Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Iluzie optica?

Creat de Quicksilver, 02 Aprilie 2010, 23:02:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

  Este o facatura.... Daca observati palele rotorului principal sunt curbate in sus fata de axul rotorului, aceasta se intampla la un elicopter normal datorita sustineri greutati aparatului de catre respectivele pale. Il trage in jos gravitatia. Daca palele respective nu s-ar roti, prin suprafata lor mica, nu ar avea forta de sustinere a aparatului in aer. In curbele descrise de aparat in aer, si daca elicea ar fi libera pe ax, cum a spus cineva mai sus, ar aparea anumite forte care ar face ca elicea sa se roteasca cu anumite unghiuri. Din film se vede ca este aproape ne miscata, lucru imposibil in acest caz.
  Daca aparatul are un alt sistem de propulsie fata de un elicopter normal, de ce mai are nevoie de elice (rotoare)? De ce mai are nevoie de elicea mica din spate? daca rotorul principal nu functioneaza nu mai apare fenomenul de giratie, deci nu mai este necesara. Aceste concluzii arata clar ca filmul este o facatura. Din film cred ca este vorba de un MI-24, un elicopter rusesc renumit care functioneaza ca oricare altul. Vezi aici: http://www.enemyforces.net/helicopters/mi24.htm
Adevarul este dincolo de noi

padme

Citat din: jean din  09 Aprilie 2010, 01:13:22
   Daca aparatul are un alt sistem de propulsie fata de un elicopter normal, de ce mai are nevoie de elice (rotoare)? De ce mai are nevoie de elicea mica din spate? daca rotorul principal nu functioneaza nu mai apare fenomenul de giratie, deci nu mai este necesara.

Exact asta vroiam sa intreb si eu! Si in plus de asta, zgomotul de fond este al elicei, cel putin mie asa mi se pare, banuiesc ca avand un alt sistem de propulsie nu trebuia sa se auda zgomotul ala...

i1414xy

 Daca filmul asta ar fi o facatura si in adevar elicopterul ar fi unul normal, p-atunci nu-nteleg de ce sau adunat atatia oameni doar ca sa vada un elicopter normal propulsat de o elice atasata deasupra si directionat de cea din spate.  Pai nu-i asa , mare descoperire, elicopterul propulsat de elice. Ce rost avea ca sa se dea in spectacol rusii cu un elicopter normal , cand elicopterele au o vechime de 50 de ani poate si e putin mai scump ca o masina si daca-ti permiti poti sa-l mai in garaj pe langa logan.
  Pe langa asta dac-ar fi un elicoter normal ar crea o adevarata furtuna atunci cand se apropie de sol , le-ar zbura la toti palariile si sepcile atunci cand se apropie de ei, vegetatia s-ar misca, d-ar nu se-ntampla nimic in acest sens.
  Cred ca cele doua elicii sunt doar pentru directie si-atat.
    Damn russians.

jean

#18
CitatDaca filmul asta ar fi o facatura si in adevar elicopterul ar fi unul normal, p-atunci nu-nteleg de ce sau adunat atatia oameni doar ca sa vada un elicopter normal
Poate a fost un miting aviatic si oamenii tocmai pt. asta s-au strans acolo. Nu in mod special pentru acel elicopter.
Citatun elicopter normal propulsat de o elice atasata deasupra si directionat de cea din spate.
Propulsia ca si directia de deplasare la un elicopter se realizeaza de elicea de deasupra, printr-o anumita inclinare. Elicea din spate doar impiedica aparatul sa se roteasca in jurul axei rotorului.
CitatCe rost avea ca sa se dea in spectacol rusii cu un elicopter normal , cand elicopterele au o vechime de 50 de ani poate si e putin mai scump ca o masina
Nu este un elicopter normal, este unul din cele mai bune elicoptere de lupta ale rusilor si tinand cont de dotari este si foarte scump.
CitatCred ca cele doua elicii sunt doar pentru directie si-atat.
Imposibil! la suprafata si imobilitatea palelor elicei aparatului din film acest lucru nu poate fi posibil.
Im mod sigur nu este vorba de o iluzie optica, este o facatura.
Adevarul este dincolo de noi

abyss

Cu siguranþã cã distinºii colegi care susþin cã e o fãcãturã au toate atuurile de partea lor. Ar fi frumos dacã cineva care mai ºtie ceva rusã sã caute informaþii despre mitingul acela. Totuºi dacã era adevãrat cu siguranþã bubuiau toate agenþiile de ºtiri....