic.. ca acest subiect l-am discutat impreuna cu bluemoon acum ceva timp... si suntem de aceeasi parere in privinta faptului ca aceste desene in lanuri sunt create de planeta... artificial sau nu.
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

Kymosabe

Citat din: DeReLiCt din  01 Septembrie 2007, 15:55:58
Tin sa va zic.. ca acest subiect l-am discutat impreuna cu bluemoon acum ceva timp... si suntem de aceeasi parere in privinta faptului ca aceste desene in lanuri sunt create de planeta... artificial sau nu.

Daca aceste desene din lanuri sunt create de planeta (?) atunci  ea se perfectioneaza de la un an la altul . 
E ca si un copil care ,pe masura ce creste , realizeaza desene din ce in ce mai complicate si mai complexe .

Sa luam de exemplu aparitiile din Marea Britanie si sa urmarim evolutia acestor desene in ceea ce priveste numarul  si complexitatea lor .

Luam ca perioada de analiza intervalul 1978 - 2007 .

1978 -1985 (fara fotografii) - aproximativ 26 de desene formate din 1 , 2 sau 3 cercuri simple , cercuri concentrice , cercuri cu 1 ,2 3 sateliti
   
1986 -1989 (fara fotografii) - aproximativ 51 de desene , mai elaborate formate din unul sau mai multe cercuri separate , cercuri cu inele (Circle with ring) sau ,,sateliti''  , desene formate din 3,5 ,7 cercuri

Incepand cu 1990 avem si fotografii   deci va fi mai usor de analizat si observat evolutia desenelor in timp.

1990 - 2000 - o medie de aproximativ 50 de desene pe an .

Iata cele mai reprezentative desene pentru fiecare an , in ordine cronologica :




Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)