Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Comentarii libere

Creat de apokryphos, 19 Februarie 2006, 17:03:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Siberia

Citat din: fiulploii din  25 August 2012, 10:58:52

Stie cineva cand a fost vopsita fatza lui Osiris in verde? Adica cand a aparut prima imagine astfel. Si de ce?

Multumesc.

Prea mult Cupru in sange ?
:-D

E mult de discutat... revin mai tarziu pe tema asta.
Un weekend minunat va doresc !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Nox

#2176
Cuprul în sânge de obicei dă albastru (albastru-verzui aka cyan) şi nu verde, dar depinde.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

panta_rh_ei

Nu cred ca poate sa-ti dea cineva un raspuns 100% sigur pe tema asta.
Fiecare popor si-a inventat zei din dorintza de-a avea o explicatie a neexplicatelor  sau ca sa aduca mereu in prezent pe Creatorii lor ?
  Sunt o multime  dar prin atributele lor cam aceiasi .
Migratia popoarelor , convietuirea timp indelungat cu populatiile bastinase a determinat si influente reciproce religioase ca sa nu mai vorbim de cuceritorii care au impus in teritoriile cucerite religiile lor, zeii lor si prin sincretism au aparut zei noi : de exemplu Anahita – geniu mazdeean asexuat devine zeita fertilitatzii prin sincretizare cu Isthar  babyloniana care dupa unii nici n-ar fi originara din Babylon.
Literatura pe tema asta este imensa si nu stiu cine a parcurs-o ca sa poate face analogii, sa identifice asimilarile etc.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Urban

Citat din: fiulploii din  25 August 2012, 10:58:52
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele informatii?
- cati zei au fost in Olimp ?
- cati zei au fost in Valhala?
- cati zei au fost in Mesopotamia, Babilon?
- cati zei au avut mayasii?
- cati zei au avut aztecii?
- cati zei au (avut) hindusii?

Si daca se poate si numele, functia si eventual cate o imagine.
Stie cineva cand a fost vopsita fatza lui Osiris in verde? Adica cand a aparut prima imagine astfel. Si de ce?

Multumesc.

Olimp  http://www.limbalatina.ro/istorie/zeiiolimpului.html
Valhala   http://www.vopus.org/ro/gnoza-gnosticism/antropologie-gnostica/mitologia-nordica.html
Mesopotamia http://whisperingwood.homestead.com/mesopotamiangods.html
Babilon  imposibil de postat, cuprinde peste 2500 de zeitati
Maya    http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_zei_din_mitologia_maia%C8%99%C4%83
Azteci   http://dli.ro/religia-azteca.html
Hinduism  http://namasteindia.ro/special/zeitati/

Osiris http://www.egyptianmyths.net/colors.htm

fiulploii

#2179
Multumesc @Urban

Citat din: Siberia din  25 August 2012, 14:05:02
Prea mult Cupru in sange ?
:-D
daca era asa , nu trebuia sa fie tot corpul aka pielea verde ? sau cyan  :-)
Astept cu interes sa revii cu ipoteze . ( Si nu cred ca tipul avea Rh negativ  :lol: )
Citat din: panta_rh_ei din  25 August 2012, 16:56:38
Nu cred ca poate sa-ti dea cineva un raspuns 100% sigur pe tema asta.
Fiecare popor si-a inventat zei din dorintza de-a avea o explicatie a neexplicatelor  sau ca sa aduca mereu in prezent pe Creatorii lor ?
  Sunt o multime  dar prin atributele lor cam aceiasi .
Migratia popoarelor , convietuirea timp indelungat cu populatiile bastinase a determinat si influente reciproce religioase ca sa nu mai vorbim de cuceritorii care au impus in teritoriile cucerite religiile lor, zeii lor si prin sincretism au aparut zei noi : de exemplu Anahita – geniu mazdeean asexuat devine zeita fertilitatzii prin sincretizare cu Isthar  babyloniana care dupa unii nici n-ar fi originara din Babylon.

Cred ca explicatia prin care fiecare popor si-a inventat zei ca sa isi explice inexplicabilul e la fel de valabila ca si teoria SF a lui Darwin  :-D
Eu ma uit dupa primii Zei , cei de la inceputuri si nu cei copiati de popoare aflate in robie sau in migratie si/sau convietuind cu altele. La origine , cand erau enclave  de comunitati umane care nu se deplasau .
Mai precis , era Zeilor Civilizatori . Dupa acea perioada , cand zeii s-au retras din diverse motive si comunitatile umane au inceput sa aiba relatii unele cu altele , s-a format un amestec de mitologie simultan cu amestecul oamenilor. Si epoca asta nu e semnificativa in a afla niste raspunsuri la intrebari vizand originea , alcatuirea, scopul si durata vizitei  :lol: oamenilor.
Parerea mea..

