Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

2012 o farsa uriasa

Creat de DBlack, 19 Ianuarie 2010, 18:18:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DBlack

Cercetatorul NASA David Morisson sustine ca profetia vechilor mayasi, conform careia lumea s-ar putea sfarsi la data de 21. 12. 2012, nu este nimic mai mult decat o inselatorie, care duce doar la imbogatirea promotorilor teoriei conspiratiei.

Timp de mai multe luni, NASA si un numar mare de astronomi au primit scrisori si e-mail-uri din ce in ce mai ingrijoratoare de la public, referitoare la posibilitatea larg raspandita ca Apocalipsa sa se petreaca in anul 2012.

Multe mecanisme sunt propuse pentru Ziua de Apoi, inclusiv coliziunea cu o planeta fictiva denumita Nibiru, activitatea letala de la suprafata Soarelui, alinierea cu centrul galaxiei si multe altele.

David Morrison a caracterizat toate aceste temeri folosind termenul "cosmofobie" - teama de cosmos, notand o uriasa dezvoltare a fenomenului numai in ultimul an. Dr. Morrison, un expert de renume mondial in ce priveste Sistemul Solar si impacturile cu asteroizi, este membru activ al serviciului "Intreaba un Astrobiolog" din cadrul NASA, unde ofera raspunsuri intrebarilor adresate de public.

A primit atat de multe intrebari legate de 2012 si de sfarsitul lumii, incat a simtit ca este cazul sa faca o investigatie ampla a chestiunii si sa lamureasca lucrurile. Una dintre cele mai interesante descoperiri ale sale este aceea ca distribuitorii filmului stiintifico-fantastic "2012", ce urmeaza sa fie lansat in luna noiembrie, alimenteaza inadins panica de pe Internet, in ceea ce se numeste "campanie virala de marketing".

Acestia au creat false pagini web de stiinta si ii incurajeaza pe oameni sa caute "2012" pe Web, totul in numele promovarii filmului, sugereaza studiul. De asemenea, majoritatea paginilor de Internet bazate pe teoria 2012 sunt lipsite de sens si difuze, fiind adesea realizate de oameni care au scris carti despre "dezastrul ce se apropie" si pe care incearca sa le vanda, mai mentioneaza studiul cercetatorului NASA.
"Cum sa fii dupa moarte sfant , si in viata antichristul"

Nu ºtiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea rãzboi mondial, dar cu siguranþã cel de-al patrulea va fi luptat cu beþe ºi pietre.  "Albert Einstein"


Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza

GabyS

In primul rand vreau sa lamuresc ca mayasii nu au spus ca va fi vreun sfarsit al lumii, in al 2-lea rand as intreba de ce este atata "agitatie" la nivel inalt (guverne-stiu de la persoane mai sus puse) legat de schimbarile care sunt deja? Eu zic ca se merita o cercetare mai amanuntita, dar oricum ca o concluzie... sfarsitul lumii nu va fi ci doar o schimbare majora care a inceput deja...

GabyS

Revin cu o completare...
Un mesaj transmis chiar de mayasi legat de 2012 in urma aparitiei filmului 2012 din 2009:
http://dincolo-de-limite.blogspot.com/2009/11/mesaj-de-la-mayasi.html

Shiro Phoenix

#3
Da este adevarat ceea ce spune GabyS, si anume faptul ca mayasii nu au prezis o apocalipsa in 2012,ci trecerea catre o noua etapa. Oamenii insa sunt foarte creduli si panicosi dezvoltand o adevarata psioza. Atata timp cat mass-media face polemica pe aceasta tema, masele, care cred ca in Dumnezeu in ceea ce spune mass-media, vor accentua  efectul de turma, dezvoltand cu totii aceleasi temeri nefondate. O mare problema este lipsa se instruire a multora dintre oameni, lipsa in care vor primi cu seninatate orice informatie din afara, luand-o de buna.
Tot acest haos, este de fapt ceea ce si-au dorit elitii, cunoscand situatia in care se afla masele, situatie care ii avantajeaza, deoarece astfel influenta lor va creste ca aparenti unici"salvatori".
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

