Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte

Creat de StarDust, 22 Noiembrie 2008, 20:32:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Orcus Patera e în apropierea ecuatorului lui Marte, în emisfera estica a planetei, situat între vulcanul Elysium si Muntele Olimp, formarea lui este inca un mister.
Crateru straniu se extinde aproximativ 380 km pe 140 km, la 1800 m altitudine maxima iar minima e de 400-600 m.
Orcus Patera poate fi un foarte vechi crater,rezultat al unui impact cu un meteorit, care a fost ulterior deformat de fortele de compresie tectonice sau poate s-a format dupa erodarea mai multor craterere de impact. Oricum impactul a fost OBLIC, într-un unghi de cinci grade fata de orizontala.
Propun o imagine mai sugestiva în sprijinul acestei teorii, a impactului razant:



jean

#46
 Citat din mesajul lui calator astral:
Citatîn apropierea ecuatorului lui Marte, în emisfera estica a planetei, situat între vulcanul Elysium si Muntele Olimp
O planeta sau un alt corp ceresc nu poate avea o emisfera estica sau vestica, datorita rotatiei in jurul axei sale. Emisfera nu poate fi decat sudica sau nordica, fata de ecuator.

 Am si eu o poza interesanta care este atasata mai jos. Este vorba de un crater care este intersectat de o forma mai inalta de relief. Dupa mintea mea, cred ca acel crater s-a format inaintea ridicaturi de relief, dar am totusi niste neclaritati:
1-de ce acea forma de relief nu se continua si peste centrul craterului?
2-cum se face ca a avansat spre centrul craterului din stanga si dreapta?
3-de ce muchiile si unghurile sunt asa de bine definite in crater si in apropierea sa?
4- de ce craterul are fundul cu suprafata asa de plana? Sau nu este un crater? Poate a fost un ochi de noroi (vezi vulcanii noroiosi), sau un ochi in care s-a solidificat lava vulcanica. Poate este mult mai simplu, este acoperit relieful de pe fund cu praf foarte fin.
Daca era un geolog pe aici, poate dadea o explicatie mult mai buna. Nu e nimeni geolog?
Mai multe puteti afla de aici:  http://hirise.lpl.arizona.edu/
In poza de ansamblu in stanga craterului se pot observa mai multe cratere aflate unul langa altul si insirate pe o linie. In acest caz nu cred ca este vorba de cratere provocate de meteoriti, cred ca este vorba de o galerie care s-a prabusit din loc in loc. Poze  cu cratere apropiate aflate pe o linie au fost facute si pe alte corpuri ceresti,  Vezi satelitul natural Callisto si Luna. Pot fi galerii prin care a curs candva lava vulcanica.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Cred ca cea mai probabila explicatie ar fi aceea ca fundul craterului a fost ulterior acoperit cu praf. Dat fiind faptul ca pe Marte exista furtuni de praf destul de puternice cred ca e posibil ca fundul craterului sa fie un depozit pt. praful adus de vanturi in decursul timpului.  Intr-adevar doar un geolog ne-ar putea da niste detalii mai complete despre asa ceva.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

 Despre formatiunea ce intersecteaza craterul ce parere ai StarDust? Cum crezi ca s-a format? Cum a inaintat spre interiorul craterului, pastrind aproape intacta partea din crater din dreptul ei?
Daca presupunem ca fundul ar fi plat din cauza prafului depus in crater, atunci cum ramane cu multimea de cratere de pe Marte care au praf pe fund, praful fiind plin de valuri, dune, de nisip fin? Sunt o multime de astfel de cratere in care vinturile au creat dune pe fundul lor. Vezi pozele trimise de acolo. Sa fie legat fenomenul de marimea craterului? Am sa fac o masuratoare pt. a afla dimensiunea acestui crater. Sau sa fie legat de locul craterului pe aceasta planeta si de conditiile de relief si clima?
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Parerea mea e ca acea falie a aparut ulterior formarii craterului ca urmare rezultat al activitatiilor tectonice din trecut. Ea exista si pe fundul craterului dar acum e acoperita de praf. Din cate imi amintesc, furtunile de pe Marte sunt mai intense in anumite si in special in zonele ecuatoriale, de aceea cred ca unele cratere pot fi mai mult acoperite de praf.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#50
  Camera HiRISE de pe Mars Reconnaissance Orbiter a obtinut o imagine a unui canal ingust, iar o portiune a lui contine un pod produs in mod natural. Kelly Kolb din echipa HiRISE spune ca e probabil o ramasita a suprafetei originale care s-a prabusit.
http://www.universetoday.com/79545/rock-bridge-on-mars/
http://hirise.lpl.arizona.edu/PSP_001420_2045
Nu pot sa nu-mi pun urmatoarea intrebare. Ce a facut ca aceasta structura sa ramana in pozitia initiala, iar restul acoperisului tunelului nu? Difera materialul din zona respectiva, este mai dur fata de restul acoperisului? Din ce material este?
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Pe Marte s-au descoperit doua gropi, una in diametru de 180m si a doua de 310m diametru. Sunt relativ apropiate si au pereti destul de abrupti. Imaginile acestor gropi au fost prelucrate pt. a se putea  vedea anumite detalii de pe peretii si fundul lor. Mai multe amanunte aici: http://hirise.lpl.arizona.edu/ESP_019997_1975