elena78

Citat din: Siberia din  13 Iunie 2012, 01:15:37
   Ma gandeam ca ar fi nevoie de un moment de "respiro" pentru digerarea subiectelor grele gen clonare, corp ca si vehicul biologic, chemtrails vs contrails sau asteptarea unui boom sau doom care nu mai vine, chiar daca data fatidica era prin decembrie 2012. Drept urmare, inserez pe acest vast subiect, un moment "cultural" - un respiro nu trebuie neaparat sa fie si un somn fara imagini :)
   Momentul cultural urmator este pus in scena de Aldebaran Robotics  :wink:  :-P
   Urmeaza deci balet, dans modern si chiar coregrafie Thriller prezentata de trupa Nao (sâc ca nu e Neo - inca  :-P ) de roboti umanoizi.

World Premiere: 20 Nao Robots Dancing in Synchronized Harmony

Nao - Thriller

Sa nu uitam ca aceasta este doar o mica parte la care avem acces...
Restul e... tacere  :evil: (vorba altora  :wink: )


manipulatorii Pamantului ne transmite un mesaj profetic cu  robotii astia ....ei asta vor o planeta  plina cu  umani  transformati in roboti  cu un cod de bare  care sa fie  controlati 24 din 24  ...  daca nu ne trezim din somnul cel de veci ,manipulatorii cu microchipul  ei vor crea un adevarat exercit  mondial de roboti  filmul  ,,I ROBOT,, ...este profetic  sunt mesaje in el care   iti da de gandit ...ma rog  manipulatorii  ei vor alege  muzica iar robotii -umani  vor dansa ...un dans modern.. :x :x

panta_rh_ei

«@fiulploii  « Cred ca fiecare popor si-a inventat zei ca sa isi explice inexplicabilul e la fel de valabila ca si teoria SF a lui Darwin «

Semnul intrebarii de la sfarsitul frazei mele arata  ca sunt de aceeasi parere

@fiulploii « Si epoca asta nu e semnificativa in a afla niste raspunsuri la intrebari vizand originea , alcatuirea, scopul si durata vizitei   oamenilor. »

     Durata ca durata dar...SCOPUL este esential. Intrebarea asta nu-mi da pace nici mie si
incerc sa adun material de studiu in speranta ca voi afla ceva(mai am nevoie si de timp pe care sper sa-l obtin relativ curand).
.    Daca reusesti sa afli care sunt primii zei , atributele fiecaruia si mai ales o similitudine
temporala poate rezultatul va sustine impresia mea ca oamenii au aparut in aproximativ acelasi timp in mai multe locuri( nu prea cred in apoteza  ca omul a aparut in Africa de Est de unde a migrat apoi impanzit pamantul) si n-au fost creatia aceleeasi Divinitati. Nu s-ar vorbi atunci de 666 si 665 , de religii cu caracter uranian si chtonian ; clar ca sunt cel putin doua tabere  .                                                                                                       
     Despre suflet in viziune pythagoreica : exista in centrul sferei ceresti un suflet universal, perfect=Divinitatea din care se nasc zeii ca emanatii ale acestuia. Zeii se nasc apoi unii pe altii. Omul, tot o emanatie a acestui suflet,  se afla la capatul(de jos) scarii de DEVENIRE a emanatiilor. El are valoare doar ca suflet. Trupurile sunt forme trecatoare prin care trece sufletul in drumul sau de revenire la locul de unde a plecat- sufletul universal. Revenirea asta este de tip palingenezic,  in cicluri nu doar repetate ci infinite si dureroase.
  De ce Divinitatea a simtit nevoia sa se segmenteze in aceasta multitudine de emanatii pana la cea mai de jos treapta a devenirii ? emanatiile astea sunt segmentari sau nu afecteaza cu nimic integritatea Divinitatii ? Daca Scanteia Divina care se afla in fiecare din noi trebuie sa sufere trecerea prin ciclurile DUREROASE ALE REINCARNARII CA SA AJUNGA LA FERICIREA SUPREMA= REINTOARCEREA LA DIVINITATE, sa fie vorba de-o autoflagelare ? si daca e asa care-ar fi motivul ?
Intrebari sunt atat de multe .

 

 
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

fiulploii

@panta_rh_ei
Iertare, nu am mai observat semnul intrebarii  :-D 
Citat din: panta_rh_ei din  26 August 2012, 21:57:43
  Daca reusesti sa afli care sunt primii zei , atributele fiecaruia si mai ales o similitudine temporala poate rezultatul va sustine impresia mea ca oamenii au aparut in aproximativ acelasi timp in mai multe locuri
Daca oamenii au aparut in mai multe locuri aproximativ cam in acelasi timp - ipoteza care e adevarata in opinia mea - nu ar fi posibil ca ei sa nu fie creatii ale unor zei diferiti  ci urmasi supravietuitori ai unui razboi nuclear mondial?
  Supravietuitori decazuti mental, fizic si spiritual si care aveau nevoie de cunostiintele aduse/date de zeii civilizatori .
Zei care ar fi foarte posibil sa fie fosti colegi de-ai lor  :-D
Colegi care ar fi supravietuit in anumite bunkere sau fortificatii subterane raspindite pe tot globul .
Mno, zic si eu .. mai am de rasfoit si studiat destule insa din ceea ce am acumulat pana acum cam asa imi rezulta mie.