padme

Mda, oamenilor li se poate induce usor starea de panica si mai ales, am observat ca se merge pe principiul: daca se arunca unu' de pe pod, ne aruncam toti! Imi aduc aminte ca primul articol citit de mine pe aceasta tema avea titlul cam asa " In 2012 va fi sfarsitul lumii asa cum o stim noi" sau ceva de genu' dupa care urma faza cu profetia mayasa. 95% din comentatori au citit doar ca in 2012 va fi sfarsitul lumii, de aici tot felul de idei care mai de care mai apocaliptice. La o perioada de timp citesc alt articol cum ca romanii inteleg nu stiu cat la suta (putin) din ceea ce citesc. Hmmm!

darksid3

Ca de obicei, este folosita frica, ca mijloc de manipulare. Intrebarea este: Ce au "ei" de castigat de pe urma ideii ca in 2012 vine sfarsitul lumii?...iar un lucru interesant este asemuirea cuvatului "Revelatie" cu "Apocalipsa"...notiuni simple dar deloc de neglijat.
11.11

Shiro Phoenix

#7
Pai din moment ce rata de analfabetism creste dramatic in romania este clar ca vor crede tot ceea li se spune in mod mai "stiintific" avand in vedere ca ei nu pot face diferenta intre lucrurile cu adevarat importante si cele false.Cum aud despre ceva profetii sau obiecte ciudate venite din spatiu, gata e clar ca se va intampla!Am mai observat insa un lucru, cum aud ceva in legatura cu sfarsitul lumii, sau daca le spune careva ca vor muri maine ei cred imediat, nu pot intelege deloc aceasta psihoza a mortii...
Sa stii ca au de castigat, deoarece masele cand vad un salvator "maret" care ii poate salva de la anihilare vor fi extraordinar de usor de condus, se vor simti in siguranta, exact ca o turma in preajma cainelui ciobanesc.Oile il vor urma si se vor simti in siguranta fiind sigure ca drumul pe care sunt conduse este unul sigur.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

oxyox

#8
Dupa cate stiu eu cuvantul apocalipsa inseamna schimbare si nicidecum sfarsit. In nici o scriere cat de veche sau noua ar fi nu se vorbeste de incetarea existentei omenirii. Disparitia ei sub orice forma. Indiferent ca nu va mai exista in plan tridimensional, va exista in alt plan, deci va exista. Problema e ca oamenii se tem de moarte din motive bine cunoscute. Cat despre 2012... Oamenii au receptionat doar ca se vor termina socotelile pe aici si ca vine Domnu si ii judeca si ii pedepseste si ca vor muri. Insa multi nu au inteles ca se vor intampla de fapt niste evenimente cosmice (alinierea cu ecuatorul galaxiei) care sunt foarte firesti asa cum este firesc sa avem 4 anotimpuri din cauza miscarii Pamantului in jurul Soarelui. E un ciclu de un an, nu i asa? Ce ar fi sa ne panicam de fiecare data cand vine primavara? Cat despre incalzirea globala, la fel, am inteles de la fratii nostri de la agentia nationala de meteorologie ca la ecuatorul galaxiei radiiatiile gama sunt foarte mari. Si stim cu totii ce inseamna radiatii gama... Incalzire. O eventuala Nibiru intrata in sistemul nostru solar ar produce niste pagube si dezechilibrari majore pentru toate planetele mai ales ca nu are niste dimensiuni mici. Devieri de la orbita fireasca, etc. Tot cineva de la A.N.M. mi a spus ca si o cometa cand intra in sistemul nostru solar este "simtita" de catre toate planetele pentru ca aia nu vine fara sa aiba un camp magnetic cat de mic si viteza ei nu este de neluat in seama de catre planetele noastre. Deci va dati seama daca o cometa este simtita in sistemul solar, cu cat mai mult s ar simti o planeta... Iar d.p.d.v. religios, eu stiu ca Iisus a spus clar ca nimeni nu stie cand va fi sfarsitul, nici macar El, ci numai Tatal. Ma intreb... Au evoluat oamenii asa de mult sau au pile pe la Dumnezeu si le a spus cand o sa se termine treburile pe Pamant?

