Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN filmat la Galati - 21 Decembrie

Creat de calator astral, 23 Decembrie 2012, 21:16:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral


alx

#1
Tare as vrea sa stiu ora si directia observatiei...nu de alta,dar ce am vazut in filmare seamana tare mult cu ISS...

Later Edit:  colegu astral a preluat doar video-ul,fara sa ne spuna ca acesta este din 18 dec 2012...asa ca trecerea ISS ar trebui urmarita pe graficul postat de mine pe data de 16,din cate am inteles eu...in orice caz,atat in 16 cat si in 17 au avut loc treceri ale ISS cu magnitudine mare,adica -2,3  -2,6 sau chir -3,0...cu alte cuvinte un ISS foarte stralucitor. Poate vor reusi sa aflam ora si directia...ar fi o buna confirmare a supozitiei mele...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

A văzut prima trecere a ISS-ului.
Teribil jandarmul; un film de neuitat!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: prodcomb din  23 Decembrie 2012, 23:11:06
A văzut prima trecere a ISS-ului.
Teribil jandarmul; un film de neuitat!

În ce dată a fost facută observaţia?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  23 Decembrie 2012, 23:11:06
A văzut prima trecere a ISS-ului.
Citat din: prodcomb din  23 Decembrie 2012, 23:53:16
În ce dată a fost facută observaţia?
Esti tare,pe bune...asta e faza de pagina comica...tu chiar NU ai citit ce am scris,ci doar te-ai aruncat pe prima explicatie inrosita?  ;D Nasol,serios...
Si eu am crezut initial ca e un material de astazi,dar el a fost postat in 18 dec. Deci observatia a fost inainte de data asta...ramane sa vedem daca se poate afla data cu precizie...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

#5
cum puteti afirma ca chestia aia ar fi I.S.S. ?!?  :?

calator astral

nu poate fi vreun satelit sau I.S.S. parerea mea.

alx

Citat din: calator astral din  24 Decembrie 2012, 00:04:06
cum puteti afirma ca chestia aia ar fi I.S.S. ?!?  :?
Si tu cum poti afirma ca, "chestia" aia NU e ISS?
   Pe ce te bazezi? Ca eu am spus pe ce ma bazez...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

intensitatea luminoasa excesiva, deplasarea non-rectilinie, variatii perceptibile de intensitate, viteza, directie. As mai adauga altitudinea extrem de redusa...

  dar...who knows?! ar trebui sa stim ora exacta si ziua filmarii, sa verificam...

    http://www.heavens-above.com/

alx

#9
Citat din: calator astral din  24 Decembrie 2012, 00:34:14
intensitatea luminoasa excesiva, deplasarea non-rectilinie, variatii perceptibile de intensitate, viteza, directie. As mai adauga altitudinea extrem de redusa...

  dar...who knows?! ar trebui sa stim ora exacta si ziua filmarii, sa verificam...

    http://www.heavens-above.com/
calatorule,tu chiar crezi ca eu pasc gaste? Ca asa ma tratezi...
TU te-ai uitat vreodata dupa ISS? Eu zic ca nu,pentru ca altfel nu ai fi facut astfel de afirmatii...adica:
1. Intensitate luminoasa excesiva - pai la magnitudine de -2,5 ISS arata cam ca Venus...la -3 deja straluceste foarte tare...
2. deplasare non-rectilinie - asta e absolut normal in cazul ISS,pentru ca traiectoria ei vazuta de pe Terra NU este o linie dreapta...
3. variatii perceptibile de intensitate - tinand cont ca ISS se vede datorita reflexiei razelor solare in panourile fotovoltaice,si neuitand ca ISS se afla in miscare,nu vad de ce te miri ca intensitatea luminoasa variaza...
4. altitudinea extrem de redusa - asta tare as vrea sa stiu cum ai dedus-o...prin rv? ca altfel nu vad cum...
5. dar...who knows?! ar trebui sa stim ora exacta si ziua filmarii, sa verificam... - pai si io ce ziceam? tu nu stii sa citesti? Sau iti citesti doar propriile posturi?

In final ai pus linkul de pe heavens-above...pai tu de unde crezi ca e tabelul postat de mine cateva aliniate mai sus? Tu chiar nu prea ai habar de cum merg chestiile astea,nu-i asa?



PS   daca mai gasesc prin arhiva o sa postez o scurta inregistrare...sper sa-mi spui tu ce am filmat...ok?

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

#10
stai linistit ca am si eu prin arhiva personala, am observat de zeci de ori ISSul si niciodata nu a variat de o iota intensitatea, nu apare ca o sfera, mai degraba o stea medie cu o traiectorie rectilinie, uite un exemplu




     'STAR BURSTING' THE ISS - (SPACE STATION) - Night Vision


-----------

ps> pt imaginea respectiva nu ai citat linkul, l-am pus pentru cei ce doresc sa verifice pozitia ISS, poate fi util.
zic eu

alx

Citat din: calator astral din  24 Decembrie 2012, 01:13:16
stai linistit ca am si eu prin arhiva personala, am observat de zeci de ori ISSul si niciodata nu a variat de o iota intensitatea, nu apare ca o sfera, mai degraba o stea medie cu o traiectorie rectilinie, uite un exemplu
mai...kamarad!
tu chiar nu citesti,nu-i asa? Stii de ce apare in clipul asta ISS ca si o stea? Uite de ce:"Filmed about 1 hour ago with a star burst filter on my night vision scope. Looks so majestic."  Deci filmarea e facuta cu un filtru,care da aspect de stea oricarei surse luminoase...stimate ...kamarad!
   
In rest,chiar nu mai conteaza...eu nu ma aflu aici sa te fac pe tine sa intelegi niste mecanisme simple...nici nu prea am cum...doar tu te afli in varful piramidei evolutioniste...esti produsul cel mai bun al acestei umanitati...lasa-ne...lasa-ne...lasa-ne...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral


alx

#13
Citat din: calator astral din  24 Decembrie 2012, 01:32:35
bine @alx e ISS.
calatorule,spre deosebire de tine,care ai afirmat ca NU e ISS,eu am afirmat urmatoarele:
Citat din: alx din  23 Decembrie 2012, 22:29:31
Tare as vrea sa stiu ora si directia observatiei...nu de alta,dar ce am vazut in filmare seamana tare mult cu ISS...
Poate vor reusi sa aflam ora si directia...ar fi o buna confirmare a supozitiei mele...
Intelegi acum care e diferenta intre noi? Eu NU FAC AFIRMATII FARA PROBE! pe cand tu...Dumnezeu cu mila!


PS   acum se incarca pe youtube clipul ala de care vorbeam...un pic rabdare si va putea fi vizionat...
lumina pe cer.avi
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  23 Decembrie 2012, 23:57:58
Esti tare,pe bune...asta e faza de pagina comica...tu chiar NU ai citit ce am scris,ci doar te-ai aruncat pe prima explicatie inrosita?  ;D Nasol,serios...
Si eu am crezut initial ca e un material de astazi,dar el a fost postat in 18 dec. Deci observatia a fost inainte de data asta...ramane sa vedem daca se poate afla data cu precizie...

Nu eu am postat tabelul cu dreptunghiul roşu.
M-am grăbit luîndu-mă după el, dar am realizat greşeala ta.
Promit să nu se mai întîmple.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit