Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gravitatia, un fenomen imprevizibil???

Creat de Dreamy, 08 Iunie 2007, 08:49:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

Am dat intamplator peste un articol publicat in revista magazin in care se vorbeste despre existenta unui loc pe Terra unde gravitaia actioneaza la voia intamplarii!!
Daca aveti mai multe informatii despre cazuri similare sau explicatii plauzibile va invit sa le exprimati !!!

Locul unde legea gravitatiei a fost... abolita!     

Exista, pe Terra, numeroase zone unde se manifesta anomalii magnetice, dar fara indoiala nici una nu este atat de celebra precum ,,Mystery Hole", din Ansted, statul american Virginia de Vest. Ceea ce diferentiaza acest loc de altele, asemanatoare, e faptul ca, in anumite momente, aici gravitatia este total anulata si oameni, animale si obiecte isi pierd complet greutatea, incepand sa pluteasca!

Aici, demonii isi fac de cap

Locul este cunoscut inca din timpul cand aceste taramuri se aflau in stapanirea ,,pieilor rosii". Primii colonisti europeni au ajuns aici pe la 1750 si au intemeiat un orasel, ghidat, ca majoritatea noilor asezari din America de Nord, de principii religioase. Adepti ai cultului baptist si foarte atasati valorilor crestine, este firesc ca noii veniti sa fi fost surprinsi si inspaimantati de fenomenele stranii petrecute in casa unuia dintre coreligionarii lor.

Aici, obiectele zburau, apa curgea in sus si din senin locatarii se trezeau aruncati in tavan de o forta nevazuta. Oamenii i-au spus ,,Poarta Iadului" si asa i-a ramas numele, pana in zilele noastre. Multa vreme, locuitorii din Ansted au ocolit cu teama acest loc, considerat aducator de necazuri. Ei erau convinsi ca aici demonii isi fac de cap, batandu-si joc de bietii oameni. Abia la sfarsitul secolului 20, mai precis in 1972, noii proprietari ai terenului, Will si Sandra Morrison, au intuit potentialul turistic al acestui punct. Sub sloganul ,,Veniti la Ansted si va simtiti ca pe Luna!", ei au reusit sa atraga mii de turisti dornici sa experimenteze efectele lipsei de gravitatie.

O anomalie inexplicabila
Eliberata de spaimele si de superstitiile veacurilor trecute, lumea a dat, realmente, navala, sa viziteze ,,Poarta Iadului" si cei doi intreprinzatori s-au umplut de bani, putand astfel construi un modern motel, unde amatorii de experiente bizare raman peste noapte, spre a se bucura cat mai mult de senzatia de plutire si de celelalte efecte ale imponderabilitatii.

,,Este un sentiment unic, ai impresia ca nu te afli pe Pamant, ci pe Luna. Intri in casa, te plimbi printre obiectele de mobilier si deodata incepi sa plutesti, de parca ai fi impins de jos de catre un arc! Totul zboara in jurul tau, scaune, mese, daca vrei sa-ti torni apa intr-un pahar, lichidul o ia in sus si se prelinge pe tavan. Ce sa mai vorbim, ai impresia ca te afli intr-o nava spatiala, desi esti la doar un metru de suprafata pamantului!", spune, plina de entuziasm, una dintre vizitatoare.

Cat ii priveste pe savanti, ei sunt cu totul bulversati de ce se intampla la Ansted si nu-si pot explica in nici un chip anomalia si nici faptul ca nu se petrece tot timpul. ,,Probabil ca aici exista mari perturbatii si fluctuatii ale campului magnetic al Terrei, dar ce anume le produce si de ce numai in anumite momente, nu se poate stabili", declara geologul Clark Bundler.

sursa: revista magazin

lylyt_ice

Da...Fenomenul, este inexplicabil, si asta numai pentru ca geologii nu au posibilitatea de testare a subsolului in adancime,explicatii pot fii multe:zacaminte de macnetita,lava vulcanica,formarea unui gol vid dupa principiul unui piston actionat de forta de absorbtie subterane...etc.Numai ca nimeni nu poate stabilii cu exactitate,atata timp cat este imposibil sa vina cu dovezi palpabile.Ramane deci o ciudatenie distractiva si fiecare interpreteaza cum il duce mintea.Mama Tera,face glume frumoase......
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DeReLiCt

A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

Marius MMG

Citat din: lylyt_ice din  08 Iunie 2007, 09:39:10
Da...Fenomenul, este inexplicabil, si asta numai pentru ca geologii nu au posibilitatea de testare a subsolului in adancime,explicatii pot fii multe:zacaminte de macnetita,lava vulcanica,formarea unui gol vid dupa principiul unui piston actionat de forta de absorbtie subterane...etc.Numai ca nimeni nu poate stabilii cu exactitate,atata timp cat este imposibil sa vina cu dovezi palpabile.Ramane deci o ciudatenie distractiva si fiecare interpreteaza cum il duce mintea.Mama Tera,face glume frumoase......
Vreau si eu acolo. :cry:

