Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN la Targoviste???

Creat de Marc100, 11 Octombrie 2008, 19:56:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Marc100

Evenimentul a avut loc in data de 09.10.2008, la ora 21,37. Totul a plecat de la cateva fotografii facute in fata blocului cu un prieten. Aparatul folosit este un Fuji 6500, cu timp de expunere de 30 sec. La vizionarea fotogarfiilor am ramas destul de surprins... In partea stanga apare ceva. Chiar nu stiu ce sa cred. Ce parere aveti? LA momentul fotografiei, nu am obs. nimic pe cer. Sa fie ceva camuflat?   :? Totul este ff serios...

StarDust

#1
Sunt sigur ca e reflexia unei surse de lumina pe obiectiv, in partea din dreapta a "obiectului" se vede forma diafragmei aparatului foto. Asta imi sugereaza o analiza rapida a pozei. Posibil si o impuritate sau o urma de deget (trasa) pe lentila obiectivului, ceea ce explica si darele care se vad in partea dreapta a obiectului.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Citat din: Marc100 din  11 Octombrie 2008, 19:56:16
Evenimentul a avut loc in data de 09.10.2008, la ora 21,37. Totul a plecat de la cateva fotografii facute in fata blocului cu un prieten. Aparatul folosit este un Fuji 6500, cu timp de expunere de 30 sec. La vizionarea fotogarfiilor am ramas destul de surprins... In partea stanga apare ceva. Chiar nu stiu ce sa cred. Ce parere aveti? LA momentul fotografiei, nu am obs. nimic pe cer. Sa fie ceva camuflat?   :? Totul este ff serios...

uite ce scrie in exif:
Info EXIF:
Manufacturer:FUJIFILM   Model:FinePix S6500fd   Orientation:1   Software Used:Digital Camera FinePix S6500fd Ver1.00   File Change Date:2008:10:09 21:37:15   Exposure Time:300/10 seconds   F Number:F/3.2   Exposure program:1   ISO Speed:100   Exif Version:2.2   Date Taken:2008:10:09 21:37:15   Shutter Speed:1/0 seconds   Exposure Compensation:0 Step   Metering Mode:5   Light Source:3
Flash Mode:16   Focal Length:6.2 mm   Supported Flashpix version:1   Color Space:1   Sensing Method:One-chip color area sensor   Scene type:A directly photographed image   Exposure mode:1   White balance:1   Sharpness:2

deci ideea e ca tu aveai blitz-ul activat cand ai facut fotografia...iar acel obiect ''invizibill'' cu ochiul liber chiar asa si este...invizibil...doar ca este un fir de praf,aflat destul de aproape de obiectiv si de blitz...de unde si acea frumoasa reflexie...cu alte cuvinte,ceea ce ai tu acolo este un orb...

btw...sorry daca te-am dezamagit...and welcome!

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

Alx, vezi ca "Flash Mode: 16" nu inseamna ca a functionat flask-ul, ci inseamna altceva.
Doua programe diferite, IrfanView si Exifer imi spun acelasi lucru, ca flash-ul nu a functionat, iata 2 capturi din aceste programe atasate.

Oricum, daca nu a mers flash-ul, atunci este lens flare, reflexii in obiectiv, chiar se vad mai multe pe imagine, pesemne ca era o sursa de lumina (stalp, bec) un pic in afara cadrului.
Nu stiu de unde pana unde se ajunge la ideea de nava extraterestra sau altceva camuflat....
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm