Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De la 1 Iulie, toti romanii la analize

Creat de alinutzu, 29 Iunie 2007, 15:29:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alinutzu

"De la 1 Iulie, toti romanii la analize"
Ce parere aveti in legatura cu acest lucru ?

Daca as fi mason si m-ar interesa supravegherea unui intreg popor.... ca tot ar fi obligat fiecare roman sa treaca pe la analize eu i-a implanta si cate un microcip .. era un subiect mai vechi despre chestia asta cu microcipuri in oameni  :roll:
can't stop the signal ...

pri3st3ss

eu nu merg :-D
am oroare de tot ce tine de medici...plus ca eram sa mor din cauza lor...

si in ce consta astfel de analize?ca daca iti ia doar sange,cum e posibil sa iti implanteze un cip?! :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

alinutzu

Citat din: pri3st3ss din  29 Iunie 2007, 15:40:53
si in ce consta astfel de analize?ca daca iti ia doar sange,cum e posibil sa iti implanteze un cip?! :|

nu stiu aberam si eu  :lol:
te pomenesti ca iti zice ca ai ceva si tre sa iti faca un tratament :P
posibil discurs:
"am observat la analize ca anticorpii dumneavoastra sunt in numar destul de mic, va trebui sa va facem un mic vaccin.. totul este pentru binele dumneavoastra ..."

can't stop the signal ...

spooky

Citat din: alinutzu din  29 Iunie 2007, 15:29:14
"De la 1 Iulie, toti romanii la analize"
Ce parere aveti in legatura cu acest lucru ?

Daca as fi mason si m-ar interesa supravegherea unui intreg popor.... ca tot ar fi obligat fiecare roman sa treaca pe la analize eu i-a implanta si cate un microcip .. era un subiect mai vechi despre chestia asta cu microcipuri in oameni  :roll:

mai exact? o sursa ceva?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

pri3st3ss

#4
sorry,fara ace langa mine :lol:

oricum, de ce ti-e frica,nu scapi,asa ca....
dar stii, alinutzu, ca exista o camera de filmat sub forma de pastila,pe care o iei in mod normal,cu apa adica, si care se plimba prin trupul tau ca sa vada ce ai?In general testele s-au realizat in stomac,dar mai stii...acum nimic nu ma mai uimeste...
daca eu nu suport acele,imi da pastila?! :lol: 8-)

Spooky, s-a anuntat acest lucru inca de acum doua saptamani si inca se vorbeste la radio si TV,e ordin dat de ministrul sanatatii...

uite si sursa:  http://www.evz.ro/article.php?artid=307597
Romanii isi vor putea face gratuit analize, incepand de la 1 iulie, in cadrul unui program national propus de Ministerul Sanatatii (MS), care va dura 15 luni. Potrivit reprezentantilor MS, programarile vor fi facute de medicii de familie, in functie de luna de nastere a asiguratului, astfel ca, primii pe lista vor fi cei nascuti in luna iulie. Pana atunci, oamenii vor primi prin posta scrisori de informare, insotite de taloane cu care vor prezenta la medicii de familie si la laboratoarele de analiza.

,,Pana la sfarsitul anului 2007, isi vor face analizele 11 milioane de romani. Medicii de familie si laboratoarele vor avea, in medie, sapte pacienti in plus pe zi. Ar fi bine ca medicii sa lucreze si sambata si duminica, deoarece multi asigurati nu-si vor putea face analizele in timpul saptamanii din cauza serviciului", a afirmat, ieri, ministrul sanatatii, Eugen Nicolaescu.

Programul are un buget de 300.000.000 de euro, iar banii provin din taxa de viciu. Pentru inregistrarea datelor pacientilor, medicii de familie ar fi trebuit sa primeasca laptopuri, insa - intrucat licitatia pentru achizitionarea acestora nu s-a finalizat - vor fi dotati doar cu formulare standard
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

lylyt_ice

Si daca nu vrei sa faci analizele atunci ce se intimpla ?Sau poate le-ai facut deja de curind si te simti sanatos?Care este scopul acestor analize...numai sanatatea populatiei ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alinutzu

Citat din: spooky din  29 Iunie 2007, 15:56:04
mai exact? o sursa ceva?

dap tot googelu stie  :lol: s-a anuntat si la televizor ... eu stiam ca sunt obligatorii  :|
faza cu implantarea de microcipuri era doar o parere personala, o idee...

