Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Extraterestrii si oamenii salbatici

Creat de DTJNBR, 01 Iulie 2007, 16:02:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DTJNBR

Multa lume se-ntreaba de ce extraterestrii nu se implica mai mult in viata oamenilor nu vin pe pamant sa ajute omenirea etc.
Problema este foarte simpla.
Ei ca si o rasa mult evoluata mult superioara oamenilor nu-i pot privi pe oameni decat ca pe niste animale salbatice.
Priviti care este comportamentul omului fata de animalele salbatice si o sa-ntelegeti comportamentul extraterestrilor fata de oameni.

Omul nu intervine in ecosistemul animalelor salbatice decat doar in cazuri rare in care acestea sunt pe cale de disparitie.
Omul nu intervine in viata animalelor salbatice pt a schimba acest ecosistem sau raportul de forte intre acestea.
Omul prefera doar sa priveasca animalele salbatice de la departare acelasi lucru il fac si extraterestri in legatura cu oamenii.

lylyt_ice

Trebuie sa recunosc....Felul cum ai prezentat si explicat tu relatia posibila intre oameni si asa numitii extraterestrii nu mai permite nici un fel de comentar,eu cel putin nu pot concepe o asemenea comparatie....ca sunt mult mai evoluati, asta nu contesta nimeni,dar chiar animale salbatice nu suntem,un anumit grad de spiritualitate si capacitatea mentala progresiva...n-e situeaza pe o treapta mult superioara ,comparativ cu animale,care nu au posibilitatea de a distinge intre instinct si logica .
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

#2
DTJNBR nu uita ca omul mai si vaneaza din cand in cand animale salbatice . :-D
Sper sa nu avem si noi parte de asa ceva din partea extraterestrilor . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

Pai da...mai siiiiii ......vaneaza ,mai avem putin si ne pun extraterestrii la protap... :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DTJNBR

#4
In primul rand nu pot sa nu observ faptul ca aveti un mod de gandire extrem de redus. In primul rand problema expusa de voi se exclude din start deoarece doar la civilizatiile extrem de reduse de pe pamant existau cazuri de canibalism, [...]

//sters de bluemoon8520; motiv: DTJNBR te rog sa-ti moderezi limbajul, la urmatoarea abatere ai topicul inchis.

Kymosabe

DTJNBR ceea ce am scris eu si lylyt_ice nu s-a vrut a fi  decat o remarca plina de umor ..... Faptul ca nu stii sa faci diferenta intre o gluma si o afirmatie serioasa imi arata gradul tau de inteligenta .
Iar explicatia ta privitoare la canibalism este eronata si lipsita de logica . Canibalismul inseamna a manca membri ai propriei specii , iar eu nu cred ca extraterestrii fac parte din aceeasi specie cu noi . Sau tu stii ceva si nu vrei sa ne spui.........
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

DTJNBR

Kymosabe a scris:
CitatDTJNBR ceea ce am scris eu si lylyt_ice nu s-a vrut a fi  decat o remarca plina de umor ..... Faptul ca nu stii sa faci diferenta intre o gluma si o afirmatie serioasa imi arata gradul tau de inteligenta .

In primul rand o gluma nu este altceva decat o afirmatie exprimata intr-o maniera comica, maniera de scriere comica sau serioasa nu are nimic de-a face cu mesajul care reiese din acea afirmatie.
Ceea ce mi se pare mie retardat din punctul tau de vedere este faptul ca confunzi maniera de scriere cu mesajul continut in afirmatie pe care le numesti una si acelasi lucru.
Rapunsul meu era referitor la mesajul care reiesea din afirmatie si nu la maniera de scriere folosita de voi.
Faptul ca am ales sa folosesc alta maniera de scriere diferita de a voastra nu schimba cu nimic unghiul de abordare a subiectului initial.

Cand faci o afirmatie aceasta poate fi scrisa intr-o maniera serioasa sau comica, in acest caz nu conteaza modul de scriere ci mesajul care se desprinde din acea afirmatie.
Chiar postul meu initial este scris intr-o maniera comica incepand cu titlul "Extraterestrii si oamenii salbatici" nu cred ca cineva se poate abtine din ras cand citeste titlul sau mesajul in sine fiindca asa a fost conceput sa fie si comic insa in afara de asta problema expusa este una reala.
Voi ati continuat modul comic de exprimare insa ideile expuse de voi in cadrul topic-ului n-au nimic de-a face cu maniera voastra de scriere.
Iar dupa cum vedeti este o dezbatere bazata pe idei si afirmatii si nu pe moduri de scriere comic mai putin comic etc.


Revenind la subiect :
Kymosabe ceea ce mi se pare mie complet stupid din partea ta este ca tie inca ti se pare normal ca o rasa super dezvoltata de extraterestrii sa manance oameni.



bluemoon8520 mai sterge si de pe la alti nu de alta dar neacordarea dreptului la replica te descalifica pe tine din functia de moderator, plus de asta sa-mi zici cu cat te platesc ceilalti ca sa le ti partea ?

lylyt_ice

 Mai omule, eu am impresia ca tu nu mai stii ce ai vrut sa sugerezi esential deschizind acest topic ciudat...tu ai spus, ca noi suntem pentru extraterestrii,cum sunt animalele salbatice pentru noi .O:K? Asa....Atunci Kymo,a raspuns in gluma ,ca noi oamenii vinam animalele salbatice ,atunci nu inseamna dupa spusele tale ,daca extraterestrii se poarta cu noi ,ca si noi cu animalele ,ca ar trebuii sa ne vineze si ei pe noi?Nu vad unde este problema discutiei si de ce te porti atit de urit???Si inca ceva...!!!ar trebuii sa-ti retragi cuvintele de jignire adresate tuturor, pentru ca nimeni nu plateste pe nimeni iar Blu se comporta nepartinitor ,egal cine ar fii supurta regulite de buna functionare a forumului....!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

#8
DTJNBR am un sfat pentru tine : atunci cand vrei sa te  exprimi incearca sa folosesti fraze scurte , simple  si coerente . Nu vreau sa te jignesc dar am incercat    sa inteleg si sa descifrez  ceea ce  ai vrut sa exprimi in topic, si , ma jur pe Mos Craciun , mi-am luxat creierul si  mi-a dat sangele pe nas!
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii


Marius MMG

Eu cred ca omenirea a fost destul de ajutata... (sunt destule chestii in istoria omenirii care lasa semne de intrebare... trageti concluzii...)ce ati vrea sa vina sa munceasca in locul nostru?

DTJNBR

lylyt_ice a scris:
Citatca noi oamenii vinam animalele salbatice ,atunci nu inseamna dupa spusele tale ,daca extraterestrii se poarta cu noi ,ca si noi cu animalele ,ca ar trebuii sa ne vineze si ei pe noi?

Asta a fost propria voastra concluzie, eu mi-am exprimat dezacordul fata de aceasta opinie intr-un post precedent.

Kymosabe

DTJNBR , gluma mea nu a incercat in nici un fel sa discrediteze teoria ta referitoare la    motivul pentru care extraterestrii nu intervin in evolutia rasei umane . De altfel explicatia ta este una cat se poate de plauzibila  . Sa ne gadim doar ca acum 200.000 de ani planeta era locuita de oamenii de neanderthal . Daca   extraterestrii ar fi cu 100.000 de ani mai evoluati decat noi (din toate punctele de vedere : tehnologic , spiritual , etc)  atunci pentru ei rasa umana nu e decat o adunatura de  neanderthali care abia a  descoperit arcul cu sageti .
Insa , avand in vedere ca cercetatorii inca se mai bat pe teorii privitoare asupra modului in care omul modern a aparut si a colonizat planeta , nu e exclus ca rasa umana sa fie rezultatul experimentului unei civilizatii extraterestre .
Daca acest lucru ar fi adevarat  , atunci Terra nu ar fi decat un ,,imens laborator stiintific'' , iar noi   niste cobai pe masa de studiu a extraterestrilor ....
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Locul descoperirii: Rast, jud. Dolj
Neolitic, aspectul cultural Vinca-Rast, cca. 5000 î. Chr ...

antoniu

    :ufo:Obiecte ,fenomene,procese extraterestre au fost receptate,analizate si reflectate de catre oamenii salbatici,dovada pictogramele si frescele de pe peretii pesterilor descoperite in nordul africii(LIBIA) si europa(FRANTA) datand de cel putin 40.000 de ani.