Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Aseneth

Persoanele de fata se exclud

alx

E...se vede ca e criza cam peste tot...au navalit amatorii si la NASA... ;D
http://wms.lroc.asu.edu/apollo/view?image_id=AS16-M-2995

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

classic

We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Urban

#3528
Citat din: classic din  03 Februarie 2014, 04:46:58
UFO Spotted on Google Earth in Romania
Citat din: Guest din  03 Februarie 2014, 12:35:51
Oare de ce nu precizeaza ca acea cladire se afla in Timis... e mai veche asemanarea... si cred ca a mai fost discutata pe forum.

S-a discutat subiectul...
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1264.msg52726.html#msg52726

Aseneth


classic

Situatia in sine mi s-a parut amuzanta. Cred ca ar putea fi adaptate multe dintre zicalele stramosesti, a caror expresii de ev mediu intunecat le-am putea atribui elemente  tehnice pe masura epocii pe care o traim, la fel de luminata...de tot felul de obiecte zburatoare - aceiasi cai verzi pe pereti, acelasi uciga-l toaca, carora li s-au atasat piese tehnologice de ultima generatie. Astfel ca descoperirile de ultima ora le-au luat locul spiridusilor, ielelor, trolilor, carelor de foc trase de sasa unicorni frumosi. Stiu, vor zice unii, sunt aceleasi lucruri doar ca descrise diferit. Pai...tocmai, ca-s aceleasi lucruri - probleme le-as zice eu.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Aseneth

Citat din: classic din  03 Februarie 2014, 16:26:21
Situatia in sine mi s-a parut amuzanta. Cred ca ar putea fi adaptate multe dintre zicalele stramosesti, a caror expresii de ev mediu intunecat le-am putea atribui elemente  tehnice pe masura epocii pe care o traim, la fel de luminata...de tot felul de obiecte zburatoare - aceiasi cai verzi pe pereti, acelasi uciga-l toaca, carora li s-au atasat piese tehnologice de ultima generatie. Astfel ca descoperirile de ultima ora le-au luat locul spiridusilor, ielelor, trolilor, carelor de foc trase de sasa unicorni frumosi. Stiu, vor zice unii, sunt aceleasi lucruri doar ca descrise diferit. Pai...tocmai, ca-s aceleasi lucruri - probleme le-as zice eu.

In cazul asta, inseamna ca jumate din rufon ti se pare amuzanta.
E si asta un mod de abordare.
Multumesc pentru explicatie

Aseneth

Am utilizat functia "Cautare" dar nu am gasit vreun rezultant tangential cu ce cautam eu. Deci, ce vreau sa stiu e daca exista pagina Rufon pe facebook?

Aseneth


classic

Problema  rapirilor violente si pline de urme se afla in amatorismul unora dintre extraterestri, ca dor  n-or fi toti experti.
Alien Abduction Gone Wrong!
:takeme:
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

fiulploii

#3535
  Ar putea cineva sa imi spuna cum pot afla ce stele si alte corpuri mai exista la o distanta de 180 zile-lumina?

  Multumesc.

Urban

Citat din: fiulploii din  05 Februarie 2014, 13:27:20
Ar putea cineva sa imi spuna cum pot afla ce stele si alte corpuri mai exista la o distanta de 180 zile-lumina?
Multumesc.
Starry Night Pro Plus 6.0.3 (5.2GB)
Download:
https://thepiratebay.se/torrent/4923015/

classic

#3537
Citat din: fiulploii din  05 Februarie 2014, 13:27:20
Ar putea cineva sa imi spuna cum pot afla ce stele si alte corpuri mai exista la o distanta de 180 zile-lumina?
Multumesc.

In proximitatea Norului lui Oort, care strajuieste marginea sistemului solar, pana aproape de cea mai apropiata stea, Alpha Centauri (4.2 ani lumina). Zona interstelara se intinde pe distanta plecand de la 60 de unitati astronomice pana la peste 50.000 de UA, unde se afla Norul lui Oort, spre  filiera Sistemului nostru Solar.
Voyager I traverseaza acum aceasta zona.

180 light days =
31 166.0339 Astronomical Units
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

classic

Citat din: Ganditorul din  31 Ianuarie 2014, 13:35:41
Sa discutam in felul nostru despre tragedia aviatica din Apuseni. O sa sintetizez cateva concluzii - fara sa dau link - pentru ca fiecare din noi e mai mult sau mai putin informat despre evolutia mediatica a subiectului (...)
Intreb si eu, nu dau cu parul...

We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Tyanu

Pana la 180 de zile-lumina (adica 0.4928 ani-lumina sau 31165 unitati-astronomice) se gaseste Soarele cu aproape tot Sistemul Solar: planete, planete pitice, asteorizi, TNOs, comete, meteoroizi, mai putin obiectele din norul lui Oort (viitoarele comete). sursa - https://www.facebook.com/AstroInfo
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/