Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ProTV: Masivul Ceahlãu, survolat de OZN-uri? [30.07.2007]

Creat de spooky, 30 Iulie 2007, 19:39:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Merlin

uite ca tocmai citeam discutiile referitoare la subiect si imi amintesc ca si eu impreuna cu amicii mei ne-am tot intrebat toata ziua de ce roiesc elicopterele (erau cel putin 2 diferite) in "caldarea" Duraului si deasupra Ceahlaului. Chiar am 2 fotografii cu unul si am sa o postez aci. Initial am crezut ca e elicopterul care aprovizioneaza cabana Dochia insa nu a coborat deloc la cabana (eram acolo), doar daca a aparut turismul aerian.
1 .. se pare ca mai am de invatat muuuulte in ale fotografiei, nu am crezut ca exista asemenea program si ca se poate face asa ceva. Ptiu drace! ...
2 .. la varianta cu blurr-atul nu m-am gandit.. asa ca am sa o aplic si apoi le voi incarca.
3 .. na ca m-ai convins ;)

Merlin

#46
gata.. le-am sters fetele. Priveste-le  cu atentie in ordinea surprinderii lor. In ultima, dupa ce luminitzele dispar, se mai vede doar o lumina dincolo, intre cei doi brazi. Si, zic eu .. erau conditii mai mult decat suficiente pentru niste efecte lens flare claare. Ciudat e ca elicopterele, a doua zi survolau exact acea zona. Mi se pare mie ori era elicopter militar? parca aduce a masinarie bolsevica.
   toate cele bune!

Yagg

Elicopterul este, probabil, un MIL MI 2.

Interesant lanþul de întâmplãri din acea zonã...

DepthOfField

acum nu mai am parere, ca s-au sters, si nu m-am uitat la poze, asa cum am promis. Doar la prima, si uite, mai vad un LENS flare acolo, un gogoloi mare, foarte vag,  dar el exista. I-am marcat diametrul.
Din prima poza, afirm ca acolo este un Lens flare. Pe celelalte le astept...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Merlin

uite ca nu m-am gandit sa le aplic diferite filtre sa vad cum se comporta. Multam pentru idee. 
bluemoon,  am trimis pozele pe adresa rufon.org

Nox

Am pus pozele blurate si am sters restul mesajelor care nu aveau legatura cu subiectul. Multumesc pentru intelegere.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DepthOfField

Da, am vazut. Lens flare fara nici o indoiala. Pozitia sau forma lor, depinde de cum miscai si tu aparatul sau zoom-ul. Logic.
Iar in poza 3004 nu vad ce e in neregula.
Deci Lens Flare. Iar elicopterele... nu au voie? Poate cautau pe cineva. poate aveau ore de zbor. 100 de motive. Chiar nu conteaza.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Merlin

fie cum spui tu , insa nu vad  de ce nu apare flare-ul in jurul celor doua puncte luminoase dupa cum aparee in fotografia unde l-ai marcat! iar in 3004 nu ti se pare ciudat ca lens flare-ul apare de dincolo de brazi?? Nu ar fi trebuit sa se produca intre brazi si obiectiv??

DepthOfField

Citatinsa nu vad  de ce nu apare flare-ul in jurul celor doua puncte luminoase dupa cum aparee in fotografia unde l-ai marcat!
nu inteleg exact la ce te referi..fii mai explicit.. eventual marcheaza pe poza ce vrei sa spui

Citatiar in 3004 nu ti se pare ciudat ca lens flare-ul apare de dincolo de brazi?? Nu ar fi trebuit sa se produca intre brazi si obiectiv??
care lens flare in 3004 ?? chiar ca nu inteleg
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Merlin

in fotografia prelucrata de tine ai pus in evidenta clar efectul de lens flare, claritate care nu se rasfrange si asupra celor doua luminite, albastra si verde. Iar referitor la foto 3004 e vb de lumina verzuie ce se vede dincolo de brazi, intre ei..

DepthOfField

Alea albastre si verzi sunt Lens flare. Spuneai ca ai ceva experienta la foto, si se vede asta. Insa poate nu suficienta? Eu stiu cazurile astea, is mai batran in meserie, (si lipsit de modestie :-D) si alea sunt Lens flare, nici nu ma gandesc. Apar albastre si verzi, sau alte culori decat ale obiectului luminos, datorita straturilor antireflex de pe lentile (cand te uiti in obiectiv, vezi diferite culori reflectate, nu?)
Da, am vazut acum ce spui tu la 3004. Tot lens flare. Cum adica e in spatele brazilor? pai ce, Lens flare-ul e ceva OPAC ca sa nu se vada in spatele lui? E doar o pata de lumina defocalizata, aflata intre lentilele obiectivului tau, iar asta nu opreste alta lumina de departe sa vina spre senzor, adica se comporta ca si ceva transparent. In cel mai rau caz, daca lens-flare-ul e puternic, poate masca obiectele din spatele lui, daca acestea sunt mult mai slabe decat el.
Lens flare... ti-am zis ca deseori dezamagesc.
edit: poti experimenta: mai fa poze asemanatoare cu luna sau alte lumini in cadru...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Shadowman

Cerul ,la data observatiei ...
Se observa clar steaua Antares in pozele lui Merlin ...Si culoarea acesteia...(rosie),Antares fiind o "giganta rosie" in limbajul astronomilor...Observati pozitia lui Jupiter si celelalte stele din constelatia Scorpionului...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Merlin

ok.. acum parca suna mai real. Multumesc pt efortul depus in luminarea mea. Mai am o nedumerire! De unde scoate-ti fotografiile cu harta stelara si cum o pozitionati in diferite locatii??

Shadowman

Citat din: Merlin din  07 August 2007, 19:44:34
ok.. acum parca suna mai real. Multumesc pt efortul depus in luminarea mea. Mai am o nedumerire! De unde scoate-ti fotografiile cu harta stelara si cum o pozitionati in diferite locatii??

  :-)
http://www.astronomia.go.ro/downloads.html
Programul "Stellarium"...Nu uita sa faci setarile corecte...! Coordonate,timp,altitudine,etc...Are meniu si in limba romana...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

BittersWeet

parerea mea despre chestia asta cu ceahlau e ca poate fi acolo o baza militara a americanilor inca de pe vremea lui ceausescu , asta si din ce am auzit de la ai mei.. acm nu stiu..   :ufo: :ufo: