Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN Bucuresti - Drumul Taberei, 8 iulie 2007

Creat de Aldebaran, 10 Iulie 2007, 17:14:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aldebaran

Salutare tuturor!
voi relua aici postul de pe softpedia (nu stiam ca exista un site romanesc dedicat fenomenului)

duminica, 8 iulie 2007 cam pe la ora 15:45 (adica acum doua zile) am iesit in fata blocului sa fumez. nu fumez in casa, am copii, nevasta'mea nu fumeaza, ma rog, detaliu neimportant. ideea e ca era rutina, nimic deosebit. stau pe alee, ma gandesc la ale mele, ala mic e un pic bolnav, mai uit in gol la frunze, la cer, la flori, la masini... stiti cum e. la cer ma uit destul de des, imi plac norii. si avioanele. ca o mica digresiune, vacantele le petreceam la bunici, in Giulesti. in spatele casei era camp si ma uitam mereu la avioanele care aterizau la Baneasa sau Otopeni, cand auzeam un bazait, fuga la poarta sa vad ce e, spre disperarea bunica'mii care tocmai asezase masa. AN-24, IL-18, IL-62, AN-2, MIG-19, IAR-823, cate si mai cate, dimineata, pranz si seara, si visam ca o sa zbor si eu, prostii de copil, avion cu motor / ia'ma si pe mine'n zbor... sa revenim la tigara. trag un fum, ma uit la cer (nu, nu e ca bancu' ala cu Bula, cu bila de foc) si vad o sfera metalica deasupra blocului, avea la mijloc un inel proeminent, altitudinea sa fi fost de vreo 2-300 de metri si viteza undeva la 700km/h, deplasandu'se de la nord la sud, eu privind din vest. am clipit de veo doua ori, zic, poate nu vad bine, ce avion mai e si asta?, era un copac in fata, da'i si alearga sa prind aratarea care trece prin spatele coroanei, ies iar la lumina si chiar aia era, o sfera metalica, fara sunet, fara fum. nu era pic de nor, nu batea vantul, nu eram in contralumina (soarele era in spatele meu). s'a pierdut in departare in vreo 3 secunde. m'am intors pe alee. ce'a fost asta? ceva ciudat, oricum. am terminat tigara, m'am dus acasa si i'am spus si nevasta'mii chestiunea, mai cu fereala, ca na', tre' sa imparti cu consoarta si bune si rele, am dezbatut un pic, zic, ma mama stii ca nu pun eu botu' la d'astea da' pana nu vezi nu crezi. ne'am dat noi cu parerea, c'a fost balon meteo, balon cu heliu (din ala metalizat) scapat de la vreo nunta sau de vreun copil, fulger globular, o proiectie deformata termic (miraj)... cine stie. totusi la viteza aia nu prea era balon.
ieri am avut mult de munca si n'am avut timp de prostii, dar astazi am cautat un pic pe net si am gasit ceva semanator.

aici este un link ce descrie un eveniment petrecut pe 8 ianuarie 2006 in Polonia, la Zdany.
a doua imagine prezinta obiectul dintr'un unghi apropiat cu ceea ce am vazut eu.
http://www.ufoevidence.org/photographs/sec...00/Photo411.htm

acest link este un studiu detaliat al cazului de la Zdany.
http://www.ufoinfo.com/sightings/poland/060108.shtml

randarea 3D de pe acest site italian (prima imagine) pot spune ca reprezinta exact ceea ce am vazut pe 8 iulie.
http://www.dnamagazine.it/ufo-zdany.html

ca o concluzie, nu credeam vreodata ca o sa vad asa ceva si mai ales ca o sa scriu chestii de genul asta. nu m'a atras niciodata fenomenul OZN, literatura sau filmele SF, nu fac parte din nici un fel de asociatie sau organizatie politica, filosofica, spirituala, religioasa, in fine de nici o natura. personal, nu pot sa dau un verdict, dar chestia aia nu a fost o vedenie...

lylyt_ice

Eu personal,te cred pe cuvint ca ai vazut ceva care te-a pus pe ginduri ,si sunt sigura ca nu faci glume...mai ales cind spui ca tema ufo nu face parte din hoby'urile tale...apropo !!!ti-ai ales un nume f.semnificativ"ALDEBARAN",de unde ai gasit acest nume...si ce inseamna...???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Aldebaran

