Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructii pe Marte? Viata pe Marte?

Creat de paleoastronaut, 07 Iulie 2006, 22:45:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

paleoastronaut

CONSTRUCTII PE MARTE?VIATA PE MARTE?
Astept bcomentarii la fotografii........

Necunoscutul

Despre viata de pe Marte nu detin date, dar despre constructiile de pe aceasta planeta mai am cateva... voi posta aici o fotografie cu una din piramidele de pe Marte, nu cred ca si fata de pe planeta rosie este o constructie deoarece se poate vedea ca este vorba despre un munte din fotografiile de la NASA.

8-)

paleoastronaut

sa vedem ce ne mai lasa nasa sa vedem....

paleoastronaut

sa vedem ce ne mai lasa nasa sa vedem....

Skywalker

S-au facut multe asocieri intre Chip(Fatza) si Sfinx. Poate ca si de la faptul ca daca Chipul ar fi sectionat in doua, o jumatate ar avea un profil de fatza umana, iar cealalta jumatate, profilul unui animal, asemamator cu profilul Sfinxului.

Dupa unele estimari, aceste formatiuni au mai mult de jumatate de milion de ani, iar intr-o scriere cu origini inca necunoscute(cel putin de mine) scrie despre o civilizatie care venea din alt sistem solar si s-a stabilit mai intai pe Marte, unde a construit toate formatiunile acestea. De pe Marte au venit pe Terra si au contribuit cu genele lor la crearea rasei uname.

paleoastronaut

si totusi...Pana de curand nasa excludea existenta apewi pe marte,chiar si inghetata...Acum recunoaste ca pe marte este apa...poate si lichida...deci...VIATA!!!pana de curand nasa excludea posibilitatea ca pe marte sa se poata trai in conditiile actuale de frig extrem...-80-110C>>>Acum se pare ca pa Marte e mai "caldutz"....intre 15 si 35Celsius...Adica cine prosteste pe cine...Vreau sa-mi scrie-ti daca aveti cunostinta de proiectul de terraformare prevazut sa inceapa pe marte...despre copaceii care sunt aclimatizati in desertul Nevada pentru a fi plantati pe Marte...Aauzit cineva de asta?

Skywalker

Am vazut intr-un documentar ca terraformarea pe Marte e inca intr-un stadiu foarte incipient. Atunci doar s-a facut o propunere cu plantatul de copacei, vegetatie pe Marte.

Cat despre temperatura de pe Marte, navele cosmice au detectat o temperatura de +15° C pana la +20° C ziua,in zona ecuatoriala, iar noaptea -40° C pana la -70° C. In zonele polare, temperaturile ating des -120° C.

paleoastronaut

Mie mi se pare ca in vechile date transmise de nasa toate lucrurile sunau altfel...apropo ce stiti despre nava mama care se ocupa cu distrugerea satelitilor trimisi spre marte...si mai e si selectiva...papa mai mult sateliti rusesti si europeni...iata ultimele doua clisee transmise de sonda sovietica inainte de a se pierde si ultima legatura....foto 2 a fost data publicitatii la 20 de ani dupa disparitia misterioasa a sondei...imediat dupa ce fotografiase satelitul lui marte,Phobos....

paleoastronaut

Se pare ca acest subiect nu prea starneste interes.............

DepthOfField

#9
Acel expert exagereaza lucrurile, si de fapt imaginile reprezinta doar formatiuni geologice naturale. La cat de mare este suprafata lui Marte, si la cate imagini s-au publicat si se publica atat de Nasa, ca si mai recent de ESA, care au si ei satelit de mapare a suprafetei Marte (vezi www.esa.int), deci la cat de multe imagini sunt, nu se poate sa nu se vada prin jocul intamplarii si formatiuni mai interesante care in mintea noastra creeaza anumite asociatii... Ca se prezinta acolo  (http://www.marsanomalyresearch.com) intr-un mod partinitor imagini, si se prelucreaza poate exagerat detaliile cu scopul dupa mine fatis de a inocula ideea de constructii pe Marte.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

paleoastronaut

#10
Asa cum pamantul a fost si este vizitat de miliarde de ani...si au ramas atatea probe ca doar prostia si reua vointa te pot face sa nu le vezi..asa si Marte...a ,ca unele formatiuni in mintea unora  care halucineaza sau vor banutzi si faima apar ca monumentul de la rushmore pe marte,asta da...e o nalucire

DepthOfField

#11
Parerea mea:

poza 1, cea cu umbra navei mama pe satelitul Phobos... este un fals! de ce?!
deoarece:
- practic in imagine este surprinsa un fel de eclipsa a soarelui, pentru ca super-nava trecea prin fata soarelui relativ la satelitul Phobos. A naibii coincidenta: a facut si nava sovietica niste poze automat, la momente pre-programate, si a surprins un eveniment rarisim, un fel de eclipsa. Ca si cum eu maine ma lansez in spatiu deasupra Pamantului si hopa am si surprins printr-un noroc chior umbra lunii peste Pamant, adica o eclipsa de soare. Probabilitatea de a surprinde umbra navei mama peste satelitul Phobos (deci o aliniere Soare-nava-satelit) la o vizita oarecare este infima. Acesta este un contraargument puternic.
- umbra navei mama este gri. Trebuia sa fie perfect neagra, precum si celelalte umbre de pe suprafata lui Phobos, date de relieful neregulat local. Deci este un fals, o suprapunere.