Este interesant faptul ca o sa stie cam tot ce se poate afla despre tine din nicte analize de sange :), asta daca au fonduri ...
can't stop the signal ...

pri3st3ss

Citat din: alinutzu din  29 Iunie 2007, 16:27:31
Este interesant faptul ca o sa stie cam tot ce se poate afla despre tine din nicte analize de sange :), asta daca au fonduri ...


ei,nu chiar asa...o sa iti stie doar nivelul colesterolului, trigliceridelor,glicemia.creatina serica, hemoleucigrama completa,transaminaze si un exmen de urina..Se vor lua 10 mililitri de sange si 50 de ml de urina, pentru depistarea unor afectiuni de risc major: diabet, anemii, hepatite, boli renale si cardio-vasculare

Nu chiar totul despre un om...


http://www.protv.ro/stiri/social/ministerul-sanatatii-in-cheama-pe-romani-la-analize.html


Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Marius MMG

Citat din: alinutzu din  29 Iunie 2007, 15:29:14
"De la 1 Iulie, toti romanii la analize"
Ce parere aveti in legatura cu acest lucru ?

Daca as fi mason si m-ar interesa supravegherea unui intreg popor.... ca tot ar fi obligat fiecare roman sa treaca pe la analize eu i-a implanta si cate un microcip .. era un subiect mai vechi despre chestia asta cu microcipuri in oameni  :roll:

Da de ce toata lumea la analize?
Care e treaba?

pri3st3ss

pentru ca suntem codasi si la acest domeniu si unii nu si-au mai facut analizele de ceva vreme pentru ca sunt scumpe....asa,gratuit, poate mergi :lol:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Marius MMG

Citat din: pri3st3ss din  29 Iunie 2007, 21:22:55
pentru ca suntem codasi si la acest domeniu si unii nu si-au mai facut analizele de ceva vreme pentru ca sunt scumpe....asa,gratuit, poate mergi :lol:
Pai imi fac analizele anual. La medicul meu de familie fiecare isi face analizele anuale in luna in care s-a nascut. Sunt la zi. :roll:

pri3st3ss

BRAVO! dar nu generaliza,cu o floare nu se face primavara :lol:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

CHIP

Nu este nimic rau in asta mai ales pentru cei care nu au mai fost la un medic de mult timp.

Marius MMG

Citat din: CHIP din  01 Iulie 2007, 20:46:22
Nu este nimic rau in asta mai ales pentru cei care nu au mai fost la un medic de mult timp.
asta asa e... in general lumea nu prea merge la medic.

Nox

#14
Romania la analize

In urmatoarele 18 luni vom afla, gratuit, cat suntem de sanatosi. Aproape 20 de milioane de romani vor beneficia gratuit, pana la sfarsitul anului viitor, de un set minim de analize.

Oficial, ieri a inceput programul de evaluare a starii de sanatate a populatiei, ,,Analize pentru toti", lansat de Ministerul Sanatatii Publice. Programul este o premiera pentru Romania si prevede ca toti cetatenii, asigurati sau nu, sa mearga la medic pentru a-si face un set minim de analize, in luna in care s-au nascut.

,,Este un program de preventie, care urmareste sa depisteze problemele de sanatate ale populatiei. Programul ne va permite sa monitorizam atat bolile cu impact major asupra populatiei, cat si costurile pe care le presupun acestea", declara Eugen Nicolaescu.

Toate datele ar trebui introduse in calculator, astfel incat medicul sa poata alcatui o riscograma (o aplicatie care poate semnala bolile de care riscati sa va imbolnaviti in viitor sau de care sunteti deja suspect). ,,In functie de banuielile pe care le avem, vom recomanda acele analize pe care trebuie sa le faca, in limita a 50 de lei", mai spune medicul.

