Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Premonitia

Creat de baaron, 20 Ianuarie 2006, 00:18:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

Citat din: Interesent din  17 Martie 2006, 16:44:36
Premonitia sau excursia in trecut si viitor va fi cu ajutorul tehnic sau medial-mental posibil. Aceste excursii trebuie sa contina legiile logice ale causalitatii, ca parametrii folositii la socoteala ceruta, sa redea un rezulatat logic si clar.
Oameni care au o sensibilitate si se pot misca in acest domeniul au prin stiinta si intelepciunea lor cistigata in vietile anterioare abilitatea de a combina si sa socoteasca multe situatii in asa fel, incit rezulatatul uimeste. Prevazutul in viitor nu este nevoie sa fie ghicit. Se poate cerceta logic din combinatia parametrilor cunoscuti plus continerea unui anumit risc necunoscut. Se schimba un parametrul, se schimba si rezultatul.
Din timpurile antice cind totul era mistic si secret trebuie astazi sa iesim afara si sa recunoastem adevarul.
In fiecare zi noi descoperim si intelegem lucruri din ce in ce mai multe, care ani inainte erau titulate "minuni".

  Multe,foarte multe,enorm de multe !!!,  ar fi trebuit SI AR TREBUI sa se intimple pe lumea asta,dupa calculul probabilitatilor...Mai ales catastrofe,nenorociri...
Si multe lucruri bune,desigur...Tot dupa calculul probabilitatilor..
Eu cred ca ,probabilistic,haosul ar fi avut mai multe sanse sa domine planeta...   
Si totusi nu s-a intimplat...! Cu atit mai mult,nu traim intr-un sistem inchis,in care sansele de a se adeveri "pronosticurile" ar creste...
Se pare ca sunt forte mult mai subtile care "dirijeaza" evolutia...
Cit despre "parametrii" si "logica" prefer sa ma abtin...
Evident ,ma refer la fenomenele care s-ar produce la o scara mare....
  Determinism sau cauzalitate...? Sau si una si cealalta...?  Grea intrebare...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

pescarusul

Salut!!!!!
Sant noua pe acest forum dar ...veche in atat de veche din anumite puncte de vedere...
In legatura cu premonitia va voi impartasi cateva din experientele mele personale,apoi vom mai vedea.Pot spune cu certitudine ca puterea de ati cunoaste viitorul cu ajutorul viselor sau a altor semne exista inca de cand omul era ,,copil,,.Bineinteles ca aceasta calitate pe care o avem cu totii ca mostenire ancestrala doar unii dintre noi o pot ,,utiliza,,si doar la minima minimelor foarte putini...Starea ,,de a visa,, este puterea de a calatori atat in viitor cat si in trecut si nu numai,putem calatori oriunde in spatiu si in Univers.Este intr-adevar o afirmatie destul de ,,grea,,dar este adevarata,din punctul meu de vedere,nu santeti obligati sa impartasiti aceasi convingere.Eu personal am aceasta putere si nu mi-am dorit acest ,,avantaj,,.
Mai pot spune ca inainte de a visa ,,curgator,, ceea ce urmeaza sa se intample intr-un timp nu foarte indepartat,nu aveam aceasta claritate.A trebuit sa invat sa asociez informatiile visate cu ceea ce urma sa se intample,acum, nu am nevoie de acest efort,visez totul in amanunt exact asa cum o sa fie,gest cu gest,cuvant cu cuvant,imagine cu imagine...
Pescarusul

CHIP

@Pescarusul
Cind spui ca in timpul visului poti merge in trecut,cit de departe poti merge?

pescarusul

Salut,
Foarte departe,incredibil de departe...in timp.
Candva am stiut sa ne folosim capacitatile mostenite,acum,sant doar mici strafulgerari pe care nu vrem deloc sa le dezvoltam...este mult de explicat pe aceasta tema si doar foarte putini care pot vorbi despre aceasta realitate indusa...
Pescarusul

pescarusul

Si intr-adevar sant si foarte multi sarlatani...dar printre noi mai sant si cei adevarati care ne pot arata ,,calea,,de inceput spre care trebuie sa ne indreptam...
Mai greu este daca putem sa pricepem sau nu...Ca timp este cam tarziu pentru noi si totusi mai avem inca vreme daca vrem...
Pescarusul

Fiona

Mi se intampla sa visez cu o anumita perioada de timp inainte(nu este niciodata aceeasi), si retraiesc pe pielea mea ceea ce am visat,chiar daca stiu ce va urma,nu pot sa dau inapoi..nu stiu de ce.Vreau sa spun ac pana si replicile sunt aceleasi.E chiar aiurea sa sti ce urmeaza sa spuna cel de langa tine.

Shadowman

#51
Premonitie ? Deja vu ? Calatorie in timp ?  :roll:
In albumul  "GOANGA",aparut in 2002  ( Media Services Sony Music ) citim si auzim : "Statuia lui Basescu vegheaza in continuare "  :lol:
http://www.cassaloco.com/goanga.html



" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

batri

buna ,
Am ajuns intamplator pe forum si tot citesc aici de vre-o 4 ore . Am si eu  mai multe chestiuni care ma preocupa . Am avut in repetate randuri sentimentul de " deja- vu" . Ce este stiintific sau cum se explica acest fenomen?
O alta chestiune sunt nascuta in 76 si intre 7 ani ai mei si 13 ani  am avut tot felul de vise , care se repetau sau erau intrerupte si reveneau cu continuarea dupa trecerea a  7 -10 zile , ca eu sa ma gandesc la ele sau sa-mi doresc sa revina . Visele mele erau foarte clare ca si imagine , vedeam luna foarte mare si foarte aproape de casa / curte , mi se parea ca e la cativa zeci de mtri departare si de fiecare data eram atat de atrasa de aspetul si lumina ei , certand petele inchise la culoare si in vis eram total pasionata si incantata de eveniment si eram intotdeauna singura (ulita , curtea casei , casa ,locul ca un intreg era acelasi dar gol , nu fara viata - fara oameni si animale ). Un alt vis de care ma amuz si acum cu sotul meu , este ca pe vremea aceea nu vazusem niciunde filme cu nave spatiile si invazii gen SF , dar eu le visam cu lux de amanunte si la fel le studiam im  vis . Aici nu mai eram singura, dupa invaziile respective , vedeam intreaga valea Bistritei(locul unde am copilarit eu ) de sus , plutind in aer , ca in final sa "aterizez " pe una din culmile muntilor Dornei , sau pe Varful Viisorii , iar acolo sus erau niste constructii de piatra din dale mari , 4 pentru pereti si o alta dala care acoperea "casa" , cu geamuri " gaura" , si acolo da, erau cativa oameni barbati si femei in jur de 7-10 in total , oameni pe care eu nu-i cunosteam , dar toti acolo eram in siguranta , deoarece , am uitat sa spun ca invaziile de regula se terminau cu rafale de foc si totul in jur era parjolit ...

darksid3

Stiinta nu poate explica asa ceva din simplul fapt ca nu se iau multe "chestii" in considerare. Psihologia si psihiatria incearca timid sa explice dar daca studiezi temeinic si alea dau chix prin simplul fapt ca folosesc un sistem statistic....as zice ca viata e o chestiune strict de perceptie mai mult, adica ne raportam la 5 simturi si cu alea "defilam" si incercam sa explicam ce ne inconjoara, lucru patetic din punctul meu de vedere.
11.11