Citat din: lylyt_ice din  10 Iulie 2007, 17:58:58apropo !!!ti-ai ales un nume f.semnificativ"ALDEBARAN",de unde ai gasit acest nume...si ce inseamna...???

http://en.wikipedia.org/wiki/Aldebaran

e zodia mea... nu cred nici in d'astea da' suna bine :)

Anna

bine ai venit aldebaran...apropo si eu am citit cu placere cartea "Operatiunea Aldebaran" a lui van Helsing  :-D
pacat ca nu ai putut sa filmezi sau sa fotografiezi ceea ce ai vazut  :oops:
pe www.rufon.org este un formular de raportare ozn pe care il poti completa cu descrierea din postul tau de mai sus iar el va fi inregistrat intr-o baza de date :wink:....mai mult nu stiu ce sa zic...ca eu una nu l-am completat niciodata  :ufo:

DepthOfField

#4
Bine ai venit Aldebaran.
relatarea ta e interesanta.
Din cele ce spui, dai dovada ca ai fi un bun observator, probabil ai mai multa tangenta cu latura tehnica sau te descurci. Se pare ca te-ai pricepe cat de cat la avioane. Vorbesti de termeni ca si contralumina, si estimezi viteza si altitudinea obiectului, desigur asta foarte aproximativ (nu ai repere de referinta). Pari pe undeva si realist, cautand la prima vedere raspunsuri logice (si vehiculate in domeniu) de tipul balon meteo, metalizat, fulger globular, distorsiuni optice, care totusi par undeva in contradictie cu dezinteresul tau de SF, ozenistica etc, dar asta nu inseamna decat ca totusi ai trecut in revista cat de cat capitolul si ai idee cu ce se mananca.
Probabil nu va fi identificabil obiectul pe care spui ca l-ai vazut. Poate e bun de completat formularul de raportare.

Ca de obicei, ramane o problema de credibilitate la nivelul fiecarui receptor a acestei istorisiri.

Date fiind data si ora observatiei, poate au mai fost si alti martori, cine stie...

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Aldebaran

#5
ca o argumentare a relatarii mele, va pot spune ca am ceva legatura cu tehnica. lucrez de 10 ani ca desktop publisher (grafica digitala, pregatire de tipar, prelucrari de imagini), sunt fotograf amator (semi profesional) si sunt pasionat de istoria tehnicii in general. in principiu am oarece notiuni de optica, geometrie, mecanica, un pic de topografie, in fine, nu ma laud, vreau sa spun ca sunt totusi la curent cu chestiile astea de cultura generala. nu beau alcool, nu am probleme cu vederea (nu am distorsiuni geometrice sau cromatice - testat medical recent), nu am antecedente de labilitate psihica (nici genetic). si sunt foarte sceptic de felul meu. daca mi'ar fi spus cineva asa ceva (am vazut un OZN) ziceam "aha, interesant" si aveam grija sa evit pe viitor personajul. astazi am spus catorva colegi, cu jumatate de gura istoria si dupa zambetul pana la urechi am auzit acel "aha, interesant". dealtfel tot cunoscutii mei pot proba faptul ca nu am fost interesat de fenomen. nu m'a interesat pentru ca parea dubios faptul ca aparitiile astea se intamplau in majoritate in SUA si toata chestia mirosea a propaganda sau chestii mistice care mie nu'mi plac. asa ca am citit vreo cateva carti si am lasat'o balta pana acum doua zile cand am vazut bila aia ciudata...

P.S. apucasem sa scriu si raportul pe site dar a cazut curentul (lucrez in centru) si m'am luat cu alte treburi asa ca o sa'l scriu maine. probabil o sa'i scriu si lui

e greu de crezut ca a mai vazut cineva. la ora aia lumea isi face siesta, lucru pe care il faceam si eu doar ca s'a intamplat sa ies afara din casa...

Arckadii

#6
Bine ai veni pe forumul RUFOn Aldebaran.

