Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Unde Scalare, Teorie si Experimente [Prof. Dr.-Ing. Konstantin Meyl]

Creat de spooky, 18 Mai 2007, 18:38:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

M-am gandit sa va pun la dispozitie acest pdf ce contine informatii pretioase...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

interesant de vazut,va recomand sa urmati link-ul din pdf pana la site-ul acestui savant...sunt acolo 2 inregistrari video,la''video on demand'',si cel mai interesant este catalogul cu preturile de vanzare ale ''dispozitivelor'' domnie sale bazate pe efectul Tesla...
      cat despre comentarii...mai vedem...cine si ce crede...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Anna

Stati asa ca eu m-am zapacit cu atatea formule.
B=inductie camp magnetic D=inductie camp electric  E=intensitate camp electric H=intensitate camp magnetic
j era cumva densitate de curent ca nu mai tin minte :-P
rotori, divergente, derivate partiale....m-am pierdut pe drum, si doar am dat si examen la Teorie de camp :oops: :oops:
Sa inteleg ca intrebarea tine de  gradient din divergenta din intensitatea campului electric....care nu e nul daca unda e scalara(evident!)....si in final ajunge la laplacianul fluxului electric....ma las pagubasa :mrgreen:

alx

si daca tot va uitati la materialele video,in al doilea,pe la jumatate,saracului savant nu-i prea stau stecherele in priza :evil:,si are o metoda speciala de a verifica functionarea aparatului...LOL!!!!!!!!!!!-merita vazut,o e comedie buna.... :lol:

Citat din: spooky din  18 Mai 2007, 18:38:44
M-am gandit sa va pun la dispozitie acest pdf ce contine informatii pretioase...
@Spooky   imi pare mie sau asta se cheama ironie?   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

probabil ca m-am inselat,dar titlul pare prea ''a la OTV'' fata de acele realizari prezentate in material...nu zic ca nu sunt interesante,insa abordarea  e mult prea simplista si demonstratiile par a fi facute pentru cei care nu prea au habar de fizica,in genul conferintelor de popularizare de acum 100 de ani...cred ca daca as pleca de la ideile lui Tesla, as putea sa ma apropii de aceleasi rezultate...si sa vand mai apoi device-uri pentru toata lumea...
   deci imi cer inca o data scuze daca am suparat pe cineva cu aceste posturi
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Anna

Citat din: alx din  19 Mai 2007, 08:37:44
abordarea  e mult prea simplista si demonstratiile par a fi facute pentru cei care nu prea au habar de fizica,in genul conferintelor de popularizare de acum 100 de ani...
demonstratiile alea se fac la cursul general de electrotehnica prin primii ani la poli, si mie nu mi se par asa de simple. trebuie sa ai cunostinte destule de matematica speciala si de lucrul cu operatori matematici ca sa poti sa le intelegi. Sincer ma indoiesc ca multi de pe aici, care au terminat o facultate de profil tehnic mai tin minte perfect toate notatiile alea si ecuatiile cu laplace  :-D :-D
nu stiu de ce dar am senzatia ca asa simpliste cum sunt nu prea le-ai priceput nici tu bine :evil:....nu mi-o lua in nume de rau :-)

alx

Citat din: Anna din  19 Mai 2007, 09:03:54
demonstratiile alea se fac la cursul general de electrotehnica prin primii ani la poli, si mie nu mi se par asa de simple. trebuie sa ai cunostinte destule de matematica speciala si de lucrul cu operatori matematici ca sa poti sa le intelegi. Sincer ma indoiesc ca multi de pe aici, care au terminat o facultate de profil tehnic mai tin minte perfect toate notatiile alea si ecuatiile cu laplace  :-D :-D
nu stiu de ce dar am senzatia ca asa simpliste cum sunt nu prea le-ai priceput nici tu bine :evil:....nu mi-o lua in nume de rau :-)

aici ai perfecta dreptate,demonstratiile teoretice nu sunt de nivel mediu si probabil sunt intentionat atat de complicate,dar nu despre ele vorbeam eu,ci despre demonstratiile practice,care nu concorda cu teoria...expui ecuatii atat de complicate,pe care nu le intelege aproape nimeni,si apoi ecranezi cu mana antena receptoare ca sa demonstrezi ca nu apar efecte...nu mi se pare ca acele formule se regasesc in principiul de functionare al aparatelor construite...dar sigur ma insel eu...cum spuneam,o sa incerc sa imi fac timp si sa construiesc ceva asemanator,aplicand principiile fizicii si electronicii,atat cat imi amintesc...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

The Pyramid Power

Citat din: spooky din  18 Mai 2007, 18:38:44
M-am gandit sa va pun la dispozitie acest pdf ce contine informatii pretioase...

PDF-ul e conceput interesant. Numai ca ochiul neavizat este pacalit de atatea formule.

La ce vreau sa reduc mesajul meu: Ce se intelege prin unde scalare ? Unde se pot incadra ele in fizica ? Eu nu-mi aduc aminte de ele, si pot spune ca am cunostine vaste de fizica. Chestia cu 1.5 x viteza luminii. A ce ? A unei unde electromagnetice ?

