Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

21 decembrie 2012

Creat de draculasblood, 15 Ianuarie 2006, 20:12:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Citat din: lukr2003 din  16 Septembrie 2009, 10:10:55
nu stiu desper altii
eu nu cer dovezi solide ci doar atat
da mi si mie un link catre o sursa credibila sau autorizata

Ce inseamna sursa credibila? NASA, Pentagon, CIA, Purtatorul de cuvant al Casei Albe ?
Nu se intampla nimic spectaculos in 2012, nu vine nici Apocalipsa, nu vin extraterestrii, nu incepe nici un razboi mondial, nu vine Isus, nu apare nici Antichristul, nu se intampla nimic...asa ca poti sa iti traiesti linistit viata in continuare, poti sa faci o rata sau doua la banca, construieste-ti o casa, casatoreste-te, fa copii si bucurati-va de viata.

lukr2003

nu aia ma interesa
dar vine toata lumea dupa cum zic multi dau copy paste si tot imi umple inbox ul de tot felul de nebunii
asta ma deranja

Urban

Citat din: lukr2003 din  16 Septembrie 2009, 10:45:14
nu aia ma interesa
dar vine toata lumea dupa cum zic multi dau copy paste si tot imi umple inbox ul de tot felul de nebunii
asta ma deranja

E-mailul are o optiune, copiezi e-mailurile de unde primesti tampenii si le bagi la "ignore"...e simplu.

horia2008

Citat din: Tayka din  16 Septembrie 2009, 00:05:08
Rãspuns ptr. toma -necredinciosul-dacã v-aþi fi uitat cu puþinã atenþie aþi fii observat cã nu bãteam câmpii (aºa cum f. urât v-aþi exprimat) ci rãspundeam utilizatorului Detector.Nu îmi amintesc sã vã fi cerut vreodatã pãrerea,dar dacã solicitaþi _DOVEZI SOLIDE_pentru 2012,nu mã mai mirã faptul cã v-aþi dat denumirea de toma_necredinciosul pentru cã întradevãr nu veþi crede nici odatã nimic din ce se discutã pe aici,de aceia vã recomand cãlduros-TRÃIÞI-VÃ CLIPA.

Toma a inceput prin a-si cere scuze, iar f. urit te-ai exprimat tu ("Nu îmi amintesc sã vã fi cerut vreodatã pãrerea"....), daca postezi pe forum iti asumi si riscul de a fi combatut; si eu prefer sa vad dezbateri pe opinii si idei competente/concludente si nu copy-paste-uri stufoase de care abunda internetul
Parerea mea, tot cu scuzele de rigoare

StarDust

Citat din: Tayka din  16 Septembrie 2009, 00:05:08
....întradevãr nu veþi crede nici odatã nimic din ce se discutã pe aici,de aceia vã recomand cãlduros-TRÃIÞI-VÃ CLIPA.
Corect, stiti povestea cu drobul de sare nu? Nu se pune problema de a crede sau nu. Eu zic ca se pot pune anumite informatii aici, cu precizarea de unde provin, apoi putem dezbate pe marginea lor si sa ne expunem punctul de vedere. Eu cred ca doar asa putem discuta la obiect. A expune la nesfarsit informatii care oricum le putem lua de oriunde de pe internet e contraproductiv. E forum si discutam, dar discutiile astea trebuie sa fie preponderent formate din pareri personale argumentate cat de cat.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

Citat din: StarDust din  16 Septembrie 2009, 15:22:56
Nu se pune problema de a crede sau nu. Eu zic ca se pot pune anumite informatii aici, cu precizarea de unde provin, apoi putem dezbate pe marginea lor si sa ne expunem punctul de vedere.

Cum decidem care sursa este mai buna si mai credibila?
Pe baza caror criterii?
Daca 2000 de ani Religia a ascuns maselor de oameni adevaruri fundamentale al caror scop a fost deturnat de la sensul initial, iar stiinta prezinta numai un punct de vedere, cui acordam credibilitate?
Poate ca cel mai indicat ar fi sa reconsideram Totul de la Zero.

