Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Bucuresti] [22.08.2007]

Creat de Unidentified, 29 August 2007, 19:59:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Unidentified

 In data de 22.08.2007, in jurul orei 20, in timp ce eram pe un balcon am observat un obiect ce se deplasa spre Casa Poporului. Rapid am luat telefonul si am filmat cat am putut obiectul. In filmulet nu se poate observa dar avea si o miscare de rotatie in jurul axei Y pe langa ce se vede(adica punctul ala mic si negru). Va asigur ca un obiect a fost si nu o pasare, balon sau insecta. Nu era de dimensiuni mari ci avea max 1 m . Distanta dintre mine si obiect a fost in jur de 1-2 km.

:evil:

baguvix

chiar interesant .... sincer cred ca obiectul era mai mare de 1 m ... daca era de un m nu aveai cum sa il vezi cu ochiu liber distanta dintre obiect si tu de 1-2 km ...
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

Rayden

salutare,

destul de interesant !

ce ai mai putut observa la el in afara de ce ai scris aici deja?
adik..vreun fir legat de el..antene ceva..hublouri..alte culori ..alte lumini..zgomote/sunete venind de la el..etc.

daca aveai o camera la indemana....dar e bine si asa  :-D

merci! :ufo:

alx

Citat din: Unidentified din  29 August 2007, 19:59:01
In data de 22.08.2007, in jurul orei 20, in timp ce eram pe un balcon am observat un obiect ce se deplasa spre Casa Poporului. Rapid am luat telefonul si am filmat cat am putut obiectul. In filmulet nu se poate observa dar avea si o miscare de rotatie in jurul axei Y pe langa ce se vede(adica punctul ala mic si negru). Va asigur ca un obiect a fost si nu o pasare, balon sau insecta. Nu era de dimensiuni mari ci avea max 1 m . Distanta dintre mine si obiect a fost in jur de 1-2 km.

:evil:

de ce nui postezi fisierul original,nu cel facut divx?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

#4
    Balconul nu avea geam si poate fi verificata treaba asta. Un sunet mai deosebit nu am auzit din cauza traficului din zona dar poate avea un claxon ceva :) . Doar obiectul l-am vazut, alte antene, fire, hublouri, lumini nu s-au vazut decat ca avea o usoara rotatie.
    Am zis ca insecta nu era altfel nici nu ma oboseam sa-l postez aici. Puteam sa-l postez mai devreme dar nici nu am avut timp si am avut o oarecare retinere.
    Se poate ca obiectul sa fi avut mai mult de 1 m pt. ca nu am avut un reper dupa care sa ma iau...

Rayden

merci ptr raspuns !

se poate sa fi fost vreun.... balon meteo..sau..cine stie ?!?! un  :ufo:

poate a mai vazut si altcineva si..poate are si mai multe detalii..sa speram ca vor face la fel..vor posta informatii si imagini..

bafta!

alx

din nefericire,nici inregistrarea originala nu aduce prea multe detalii in plus...pacat ca nu ai avut la indemana alt echipament,sau macar telefonul tau sa fi avut si o alta setare de calitate,mai buna...asa,ai doar niste pixeli care pot fi orice...nu te supara pe mine,dar asta e...ramane doar marturia ta.
  si daca nu apare si o alta inregistrare,mai buna...probabil ca nu vom sti niciodata ce a fost.
    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

De asta am si fost reticent pt ca stiam care e treaba cu inregistrarea telefonului...
Nu e vorba ca ma supar ci chiar abia astept sa vina cineva cu o ipoteza serioasa pt ca si eu vreau sa stiu ce am vazut. Cu ochiul liber s-a vazut mai bine si de aceea am zis ca sigur nu era un balon meteo si nici nu avea aripi. Probabil ar trebui sa specific ca atunci cand am zis ozn m-am gandit cam 20% ceva extraterestru si 80% ceva facut de om.
Forma obiectului era de genul unei piramide dar cu fetele curbate spre interior, astfel vazand si rotatia.

Dreamy

Hello Unidentified !!

Interesant filmuletul tau!!
Interesant ar fi daca ai putea sa descri mai amanuntit ce ai vazut cu ochiul liber, inregistrarea se pare ca este destul de irelevanta, exceptand faptul ca arata miscarea, destul de neobisnuita, a obiectului!

Ai spus ca avea forma unei piramide, ce altceva ai mai observat?

Unidentified

#9
  Buna Dreamy !!

   Vantul nu batea, soarele era apus, obiectul era mat. Am incercat sa-l filmez cu burlanul in obiectiv sa fie un reper totusi, mai ales clema. Poate imi mai amintesc pe parcurs cate ceva dar mult timp nu am avut de observatie pt ca a trebuit sa fug si dupa mobil, trebuia si urmarit cu ochiul liber, cu tigara in mana ... intelegeti voi . :-D .
  Ca forma, cum am zis: in genul unei piramide mai alungita, partea de jos nu prea am putut-o observa pt ca nu era clara.
  Daca cineva din Bucuresti doreste locatia o pot spune deoarece a fost un hotel asa ca banuiesc se poate si vizita.

Arckadii

sa fi fost un satelit Unidentified? un balon meteo?


Ark

Unidentified

 :-o
Satelit? fara suparare dar ai citit vreun post de aici? sunt destul de documentat incat sa-mi dau seama cand vad un balon chiar si meteo pe cer, mai ales la distanta pe care am precizat-o.   Daca se poate sa nu ne mai repetam ...
Poate fac niste experimente de genul sa filmez o baliza sau alt obiect de la o distanta de 1 km, si insecte, evident de aproape ca de la 4-5 m nu cred ca mai are rost.

Rayden

#12
Unidentified

daca zici ca avea o forma oarecum piramidala...ce sa zic..mai pot fi si baloane meteo sau de alte tipuri inkise la culoare care au diverse scopuri..masurarea presiunii, a radiatiilor, poate chiar un fel de aparat de spionaj..culoarea inkisa se datoreaza faptului ca in interior contine un gaz mai usor k aerul intr-o anumita concentratie , culoare (care privita de soare incalzeste mai mult sau mai putin ..) ce ajuta la mentinerea "aparatului" la o anumita inaltime "optima" pentru realizarea sarcinilor care le are..
daca e sa ne legam neaparat de fen ozn..pot spune ca sunt destule cazuri in care obiectele neidentificate aveau o forma apropiata de ce ai vazut tu..
asa ca..pana la urma urmei..poate fi orice..
poate mai apare cineva care a vazut ..ce ai vazut si tu..si vom avea mai multe informatii...

pana atunci..multa bafta ! :-D

OzN_HunteR

A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

Arckadii

Unidentified, sti ceva? Daca nu accepti sugestii, la ce mai postezi? Cum vrei sa ne dam seama ce e la calitatea la care ai postat filmuletul. Am filme facute cu camera video in care de abia iti poti da seama de forma si dimensiunile obiectului si tu vii cu un "guguloi negru" in format 3GP si ma mai si ataci ca nu citesc posturile anterioare. Dimpotriva, chiar le citesc ca sa vad daca nu cumva cineva ataca subiectul intr-un mod gresit, daca nu sunt atacuri la persoana etc. In plus subiectul ma intereseaza. Insa vad ca ai o lipsa de bun simt iesita din comun. Afla deci singur ce ai filmat.



Ark