Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Dumnezeu?

Creat de sxn_b, 23 Noiembrie 2006, 14:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este, de fapt, Dumnezeu?

O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie
28 (35.9%)
O altfel de divinitate
14 (17.9%)
Extraterestru
12 (15.4%)
Lumina/Adevar
10 (12.8%)
Dumnezeu este totul
14 (17.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

calinahanna

@ xenon

Probabil ca este unul din multele paradoxuri...

xennon_2000

eu unul cred dar nu ma manifest.poate sunt judecat de altii, sau sunt considerat atau pentru ca nu cred ca ei

Elvin

       ateii nu au nici un rost pe aceasta planeta
   Pana si canibalii pot fi de folos, in mod practic :Ei pot face dintr-un ateu un bun pateu  :-)
    In rest, eu as sterge toate posturile aiurea de aici inclusiv al meu, ba chiar as rade cu totul acest topic care nu duce nicaieri. Intr-o parabola, as spune ca niste plante isi dau cu parerea despre cum e omul. Demersul nostru e o aberatie, distanta intre noi si Dumnezeu este de netrecut si cel putin in acest stadiu pamantean nu are rost sa ne batem capul 8-)

   pe partea cealalta, cine vrea sa intre 'in relatie ' cu Dumnezeu, asta E posibil insa nu tine de acest topic si nu are treaba cu nici un demers rational in aceasta directie :lol:

Nox

Citat din: Elvin din  23 Ianuarie 2007, 16:18:21
Demersul nostru e o aberatie, distanta intre noi si Dumnezeu este de netrecut si cel putin in acest stadiu pamantean nu are rost sa ne batem capul 8-)

sa vorbesti pentru tine... :-P
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

pri3st3ss

#79
Citat din: darkness din  22 Ianuarie 2007, 12:07:31
dar tu,priestess, ti-ai schimbat parerea despre dzeul in care crezi?
ai ajuns sa crezi in dzeu, sau tot atee esti?

Citat din: xennon_2000 din  22 Ianuarie 2007, 19:14:21
priestess.....esti atee?????? :-(

xenon,daca ti-as spune ca sunt atee, cu ce te-ar influenta? :oops:
dar daca ti-as spune ca sunt cea mai inflacarata credincioasa, cu ce te-ar afecta?

sa iti raspund, xenon: sunt atee si ma mandresc cu asta; sunt atee  atunci cand merg la biserica si preotul imi spune ca e pacat ca o femeie sa fie  pe un post in conducere mult superior barbatului; sunt atee atunci cand biserica nu accepta faptul ca isus a fost casatorit, desi spune ca era fiul omului,deci ar fi trebuit sa aiba sentimente;sunt atee atunci cand merg la biserica si preotul arata cu degetul femeia si spune ca din cauza ei s-a ajuns aici, etc etc etc  :cry: 

m-am transformat in atee din cauza asta
Citat din: calinahanna din  23 Ianuarie 2007, 09:47:22
Ai grija...xenon...
Ateii sunt cei mai credinciosi oameni, iar misoginii sunt cei care iubesc cel mai mult femeile.... :evil:

calina are dreptate; chiar daca nu merg in fiecare miercuri,vineri,duminica la biserica, chiar daca nu tin post si chiar daca nu am incredere in biserica si in preoti, fac multe alte lucruri de care eu sunt sunt multumita,lucruri pe care un crestin care se bate cu pumnul in piept ca e crestin si denireaza persoane pentru ca el e mai crestin decat altul, nu le face, sau le face din interes financiar/social..de cand sunt atee, am invatat sa intorc si celalalt obraz atunci cand sunt lovita  ( si pentru asta sufar mult; nu din cauza fizica/morala, ci sufleteste,caci mi-e mila de ura/dusmania/rautatea celui care m-a lovit ), am invatat sa multumesc pentru viata mea si sa fiu recunoscatoare,sa nu judec persoanele din viata mea sub niciun motiv,sa nu constrang.  :oops:  ..am invatat multe.nu spun asta ca sa ma laud,iti raspund pur si simplu unei intrebari,iar daca vrei sa continui, putem  vorbi in privat
chiar daca nu ma rog in fiecare seara,nu inseamna ca nu cred..degeaba te rogi, daca te duci la culcare gandindu-te la "lucruri spurcate" ca sa il citez pe elvin ( chiar, elvin,care sunt acele lucruri spurcate? ),degeaba citesti biblia,daca nu vrei sa o intelegi si iei cuvintele mot-a-mot,sau gandul tau zboara la alte lucruri... :|
degeaba prorocesti, daca nu gandesti ce ai prorocit...