adrian75

Mi-ar place sa cred ca anul 2012 va marca sfarsitul mentalitatii care exista la ora actuala in lume si inceputul unei noi ere cu o noua mentalitate bazata pe toleranta colaborare reala,dar mai ales diminuarea daca nu chiar disparitia marilor interese financiare ...interese care ne-au facut tuturor atat de mult rau!

mr

Bine spus, adrian75
Cam asta este scopul apocalipsei, asa cum a fost vestit de multa vreme. Avem o nevoie din ce in ce mai evidenta de a actiona dupa cum ne dicteaza constiinta. Constiinta curata creeaza adevaratele relatii dintre oameni. Ratiunea trebuie sa fie doar o unealta... asa cum trebuie sa ajunga si interesul financiar.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

jean

   Frumoase ganduri aveti adrian75 si mr, nu cred ca se va intampla asa ceva in 2012, desi i-mi doresc. Interese financiare? Pai ele dicteaza totul in aceasta lume. Cine credeti ca o sa renunte la banii si inplicit la putere pentru a ajuta pe altii. Din punctul lor de vedere altii nu sunt in stare si au nevoie de ei pentru a face banii. Acestia, cei cu bani, sunt trantorii care expluateaza pe ceilalti. Traiesc pe spatele lor, da de...ei gandesc.
  Se poate schimba ceva in aceasta lume doar in urma unui eveniment care sa rastoarne ordinea actuala, mersul acestei societati. Si nu cred ca se va intampla asa ceva in 2012. Iar daca nu, schimbarea s-ar putea face in foarte mult timp pe baza a noi descperiri si a schimbari de mentalitate.
Adevarul este dincolo de noi

mr

Gandurile acestea cred ca le au cei mai multi dintre noi. Multi le simt si le vad doar ca un vis ...sau o anomalie din partea lor. Ele, de fapt sunt starea de normalitate de la care am deviat atat de mult incat este foarte greu sa ne mai amintim ceva.

Da, e lumea intereselor, a fricii promovata sub toate formele. Nu poate nega nimeni acest lucru.
Dar, privind in trecut, cred ca putine civilizatii care au fost pe acest pamant au avut control asupra viitorului lor. Majoritatea au disparut destul de brusc si neinteles. Noi, cu nivelul de constiinta care-l avem acum, suntem departe de a avea control asupra propriei evolutii. Practic, sunt multe variante prin care lumea noastra, asa cum o cunoastem, poate sucomba.
Daca e sa aprofundam discutia, karma negativa uriasa care se acumuleaza din trairile colective ale oamenilor trebuie sa se arda cumva. Energetic, exista o acumulare catre polul negativ. Iar cum in univers totul are tendinta de echilibru...nu e greu sa intuim un posibil deznodamant. :-D
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

calator astral

Iar cum in univers totul are tendinta de echilibru...nu e greu sa intuim un posibil deznodamant (mr)

din cîte stiu eu, echilibrul perfect poate fi doar...vidul.
exact?
în cazul asta va fi foarte foarte nasol....

Quicksilver

Citat din: calator astral din  18 Martie 2010, 20:21:51
Iar cum in univers totul are tendinta de echilibru...nu e greu sa intuim un posibil deznodamant (mr)
Universul intreg chiar e in echilibru! Nu are absolut nicio tendinta! Noi luptam cu acel echilibru, in loc sa il urmam, si din aceasta cauza am ajuns ceea ce suntem azi! Cum poti omule sa aberezi, in halul asta, la fiecare doua cuvinte pe care le scrii pe acest forum?! Va rog sa-mi scuzati reactia, dar tare am sentimentul ca nu sunt singurul de-aici cu aceasta parere despre postarile lui "Calator astral".

Citat
din cîte stiu eu ...
"Si restul e tacere"
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!