  Pe Marte sunt vulcani noroiosi. Puteti citi aici: http://hirise.lpl.arizona.edu/ESP_019612_2250
De fapt eu am banuit existenta lor, tot am studiat pozele trimise de acolo si anumite formatiuni semanau mult cu vulcanii noroiosi de pe Pamant. Erau anumite ochiuri cu material depus numai intr-o parte, nu ca in cazul craterelor, material depus in jurul lor. Depunerea de materiale numai pe o parte indica faptul ca nu este vorba de un crater meteoritic. Ceva a dus la depunerea materialului in acest fel, curentii de aer si curgerea materialului.
  Pai daca ceva iese de sub scoarta planetei inseamna ca este mult mai cald decat la suprafata, mediu foarte propice pt, dezvoltarea vieti, posibil bacteriene.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

Dreadg

Cautam pe net poze cu Planeta Marte si am gasit poza aceasta:



Ce parere aveti?
"Atheism is an attitude, a frame of mind that looks at the world objectively, fearlessly, always trying to understand all things as a part of nature." Carl Sagan

skycleaner


Nox

skycleaner, s-a mai discutat de poza indicatã de tine aici pe forum (nu gãsesc momentan topicul respectiv). Hai sã nu ne repetãm.

Dreadg, în loc sã fi trântit o pozã pur și simplu, puteai sã faci un efort ºi sã dai mai multe informații despre aceasta. Cine a fãcut-o, când și unde?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Dreadg

Scuze pt. faptul ca nu am dat destule informatii.
Am gasit-o pe alienshift.com, un site cu foarte multe informatii interesante : http://www.alienshift.com/id59.html
Nu gasesti nici acolo destule informatii...
"Atheism is an attitude, a frame of mind that looks at the world objectively, fearlessly, always trying to understand all things as a part of nature." Carl Sagan

abyss

Ce parere aveti de aceasta informatie care a inceput sa circule prin marile institutii de pe la noi?

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-12jun-0716997edd.zip

Vom vedea pe 27 August planeta Marte la fel de mare precum luna?




Siberia

Citat din: @biss din  12 Iunie 2011, 23:12:11
Ce parere aveti de aceasta informatie care a inceput sa circule prin marile institutii de pe la noi?

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-12jun-0716997edd.zip

Vom vedea pe 27 August planeta Marte la fel de mare precum luna?





Se pare ca mesajul asta circula pe internet din 2003 si nu este posibil sa vezi planeta Marte mare cat Luna, sub nici un chip.

http://earthsky.org/astronomy-essentials/best-time-to-see-mars-in-2011
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Dreadg

#58
Ar fi interesant de vazut, dar dupa o scurta cautare pe internet pare ca este un fals. De exemplu:
www.universetoday.com/11448/will-the-mars-look-as-big-as-the-moon-on-august-27-nope/
"Atheism is an attitude, a frame of mind that looks at the world objectively, fearlessly, always trying to understand all things as a part of nature." Carl Sagan

StarDust

Dreadg daca ai fi cautat putin pe la sectiunea "Astronomie" ai fi gasit un topic cu titlul "Marte". Am alipit topicul deschis de tine la cel deja existent. Mai multa atentie la deschiderea unui nou subiect nu ar strica.

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16