StarDust

Citat din: Urban din  16 Septembrie 2009, 15:45:23
Poate ca cel mai indicat ar fi sa reconsideram Totul de la Zero.
O idee buna!

Iar referitor la surse credibile, sau cat de cat credibile, eu le consider acelea care si probeaza cel putin partial ceea ce sustin.
Din pacate nici una din asa zisele probe care sustin teoria 2012 pentru mine nu reprezinta nimic, decat povesti fara nici o baza. Ziceti ca nu trebuie sa dam crezare agentiiloe ca NASA, ESA, JAXA, agentia spatiala chineza, agentii care niciuna nu prezinta nimic care sa sustina "teoriile" cosmice referitor la 2012. Sa credem ca e vorba de o conspiratie sustinuta de toate aceste agentii? Ca ar exista un pact intre ele referitor la asa ceva? Sincer, nu pot sa cred asa ceva. Pana una alta. datorita acestor agentii spatiale le datoram in mare parte cunostintele pe care le avem despre universul in care traim, iar eu le numesc astea dovezi palpabile.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

De acord cu indemnul de a "trai clipa" .
Cred ca e cea mai inteleapta decizie pe care o poate lua un baiat cu scaun la cap.
Ceea ce nu-l impiedica insa,  sa se si pregateasca , adica: sa-si deschida mintea spre nou; sa caute si  singur raspunsuri, sa gandeasca singur, sa nu astepte sa-l invete si sa-l  "convinga" unii si altii !
Si in definitiv, ce mai atata vorba lunga fratilor !? Cat mai e pana la data aia fatidica , o  clipa, doua !
Acus trec !
Parca va si vad: .....prin ianuarie 2013 comunicand telepatic, ceeeeeee net? ceeeee carti ? Vom fi ca  borgii ( ori ciborgii?!) unul trage o .....idee in Tecuci si-l stie tot neamul geto-dacic !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

padme

haide mai, doar nu credeti ca se va schimba totul peste noapte! sa zicem ca anul respectiv marcheaza inceputul schimbarii. daca e sa fie ceva, schimbarea va avea loc in annnni bunni! iar schimbarile la nivel fizic vor aparea la noile generatii de indivizi si asta in decurs de cateva generatii. cum o sa avem 12 spirale adn? vine cineva si le impleteste cu andreaua? hai sa fim seriosi. eu chiar gasisem la un moment dat niste articole despre copii cu 4 spirale adn si chiar ma gandeam daca nu cumva aia au scris tampenii, pana cand am avut o discutie cu cineva pe alt forum, persoana a carei fiica era doctor si ii spusese de aceste "anomalii". chiar a scris despre acest lucru de la sine, fara sa fi intrebat sau zis ceva, cineva. deci, o schimbare de asa natura, nu poate avea loc decat in timp, zic eu! in 2013 n-o sa ne trezim in nici un fel, doar poate obositi dupa o noapte lunga de chef! cine vrea sa stea in vreun buncar n-are decat! deja au inceput sa stea unii nu stiu pe unde, in timpul razboiului rece se construiau case in occident, cu adapost anti atomic, deci un motiv de paranoia a existat cam... mereu-eu zic ca nu e cazul!

jedimisu

Cei care au mai cugetat la acest an, 2012, printre care si mayasii, zic faptul ca schimbarea a inceput de prin 1987, 2012 fiind apogeul. Pentru mine e mai greu de inteles, de, sunt si eu om cu multele mele limite, sublimarea fizicului in spirit sau cam asa ceva de care se vorbeste ca s-ar produce atunci. Pentru mine asta suna cam imposibil ,daca nu apare vreun miracol, ceva. Nu ca nu m-ar bucura... Vreau si eu o lume fara religie, bani, bigotism, ura, razboi, somn si, eventual, mancare. ...dar mi-e greu sa-mi inchipui o astfel de trecere la o data fixa.

darksid3

Cunosc oameni pe la 60 de ani carora li se spunea acelasi lucru acum 40 de ani: ca petrolul e pe terminate...deci e si o manevra pentru a sustine pretul tot mai mare...bine aici sunt mai multe cauze economice si nu are rost sa intram in discutarea lor.
Chestiunea cu clarvazatorii care spun ca nu mai "vad" nimic dupa anul 2012 este una mai veche si dateaza de mai mult de 20 de ani, numai ca in ultimul timp a inceput o condensare a acestui subiect.
11.11

Tayka

DETECTOR--Se pare cã conversaþia dintre noi a aprins spiritele colegilor ceiace este un lucru bun.Pãrerea mea(strict personalã) e cã dacã acceptãm ideia cã am fii rodul unei evoluþii atunci e posibil ca oricând,în ori ce moment,ºi nu neapãrat în 21 dec.2012,sã se producã un dezastru care sã stingã viaþa pe Terra.Iar dacã acceptãm ideia cã am fii rodul unei creaþii,ei bine atunci EI creatorii vor avea grijã de noi -cum? asta e mai greu sau chiar imposibil de definit,ziceai de implantarea de cip-uri,-dacã noi am face aceastã operaþie acum,EI probabil cã au fãcuto de mult-bunã oarã corpul astral sau sufletul,poate tot un super cip sã fie înzestrat,bine-nþeles cu funcþii mult superioare actualelor micro- procesoare .
Cât despre furtuna magneticã solarã preconizatã a se produce in 2012,este cred o purã imaginaþie speculativã,deoarece soarele nu poate fi controlat(ºi poate de aceia a ºi fost venerat atâta vreme) de oameni.Aºa dar -trãim în plin hazard,sau un mare Creator ne lasã fãrã marile rãspunsuri.Om trãii ºi om vedea.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

darksid3

Hazardul e doar o ordine neinteleasa :wink:
11.11

Serban M

#103
Citat din: Tayka din  17 Septembrie 2009, 22:38:10
DETECTOR--Se pare cã conversaþia dintre noi a aprins spiritele colegilor ceiace este un lucru bun.Pãrerea mea(strict personalã) e cã dacã acceptãm ideia cã am fii rodul unei evoluþii atunci e posibil ca oricând,în ori ce moment,ºi nu neapãrat în 21 dec.2012,sã se producã un dezastru care sã stingã viaþa pe Terra.Iar dacã acceptãm ideia cã am fii rodul unei creaþii,ei bine atunci EI creatorii vor avea grijã de noi -cum? asta e mai greu sau chiar imposibil de definit,ziceai de implantarea de cip-uri,-dacã noi am face aceastã operaþie acum,EI probabil cã au fãcuto de mult-bunã oarã corpul astral sau sufletul,poate tot un super cip sã fie înzestrat,bine-nþeles cu funcþii mult superioare actualelor micro- procesoare .
Cât despre furtuna magneticã solarã preconizatã a se produce in 2012,este cred o purã imaginaþie speculativã,deoarece soarele nu poate fi controlat(ºi poate de aceia a ºi fost venerat atâta vreme) de oameni.Aºa dar -trãim în plin hazard,sau un mare Creator ne lasã fãrã marile rãspunsuri.Om trãii ºi om vedea.

nene coane, cine a zis de control ? o eclipsa o poti prezice ? mai da o tura pe la sectiunea astronomie si vezi ca in urma cu 6000 ani se faceau cam aceleasi lucruri.
http://science.nasa.gov/headlines/y2006/10mar_stormwarning.htm

nu ca nasa ar fi o sursa credibila.

Tayka

SIRIUS 13-sã nu încurcãm borcanele-sã calculezi data ºi durata unei eclipse solare e o problemã relativ simplã de matematecã,dar sã stabileºti când vor fii erupþii solare,furtuni magnetice ºi alte manifestãri fizice solare e cu totul ..altceva.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).