Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce simti cand mori?

Creat de Evia, 21 August 2007, 22:45:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Evia

Cum este oare sa iti imaginezi ca nu mai simti nimic:ca nu mai ai nici un simt....nu mai simti vintul cind bate , apa cind inoti...nu mai vezi ochii persoanei iubite plingind pentru tine , strigind pentru tine catre cer.....Cum este oare , si asta o stim cu totii, sa nu vrei sa pleci dar sa nu ai de ales.
Ni s-a intimplat tuturor sa vrem sa facem ceva dar sa nu putem:o lasam balta , inlocuim cu altceva sau pur si simplu incercam alta data .Dar daca murim si nu te poti vindeca , nu te poti intoarce ...nu ai de ales deci cu ce inlocui....si nu mai poti sa incerci alta data acelasi lucru...ce faci?Blestemi neputinta?Blestemi moartea?Crezi ca ii pasa?
Ntzzzz, ntzzz , ntzzz.ca daca nu face ce zici tu o sa ii faci ce?
Cind?
:(

lylyt_ice

  Presupunind ca trec in dimensiunea a IV-a,unde timpul nu exista,probabil ca direct trecind dincolo am sa fiu din nou cu toti cei dragi ,unde o sa fim cu totii pe punctul de a trece in a V-a dimensiune unde sper ca o sa fie ceva paradisic. Cu citeva secunde inainte de monentul final am sa-mi raportez mie insumi ..MISIUNE INCHEIATA.Cam asta cred ca am sa simt in acel moment,nu m-a refer la suferinte,boli si dureri corporale ,ci numai la starea spirituala.Dar tu...ce simti in momentul mortii ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Evia

ma refeream la  simturile noastre:miros , vaz , auz....
adica inceteaza dintr-o data? sau cum?
Nu stiu ca nu am murit inca:D
sau este cum se zice....simti numai caldura....si nu iti mai amintesti de rele ....si simti numai bucurie.....

lylyt_ice

  ce pot sa-ti spun este ca parca nici eu nu am murit inca(?!) si nu am simtit asa ceva ce te intereseaza pe tine ....nu crezi ca mai indicat ar fii sa-i intrebi pe cei care au avut deja onoarea sa simta acest moment...Fa si tu o sedinta de "SPIRITISM" poate asa iti poti satisface curiozitatea...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Evia

De ce sa fac spiritism cin pot intreba pe forum...poate cineva stie.
Intreb pentru ca de multe ori am auzit oamenii muribunzi intrebind pe cei de linga patul de moarte daca mai sunt acolo , si mai mentionau ca nu-i mai vad , nu-i mai aud.....
Dar nu am auzit pe nimeni mentionind :vad o lumina.....
Mie asta imi indica faptul ca in ultimul moment simturile iti "cam "dispar....
Si poate cineva STIE mai multe decit mine , pentru ca eu as vrea sa STIU mai multe despre acest subiect
:D

Max C.

Bine ,bine ,tu nu ai murit dar crezi ca noi am dat colt'u? :-D
Vei afla ...ca si noi de altfel dar pana una alta te poti documenta despre cei care au trecut prin moarte clinica si au povestit prin hipnoza.Si ar mai fi chanelling (prin medium) adica iei legatura cu spirite din alte plane astrale.

Evia

astept alte raspunsuri...in special de la cei care au stat linga cineva cind a murit
:(

Evia

Imi pare sincer rau ca nu vreti sa discutati si despre momentul "de trecere: acre mie persoanl mi se pare un "pic" "paranormal"...
nu-i nimic daca e deprimant , nu...... , asta exclude discutiile pe tema lui??? :?
Lylyt nu ma mai ataca, nu ma cunosti!
Iar mesajul la care te referi nu disparut , este la cosul de gunoi impreuna cu al meu--pentru ca a incalcat regulile forumului....:(

Nox

#8
OK... am curatat topicul si l-am deblocat! Limitati-va la subiect. Daca nu aveti nimic constructiv de adugat abtineti-va.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

SinapX

Dupa ce moare,omul urca in dimensiuni mai suptile,unde traieste stari de nedescris,care nu pot fi intalnite in planul fizic.Simturile omului nu scad,ci din contra,omul are simturi si stari muuult peste cele actuale.In dimensiunile in care urci/cobori dupa ce mori traiesti alte senzatii;e mai mult de explicat,o sa revin cu detalii...

Deanna

#10
Bunicul meu inainte de a muri vorbea cu rudele decedate pe care le vedea,mie mi s-a intimplat sa simt prezenta unui caine aproximativ 40 de zile dupa ce mi-a fost omorit cu cruzime,ca in traditiile despre sufletul oamenilor care stau in preajma casei 40 de zile,il simteam fericit,ceea nu simteam eu in legatura cu disparitia lui,un motiv in plus sa cred ca nu a fost o autosugestie,mai ales ca si cateaua mea a vazut ceva invizibil si a latrat,acolo unde l-am simtit si eu mai clar.Sint convinsa ca ajungem undeva cu totii,chiar si animalele si plantele pe care abia le bagam in seama,atunci cind nu le distrugem...Cel mai complet raspuns cred ca se afla in Cartea tibetana a mortilor...Si altii in zilele noastre si-au mai pus intrebari despre senzatiile dinaintea mortii,si au facut experimente pe voluntari.Un raspuns mai stiintific il gasiti pe
www.ziarulcn.com/article/senzatia-dinaintea-mortii-52545.html

Evia


Bunicul meu inainte de a muri vorbea cu rudele decedate pe care le vedea,


Cam la asa ceva am asistat si eu , de 2 ori....
Muribunzii apun ca :nu te mai aud , nu te mai vad(desi stiu cui sa se adreseze , si ca cineva e acolo, linga ei)....si apoi "poarta" discutii cu rude (in special-parinti) moarte.
Cedeaza simturile corpului uman prima data....si intra "altele " in functiune???

darieglobur

SinapX, "cine" urca in acele dimensiuni, mai subtile, de care vorbesti? Omul? In cazul acesta te-as intreba: ce intelegi tu prin "om"?
Sa nu ma-ntelegi gresit...ti-am pus aceste intrebari in speranta, macar, de a clarifica niste concepte, pentru ca acesta e un domeniu invaluit in ceata, asupra caruia cunoasterea si stiinta umana nu se pot pronunta deocamdata.
Ce stiu eu, legat de asta, este numai din unele carti, insa asta, evident, nu are valoare de certitudine. De exemplu, o carte deosebita pe tema asta, chiar stranie pentru mentalitatea omului modern, care descrie ce se petrece imediat dupa moarte, este Bardo Thodol-Cartea tibetana a mortilor.
Mai "stiu" ceva legat de aceasta problema dintr-un vis pe care l-am avut odinioara. Dar asta iar nu se pune (de asta am si pus ghilimelele), fiind vorba de o "legenta personala", daca pot spune asa.
...und Sie fliegen doch!

Evia

:D
darieglobur....
Pai hai sa ne impartasim "legendele personale"
zii tu primul
:D
...si te vom urma....
  Nu de alta dar poate exista mai multe puncte comune intre visele a oameni diferiti...../iar cum eu nu cred in coincidente.....se cor transforma in certitudini.... :wink:

SinapX

Ok,hai sa iti explic,Darieglobur.
Omul nu este numai o manifestare in planul vizic;omul este formt din mai multe corpuri(invelisuri):corpul fizic,astral,mental,cauzal,buddic si atmic.
Omul cand moare paraseste corpul sau fizic,si urca intr-o dimensiune superioara,in cea astrala,apoi mentala si cauzala.
In planul astral normal ca nu iti mai functioneaza organele de simt fizice,ci chakele,adica corespondenta lor in plan astral.In terminologia sanscrita cuvantul chakra inseamna roata sau cerc -centrii de forta care focalizeaza energia subtila, prana. Acestia influenteaza in mod evident glandele endocrine si anumite organe fizice ele fiind punctele de intersectie dintre fizic si psihic.