Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teledetectia

Creat de calinahanna, 20 Iulie 2007, 18:03:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna

CitatCand erau copii ca noi, bunicii aruncau aici fier, ei nu aveau REMAT. Acum noi sapam, il strangem si il vindem". Alexandru are zece ani si face parte din tagma celor pe care fetestenii ii numesc "magneti". Acestia stiu unde este fier vechi sub pamant, sapa, il scot si il vand. Despre capacitatea unora de a localiza metalul subteran au inceput sa circule legende. Moda se intinde si peste Dunare, in Dobrogea estica. Cel putin cinci la suta din populatia orasului Cernavoda traieste din acest soi de minerit. Un "magnet" poate strange intre zece si 20 de kilograme de metal ruginit pe zi, daca are noroc la groapa. Iar un kilogram de fier este cumparat cu 2500 - 3500 de lei. Cu banii castigati, masa pentru ziua urmatoare este asigurata. Nu mai mult.

Restul il gasiti aici: http://stiri.kappa.ro/actualitate/oamenii-magnet/stire_45642.html

Vi se pare plauzibila explicatia de final a Domnului Rudan?

Unidentified

Este adevarat ce a zis rudan. La fel si cu existenta acestor tipuri de oameni. Am intalnit intr-o locatie secreta o persoana care avea capacitatea de a 'simti' zacaminte de petrol confirmate apoi de poze din satelit. Aceasta persoana mai avea si nefericirea de a provoca dureri de cap anumitor oameni ce se aflau in apropierea lui.
Cam acelasi principiu in care stresul sau un impact emotional ce apare la o mama atunci cand vede copilul sau in pericol ii poate dezvolta o putere mai mare decat cea normala pentru a-l ajuta. La fel si cu telepatia precum si alte abilitati paranormale sunt trezite in momente extreme. Totusi dovezi si date  concrete nu prea am gasit care sa sustina aceste ipoteze.

lylyt_ice

Stiti ceva  a-ti cam depasit limitele ...acum o dam pe magnetism pe undeva chiar e sarit de pe fixul realitatii ...numai im RomANIA SE AuDE ADESPRE ASA CEVA...FOLOSIREA OAMENILOR SARACI DREPT SPECULATIE.....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

calinahanna

@lylyt_ice

Citatpe undeva chiar e sarit de pe fixul realitatii ...numai im RomANIA SE AuDE ADESPRE ASA CEVA

Asa e... dar stii si tu cum este... fiecare cu realitatea sa... 

In realitatea mea, si eu as putea sa aleg sa nu cred ceea ce ti s-a intamplat in trecut...

De ce sa cred ce spui tu si sa nu cred ce spun altii? Si tot asa.

Incercam sa caut argumente obiective, nu afirmam ca asa este... 
CitatVi se pare plauzibila explicatia de final a Domnului Rudan?

Unidentified

Date stiintifice ma indoiesc ca o sa gaseasca cineva...
In acest caz o posibila explicatie ar fi ca acesti oameni intra in rezonanta cu ce cauta. Nu am vazut in articol experiment sa se vada din cate incercari se gaseste fierul.
Parerea mea este ca se poate si mai cred ca exista astfel de cazuri si in alte tari, cu oameni din toate paturile sociale.  :lol:

CHIP

Intradevar date stiintifice nu prea sunt.Corpul acelor cautatori de metale are rol de antena care capteaza vibratiile produse de catre metalele aflate sub pamant,ceea ce face si posibila descoperirea lor.

alien

Sunt de acord cu Undefinited si chestia cu mamele imi aduc amite un experiment german di al 2-lea razboi mondial.Acestia au luat o pisica si au duso pe un submarin in mijlocul oceanului si iau orrdonat capitanului sa anunte cand pisica miorlaie groaznic
intre tim in germania pui pisici eru ucisi la ore diferite ,de fiecare data cand un pui era omorat pisica de pe submarin miorlaia.

xennon_2000

.....sau ce parere aveti despre cei care "detecteaza" izvoare subterane sau panze freatice! (si tot prin un fel de a spune al 6-lea simt)

CHIP

Aceste persoane pot detecta cimpul radiestezic(emanatiile radiestezice) ale apei care ia nastere ca urmare a frecarii apei de peretii subterani pe linga care trece.Sunt detectate cu ajutorul baghetei liniile de forta sau ,,armonicele,,curentului principal care inainteaza perpendicular pe directia curentului.Dar ca orice arta radiestezia necesita un dar,o vocatie.Miscarea baghetei este produsa de catre undele care se ridica din izvoare ,in parte si de catre dispozitia persoanei care tine acea bagheta,pe de alta parte.

tractorbeam

Citat din: Unidentified din  20 Iulie 2007, 21:15:34
Este adevarat ce a zis rudan. La fel si cu existenta acestor tipuri de oameni. Am intalnit intr-o locatie secreta o persoana care avea capacitatea de a 'simti' zacaminte de petrol confirmate apoi de poze din satelit. Aceasta persoana mai avea si nefericirea de a provoca dureri de cap anumitor oameni ce se aflau in apropierea lui.
Cam acelasi principiu in care stresul sau un impact emotional ce apare la o mama atunci cand vede copilul sau in pericol ii poate dezvolta o putere mai mare decat cea normala pentru a-l ajuta. La fel si cu telepatia precum si alte abilitati paranormale sunt trezite in momente extreme. Totusi dovezi si date  concrete nu prea am gasit care sa sustina aceste ipoteze.
Un fost ofiter de securitate mi-a povestit ca aveau la Militia Capitalei in vremea lu' nea Ceasca un ofiter folosit special la detectarea aurului de la traficantii vremii si care in apropierea unei cantitati de aur incepea sa se simta rau - avea daca vreti o "alergie la aur" si asa descopereau locurile unde oamenii isi ascunsesera valorile. Evident un fenomen interesant, folosit insa cum nu trebuie, de un regim represiv.