in felul asta discutia poate continua multe ore in sir,mai ales dupa ce elvin va spune ca dzeu m-a ajutat sa ma intorc pe calea lui; nu,elvin,nu m-a ajutat numai el! :| vei continua intorcand-o  ca la buzau,spunand ca a fost normal un astfel de comportament, pentru a ma lasa sa ma conving de puterea mea..dar nici asta nu e raspunsul... :|

elvin, spui ca:
Citat din: Elvin din  23 Ianuarie 2007, 16:18:21
distanta intre noi si Dumnezeu este de netrecut si cel putin in acest stadiu pamantean nu are rost sa ne batem capul 8-)
:|


cat de mult te poti insela!!! :martiansad:
distanta intre noi si dzeu e mica,noi o facem mare si il refuzam si il respingem,atat!noi suntem aia orbii!!
..mai rau este ca te si contrazici!pe de-o parte spui cu surle si trambite ca asta ar trebui sa fie scopul nostru in viata, si postezi citate din biblie etc si apoi spui ca nu are rost sa ne batem capul?!!!pentru ce la mai postezi atunci?

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Elvin

#80
    nu ma contrazic

Citat din: Elvin din  23 Ianuarie 2007, 16:18:21
       Demersul nostru e o aberatie, distanta intre noi si Dumnezeu este de netrecut si cel putin in acest stadiu pamantean nu are rost sa ne batem capul 8-)
pe partea cealalta, cine vrea sa intre 'in relatie ' cu Dumnezeu, asta E posibil insa nu tine de acest topic si nu are treaba cu nici un demers rational in aceasta directie :lol:
deci, a-l intelege pe Dumnezeu cu ratiunea ['ce este dumnezeu'], cum ai intelege functionarea unei masini de spalat, asta e imposibil zic eu cel putin in actualul nostru periplu pamantean. Dar a intra in relatie afectiva cu el, ca un fiu cu parintele sau, asta E posibil. Eu cu 'citatele din biblie' pe acest aspect afectiv bateam toba  pe vremuri :roll:

Ps : ma gandeam intr-o vreme sa concep despre Dumnezeu un articol monolitic precum textele tale admirabile din 'puterea gandului', dar ce rost ar avea ? veti sari toti ca's 'naiv', 'copilaros', ca 'sa vorbesc pentru mine'   :evil:

Nox

elvin: credinta mea este ca eu nu cred in dumnezeul tau din biblie. poti sa ma contra-argumentezi? (din punct de vedere logic nu ai cum)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

si stii ce mai cred eu elvin: ca mai devreme sau mai tarziu...daca alegem drumul care trebuie o sa devenim noi insine dumnezei.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

udar

Citatateii nu au nici un rost pe aceasta planeta

Asa e, Elvin. Ateii nu au nici un rost pe aceasta planeta. Credinciosii in schimb au... Sa distruga tot ce prind in numele credintei lor, sa omoare cat mai multi semeni in numele unei entitati inexistente si sa fie in general maniaci in legatura cu credinta lor...

Am o singura intrebare pentru tine Elvin... Ce te face pe tine sa fii crestin? O intamplare, practic... Faptul ca te-ai nascut intr-o Romanie a secolului al XX-lea, care din intamplare era crestin ortodoxa. Daca te nasteai in India erai hindus. Daca te nasteai intr-o tara araba, erai poate de religie islamica. Daca te nasteai in Grecia antica credeai in Zeus, si asa mai departe. Ce te face in fond pe tine sa fii credincios? Faptul ca din intamplare, te-ai nascut intr-un anumit spatiu geografic.

Ca sa fii insa ateu intr-o lume crestina unde nu numai ca a fi mai special in legatura cu religia este ciudat, dar e privit si ca un potential impediment in cariera, e nu numai o provocare, cat si un act mare de curaj. A fi ateu este o alegere ce tine de ratiune, spre deosebire de credinta care tine de obicei de o indobitocire din copilarie. Nimeni nu alege deci sa fie ateu din teribilism, pentru ca nimeni nu doreste sa fie marginalizat pentru faptul ca nu ca toti ceilalti. Cei ce aleg sa fie atei au analizat foarte bine inainte religiile si conceptiile despre Dumnezeu.