Piedici birocratice

Potrivit reprezentantilor Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS), programul, anuntat in luna noiembrie, a inceput cu intarziere pentru ca instructajul cu medicii de familie a durat mult timp, bazele de date cu asigurati au fost reevaluate, la fel si cele cu neasigurati.

De abia ieri au inceput sa fie distribuite taloanele. ,,Cei nascuti la inceputul lui iulie ar trebui sa le primeasca astazi si maine prin posta", explica Nicolaescu, ministrul sanatatii.

Centralizare ca in Evul Mediu: cu condeiul si ceaslovul

Desi inca de ieri ar fi trebuit sa se prezinte la cabinetele medicilor de familie persoanele nascute in primele zile ale lunii iulie, taloanele care permit vizita la doctor nu au ajuns deocamdata in cutiile postale ale romanilor. Insa medicii nu se declara pregatiti pentru pacientii care vor incepe sa primeasca taloanele in aceste zile.

Odata ce vor ajunge primele taloane prin posta, medicii vor avea noi probleme: calculatoarele promise de Ministerul Sanatatii nu au sosit inca, astfel incat pacientii ar trebui inregistrati cu pixul in formulare speciale, promise tot de minister, si tot intarziate.

Analizele, in cinci pasi: totul incepe cu un control la medicul de familie

Dupa ce ati primit prin posta taloanele, programati-va la medicul de familie pentru consult. In ziua programarii veti fi intrebat despre alte boli pe care le-ati mai avut si despre afectiunile de care au suferit rude apropiate.

Va urma examenul clinic care consta in evaluarea greutatii, inaltimii, tensiunii si pulsului. Tot medicul de familie va va indica si laboratorul la care trebuie sa mergeti pentru analize. Rezultatele primite de la laborator in doua-trei zile trebuie discutate cu medicul de familie.

CINE BENEFICIAZA

Analize obligatorii pentru toti romanii

Toti romanii vor beneficia gratuit de o consultatie si de un set de analize reprezentative, diferite in functie de varsta, indiferent daca sunt sau nu asigurati. ,,Cine nu le va face va trebui sa-si plateasca tratamentele daca se va imbolnavi ulterior", a declarat ministrul sanatatii Eugen Nicolaescu.

Din program vor fi excluse totusi persoanele care si-au facut analize in urma cu 30 de zile, copiii pana la varsta de 3 ani, cei care au fost internati in spital cu maximum 3 luni inainte de data la care ar trebui sa faca controlul si care au deja confirmata sau infirmata o afectiune. Bolnavii cronic care efectueaza periodic analize pentru evaluarea afectiunii de care sufera nu vor beneficia decat de o parte din analize.

CE TESTE SE FAC

Sapte analize de sange si urina

Analizele acoperite de Ministerul Sanatatii sunt hemoleucograma, sideremia, creatinina, glicemia, trigliceridele, colesterolul, sumarul de urina, adica analize care investigheaza toate componentele sangelui, prezenta fierului in organism, functia rinichilor, zaharul si grasimile din sange si densitatea urinei.

Uneori, rezultatele analizelor pot fi eronate, din cauza oboselii, lipsei somnului sau a unor greseli de laborator. In aceste conditii trebuie sa repetati analizele, de preferat la acelasi laborator.

,,Persoanele care lucreaza noaptea, cele foarte stresate sau cele care tin regimuri drastice de slabire au valori mai mari ale glicemiei sau prezinta in urina substante care arata un dezechilibru al metabolismului", explica medicul Mirela Livadariu, din cadrul laboratorului Synevo.

Din cele 830 de laboratoare de analize care au contract cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, doar 600 vor putea primi pacienti.

In mediul rural ori in orasele mici, medicii de familie ar trebui sa asigure recoltarea probelor de analize la cabinet si sa lucreze cu laboratoare care le pot asigura transportul probelor in conditii de maxima siguranta.

SURSA: www.rol.ro, 3 iulie 2007
LINK: http://stiri.rol.ro/content/view/63565/2/
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee