Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vechiul Testament

Creat de baguvix, 22 Mai 2008, 15:32:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nostrom39

CitatGeneza 3:22 Domnul Dumnezeu a zis: "Iatã cã omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele si rãul. Sã-l împiedicãm dar acum ca nu cumva sã-si întindã mâna, sã ia si din pomul vietii, sã mãnânce din el, si sã trãiascã în veci."


De ce oare ,daca l-a creat " dupa chipul si asemanarea "Lui ,nu trebuia omul sa fie intru totul asemanator Lui ,si sa traiasca in veci? Eu nu inteleg motivul !
pax vobiscum!

StarDust

[quote link=topic=1942.msg39127#msg39127 date=1228609274]
De ce oare ,daca l-a creat " dupa chipul si asemanarea "Lui ,nu trebuia omul sa fie intru totul asemanator Lui ,si sa traiasca in veci? Eu nu inteleg motivul !
[/quote]
Pai se explica numai itr-un singur fel (dupa mine) acest mesaj, e gresit atribuit lui D-zeu. Probabil ca venea de la altceva... "ca unul din noi" deja presupune ca sunt mai multi... deci, e vorba de un mesaj trimis probabil de o alta rasa, care ne vroia "binele"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

Citattrebuia omul sa fie intru totul asemanator Lui ,si sa traiasca in veci?

Stai, nu te grabi!
De unde stii ?Parerea mea este ca ceea ce este esential din OM ramane si "traieste " in continuare, vesnic.
De faptul ca nu ne amintim , asta e alta poveste !
Om  .....muri s-om vedea  :-D ca sa parafrazez un proverb romanesc!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

nostrom39

CitatPai se explica numai itr-un singur fel (dupa mine) acest mesaj, e gresit atribuit lui D-zeu. Probabil ca venea de la altceva... "ca unul din noi" deja presupune ca sunt mai multi... deci, e vorba de un mesaj trimis probabil de o alta rasa, care ne vroia "binele"

Asta nu te face sa te intrebi daca nu exista cumva cel putin 2 Dumnezei ?Unul bun si altul mai putin bun,ca sa nu zic altfel?
Sau daca Dumnezeu-l care ne-a creat pe noi ar fi fost defapt o rasa de e.t. ,atunci nu ar fi avut "obligatia" morala sa ne apere de alte rase de e.t. mai putin binevoitoare?Daca te gandesti mai bine si un animal isi apara progeniturile .

CitatDe unde stii ?Parerea mea este ca ceea ce este esential din OM ramane si "traieste " in continuare, vesnic.
De faptul ca nu ne amintim , asta e alta poveste !

Ok ,Romulus,
dar daca nu ne amintim nimic din viata sau vietile anterioare atunci cum putem sa invatam din ele si sa ne ferim de a gresi in continuare?
pax vobiscum!

nostrom39

Si inca ceva;daca noi am fost creati ,asa cum scrie in Biblie,dupa "chipul si asemanarea" Lui,sa deducem de aici ca este posibil ca si El (sau Ei,creatorii nostri)sa aiba acelas caracter,aceleasi sentimente,ca si noi oamenii?!
pax vobiscum!

lylyt_ice

Noi nu stim cine si ce suntem noi, cum putem compara ceva ce nu cunoastem cu ceva ce habar nu avem ce este.......?!? n-e asemanam la ce,sau prin ce, cu CREEATORUL(CREEATORII)? daca ne comparam cu Creeatorul, inseamna ca n-e cunoastem foarte bine.....DAR ASTA E O MINCIUNA...o ILUZIE.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adi_drula

Citat din: nostrom39 din  08 Decembrie 2008, 00:24:14
Ok ,Romulus,
dar daca nu ne amintim nimic din viata sau vietile anterioare atunci cum putem sa invatam din ele si sa ne ferim de a gresi in continuare?
O dar ne amintim... Nu ti s-a intamplat niciodata cand erai copil sa-ti "amintesti" lucruri pe care nu le-ai facut? Sa vezi ceva intr-o carte si sa-ti para extrem de cunoscut? Sa ti se para ca intelegi cuvinte dintr-o limba straina?

