Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minunea de la Maglavit

Creat de MIB, 22 August 2007, 19:51:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MIB

De curand,acum o luna mai exact am vazut la TV o emisiune despre Petrache Lupu,Minunea de la Maglavit.Ciobanul Petrache Lupu sustine ca Dumnezeu l-a abordat,el ii zicea acelei entitati "mosul".Ce stiti despre acest caz?A mai fost abordat pe forum?Pentru cei curiosi:http://old.jurnalul.ro/articol.php?id=14935.
Va rog sa imi impartasiti parerile.Spor la scris:D

Evia

Maglavit se afla la 4-5 km de portul Calafat., jos in judetulDolj
Eu nu am vazut emisiunea la tv....dar am locuit in zona aceea mult timp...
Stiu ca Petrache Lupul a murit la peste 100 de ani(din cite imi amintesc 104).
Pe locul unde l-a vazut prima data pe D-zeu este ridicata o biserica.
Biserica are un cor de maicute(avea anul trecut cel putin) si face slujbe speciale in fiecare Dumininca.
De sf Maria de ex....au facut slujbe de desfacere vraji .....
Acum citiva ani aveau si un preot care exorciza.....dar acum nu mai este....
Dumininca e full de masini , si o inghesuiala de innebuneti.
Daca vrei si variante(auzite de la locuitori) despre ceea ce i-a spus D-zeu lui Petrache Lupul...iti spun.:)
Important mai este ca Maglavit-ul este o comuna foarte saraca...., iar in trecut era si mai saraca.....iar cu ajutorul lui Petrache Lupul s-a ridicat.
Am inteles ca i s-a aratat Dumnezeu pe cind avea numai 9 ani....si apoi a facut-o constant...pentru restul vietii...
In locul unde este cladita biserica  era un arbore imens.Locul , se spune , i-a fost indicat de D-zeu.
Initial aici a functionat si o manastire.....dar acum nu mai este....

MIB

Vreau sa stiu tot despre Petrache Lupu:D
Don't be shy :D:D Zi-i!!

Evia

http://www.hotnews.ro/articol_3155-Minunile-continua-la-Maglavit.htm


        Am auzit multe povesti....dar niciodata 2 la fel , stii tu efectul de "telefon fara fir" :-D
Cert este ca acum comuna este in paragina...oamenii abia traiesc de pe o zi pe alta din gradinarit...

Evia

Scuze i s-a aratat prima data la 17 ani..

Era cel mai simplu om ...
uite si o poza
Cioban , 17 ani , gangav,fara inclinatii religioase(i s-a aratat de 3 ori pina sa il convinga sa spuna si altora), si totusi a schimbat oamenii din acea zona.
In unele zone este cunoscut ca :Facatorul de Minuni LUpu.
Are un urmas:Mihai Lupu ....despre care se spune ca a mostenit calitatile de clarvazator ale tatalui
Bunica mea avea un picior paralizat....au dus-o si s-a vindecat(schioapata , dar il poate folosi!)
A povestit ca nu intelegea nimic din ce ii spunea "omu' ala" , dar ca avea niste maini extraordinar de calde...si ca desi nu mai simtise piciorul de ani de zile.....
de cum a intrat in casa...a simtit furnicaturi in el.
:)
Este ingropat intr-un cimitir normal , normale nu sunt buruienile de pe el......in rest....o sa intilnesti o groaza de oameni care au fost vindecati....
A fost tirit prin multe inchisori....de comunisti....
D-zeu i s-a aratat in 1935
A prezis si al II-lea razboi mondial....unde de fapt a si fost dus la acea vreme casa sfinteasca "ostenii"...
daca imi mai aduc aminte ceva iti scriu...:D

darieglobur

eu am vazut un documentar despre aceasta poveste, sa tot fie vreo 10 ani, nu mai stiu. da, asa-i zicea: mosu'!...
nu contest calitatile de vindecator ale lui petrache lupu sau ale urmasilor lui. de asemenea, e posibil sa fi avut si alte "daruri" sau abilitati. insa nu pot crede ca "l-a vazut pe d.zeu", pentru simplul motiv ca n-avea cum.
...und Sie fliegen doch!

Evia

. insa nu pot crede ca "l-a vazut pe d.zeu", pentru simplul motiv ca n-avea cum.
Adica???
Nici el nu  acrezut la inceput.....povestea este ca a trebuit de 3 ori sa i se arate ca sa il convinga....sa mearga sa ii povesteasca preotului din sat "instructiunile"....
Daca "ciobanul"fusese la biserica.....si acolo auzise ca D-zeu era un "batrin".....aka "mosu'".....
:)
Cum altefl sa ii zica.....
D-zeu i-au zis ceilalti , noi , pentru ca Petrache i-a spus tot timpul"mosu'"....

darieglobur

pai asa cred io, ca n-ai cum sa-l vezi pe d.zeu. acu', bine-nteles, depinde de ceea ce-ntelegem fiecare prin "Dumnezeu" :-D
tu chiar crezi asta?...
reiterez, nu contest ca petrache avea anumite "daruri", ca ceva s-a intamplat. posibil...insa, nus de ce, sunt aproape convins ca el -om simplu fiind- isi explica "fenomenele" traite potrivit culturii sale si modului sau de intelegere si ( fapt deloc neglijabil) cu ajutorul preotului, care i-a indus ulterior certitudinea ca acel "ceva" din revelatia lui a fost d.zeu insusi.
...und Sie fliegen doch!

Evia

Dumnezeu?????
Ce ii uneste pe oameni ...pentru un scop final?
Credinta in aceleasi lucruri!
Datorita "viziunilor" lui Petrache....oamenii s-au unit , paote au devenit mai "credinciosi"( a se citi buni) , ostenii au mers mai "cu inima" la lupta dupa ce i-a binecuvintat....
Dar ceva trebuie sa se fi intimplat:caci pe nimeni nu "loveste "dintr-o data cultura....
Nimeni nu se culca "cioban" si se scoala invatzat(sa vindece , sa tina discursuri , chiar daca era "gingav")Cu exceptia celor din Matrix-:D

P.S. Scuza-mi ghilimelele :lol:

darieglobur

asta deja e alta istorie! :-D...ca pe oameni ii uneste o credinta comuna, ca oamenii s-au unit, ca poate au devenit un picut mai buni etc.
am spus si eu, e posibil ca "ceva" sa se fi intamplat, insa da-mi voie sa nu cred ca petrache s-a intretinut cu d.zeu...
...und Sie fliegen doch!

Evia

:D
iti dau voie
:D:D:D
nu de  alta dar vezi Fenomen cu  John  Travolta---ceva similar.....

@Lex

#11
hmmm ieri vazusem la tv o emisiune despre P.Lupu si minunile de la Maglavit dar din pacate doar pe final si curiozitatea m a pus sa caut pe net despre el si citind aici http://www.formula-as.ro/2010/905/societate-37/petrache-lupu-omu-039-lui-dumnezeu-12104 mi au sarit in ochi urmatoarele cuvinte si citez : ''Atat a zis Mosul, dupa care a disparut intr-un nor patrat si luminos, care s-a inaltat in vazduh'' Si vine  intrebarea  oare ce fel de fiinta sa fi fost mosu' care a urcat intr un NOR PATRAT SI LUMINOS care s a inaltat in vazduh.eu am cateva banuieli dar sunt curios si de alte pareri  :evil: :-) :-)

fiulploii

Intr-un timp m-am aplecat cu sarguinta asupra minunilor zise a se fi petrecut prin Romania , si minunea de la Maglavit a fost  una dintre ele . Ar fi ceva explicatii stiintifice- dupa parerea mea- privind unele fapte petrecute acolo , si daca consideram ca fiind adevarate doar o mica parte din minuni - pentru ca la un moment dat biserica a exploatat in folosul ei pelerinajul si  a devenit totul un verital show al vremii - cel putin asta e concluzia mea - deci, raman neexplicate niste chestiuni   cum ar fi si acest nor patrat si luminos cu al lui mos .
  O explicatie ar fi deschiderea unui vortex spatio-temporal - vortex asociat de regula cu o forma circulara sau ovoidala - vortex in cadrul caruia se deschide o usa din masina timpului ce permite calatorului in timp sa interactioneze . Acuma , care ar fi identitatea calatorului ? Nu as putea da o concluzie fara sa am acces la tot cazul Maglavit : marturii, documente , declaratii , etc.