Pai asta contrazice mai multe. In primul rand postulatul lui Einstein, apoi Legile lui Maxwell.

In fizica noastra pamanteana si reproductibila, sunt putine cazurile in care viteza luminii poate fi depsaita. Dar atentie, este vorba de viteza luminii intr-un alt mediu decat vidul, deci mai mica decat 300,000 km/s. Unul dintre cele mai cunoscute este radiatia Cherenkov: http://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Cerenkov







CitatRadiaþia Cerenkov este radiaþie electromagneticã emisã atunci când o particulã încãrcatã electric (cum ar fi un proton) trece printr-un dielectric cu o vitezã mai mare decât viteza luminii în acel mediu, fenomen numit ºi efect Cerenkov. Strãlucirea albastrã caracteristicã reactoarelor nucleare se datoreazã radiaþiei Cerenkov. Numele provine de la fizicianul rus Pavel Alexeevici Cerenkov, laureat al Premiului Nobel pentru Fizicã în 1958, primul care a caracterizat acest fenomen.[1]

[...]

În timp ce teoria relativitãþii postuleazã cã viteza luminii în vid este o constantã universalã (c), viteza cu care lumina se propagã într-un material poate sã fie semnificativ mai micã decât c. De exemplu, viteza de propagare a luminii în apã este doar 0,75c. Materia poate fi acceleratã peste aceastã vitezã în procesul reacþiilor nucleare ºi în acceleratoarele de particule. Radiaþia Cerenkov rezultã când o particulã încãrcatã electric, de regulã un electron, depãºeºte viteza cu care lumina se propagã într-un mediu dielectric (izolator electric) prin care trece.

Dar, dupa cum se vede, viteza nu depaseste c.

Revenind la PDF: ce inseamna campuri scalare ? E un termen de carte sf ? Sau este o interpretare gresita a fizicii ?

lylyt_ice

 Mda...pai undele astea "curioase si ciudate" nu prea au raspuns in fizica acceptata ca materie de invatamant, este ceva mai ascunsa si ne-predata pe la toate institutele si facultatile...!!! Poate docentii tai vor avea buna, vointa sa-ti explice ceva mai in particular...! Fa si tu o incercare sa-i intrebi, poate aflii mai multe. :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

The Pyramid Power

Citat din: lylyt_ice din  19 Ianuarie 2010, 06:51:19
Mda...pai undele astea "curioase si ciudate" nu prea au raspuns in fizica acceptata ca materie de invatamant, este ceva mai ascunsa si ne-predata pe la toate institutele si facultatile...!!! Poate docentii tai vor avea buna, vointa sa-ti explice ceva mai in particular...! Fa si tu o incercare sa-i intrebi, poate aflii mai multe. :wink:

Trec peste mesajul tau cu tenta vizibil ironica, si incerc sa explic in continuare cateva probleme.

In primul rand am cunostinte de fizica si electronica, pentru ca asta am facut si in Romania asta fac si in Canada. Daca vrei sa ai discutii intelectuale, ti-as recomanda sa dai de urmatoarele personaje care-ti vor lumina necunoscutele in fizica. Unul ar fi Prof. dr.doc.ing. Andrei NICOLAIDE - Profesor Consultant - Membru titular al Academiei de Stiinte Tehnice din Romania ( http://leda.unitbv.ro/~nicolaide/index.htm ). Are o gramada de publicatii si iesiri pe la universitati din afara. In plus e si meserias pe teoria campului electromagnetic, si teoria relativitatii. Altcineva pe care ti-as recomanda ar fi George Rulea, profesor doctor etc etc pe la mai multe universitati din Romania in afara de Poli. Cu zeci de carti si publicatii la activ in domeniul microundelor, antene si propagare, si membru de marca IEEE in Romania, cred ca si el te poate scoate la liman. Ar mai fi prof. Teodor Petrescu, meserias pe Sisteme Circuite si Semnale, cu zeci de publicatii si carti scrise. Dai de el la Politehnica la catedra de Telecom.

Bun si acum o intrebare de final: Baiatul cu cartea zice: "Therefore speed faster than light occurs at the tunnel effect." Tu ce zici e vorba de Quantum Tunneling ? Si ce facem cu postulatul lui Einstein ? Dar cu Ecuatiile lui Maxwell in legatura cu viteza luminii ?

Baiatul cu cartea vorbeste cu o lejeritate extraordinara despre particulele neutrino. Tu stii cum se pun in evidenta ? Si daca da, ce crezi ? Are asa putina legatura cu experimentele autorului ? Sau e total pe langa ?

Parerea mea, e ca Konstantin Meyl a facut bani frumosi cu cartile si dispozitivele vandute. E singurul lucru care-l pot deduce din tot ce face el si nimic altceva. Consider ca nu e in necunostinta de cauza.

Apoi lui Tesla i se atribuie o gramada de experimente care nici macar nu le-a facut. Ai vazut filmul The Prestige ?