O alta ipoteza in privinta reincarnarii : e posibil sa fie altceva si anume o compatibilitate genetica intre o persoana actuala si una contemporana - v. fenomenul deja-vu - sau una care a trait candva in trecut ... sau viitor . Pentru ca informatia se cam ascunde prin ADN. Accesarea ei constienta sau inconstienta presupune ceva caracteristici inascute.

Viziunea pitagoreica este asemanatoare cu Tao in principiu si nu cred ca se refera la cazuistica aparitiei omului pe Pamant ci la cea referitoare la aparitia omului in Universul tridimensional .

  Impresia mea este ca din trecut au ajuns pana la noi diverse informatii fara specificatiile necesare  :-D  Si de aceea totul devine complicat atunci cand incercam sa discernem prin negura timpurilor. Credem ca tot ce s-a scris se refera la sistemul de referinta Pamant si la scara de masurare a omului de pe planeta . Ori, se pare ca avem si informatii privind locul omului in Univers amestecate cu .. altceva.

  Cat despre durerea mentionata de tine si existenta in mai toate scrierile filozofice consider ca este o facatura   ce se incadreaza in scenariul de subjugare si de mentinere a fricii si terorii artificiale fata de o divinitate creata .
Parerea mea..

panta_rh_ei

  Interesanta varianta razboiului nuclear global  valabila si ea ca oricare alta.
Daca o luam in calcul atunci avem o explicatie pentru Shambala dar tot nu avem o explicatie pentru aparitia omului. Ar trebui sa scriu cam mult spunand cam ce cred eu despre asta – poate alta data.
Problema reincarnarii este si ea vasta si controversata dar cea care intriga mai mult ar fi problema ADN-ului, mai exact acel procent imens pe care-l reprezinta  partea inactiva din el, asa  zisul balast. Ce se ascunde acolo ? cand, in ce conditii sau cine il poate activa ? acolo cred eu ca sta adevarata istorie a omenirii, adevarata cunoastere, toate raspunsurile pe care le cautam noi acum. Si daca tot mai multi isi pun intrebarile fara raspuns aparent...o fi semnul ca deblocarea/devirusarea ADN-ului e p'aproape.
Cred ca suntem victimele multor 'facaturi'. Scrierile din care incercam sa aflam raspunsuri sunt si ele facaturi – astea care au ajuns la noi. Daca originalele mai exista unde-ar putea ele fi bine-bine ascunse ?
  Omul s-a intrebat intotdeauna cine este, cum a aparut, de unde, de ce, unde se duce si ce se va intampla cu el. Intr-un fel sau altul vom afla intr-o buna zi.
  Mentinerea noastra intr-o continua teroare are un scop ; posibil meschin si teluric.
E.Cioran spune pe undeva ceva de genu' : in absenta fricii n-ar exista lasitate sau curaj.
Hai sa incercam sa fim curajosi.

N-am aparut cum zice Darwin deci.. trebuie sa existe ceva mult superior care a reusit sa organizeze atat de perfect  masinaria asta care este omul in toata complexitatea lui.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Siberia

Citat din: fiulploii din  26 August 2012, 17:35:05

daca era asa , nu trebuia sa fie tot corpul aka pielea verde ? sau cyan  :-)
Astept cu interes sa revii cu ipoteze . ( Si nu cred ca tipul avea Rh negativ  :lol: )

Buna gluma cu Rh-ul :P 
Eu zic sa-i intrebam pe rusi despre asta  :-D

KGB a derulat undeva prin anii '50 printre altele si un proiect numit "ISIS".
   Au descoperit in Marea Piramida din Egipt, asa numita "Camera a Vizitatorului". Care Vizitator se pare ca era venit cu familia lui de undeva din constelatia Orion. Si se mai pare ca acesti vizitatori (care ar fi facut si planurile piramidelor undeva prin anii 10500 I.Ch.) erau asa mai albastri-verzui... ca deh, erau umanoizi extrateresti. Ca sa nu lungesc discutia degeaba, conform unor mituri ce preced povestirile despre faraonii egipteni, fericita familie Orionista si-a luat la un moment dat talpasita din Egipt, lasandu-l pe Osiris sa isi faca de cap ca si conducator al umanoizilor terestri.
   Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Cauta pe YT un documentar numit "The secret KGB abduction files".

