Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN-uri gigantice linga Saturn/Phobos

Creat de Xanadron, 01 Iunie 2010, 10:17:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

pana la urma sunt reale sau nu pozele luate de cassini ??

Xanadron

Da, sint reale - dar nu au ca sursa "doar" situl NAZA:

http://saturn.jpl.nasa.gov/photos/imagedetails/index.cfm?imageId=4223

Continui oricum sa cred ca, in momentul declansarii "saturnaliilor finale":lol: pe Terra, vom fi vizitati si de zeul suprem al vechilor romani -  cu locatia probabila pe una din navele de dimensiuni terifiante din zona :planet: (de mesagerii careia care am fi, potrivit astrologilor, vizitati si testati... dur la intervale de vreo 28 de ani, dar pe alte planuri subtile).

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

@Lex

The Ringmakers of Saturn Dr Norman Bergrun-1/7    >> The Ringmakers of Saturn Dr Norman Bergrun-1/7   :-) :-)

NASTASE MIHAIL

#33
Cele 3 obiecte de 10000-50000 km, din inelele lui Saturn, fotografiate de sonda Cassini, sint reale?
S-a facut o expertiza a fotografiilor?

Xanadron

#34
Citat din: NASTASE MIHAIL din  20 Ianuarie 2012, 11:43:51
Cele 3 obiecte de 10000-50000 km, din inelele lui Saturn, fotografiate de sonda Cassini, sint reale?
S-a facut o expertiza a fotografiilor?
Credeam ca, dupa toata avalansa de imagini si nu doar vorbe :-D varsate-n topicul asta, nu mai sint dubii c-ar fi vorba de vreun fals - totul fiind preluat "ad litteram" de la sursa (NAZA, imagini Cassini-Huyghens, JPL etc).
Faptul ca NASA nu ofera explicatii apropo de "artefactele" astea e cu totul alta poveste insa - care nu cred sa mai surprinda pe cineva.

Citat din: @Lex din  18 Iulie 2011, 12:01:15
pana la urma sunt reale sau nu pozele luate de cassini ??
Vezi ca pozele alea cu umbra probabila a unui OZN enorm sint "martiene" si nu saturniene! :planet: (fiind transmise de sonda sovietica Mars-2 in iulie '89, cu 3 secunde inainte sa fie amutzita ireversibil - nu se stie de ce sau de catre cine). :martiansmile:

Si, fiindca tot nu ma fac bine :lol: si continui sa postez p-aici cu o caposenie demna de-o cauza mai buna, uite si alte noi imagini stranii cu structuri gigantice verticale ce par sa "construiasca" si ele oaresce inele - postate pe un alt site OFICIAL (evident ca fara vreo explicatie plauzibila):

http://ciclops.org/view/5680/SATURNS_APPROACH_TO_EQUINOX_REVEALS_NEVER-BEFORE-SEEN_VERTICAL_STRUCTURES_IN_PLANETS_RINGS?js=1
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Aceea imi da impresia ca e umbra unui obiect cumva sferic, un satelit ceva si impresia asta o am deoarece lumina pica destul de razant fabricand astfel umbra unei structuri verticale. Se pot vedea cum si inelele din jurul obiectului ce au fost ciufulite de gravitatia acestuia au umbre alungite asemeni unor dealuri etc.

jean

Citat din: @biss din  20 Ianuarie 2012, 14:55:44
Aceea imi da impresia ca e umbra unui obiect cumva sferic, un satelit ceva si impresia asta o am deoarece lumina pica destul de razant fabricand astfel umbra unei structuri verticale. Se pot vedea cum si inelele din jurul obiectului ce au fost ciufulite de gravitatia acestuia au umbre alungite asemeni unor dealuri etc.
Cam acelasi lucru cred si eu. Dar ar putea fi amumite emisii de gaze, particule, de la obiectul acela stralucitor. Nu ma refer la gaze emise de motoare, ceva in genul emisiilor de pe satelitul Enceladus. Dar cred ca @biss a sesizat corect.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#37
Explicatii astronomice "cuminti" (demne adica de situl BAD ASTRONOMY  :-D) se gasesc cu tonele - aici de pilda - unde se spune ca-i vorba de "mici sateliti de cca 1 km diametru, care rascolesc :roll: cumva aia doar 10 m grosime ai materiei inelelor saturniene, :planet: formand "elici"  de sute/mii de km lungime si alti km latime" (una fu botezata Bleriot, by the way).

http://www.tgdaily.com/space-features/50577-nasa-spots-giant-propellers-in-saturns-rings

Nu exista insa vreo explicatie pentru faptul ca, in cei 4 ani de cind sint observate, "Lunile" :moon: astea saturniene - fiindca-s mai multe - si-au schimbat orbitele si comportamentul in mod radical.