LP

Imi pare rau ca ma simt nevoit sa intervin in discutia referitoare la geologi. Doar sunt geolog si stiu ce foloseste la detectarea anomaliilor subterane. Exista n metode geofizice cu aplicatii geologice care sunt folosite in acest scop. Internetul este plin, dar bunavointa pentru documentare trebuie. Orice manual de geologie are pe undeva scrise si metodele geofizice/negeofizice folosite pt detectie la adancime (electrometrie, magentism, rezisitivitate, gravimetrie, seismica, foraje mecanice, radar, conductivitate...). Ma simt frustat prin faptul ca se scot concluzii fara acoperire si in necunostinta de cauza. Mai

http://www.mysteryhole.com/
http://barronmind.com/wmh.htm

Care dintre aceste doua gauri?

Nu stiu ce sa cred despre acest fenomen mai ales ca nu l-am gasit nicaieri descris serios. O anomalie gravimetrica atat de puternica si asa de mica ca intindere... putin probabil. Campul gravimetric este dat de imprastierea materiei intr-un anumit spatiu. Densitate mare, camp gravimetric mare (nu neaparat magnetic) si invers. Ar trebui ca local densitatea rocilor sa fie extrem de mica pt a se inalta de la sol ca apoi sa revina la densitati mari ( a propos de pozele de pe web-ul postat sus mysteryhole: cum naiba merg aia care stau intr-o parte?). Scoarta terestra are grosime de 50-150 km din care rocile pe care stam direct noi au cam 10 km grosime. Campul gravimetric al Pamantului de care depindem atata este dat in proportie de >95% de rocile de adancime mare, metamorfice si magmatice (majoritare la peste 10 km adancime pana in centrul Terrei) care au densitati mari. Nu imi imaginez nici un fenomen cunoscut pana in prezent care sa explice mersul prin aer!! Poate doar niste fumuri de marihuana!

lylyt_ice

Ma bucur f.mult sa aflu ca printre noi,se afla un geolog,asta ne va fii de mare folos in multe cazuri neelucidate,exact cum il avem si pe valorosul nostru CIUCIULETE,pt tehnica de filmare si foto.Si atunci imi permit sa te intreb cam cum explici tu acest fenomen,mai pe intelesul tuturor???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

loreley

In ceea ce priveste invingerea gravitatiei de catre oameni,tot ceea ce stiu este legat de zvonurile privind calugarii tibetani,care prin concentrare si abstinenta de la mancare reusesc sa se desprinda la propriu de la sol, levitind...

loreley

IN NATURE RIVERS DESCEND FROM HIGHER LEVELS TO LOWER LEVELS IN THE MATHEMATICAL SPHERICAL EARTH THE RIVERS CLIMB UP THE CURVES!
For instance, the Ruviyironza river in Burundi ( 3º30' South) flows into Victoria Lake from which emerges the Nile that descends to the Mediterranian Sea. The Ruvyironza, regarded as the ultimate source of the Nile, is one of the upper branches of the Kagera River. The Kagera follows the boundary of Rwanda northward, turns where the borders of Rwanda, Uganda and Tanzania meet and drains into Lake Victoria. On leaving Lake Victoria at the site of the now-submerged Owen Falls, the Nile rushes for 483 km (300 mi) over rapids and cataracts, at first northwest and then west, until it enters Lake Albert.
The section between the two lakes is called the Victoria Nile. The river leaves the northern end of Lake Albert as the Albert Nile, flows through northern Uganda, and at the Sudan border becomes the Bahr al Jabal. At its junction with the Bahr al Ghazal, the river becomes the Bahr al Abyad, or the White Nile. Various tributaries flow through the Bahr al Ghazal district. At Khartoum the White Nile is joined by the Blue Nile, or Bahr al Azraq. These are so named because of the colour of the water.
Kangera (also spelled Akagera), the most remote headstream of the Nile River and largest tributary of Lake Victoria, rising in Burundi near the northern tip of Lake Tanganyika. It is formed at the confluence of its two headstreams, the Nyawarongo (Niavarongo) and the Ruvubu (Ruvuvu), which in turn are fed by streams rising in the highlands east of Lake Kivu and Lake Tanganyika, between Congo (Kinshasa).

LP

Pai nu prea am ce sa explic. Dupa mine este o poveste frumoasa de scos bani de la fraieri.

lylyt_ice

Perfect LP mai clar nu puteai explica...tot cam asa cred si eu.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?