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: panta_rh_ei din  27 August 2012, 00:25:56
  ..avem o explicatie pentru aparitia omului...
  Omul s-a intrebat intotdeauna cine este, cum a aparut, de unde, de ce, unde se duce si ce se va intampla cu el. Intr-un fel sau altul vom afla intr-o buna zi.

O explicatie pentru aparitia omului pe Pamant este cea care zice ca oamenii initiali au fost colonisti veniti din alte parti ale universului .
Daca intrebi despre aparitia omului in univers o explicatie ar fi ca Omul sau Fiinta Umanoida a existat dintotdeauna , de la facerea acestui Univers fiind un factor necesar in aparitia si dinamica Universului .
In privinta ADN-ului neactivat sunt unele pareri care zic ca activarea acestei parti ar duce la arderea  corpului si implicit a creierului , acesta nefiind capabil deocamdata sa sustina energetic functionarea .
Zvonuri neclare zic ca in cadrul anumitor experiente s-a reusit un anumit grad de deblocare insa indivizii erau sustinuti masiv intravenos si .. nu au trait mult .
Apoi , o alta fateta este socul psihologic trait de respectivii . Pentru deblocare se folosesc niste tehnici care ard sau inlatura niste bariere mentale iar revelatia-revelatiile aparute in urma acestei actiuni duc in majoritatea cazurilor la distrugerea mentala , socul informatiilor fiind enorm .
Parerea mea ? .. :lol:

mr

#2186
Mai oameni buni, cum sa plece Cristi Minculescu de la Iris dupa 35 ani? S-a prostit asa, la batranete? Eu nu cred. E cusuta cu ata alba treaba asta.
Pe voi v-au convins argumentele acestei despartiri unilaterale?
http://www.jurnalul.ro/muzica/minculescu-iris-motive-plecare-degradare-morala-622243.htm
http://www.antena3.ro/life-show/muzica/vezi-motivul-real-pentru-care-cristi-minculescu-paraseste-iris-181895.html
http://life.hotnews.ro/stiri-muzica-13110387-cristi-minculescu-paraseste-iris.htm
Pe mine...nu!

Ascultati ultima lor melodie, cu Puya, unde mesajul este foarte clar:
IRIS feat. Puya - O lume doar a lor (Official Video)
Versurile aici:
http://www.lyricsreg.com/lyrics/iris+feat.+puya/O+lume+doar+a+lor/

"Eu cred ca nici nu mai stiu ce simt
Doare când ii privesc cum ma mint
As vrea din nou in lumea mea
Si sa m-ascund adânc in ea
Doare când ii privesc cum ma mint
........
Ei ne vad, dar se pare ca nu au timp acum
Dar vad ca ne doare si nu se-ntorc din drum
Strigam tot mai tare, dar ne auzim doar intre noi
Plini de nevoi, o lume doar a lor

Cine sunt si ce vor de la noi?Ne cunoastem?; ei iti spun
E mereu o punte intre noi
Si isi vad, isi vad de drum"
........

Aparent, ei sunt clasa politica. Dar...nu ne cunoastem! Atunci...cine sunt ei?;)
In plus, ei isi vad de drum...
Eu cred ca de la asta i se trage. Demersul public e doar un cover story ...
E doar o parere...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

panta_rh_ei

@ fiulploii
Referitor la intrebarea ta despre zei si la raspunsul meu ca sunt multi dar de fapt cam aceeasi  care atinge oarecum si ipoteza avansata de tine referitor la colonizare, gasesti aici o poveste frumoasa.
Daca poti sa faci rost si de carte: George Parson- o calatorie in necunoscut e si mai bine:)http://www.stormfront.org/forum/t897792/
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

Si pe mine m-a surprins vestea desi cand am citit anuntul pe baner m-am gandit la alte grozavii.
E posibil sa ai dreptate si n-ar fi primul 'taxat' pentru pozitia luata.
Textul este mai mult decat limpede si videoclipul arata pretul ce trebuie sa-l platim pentru sfarsitul cosmarului( Codul de bare de pe scuturi, caschete si 'oferta' de la minutul 1,43), intimidarea si presiunile vor creste in caz de refuz si...finalul: cele doua persoane de sex opus=intregirea, strangerea de mana=unitatea, astea doua fiind cheia eliberarii noastre.
Tot respectul pentru C.Minculescu si IRIS
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

padme

Citat din: StarDust din  29 August 2012, 15:43:55
Daca deraiati cumva spre discutii cu tenta politica, sau incepeti sa va ambalati din cauza "ilustrei" clase politice de pe plaiurile mioritice e posibil ca intreg topicul, sau mare parte din postari sa zboare la cosul de gunoi.

Da, dupa aia mi-am dat seama ca mi-am exprimat observatiile prea explicit! Poti sterge daca consideri ca este cazul!