Tanti savanta NAZA-ista (de renume mondial, evident) CAROLYN PORCO - da-da, chiar asa o cheama, e de porc, stiu :-D - care-i responsabila cu gogosile servite publicului pe marginea unor poze livrate de Cassini (operationala inca pina-n 2017) zice cite-n luna si-n stele, numai ceva plauzibil nu.

NASA n-a incercat insa nici macar in dorul lelii sa explice originea/scopul obiectelor cilindrice enorme dintre inele - cele mai recente poze le am din pacate in format bmp si nu merg atasate (sau merg rpin vreun artificiu? :roll:)

Absolut de acord pe de alta parte cu interpretarea unui ochi antrenat (recte colegul @biss) a structurii hai sa-i zicem... geometric/spatiale a imaginii de mai sus.
Care nu confirma insa, dupa umila mea parere, teoria originii musai "naturale:" a artefactelor respective - si implicit opiniile debunkerilor RUFOn-isti de serviciu. :wink:

Dar nici nu le poate contrazice - cum nici eu nu pot, pina cind oi fi invitat intr-o croaziera cu  nava Costa Saturnis. :ufo: :planet: (sper sa nu fie capitanul :-) matol si sa esueze-n Marea Linistii :lol:)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Fain coane Xanadron, fain!
Stiam eu ca dai la guvizi din inima cu bunatate si apoi scoti harponu pentru "monstrii" de pe fundul forumului :)


Pun un felm cu imagini vechi si noi desi inca tot nu-s convins de aparaturili argintii ale tovarasilor de pe orbita lui Saturn  :-P
http://www.youtube.com/watch?v=ibT4SFNcGcY&feature=player_detailpage#t=131s

Ganditorul

Faine imagini ! Am deocamdatao intrebare, daca poate raspunde cineva.
- "inelele" ce compozitie au - exclusiv gaze sau sunt un amestec de gaze si materie solida ?

Xanadron

#40
Citat din: Ganditorul din  21 Ianuarie 2012, 01:09:36
- "inelele" ce compozitie au - exclusiv gaze sau sunt un amestec de gaze si materie solida ?

Inelele saturniene au intr-adevar (spectrografic vorbind acum) o compozitie mixta gazos/solida in care intra si apa inghetzata. Ele poseda chiar si o... atmosfera proprie :-o si-s subiectul a 1001 ipoteze apropo de originea si/sau scopul existentzei lor.
Nici grosimea lor nu-i constanta, variind de la 10 m la cca. 3 km (rarele imagini din profil absolut aratind diverse "cocoase").
O sa revin oricum la temele astea care nu-s deloc simplu de investigat, fie si doar pe latura astro/mitologica (v. saturnaliile), fiindca altele sint ocultate total (Norman Bergrun a trebuit de pilda sa-si publice-n 1986 cartea "The Ringmakers of Saturn" in Scotia, editorii americani refuzind in corpore scoaterea unei asemenea "blasfemii").

Pe scurt insa, parerea mea e ca inelele lui Saturn sint similare contrails-urilor avioanelor, adica-s probabil un produs secundar al unor posibile procese constructive/de sinteza (:roll:) - in furnalele plutitoare :-D ale ale saturnienilor, evident - si n-ar fi, cum sustin altii, doar rezerve de materii cosmice utile exploatate de catre "minerii ET". :-)

Deocamdata ete un o animatie (pt. care trebuie sa aveti instalat QuickTime ultima editie) in care se vede "un ceva" de se plimba cu viteza la periferia grupului apropiat de inele (sus). :planet:

http://www.ciclops.org/view_media/32815/Strange_Things_Afoot_in_the_B_Ring?js=1

Plus citeva poze cu obiecte cilindrice de "numai" citeva sute de km lungime (alea mai lungi decit diametrul Terrei fiind observate in anii '80 - motiv pt care NASA a trimis atunci de fapt repejor sondele Voyager spre Saturn).
Deja m-am lungit insa prea mult la povesti, asa ca revin zilele urmatoare.
Somn usor deci acum si Cronos sa va ocoleasca! 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

#41
Citat din: Ganditorul din  21 Ianuarie 2012, 01:09:36
Am deocamdatao intrebare, daca poate raspunde cineva.
- "inelele" ce compozitie au - exclusiv gaze sau sunt un amestec de gaze si materie solida ?
Citat din: Xanadron din  21 Ianuarie 2012, 02:51:04
Inelele saturniene au intr-adevar (spectrografic vorbind acum) o compozitie mixta gazos/solida in care intra si apa inghetzata. Ele poseda chiar si o... atmosfera proprie :
Nici grosimea lor nu-i constanta, variind de la 10 m la cca. 3 km (rarele imagini din profil absolut aratind diverse "cocoase").
Xanadron are dreptate privind compozitia inelelor. De atmosfera nu stiu nimic dar am sa incerc sa aflu ceva. O explicatie pt. umbrele transversale sau nu de pe inele ar putea fi tocmai grosimea variabila de care spune el, intre 10m si 3Km. Obiectele mult mai mari decat restul (3 km) lasandu-si umbra pe materialele din compozitia inelelor.
Majoritatea obiectelor observate au o forma alungita. Atentie, aceasta forma poate aparea datorita vitezei de deplasare a obiectului, distantei si timpul de expunere. Sau urmelor de particule pierdute de obiectul in sine. Sa nu uitam ca in apropiere de Saturn sunt alte conditii fizice, un camp gravitational foarte puternic si probabil anumite combinatii de particule materiale si gaze se comporta altfel decat pe orbita Pamantului.
CitatPe scurt insa, parerea mea e ca inelele lui Saturn sint similare contrails-urilor avioanelor, adica-s probabil un produs secundar al unor posibile procese constructive/de sinteza (:roll:) - in furnalele plutitoare :-D ale ale saturnienilor, evident - si n-ar fi, cum sustin altii, doar rezerve de materii cosmice utile exploatate de catre "minerii ET". :-)
Nu avem nicio dovada in acest sens, este doar o ipoteza. Am citit recent ca in afara sistemului solar s-a descoperit prima planeta cu inele. Sa aiba si aia furnale plutitoare? Sa fie asa dezvoltata industria la nivel de civilizatii cosmice? sau este o gandire a noastra la nivel de secol 19 cand ne intreceam in a construi fabrici si uzine cu furnale din ce in ce mai inalte. M-am referit la gandirea unor semenii, nu la gandirea unei persone.
Si inca o observatie, se pare ca discurile de materie din jurul corpurilor mai mari, inelele, bratele galaxiilor, este un model destul de raspandit la nivel cosmic si nu cred ca sunt constuite de anumite fiinte inteligente. Se pare ca este o proprietate a materiei de a se aseza in planul ecuatorial al corpului.
O zi buna sa aveti.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Citat din: jean din  21 Ianuarie 2012, 11:05:59
...Nu avem nicio dovada in acest sens, este doar o ipoteza. Am citit recent ca in afara sistemului solar s-a descoperit prima planeta cu inele. Sa aiba si aia furnale plutitoare?
...

Exact! Doar o ipoteza, fara nici  o sustinere in fapte. E si parerea mea. Se stie foarte bine ca orice corp care orbiteaza un corp mult mai mare, o planeta de exemplu, daca dindr-un anume motiv, tensiuni interne generate de gravitatia intensa etc, in momentul in care se faramiteaza, resturile incep sa se alungeasca pe aceeasi orbita ducand la acest efect de alungire, sau aspect mai mult sau mai putin cilindric. Iar in cazul lui Saturn, mai exact in cadrul inelului lui asemenea efecte cred ca sunt "la ordinea zilei". In cazul inelului lui Saturn, totul e absolut natural, ce mi se pare fascinant acolo, sunt interactiunile gravitationale dintre coarpurile mai mari din inel cu restul materiei mai usoare din disc.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

panta_rh_ei

Se pare ca formatiunile verticale , cu inaltimi de ~ 1,5km, observate pe inelele lui Saturn –asemanatoare unor valuri- s-ar datora influentei gravitationale ale unui satelit si, din pacate,  zona in care se formeaza nu poate fi observata decat o data la 15 ani.
Un cercetator NASA –unul dintre coordonatorii programului Cassini- spune ca au date care certifica faptul ca Titan are un ecosistem asemanator cu cel al Terrei din perioada cand viata a aparut pe pamant- trebuie sa mai treaca doar ceva milioane de ani pana va putea fi colonizata .

http://youtu.be/DxeGaolDXSY

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

StarDust

Mai pun si eu un video in care se prezinta destul de detaliat inelele saturniene. La momentul in care filmul a fost realizat nu se cunostea inca originea umbrelor (spitelor) de pe inelul "B". Recent s-a observat ca rotatia umbrelor e corelata cu rotirea planetei (deci difera de viteza de rotire a inelelor) si e sigur ca aceste umbre sunt consecinta interactiunii dintre campul magnetic al planetei si componentele acestui inel.

The Solar System: Saturn's Rings
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16