Si ar mai fi si "boala" asta extrem de ciudata >>>> http://www.ziare.com/O_americanca_sufera_de_Sindromul_Accentului_Strain_FAS_-491883.html

O americanca sufera de Sindromul Accentului Strain (FAS)
O femeie din New York, CindyLou Romberg, s-a trezit intr-o dimineata cu un accent ciudat, rusesc, pe care nu il folosise niciodata pana atunci. Ea sufera de Sindromul Accentului Strain (FAS), o rara tulburare craniana.

CindyLou a spus pentru abcnews.go.com ca uneori se surprinde atunci cand pronunta r-ul cu accent rusesc si w-ul cu accent suedez. "Mi s-a intamplat sa fiu intr-un magazin, iar vanzatoarea sa imi spuna ca ii place mult accentul meu, dupa care m-a intreabat de unde sunt", a spus CindyLou.

Medicii au spus ca sindromul de care sufera femeia este foarte rar. El a aparut in urma unei cazaturi dure, care s-a petrecut in urma cu 28 de ani. Impactul puternic i-a cauzat lui CindyLou daune craniene, care se manifesta abia acum.

"Impactul a produs o intrerupere in irigarea creierului, fapt ce a condus la aparitia acestui sindrom extrem de rar, al accentului strain (FAS)", a spus medicul Julius Fridriksson.

CindyLou recunoaste ca ii este dor de accentul sau, care semnifica normalitatea, dar este fericita ca aceasta este singura consecinta medicala a accidentului avut in trecut.

"Este accentul pe care l-am avut atatia ani. Cu el am acceptat sa ma casatoresc, mi-am crescut copiii si mi-am trait intreaga viata", a spus femeia.

Sotul ei s-a declarat fericit ca starea sanatatii sotiei nu s-a inrautatit mai mult decat atat. "Daca din punct de vedere medical aceasta este singura problema, eu sunt fericit", a spus Glenn Romberg.


Am atasat si textul in caz ca linkul dispare

StarDust

Citat din: nostrom39 din  08 Decembrie 2008, 00:24:14
Ok ,Romulus,
dar daca nu ne amintim nimic din viata sau vietile anterioare atunci cum putem sa invatam din ele si sa ne ferim de a gresi in continuare?

Din vietile trecute nu ramai cu amintiri, nu ai cum , ai un alt creier "nou" in corpul in care te-ai reincarnat. Cu ce ramai? Doar cu senzatii, sau sau sentimente pe care asa zis-ul suflet le poate induce noului creier, si astfel il determina sa actioneze intr-o anumita directie.

Deja suntem putin off-topic dar m-am simtit dator sa raspund si eu la aceasta intrebare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

bluestar3

Citat din: nostrom39 din  08 Decembrie 2008, 00:33:50
Si inca ceva;daca noi am fost creati ,asa cum scrie in Biblie,dupa "chipul si asemanarea" Lui,sa deducem de aici ca este posibil ca si El (sau Ei,creatorii nostri)sa aiba acelas caracter,aceleasi sentimente,ca si noi oamenii?!

Daca citesti cu atentie primele trei capitole din cartea Geneza, vei observa ca primii oameni nu au fost creati asa cum ne stim pe noi si semenii nostrii, la fel este si cu societatea (lumea creata).
Daca nu-ti cer prea mult, citeste primele capitole ale acestei carti si poate incerci sa postezi ce ai inteles in mare din relatarile existente acolo.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

adi_drula

Asta daca iei de bun ce scrie acolo...

nostrom39

da ,sint de acord ca primii oameni nu au fost asa cum ne stim pe noi cei de acum,insa nici nu ne explica prea clar ce e cu noi aici pe pamint,poate doar sa fim mina de lucru(Genesa 2.15 ) sau ca nu e indicat sa ai cunostiinte(Genesa 2.17 )fara sa explice de ce;
lucru care ma duce cu gandul la faptul ca si noi oamenii cautam sa fabricam roboti dupa chipul si asemanarea noastra.

