Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clarviziunea

Creat de baaron, 20 Ianuarie 2006, 00:15:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron

CLARVIZIUNEA reprezinta o forma de perceptie extrasenzoriala care, atat in definirea sa, cat si, mai ales, in plan concret, pune serioase probleme privind delimitare de alte tipuri de perceptie extrasenzoriala (in special fata de telepatie, premonitie si retrocognitie). De aceea diferitele definitii date de diferiti autori clarviziunii ca fenomen paranormal prezinta o variabilitate relativ mare. "In clarviziune (CV), un subiect achizitioneaza informatie direct, in afara canalelor senzoriale cunoscute, de la o sursa exterioara care nu este un sistem viu (un alt subiect): (A. Patrut, 1991). Capacitatea unor indivizi umani de a avea viziuni ale unor intamplari petrecute la mare distanta este cunoscuta din cele mai vechi timpuri. In antichitate, s-a bucurat de mare faima Pythia, preoteasa a zeului Apollo la templul din Delphi, ca ghicitoare a celor petrecute in locuri aflate la mare departare de oracolul unde oficia. Pentru a se transpune in situatia de a "vedea" la distanta, Pythia inhala aburul cu efecte hipnotice care iesea din crapaturile unei stanci. Despre viziuni concomitente ale unor evenimente produse la distanta si relativ la care subiectii vizionari nu au nici un fel ded informatii accesibile pe cai obisnuite exista numeroase relatari de-a lungul timpulu, inclusiv in zilele noastre. Viziunile respective sunt produse fie in stare de veghe, fie in stare hipnotica sau in vis. De obicei, persoanele capabile de astfel de viziuni sunt denumite "clarvazatori". Clarvazatorul "vede" ceva; el experimenteaza (traieste) o impresie aparent senzoriala, dar in general este constient de faptul ca aceasta nu ii provine prin organele de simt. Daca impresia este de tip auditiv (dar fara ca organul auditiv sa fie implicat ), se foloseste termenul de "clarauditie".

AdiM

Cred ca exista multi clarvazatori, sau oameni care au clarviziune, dar ei nu stiu asta. Educatia ii face sa creada ca e imaginatia sau intuitia lor, sau ca ghicesc anumite lucruri, practic societatea nu prea ii invata pe oameni sa isi evalueze just calitatile psihice. Daca au viziuni sau idei prea ciudate, si se mai si sperie din cauza lor, sau ii sperie pe cei din jurul lor, eventual ajung la ospicii... Oamenii ar trebui sa fie educati in privinta abordarii juste a propriilor trairi psihice si a asa-ziselor "perceptii extrasenzoriale".

blueeight1977

 Ce reprezinta in final Clarviziunea? Cand eram mic, puteam sa vad traiectorii (adica daca loveam cu mingea intr-un perete vedeam dinainte o traiectorie pe care urma sa o parcurga mingea), cand m-am marit vedeam la persoane starea lor psihica chair daca o ascundeau (puteam sa prevad daca o intalnire intre 2 persoane se poate termina cu o cearta sau invers) nu trebuia decat sa ma uit putin la cele 2 persoane. Aceasta intuitie poate fi numita Clarviziune?
  Pentru cei ce citesc acest mesaj va propun ceva: Rezervati-va un timp de max 30 min in care (intr-o liniste deplina) va intindeti in pat, inchideti ochii si va imaginati un obiect pe care-l analizati din toate unghiurile pana devine paroape perfect ca si contur + detalii,(eu imi imaginez un colier), in tot acest timp respiratia dumneavosatra trebuie sa fie controlata si sa aiba un ritm constant (eu respir cate putin si des); nu trebuie sa va ganditi la altceva trebuie sa va eliberati de toate gandurile cotidiene. Veti observa ca dupa un timp corpul dumneavoastra intra intr-o rezonanta, incepe sa vibreze, coloana vertebrala devine tot mai dreapta si mai incordata..... Nu stiu ce se intampla dar veti avea parte de o senzatie extraordinara si cred ca are si un efect terapeutic, nu stiu care este si cum se petrece, dar eu nici macar nu am mai racit de ceva ani... Daca cinaeva poseda mai multe informatii despre aceasta va rog sa-mi srieti pe adresa blueeight1977@yahoo.com   

jackie28t

Salut blueeight1977 si bine ai venit printre noi.
Foarte interesant cele relatate de tine.Chiar sunt curios ce te-a atras acest forum.
M-ar interesa sa stiu parerea ta despre extraterestrii.Ai avut vreodata viziuni ciudate ce implicau creaturi necunoscute?
Cu tot respectul
jackie28t

blueeight1977

Hmmm! Ce ma atras la acest forum?... Poate nevoia de a discuta cu cineva!
Nu cred ca am sustinut ca am avut viziuni, am spus ce am simtit. Daca astea se numesc viziuni... ok.
Dar parerea mea despre extraterestii este urmatoarea:
- EXISTA!!! SI AU AJUNS SI PE LA NOI!!!  (in acest univers infinit exista o infinitate de posibilitati ca sa mai existe viata si pe alta planeta si deasemenea ca acea viata sa fie cu mult mai inteligenta ca noi). Odata cu dezvoltarea psihica si spirituala dorinta de a cucerii si de a concura cu cineva se stinge usor - deja apar alte prioritati in viata cuiva, alte valori ce tind spre a face bine, alte motive de bucurie si de satisfactie sufleteasca (stiu ca suna cam ciudat dar cam asa este!!!). Daca extraterestii astia au ajuns pana la noi, inseamna ca sunt cu mult mai destepti ca noi si implicit mai puternici. Daca vroiau sa ne faca rau  :lol: pana acum nu mai existam (gandeste-te la tehnologia pe care o poseda).
Cam astea ar fi o parte din parerile mele!

jackie28t

Multumesc pentru raspuns ''blueeight1977''
Te-am intrebat daca ai avut viziuni ciudate ca sa nu te intreb direct daca ti s-a intamplat sa intalnesti ETs in viata ta.A fost doar o expresie mai lejera nimic altceva.

Citat din: blueeight1977 din  18 Septembrie 2006, 11:05:41Daca extraterestii astia au ajuns pana la noi, inseamna ca sunt cu mult mai destepti ca noi si implicit mai puternici. Daca vroiau sa ne faca rau  :lol: pana acum nu mai existam (gandeste-te la tehnologia pe care o poseda).

8-) Nu fi atat de sigur.Avem ADN'ul lor deci putem sa fabricam si ''oi'' si extraterestrii tip ''Grey'' he he
Cat despre daca ei ne vor raul.In timp prin documentare ai sa ajungi sa vezi cata suferinta indura unii oameni din cauza unor amarati de extraterestrii care daca pot zbura mai repede decat noi se cred mai speciali.

starlookboy

De unde stii ca avem acelasi ADN cu ei ?
Daca ai gasit ceva informatii despre asta, da-mi un link sau posteaza aici te rog.


butterfly2crazy

nu ma mai surprinde nimik sau aproape nimik...zilele trecute a murit un prieten apropiat de cancer..la ora la care a murit(8 dimineatza) m am trezit dintr un vis ingrozitor..kre nu avea legatura cu el..ci mai degraba cu viitorul meu...efectiv plangand..premonitie sau nu,m am speriat..exact aceeasi ora la care a murit el..excat aceeasi ora m am trezit plangand..pt k am simtit ceva in camera desi eram singura in casa....

xennon_2000

Cati ani avea prietenul tau care a murit!????? :cry: :cry:....

Arckadii

inaite de atacurile sau mai bine zis de conspiratia WTC am visat Razboi in Biserica...cam asa se rezuma.
inainte sa ma despart de logodnica mea, cu 3 saptamani inainte am inceput sa simt totul desi intre noi nu erau probleme simteam ca o sa fie, simteam ca o sa plece la altcineva, am simtit si la cine...timp in care ea imi zicea sa termin cu prostiile.
straniu dar adevarat. nu cred ca vedem in viitor ci viitorul cel mai probabil, sau actiuni in viitor care intampla pe termen scurt.
Ark

xennon_2000

Cand sunt probleme sentimentale toata lumea simte ceva....inexplicabil, ....dar nu toti, simtim sau nu la fel

butterfly2crazy

avea 50 de ani...era un prieten de familie apropiat.....regret moartea lui! :cry: :cry:

dedeiu

Citat din: xennon_2000 din  12 Februarie 2007, 19:26:21
Cand sunt probleme sentimentale toata lumea simte ceva....inexplicabil, ....dar nu toti, simtim sau nu la fel
Ceea ce nu am simtit in trecut a putut fii explicat. Credinta intr-un zeu care vrea sacrificanti pentru o cauza e altceva... total altceva. Gandeste-te suntem oameni asta inseamna evolutie inca din trecut, nu distrugere...

xennon_2000

Nu A spus nimeni nimic de distrugere...
CAND SE POATE CONFUNDA CLARVIZIUNEA CU PREMONITIA...????????
Cine poate sa-mi spuna si mie???

CHIP

Parerea mea este ca reprezinta acelasi fenomen.clarviziunea apartine celor antrenati sau cu puteri native iar cealalta forma intervine doar sporadic pe parcursul vietii unei persoane in diversele ei forme cunoscute.Cele 2 notiuni se pot confunda cred ca atunci cind se produc,prima permanent iar cealalta sporadic.