Asadar poza 1 este un fals, creat cu scopul de a inocula in mintea maselor ideea de nava-mama imensa, cat un satelit de mare (ca doar i se vede umbra, nu?). Daca nu este asa, te rog sa argumentezi, paleoastronaut.

poza 2: de asemenea, face si satelitul sovietic niste poze, si, iar noroc cu carul, surprinde pe aceeasi imagine atat satelitul Phobos, cat si intreaga nava mama .. ca la fotograf! O coincidenta care natural nu se poate intampla dpdv probabilistic.

Experiment practic: ia un aparat de fotografiat, iesi afara si fa o poza catre soare, la un moment aleator..sa nu-mi spui ca tocmai ai fotografiat soarele peste care tocmai trecea un avion. De fapt, fa cate poze vrei...termen de lucru: cateva luni. Ca doar avioane trec la cateva minute pe deasupra capetelor noastre. Reusesti? Da-mi voie sa ma indoiesc tare. De fapt posibil sa reusesti dupa ceva timp, daca stai toata ziua la panda cu ochii dupa avioane. Dar acest lucru nu mai inseamna "aleator". La acest lucru ma refer cand vorbesc de probabilitati.

Asa ca daca cu astfel de argumente ne cladim teoriile, atunci nu ma mira atitudinea exagerat fantezista a multora. A nu se intelege gresit: nava-mama poate sa existe in realitate. Este logic. Insa argumentele palpabile... nu sunt...sau se fabrica.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

paleoastronaut

#12
Sa contraargumentam...pozele sunt oficiale...sunt date de agentia spatiale a rusilor...doar prima poza a fost data intai...ca sa fie clar...

1:eclipsa de "umbra"produsa de nava mama este cea care sugereaza dimensiunile uriase ale navei

2:nici o eclipsa nu produce intuneric total prezenta navei mama nu e o coincidenta

Nava mama era la o distanta mare de satelitul phobos total datorita reflexiei soarelui in restul suprafetei solului,DE aceea dimineata desi nu  se vede soarele totusi spunem "se crapa de ziua"pentru ca totusi este lumina....

3:Prezenta navei mama nu este o coincidenta ...Nava mama a distrus si capturat satelitul sovietic..DE aceea a doua foto a fost data publicitatii abia dupa 20 de ani...

Si-apoi n-am auzit inca ,ca o agentie spatiale sa-si trucheze pozele punand pe ele nave false extraterestre...Dimpotriva..daca ar fi aparut asa ceva ar fi distrus-o sau ar fi "sters" umbra navei mama de pe foto...

NASA a RECUNOSCUT ca a gresit folosind anumite FILTRE cand a procesat pozele de la SPIRIT...URMAREA?AFLA ca cerul pe care NASA stia ca e ROSU e de fapt ALBASTRU!!!!!!!!DECI NASA FACE FALSURI,PENTRU CA OMENIREA CONSIDERA EI NU E PREGATIA SA AFLE MARELE ADEVAR!!!!SI ANUME CA SUNTEM CREATIA UNOR RASE EXTRATERESTRE SI CA TOATE RELIGIILE AU FOST CREATE DOAR PENTRU A NE CONTROLA SA FACEM CE TREBUIE...CE S-A STABILIT...

paleoastronaut

#13
a..uitasem...zici ca nu pot fotografia umbra unui avion pe sol....FALS...Apropo..am fost pilot sportiv la viata mea..pe planoare si stiu ce spun...Pentru ca sa poti vedea umbra unui avion pe sol trebuie indeplinite 2 conditii:
fie avionul sa zboare aproape de sol ,fie  marimea sa ,daca e la mare inaltime sa fie uriasa....e de gradinita chestia ce mai...normal ca o nava gigantica poate lasa umbra pe un satelit care oricum e destul de micut...muuuuuuult mai mic deact Luna .....apropo stiai ca nasa refuza sa dea imagini cu phobos de ceva timp?se pare ca un impact masiv a distrus sau deplasat de pe orbita satelitul phobos...stii ceva de asta?Se vede ca nu prea ai fost atent la orele de fizica...CU CAT UN CORP ESTE MAI DEPARTAT DE  SUPRAFATA PE CARE O UMBRESTE CU ATAT UMBRA ESTE MAI DIFUZA

paleoastronaut

#14
Ii rog pe membrii de buna credinta ai rufon sa faca un experiment punand o mana intre lumina soarerlui si un perete alb,sau o coala de hartie...vor vedea ca atunci cand se apropie de suprafata hartiei umbra produsa este cu atat mai intensa cu cat se apropie mai mult si cu atat mai difuza(griul lui ciuciulete)cu cat se indeparteaza mai mult....
modificat de Skywalker