se poate sa gresesc ,daca e asa si nu am inteles eu bine va rog sa ma corectati.
pax vobiscum!

adi_drula

Citat din: nostrom39 din  09 Decembrie 2008, 20:32:50
da ,sint de acord ca primii oameni nu au fost asa cum ne stim pe noi cei de acum,insa nici nu ne explica prea clar ce e cu noi aici pe pamint,poate doar sa fim mina de lucru(Genesa 2.15 ) sau ca nu e indicat sa ai cunostiinte(Genesa 2.17 )fara sa explice de ce;
lucru care ma duce cu gandul la faptul ca si noi oamenii cautam sa fabricam roboti dupa chipul si asemanarea noastra.

se poate sa gresesc ,daca e asa si nu am inteles eu bine va rog sa ma corectati.

Deocamdata nu prea ai cum sa gresesti. Fiecare isi face propria idee in legatura cu subiectul asta. Putem sa luam Geneza de buna, cuvant cu cuvant, si sa crdem ca am fost creati de Divinitate. Putem sa facem supozitii asupra Genezei si sa credem ca am fost creati de fiinte asemanatoare noua, sau putem crede in teoria lui Darwin si sa asteptam sa gasim peste ani si ani veriga de legatura. Varianta oficiala este cea darwinista. Si asta in ciuda faptului ca inca nu avem toate dovezile necesare. Oricum, dovedirea oricareia dintre teorii ar da lumea peste cap. Am dreptate?

nostrom39

CitatOricum, dovedirea oricareia dintre teorii ar da lumea peste cap. Am dreptate?

Eu zic ca da ,fiindca omenirea a fost atat de de mintita si indobitocita de-a lungul timpului, incit astazi nu este in stare si nici nu mai are dorinta de a judeca si a analiza singuri(exceptiile fiind foarte putine raportat la nr. de oameni),limitanduse la a lua de bun tot ce se emite astazi prin intermediul tv-ului si a celorlalte mijloace mass-media .Si mai ales doctrinei conform careia "cine nu e  cu mine e impotriva mea" si trebuie desfiintat prin orice mijloace(sau discreditat intr-un fel sau altul).
pax vobiscum!

teocratul

Citat din: adi_drula din  10 Decembrie 2008, 15:50:09
Deocamdata nu prea ai cum sa gresesti. Fiecare isi face propria idee in legatura cu subiectul asta. Putem sa luam Geneza de buna, cuvant cu cuvant, si sa crdem ca am fost creati de Divinitate. Putem sa facem supozitii asupra Genezei si sa credem ca am fost creati de fiinte asemanatoare noua, sau putem crede in teoria lui Darwin si sa asteptam sa gasim peste ani si ani veriga de legatura. Varianta oficiala este cea darwinista. Si asta in ciuda faptului ca inca nu avem toate dovezile necesare. Oricum, dovedirea oricareia dintre teorii ar da lumea peste cap. Am dreptate?


Dar de ce nu presupui in ipo_teza ta, ca lumea se afla DEJA intoarsa pe DOS, adica cu capul in jos (cu capul ingropat in pamant="beton", precum strutul de frica) ?

Si ca: O MISCARE DE REVOLUTIE este chiar benefica, pentru a: re_aduce lumea la NORMALITATE, adica: "cu picioarele pe pamant" si cu "capul in nori=cer" ?

adi_drula

Citat din: nostrom39 din  11 Decembrie 2008, 12:56:14
Eu zic ca da ,fiindca omenirea a fost atat de de mintita si indobitocita de-a lungul timpului, incit astazi nu este in stare si nici nu mai are dorinta de a judeca si a analiza singuri(exceptiile fiind foarte putine raportat la nr. de oameni),limitanduse la a lua de bun tot ce se emite astazi prin intermediul tv-ului si a celorlalte mijloace mass-media .Si mai ales doctrinei conform careia "cine nu e  cu mine e impotriva mea" si trebuie desfiintat prin orice mijloace(sau discreditat intr-un fel sau altul).

Perfect adevarat ! Nu stii dupa cine si dupa ce sa te mai iei.