Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O experienta ...

Creat de klingonianul mascat, 19 Mai 2013, 09:49:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#75
Ma-ntreb doar de ce oare membrii RUFOn par sa fie mult mai expusi la fenomene din astea para- meta- (diabolice sau nu – ramine inca de stabilit) decit restu' lumii. Doar nu-s mai "păcătoși" decit alții, carora-s convins ca nu le dispar nici macar furculițele (OK, milioanele de euroi de prin Cipru le mai dispar, dar nu prin mecanisme subtile...) :-D

P.S. Nu critic neapărat, doar observ pur și simplu îndreptarea forumului spre o direcție unică,  echivalentă cumva cu  o hibă actuală a fantasy-varcolaco-vampirofiliei importate în literatura SF mioritică, pe tema căreia am schimbat niște opinii în ultima vreme cu editori care deplâng evoluția – sau involuția - genului.
Care nu-i doar românească (75-85% din literatura "de fictiune speculativa" actuala e cu vampiri, zombi, vrajitoare si alte balarii de felul asta). :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

#76
Citat din: Xanadron din  22 Mai 2013, 17:17:45
Ma-ntreb doar de ce oare membrii RUFOn par sa fie mult mai expusi la fenomene din astea para- meta- (diabolice sau nu – ramine inca de stabilit) decit restu' lumii.

Nu membrilor li se intampla ciudatenii, ci cei carora li s-au intamplat au devenit membri - chiar si fortat as zice, unde poti vorbi despre asa ceva fara sa fii dus la balamuc? Zic si eu :)))))))))))

Cat despre literatura, pai asta e moda acum - si ea, literatura, are un pattern de evolutie, ca si in cinema, ia sa fii atent.

alx

Citat din: Xanadron din  22 Mai 2013, 17:17:45
P.S. Nu critic neapărat, doar observ pur și simplu îndreptarea forumului spre o direcție unică,  echivalentă cumva cu  o hibă actuală a fantasy-varcolaco-vampirofiliei importate în literatura SF mioritică, pe tema căreia am schimbat niște opinii în ultima vreme cu editori care deplâng evoluția – sau involuția - genului.
Care nu-i doar românească (75-85% din literatura "de fictiune speculativa" actuala e cu vampiri, zombi, vrajitoare si alte balarii de felul asta). >:D
Eu zic sa nu te ingrijorezi...prea tare de directia in care ti se pare ca o ia forumul,pentru ca atata timp cat mai sunt pe aici,nu vor exista derapaje MARI de la directia initiala.Daca nu am intervenit INCA...e pentru ca uneori subiectele/experientele astea sunt cumva interconecatate cu subiectul principal al acestui forum...chiar daca nu toata lumea realizeaza asta...
Iar...spovedania,chiar si pe forum,se pare ca face bine unora,asa ca o sa-i propun lui Spooky sa stabilim un tarif pentru treaba asta... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#78
Citat din: padme din  22 Mai 2013, 17:22:52
Nu membrilor li se intampla ciudatenii, ci cei carora li s-au intamplat au devenit membri - chiar si fortat as zice, unde poti vorbi despre asa ceva fara sa fii dus la balamuc? Zic si eu :)))))))))))
Ai - partial - dreptate si tu, Padme. Dar numai partial, fiindca cel putin 50% din "subiecti" au dat pe goarna probleme de genul mentionat la destul timp dupa ce-au devenit RUFOn-isti.
Fenomenul ...obscurantist dintr-un pdv. e oricum generalizat si deloc limitat la SF – vizitele unor "personalitati" de genul coanei Udrea la Mercedeze :-D fiind doar o picatura-n oceanul "trendy" de astrologo- , miraculozo- sau vrajitoro-filie  :evil: pe linie Harry Potter, Ignatenko, Melchizedeco- sau Hobbitomanie recenta.

Explicatii ar fi destule, dar nu cred sa fie locul lor aici si-acum – iluzia stiintei accesibile (si devenita plicticoasa implicit) construita pe tsunami-ul de gadgeturi din ultima vreme fiind doar una din ele.
Cea mai importanta ramine insa (parerea mea) o DIRECTIONARE subtila a Turmei taman in directia asta. 8-)

P.S. @ alx: Nici vorba de ingrijorare - observam doar valul exclusiv de postari pe tema asta - care nu-i in definitiv total pe dinafara ariei RUFOn, doar un pic mai secundara cumva (zic si eu).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Sau mai pe romaneste spus "cine se aseamana, se aduna ..."
Iar asta reprezinta un interes comun spre cunoastere, un "fel" comun de a descifra realitatea .

uforever

#80
CitatNu membrilor li se intampla ciudatenii, ci cei carora li s-au intamplat au devenit membri - chiar si fortat as zice, unde poti vorbi despre asa ceva fara sa fii dus la balamuc? Zic si eu :)))))))))))

Nu ai pus la socoteala membrii care nu posteaza, ci doar observa, am descoperit de curand prin intermediul mp-ului(am fost abordat) membrii rufon ce au o oarecare teama/rusine de a posta experientele proprii, ce nu-s tocmai placute. De ce acum un val de relatari ce apartine domeniului s.f.? pentru ca sa spart "buboiul" :lol: topicul "O experienta urata" da posibilitatea fiecaruia de a-si spune "oful". Pentru mine, in acest moment are rol clar de "barometru", fara sa pun la socoteala ultimele mp-uri, repet nu toti membrii rufon si posteaza pe-aici, nu vorbesc doar de juniori.

p.s. Sa inteleg ca Domnu' Zen este "Zen necredinciosul" sau era o constatare? :lol: Intreb pentru ca nu stiu daca as pune la indoiala veridicitatea "valului" de posturi din ultimele zile.














Aseneth

Eu nu am postat pana acum anumite experiente, pentru ca au fost postate deja de alti membri. Am adaugat doar ce nu am gasit postat inainte. Cat despre ideea de a ne spovedi, sper sa nu ne puneti sub patrafir, am putea sa ne amintim de spatiul ingust din capsula in care ne-au tratat aliensii.

fiulploii

Citat din: Xanadron din  22 Mai 2013, 17:46:45
Ai - partial - dreptate si tu, Padme. Dar numai partial, fiindca cel putin 50% din "subiecti" au dat pe goarna probleme de genul mentionat la destul timp dupa ce-au devenit RUFOn-isti.

He-he, sper ca te incluzi si pe tine aici @Xanadron Fiindca de exemplu, nici tu nu ai spus totul despre anumite experiente de care ai amintit . Despre @alx ce sa mai zic  :lol: Asteapta cumva sa rasara vreun iepure de undeva de prin balariile ( si ) acestui subiect care sa-l ajute sa-si explice anumite chestii. Chestii care nu au cum sa fie lamurite atata timp cat exista o reticenta in ale ''pune pe masa'' . Prietenii stiu la ce ma refer    :evil:
Si sa nu uit ! Inclusiv eu as mai avea de relatat niste fenomene insa am ceva retineri . Unele din ele le-am scris deja pe forum sub diferite forme . Insa.. nici macar ''lumea Rufonului '' nu e cum te-ai astepta desi e mult mai deschisa si mai rationala decat media pe natiune .   :lol:
  Aparent este o contradictie intre a fi deschis si a fi rational insa doar aparent.
  Evident, doar parerea mea..

Citat din: alx din  22 Mai 2013, 17:34:14
  .Daca nu am intervenit INCA...e pentru ca uneori subiectele/experientele astea sunt cumva interconecatate cu subiectul principal al acestui forum...chiar daca nu toata lumea realizeaza asta...
Iar...spovedania,chiar si pe forum,se pare ca face bine unora,asa ca o sa-i propun lui Spooky sa stabilim un tarif pentru treaba asta... ;D
:lol: Poate-poate sare iepurele si il prindem fara sa stie nimeni si fara sa ne pierdem din prestanta

  Pe teme lunare sau martiene nimic nou . Aceleeasi lucruri . Ozn-urile sunt in revizie, alea adevarate .
Nu conteaza ca se face o noua expeditie la anomalia aia care seamana cu Soimul Mileniului din StarWars , nu conteaza ca X-47B baga misiuni dupa misiuni si nu conteaza nici clonele umane  :lol:
  Este ca in acel banc cu Ion si cu Marie :
    Fiind sarbatoare , Ion si cu Marie sedeau la masa . Dupa un timp, Maria zice :
      - Ma Ioane , mie mi-e cald . Eu m-as dezbraca si m-as pune pe pat .
      - Bine Marie. Si mie mi-e cald . Si eu m-as dezbraca.
    Se dezbraca amandoi si se aseaza pe pat intinsi . Ion la stanga si Marie la dreapta.
    Dupa vreo ora de stat gol si intins pe spate , Ion zice catre Marie:
      - Auzi tu Marie, acum ce facem?
      - Apai nu stiu Ioane. Poate a trece careva si ne-a f*** pe amandoi.


Doar incercare de pamflet ..destul de nereusita  :evil: A se trata corespunzator. Cu ingaduinta.  :lol: Si intelegere .

Ganditorul

#83
Citatp.s. Sa inteleg ca Domnu' Zen este "Zen necredinciosul" sau era o constatare? :lol: Intreb pentru ca nu stiu daca as pune la indoiala veridicitatea "valului" de posturi din ultimele zile.

Nu cred ca asta e sensul postarii lui zen - ci o subliniere a coincidentei ca oameni cu experiente similare s-au intalnit intr-un spatiu virtual ...nechemati de nimeni, si in nici un caz pentru a-si expune experientele personale. Acestea au aparut asa, dupa mult timp, cand comunitatea de idei "a prins cheag".
Mai mult, cred ca "like"-urile sunt de fapt o confirmare data unei intamplari similare traita de cel ce citeste si nu neaparat o apreciere a modului inedit si elegant in care a inceput subiectul - pentru ca subiecte similare au mai fost incercate si cu alta ocazie - si au ajuns "pe aratura" ( de "Calator & Co" - troli de profesie) 
Si asa cum au zis colegii - e mai degraba o situatie in care fiecare cautam sa ne "clarificam ideile" inainte de a posta ceva personal.

antrenor

Citat din: fiulploii din  21 Mai 2013, 23:50:40
   Ma iarta dar nu inteleg ce vrei sa spui . Daca vrei sa reformulezi ...

Tu i-ai raspuns textului citat de abyss printr-o intrebare, in sensul ca astepti un numitor comun la toate experientele onirice.

Eu am surprins din copy-pastul lui abyss urmatoarele "afirmatii" care pot constitui numitorul comun si anume:

"Cred că, uneori, atunci când oamenii pretind că l-au văzut pe Dumnezeu, că au văzut extratereştri sau că au avut experienţe apropiate de moarte, ei au interpretat incorect propriile lor aptitudini ascunse. Ar trebui să cunoaştem adevărul şi să cugetăm la implicaţiile acestui fenomen. Se pare că ne aflăm, de fapt, foarte aproape de următorul pas al evoluţiei conştiinţei noastre.


De fapt, fenomenul extracorporalizării este atât de normal, încât poate fi semnul următorului pas al evoluţiei conştiinţei noastre. Poate, în viitor, conştiinţa noastră va fi prezentă nu numai în starea de veghe a trupului fizic, ci chiar şi în afara ei.


Esenţa stării de fază (vis lucid şi proiecţie astrală) constă în faptul că o persoană, pe deplin conştientă, realizează că şi-a părăsit corpul fizic, despre care doar îşi aduce aminte şi pe care nu-l mai simte în vreun fel. În schimb, se descoperă, pe sine însăşi, într-un spaţiu care este la fel de realistic, raportat la percepţii şi structură, dar în care experimentează senzaţii cu mult mai intense decât cele din starea de veghe."


Coroborate ele exprima ceea ce am subliniat ingrosat in textele extrase .

alx

#85
@fiulploii
Cum sa-ti spun pe sleau? Nu stiu cum,asa ca o sa o fac...direct: iepurele e de mult mancat,gatit la microunde si servit in farfurie!

In rest,nu pot spune in acest moment decat ca eu personal nu astept ceva special de la topicul asta...pentru ca asa ceva nu prea ar mai fi posibil...
Restul e...can-can.

PS  aplicarea anumitor tehnici de catre domnia ta pe subsemnatul ar putea da roade...intr-o alta viata!  :D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

klingonianul mascat

Citat din: Nepo din  21 Mai 2013, 22:41:41
In opinia mea ce ai experimentat tu este exact ceea ce un american ar jura ca ar fi patit daca ar fi fost rapit de un OZN/UFO.
Si se pare ca organismul tau nu se impaca prea bine cu medicamentele....


Sa stii ca nu sunt alergic la medicamente. Chiar am luat multe medicamente la viata mea, mai ales antibiotice.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Aliosa

Am incercat sa citesc aproape tot si pot sa spun ca avem membri cu o imaginatie foarte bogata ceea ce e foarte bine, asa evolueaza si dezvolta mintea puteri :P , cu timpul o sa invatam cum sa materializam ceea ce gandim :P.
Pot sa va spun ca in vise, eu unul am inceput sa controlez ce si cum si cam dispar(visele) in ultima vreme , probabil lipsa somnului suficient .
In realitatea umbrele/demonii si senzatia de urmarit din umbra evident (ingeri si parti bune ca sa zic asa nu apar :| :cry:, nici nu au de unde , ailalti predomina in media) mi le creez singur si mi le narui tot singur cand schimb subiectu' in gand .

andrei

   Va sa zica nu a auzit nimeni de Umbre,sau cine a auzit nu vrea sa spuna! :-D :-D
   Pe bune Umbrele cica ar exista.Sunt cele mai puternice entitati care pot sa interactioneze cu lumea noastra,si se zice ca isi cam fac de cap,fara sa tin  cont de niciun fel de ierarhii divine.Se zice ca atunci cand isi doresc ceva iau fara sa tina cont de zei sau demoni,oricat de puternici sunt ei.
   Se pare ca nici chiar moartea nu le poate impune nimic.Zice-se ca ar exista o scriere din Evul Mediu,in care exista un dialog intre personajul numit Observatorul si un alt personaj,in care se spune ca Moartea s-ar fi plans ca dorea sa rdice un suflet pe care insa Umbrele au pus stapanire si nu vor sa il cedeze.
    Nu stiu cum se numeste cartea dar se pare a a fost prezentata la ,,Codul lui Oreste" ca facand parte din asa numitele ,,Carti Blestemate",adica acele carti interzise in epoca de Biserica si Inchizitie.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Xanadron

#89
Am tooot atins prin zona tema ARHONTILOR  :evil: - "zburatorii" semi-organici ai gnosticilor (v. manuscrisele Nag-Hammadi) analizati de Carlos Castaneda, Jay Weidner, John Lash etc., care pot fi asimilati "umbrelor" despre care aduci vorbire, colega andrei...

Un search pe forum te poate conduce asadar la EI.   8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/