Am citit relatarea ta. Mi se pare destul de interesanta. Spune-mi te rog. Alte efecte ai observat in momentul aparitiei Obiectului? Ma refer aici la eventuale fluctuatii electrice sau alte fenomene de acest gen. Si inca ceva: care a fost sentimentul tau pregnant in momentul in care ai vazut Obiectul respectiv? Pe langa uimire, gandul predominant pe care l-ai avut.
In plus, au fost si alti martori? Te intreb ca ma gandesc ca poate ai mai vorbit cu cineva intre timp.
Astept raspunsul tau.


Ark

spooky

Bun venit Aldebaran.

Interesanta relatarea. Pacat ca nu ai apucat sa o imortalizezi.

Asteptam sa publici si raportul pe site.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

APOLLO

Aldebaran , bun venit printre noi si iti urez sedere placuta.Imi place stilul tau de exprimare ,iar eu unul te cred pe cuvant.
Ce treaba si cu OZN-urile astea...cine nu vrea ,le vede , cine le cauta...nu prea...  :-(
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

Aldebaran

in primul rand, va multumesc tuturor pentru sprijin si aprecieri.

pentru Arckadii:
sfera se deplasa liniar, fara zgomot (dupa ce a disparut din raza vizuala am asteptat sa aud ceva, in ideea ca mergea mai repede decat viteza sunetului), nu emitea lumina proprie, doar reflectata. in ce priveste fluctuatiile electrice, nu am avut inspiratia sa ma uit la telefonul mobil pentru a verifica nivelul de receptie (blocurile peste care a trecut au relee de telefonie mobila, unul Orange, unul Vodafone). poate ar fi fost ceva sa intreb locatarii de la ultimul etaj daca intre orele 15-16 au avut interferente... dar cum? nu cunosc pe nimeni acolo si chiar asa, e un pic ciudat sa intrebi oamenii chestii de genul asta.
martori virtuali au fost una sau doua persoane care tocmai intrau sau ieseau din blocul de alaturi, n'am retinut foarte bine. in momentul in care sfera a trecut in spatele copacului am avut o fractiune de secunda impulsul de a'i striga dar tot in aceeasi fractiune am alergat dupa copac. e greu sa descri atatea sentimente intr'un timp atat de scurt.
gandul predominant... a fost ca nu pot inregistra evenimentul. primul impuls a fost sa alerg sa iau binoclul, sa strig la nevasta'mea sa'l arunce pe geam, aparatul foto, sa pot sa zbor sa ma apropii de chestia aia, sa se opreasca un pic sa vad mai bine, incredibil, chiar exista OZN-uri, ce chestie, ca tot ma baraia fi-miu ala mare daca exista sau nu, in fine o ploaie de idei. dupa toata faza asta m'am mai si certat cu nevasta'mea, am iesit aseara afara cu copiii si normal ca ma uitam numai pe cer, ea zice "mai lasa'le'n pace ca n'o sa mai vezi vreodata asa ceva, in loc sa ai grija de copil casti gura la stele", o avea si ea dreptate da' acum m'am "contaminat" si astept sa treaca socul.
sentimentul vederii nu a fost de frica, mai degraba de bucurie, pentru ca nu oricine are sansa asta. in particular, de'a lungul vietii am avut multe intamplari de genul asta, evident prozaice pentru multa lume, gen intalniri cu oameni extraordinari (pentru mine, nu dau nume pentru ca nu e relevant) sau si mai banal, anumite conjuncturi care mi'au inlesnit accesul la diverse informatii. de fapt, daca tot am ajuns aici, (moment biografic :)) nu e un secret pentru nimeni, pasiunea mea este transportul in comun, exista si forumuri pentru asa ceva si visul meu este sa fac o monografie ilustrata a vehiculelor rutiere produse in Romania, ma rog, ideea e ca oricata perseverenta ai avea, un dram de noroc e esential in adunarea informatiilor. am facut paralela asta vis-a-vis de cele spuse de Apollo... poate sunt oameni care isi dedica o viata acestui fenomen si nu il traiesc niciodata pe viu :(

sambata sau duminica o sa fac cateva poze din punctul de observatie, la aceeasi ora pentru a reproduce cat de cat conditiile "momentului" si eventual un montaj in Photoshop al traiectoriei aproximative.

Aldebaran

#10
P.S. am sa rog un moderator sa schimbe titlul topicului in 8 iulie, am scris in graba iunie...

//bluemoon8520 [am schimbat numele topicului]