Mi se pare, de asemenea, foarte interesant ca tot ceea ce se intampla in lume este pus pe seama lui Dumnezeu si ca toti oamenii vietuiesc din mila sa pe aceasta planeta. Nimeni nu se gandeste insa ca zi de zi, stiinta este cea care ne organizeaza viata. De la drumurile pe care calcam, de la automobilele pe care le folosim, de la mancare pe care o consumam, toate ne sunt disponibile din cauza stiintei. Iar stiinta lucreaza cu marimi exacte, spre deosebire de Dumnezeu, care e mereu schimbator si impredictibil. Si totusi, persistam in a crede in fiinte supranaturale, doar pentru ca asta ne face sa ne simtim mai bine. E mai usor sa te amagesti cu ideea ca dupa moarte vei ajunge in rai, decat sa crezi ca in momentul in care vei muri totul se va opri... E mai usor sa te rogi ca cineva din cer sa te ajute decat sa faci tu singur respectivul lucru... E mai usor sa pui pe seama altcuiva problemele si responsabilitatile pe care le ai...

Si aici venim la incadrarea in topic... Ce este Dumnezeu? Dumnezeu e o iluzie. E un motiv pentru a visa. E un motiv pentru existenta noastra, e un motiv sa ne comportam frumos si sa speram la ceva mai bun. E o metoda de a tine piept problemelor din viata. E bine insa sa traiesti intr-o iluzie? Parerile sunt impartite. Este ca si problema bolnavului in stare terminala... Unii ar prefera ca doctorii sa ii minta, si sa nu le spuna adevarul despre boala lor... Eu insa ma incadrez in randul celor care vor sa stie adevarul. Si asta pentru ca si cei care se amagesc singuri, stiu ca totul este amagire si stiu in adancul sufletului lor ca sunt bolnavi. In adancul sufletului tau stii ca nu exista nici un Dumnezeu Elvin, dar partea aceea din tine care a fost spalacita si imbuibata de semintele crestinismului fanatic iti spune sa rezisti tentatiei de a nega divinitatea. Din pacate pentru tine, lupta aceasta o vei da toata viata... Lupta ce o porti cu ateii, cu "necredinciosii" e o oglindire a luptei din interiorul tau. Crestinii sunt cei care se manifesta intotdeauna impotriva ateilor. Ei intrec mereu masura, nu ateii. Ateii doar se simt nevoiti sa contracareze. Nu am vazut multe campanii pentru promovarea ateismului. Campanii crestine de prozelitism insa am vazut cu duiumul. Asta denota insecuritate si disperare... Atat am avut de spus, noapte buna!
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Elvin

#84
      udar
   Eu insumi spuneam in alt topic "Lucrul impotriva caruia lupti, te contine inca in el" la fel cum eu contrazic nihilismul pentru ca mi-e frica sa nu cad in el, la fel si tu contrazici dumnezeirea pentru ca inca o mai porti in suflet

   Tin la atei pentru ca sunt cultivati spre deosebire de multi crestini, dar nu inteleg un lucru din zbaterile voastre: de ce mai traiti ? Din moment ce nu credeti ca viata noastra se va prelungi in eternitate, ce rost vedeti in a mai trai, in a mai acumula ? doar totul se va pierde in neant , dupa moarte

    Daca nu credem ca ne va fi pastrata identitatea in vesnicie si ca intr-o zi luminoasa Hristos ne va reconstrui chiar si trupurile, totul e degeaba

udar

#85
E o intrebare foarte pertinenta... In fond, de ce sa mai traim, daca nu traim o viata ce trebuie sa ne-o dedicam veneratului unei divinitati, nu?

Ei bine trebuie sa traim si sa vietuim pe aceasta planeta pentru ca suntem foarte norocosi. Suntem foarte norocosi sa ne aflam aici. Suntem mandrii purtatori ai unor gene superioare tuturor de pe aceasta planeta (in materie de evolutie si inteligenta ma refer...). Deci trebuie sa traim pentru a supravietui ca specie si pentru a duce omenirea catre cele mai inalte culmi ale dezvoltarii (in sens pozitiv, nu in sensul promovat de comunism, care numai "culmi inalte" nu promova). Supravietuim pentru ca asa suntem programati sa o facem, e o lupta biologiga existenta in cazul tuturor speciilor.

Spuneam ca suntem norocosi pentru ca existam si ca asta este motivul pentru care trebuie sa traim. De ce suntem norocosi? Pentru ca din multitudinea de combinatii de gene care puteau exista, tocmai ale noastre s-au nimerit a prinde viata. Tocmai noi am fost cei "alesi" pentru a vietui pe aceasta planeta. Gandeste-te la miile de miliarde de posibili oameni care ar fi putut sa se nasca in decursul timpului pe aceasta planeta. Dintre toti aceia, cele 6 miliarde ce vietuiesc astazi pe planeta sunt cele norocoase. Aceasta alegere a sortii ne da noua o responsabilitate enorma, si un motiv in plus de a exista si de a face ceva constructiv in viata. Cred ca daca toti ar gandi asa, omenirea ar fi pe un alt stadiu de evolutie acum. Insa noi preferam sa ne amagim aiurea si sa facem tot felul de lucruri inutile, traind cu speranta ca exista cineva acolo sus care are grija de noi si care face totul pentru noi. E simplu, intr-adevar sa gandesti asa... Dar nu e foarte productiv...

Cred ca am mai spus-o pe forumul acesta... Nu doresc nimanui sa traiasca vesnic, fie ea o vietuire in fericire deplina fie in chinuri oribile. E mai chinuitoare nemurirea decat orice tortura posibila din acest univers. Asa ca pentru mine a trai in viata aceasta cu scopul de a dobandi nemurirea alaturi de o divinitate e nu numai non-sens, dar si o mare pierdere de vreme...

Si inca ceva - eu nu respect atei, hindusi sau crestini... Eu respect oameni...

P.S.: Am recitit mesajul tau si am redescoperit lait-motivul crestinismului. Moartea. Se observa clar cum crestinii revin la moarte cam in fiecare mesaj in care vorbesc despre crestinism. Frica de moarte este singura care te/va tine aproape de crestinism. Totul se rezuma la ce se intampla dupa deces, deoarece spaima de un intuneric deplin este cea mai mare spaima a omenirii. Si atunci, am mai spus-o si o mai spun, preferam sa ne amagim cu divinitatea. Crestinismul prin definitie e speranta...

CitatDaca nu credem ca ne va fi pastrata identitatea in vesnicie si ca intr-o zi luminoasa Hristos ne va reconstrui chiar si trupurile, totul e degeaba

Moarte moarte si iar moarte. Si desigur, "viata" de dupa moarte. Nu e degeaba totul, draga Elvin... E ca si cand ai spune ca vietuirea pasarelelor pe planeta aceasta e degeaba. Pentru ca nici ele nu cred in D-zeu. Nimic nu e degeaba. Totul are un sens. Dar sensul nu il implica pe Dumnezeu. Oamenii la fel ca toate vietuitoarele au locul lor bine stabilit in univers, iar eu prevad un viitor extrem de profitabil pentru aceasta specie a noastra...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

calinahanna

@ Elvin...

Eu pot spune atat de multe ca Udar sau Pri3st3ss, nu ca nu as putea, dar cred ca s-au spus deja...
Insa as vrea sa cred ca pe masura ce evoluez, Dumnezeu imi este din ce in ce mai accesibil. Si asta o vad in efectele vietii mele de zi cu zi.

Insa ceea ce spui tu, ca
Citatdistanta intre noi si Dumnezeu este de netrecut si cel putin in acest stadiu pamantean nu are rost sa ne batem capul
ma sperie. Pentru ca atunci chiar ar trebui sa ne sinucidem in masa, serios...Daca tot nu avem de ce sa traim.

Oricum, fiecare intelege Mantuirea in felul sau.
Eu am inteles pana acum ca trebuie sa fii impecabil, chiar daca DOAR intr-o singura privinta, fie ea cat de insignifianta posibil.. S-ar putea sa fie una din "chei"...

"May the Force be with you", ca sa citez un personaj contemporan important... :wink:

darkness

de acord cu priestess,udar,calina si mai ales cu blue!!!
asta am spus-o si noi!
de ce sa ma indobitoceasca pe mine biserica?de ce sa ma las indobitocit, cand dzeu a zis ca biserica nu e cladirea in care te rogi, ci orice loc in care te rogi???
am spus-o de foarte multe ori si vad ca te incapatanezi: NU CRED IN DZEUL TAU BIBLIC!!!
DZEU E IN NOI,VORBA CALINEI,DZEUL TAU A UCIS, A INDEMNAT LA UCIDERE,ASA CUM E SI CU ALAH!

preistess nu vorbea de ratiune,nici tu nu ai vorbit de intelegerea lui dzeu prin intermediul ratiunii, dar de aici pana la a spune ca dzeu e mult prea departe de noi,vorba calinei, hai sa ne sinucidem,caci:"nu are rost sa ne batem capul"
elvin,eu cred ca una e sa te arunci si sa te injosesti intr-un munte fara nimic ( apa,electricitate) ca in evul mediu  si sa te ascunzi de ispite, si alta e sa stai in lume si sa fii ispitit din toate partile!
asta e adevarata puterea de a rezista ispitei!nu sa fugi si sa te ascunzi in munti sau in manastiri!!!
oricum,tu esti crestin,sau esti din vreo secta,ca mai am la munca unul ca tine care ma tot dispera la cap cu citate din biblie la fiecare pas pe care il fac si incearca sa imi "salveze" sufletul!!!
nu tu imi vei salva sufletul,elvin, e o chestiune privata si personala!eu am sa mi-l salvez,nu tu si nici biserica ta,oricare ar fi ea!


aaah...poti face acel "articol monolitic", sunt chiar curios ce vei spune,sunt sigur ca vei avea succes cu el si dzeu iti va ridica karma la el in catastif!
esti naiv si copilaros pt ca nu rumegi textele, pt ca le iei cuvant cu cuvant si pt tine sunt litera de lege!!

ce iti pasa de ce spunem noi?tu iti poti face datoria de crestin si poti incerca sa ne salvezi, dar ai grija la limbaj! mi-ai spus intr-un mp ca nu m-ai acuzat cu nimic! ba da,m-ai acuzat,iar o acuzatie nu trebuie sa fie directa!te joci bine cu cuvintele si le mai ascunzi dupa un zambet...un crestin adevarat nu ar face asta..ti-am mai spus, NU JUDECA! nici pe mine, nici pe ceilalti pe care tu ii consideri atei! cine te-a investit cu aceasta putere? ce iti pasa tie ca sunt eu sau nu sunt ateu si anticrestin?
inca o data,ai grija la limbaj,jignesti si acuzi multe persoane in jurul tau!

in momentul in  care tu imi vei aduce argumente logice ( vorba lui blue) ca ai dreptate, atunci ai in mine un credincios fidel,indoctrinat pana la refuz cu "cele sfinte" si promit ca o sa pun stavila creierului meu ca sa nu le mai mestec si sa nu le mai rumeg pe toate..

apropos de rumegat..ce s-ar intampla daca totul pe lumea asta ar fi luat motamot?!

Nox

Citat din: Elvin din  24 Ianuarie 2007, 09:59:47
 Tin la atei pentru ca sunt cultivati spre deosebire de multi crestini, dar nu inteleg un lucru din zbaterile voastre: de ce mai traiti ? Din moment ce nu credeti ca viata noastra se va prelungi in eternitate, ce rost vedeti in a mai trai, in a mai acumula ? doar totul se va pierde in neant , dupa moarte


Raspunsul este: evolutia, traim ca sa evoluam. Pentru mine personal Dumnezeu este ca o piedica in calea evolutiei.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calinahanna

@Bluemoon8520

Don't be so blue...
Eu nu cred nici ca exista, nici ca nu exista... Dumnezeu mi s-a aratat prin fapte si mi-a fost negat prin faptul ca eu nu am inteles de ce s-au intamplat niste lucruri... E ca si SIDA... (desi e o comparatie aberanta) pe afara omul e sanatos, dar inautru este mancat.. asa ca nu poti spune ca virusul nu exista doar pentru ca nu ii vezi efectele la suprafata.

Sunt convinsa ca trebuie sa trecem prin multe ca sa ajungem la Dumnezeu... Cineva spunea ca la Dumnezeu nu ajungi decat prin suferinta. Daca treci de tot ce e rau, de tot ce ti s-a intamplat, si reusesti sa nu cedezi psihic, sa nu nutresti stiu eu ce sentimente negative, ajungi la o altfel de "stare"... poate e una din caile catre Dumnezeu...

Dumnezeu e definit prin "bine" (redus, de fapt, doar la ideea de "bine"). Evolutia e ceva bun. Ceva bun nu te poate opri sa ajungi tot catre ceva pozitiv... + si cu + face tot +... deci... mai gandeste-te.