Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

i1414xy

Pai deja exista o gramada de baze locuibile pe marte si posibil pe luna, unde credeti ca au construit nemtii, americanii  ozn-uri de cel putin 100 m. in diametru? normal ca in spatiu,  pe  marte , pe luna sau pe alte planete, ca daca le faceau pe pamant ar fi fost reperate aceste  baze, c-ar trebui sa fie enorme.

lylyt_ice

    Ma uimesti cat de sigur esti in afirmatiile tale, ne poti da si noua mai multe informatii, explicatii sau cateva repere de unde te-ai documentat tu? Sunt si ceva dovezi pe care se sprijina afirmatiile facute de tine?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jean

#32
CitatPai deja exista o gramada de baze locuibile pe marte si posibil pe luna.
Sunt sigur ca nu ai dreptate. Poate nu realizezi la ce distanta se afla Marte de Pamant si ce conditii sunt acolo, plus o orbita destul de excentica. Sa nu mai vorbim de costurile de intretinere si transport pt. asemenea baze. Chiar si pe Luna care este destul de aproape este greu de realizat un asemenea proiect. Transporturile si costurile pt. acestea nu scapau neobservate si de altii.
Citatunde credeti ca au construit nemtii ozn-uri de cel putin 100 m. in diametru?
NU au construit asa ceva. Nu sunt in stare americani sa construiasca acum asa ceva, dar nemti atunci.
Daca nu crezi, mai documenteazate. Dar ar fi bine sa o faci din surse serioase si mai vorbim. Salut!
Adevarul este dincolo de noi

i1414xy

Citat din: lylyt_ice din  15 Noiembrie 2009, 23:03:21
    Ma uimesti cat de sigur esti in afirmatiile tale, ne poti da si noua mai multe informatii, explicatii sau cateva repere de unde te-ai documentat tu? Sunt si ceva dovezi pe care se sprijina afirmatiile facute de tine?
Pe foarte multe pag. de pe net gasesti o gramada de info. despre ozn-uri si cine le-au facut si cum le-au facut, in parte : http://projectcamelot.org/ralph_ring.html,  ..     http://discaircraft.greyfalcon.us/HAUNEBU.htm,  ....,   http://www.youtube.com/watch?v=EeX1v6IZC5g,  doar cateva linkuri din  cateva sute despre ozn-uri. Si daca vreti  intrati pe  free us patent.com  si logati-va si veti vedea foarte multe patente americane unele brevetate inca din '60 despre cum sa construiesti o farfurie zburatoare, numai ca ei au expus cam 10% din planurile de constructie a unui ozn . Sunt multi care au construit ozn-uri , dar au fost pusi la zid de masoni si de guverne pt. ca le puneau in pericol industria petroliera.    Si eu daca as fi avut 1 mil. europt cercetare , si 2-3 ingineri in domeniu si cunostinte despre antigravitatie, electrmagnetism, plasma , cred   ca as fi putut face un ozn, numai ca la cateva zile dupa lansare, masonii mi-ar fi facut o fizita, si la ceva vreme ai mei  m-ar fi gasit mort in conditii suspecte asa cum s-a intamplat multi.

lylyt_ice

 Da, de :prototipuri, modele si presupusele OZN'uri nemtesti, stim si noi; eu as vrea sa stiu ce informatii ai tu, in legatura cu bazele pe Marte, luna si alte planete...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Salut i1414xy. Gresesti, in mare parte din informatiile expuse pe internet, inclusiv cele care le-ai expus sunt false. Trebuie sa filtrezi foarte atent informatia de pe internet. Dupa ceea ce afirmi tu atat de categoric, tot ce fac acum americanii, japonezii, chinezii si indienii, in actualele eforturi de a aseleniza si de a gasi un loc propice pt. viitoarele baze lunare nu ar fi decat circ, sau "praf in ochii" nostrii... Iti dau un sfat, priveste realitatea asa cum este, si filtreaza putin informatiile. Eu unul chiar as dori ca bazele lunare si pe Marte sa fie reale :D chiar daca ar fi atat de secrete, din pacate, sigur nu e asa...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

i1414xy

   StarDust
  Pai normal ca tot ce fac ei acum este un circ, pana si misiunile Apollo au fost mare parte "praf in ochi", ei lansand in spatiu sateliti spioni sau alte proiecte secrete. Ei incearca sa musamalizeze tot
  Daca tu esti sigur ca nu exista baze pe marte sau pe luna explica-mi si mie cum poti sa faci un ozn cu un diametru de 1,5 km pe pamant? fara sa fie reperat de nimeni?
   Da , si acest circ cu plasarea de baze pe luna sau pe marte mai are scopul ca populatia sa fie deacord cu alocarea unor sume imense pt asta, dar cine stie unde vor ajunge banii aia.  Poate ca vor mai face baze, pe langa cele pe care le au , pt omul de rand .

StarDust

Citat din: i1414xy din  16 Noiembrie 2009, 17:48:10
Ei incearca sa musamalizeze tot
  Daca tu esti sigur ca nu exista baze pe marte sau pe luna explica-mi si mie cum poti sa faci un ozn cu un diametru de 1,5 km pe pamant? fara sa fie reperat de nimeni?

Eu nu trebuie sa iti explic nimic, oricum cred ca e inutil. Esti liber sa crezi tot ce vrei, dar asta nu inseamna ca ceea ce crezi e si realitatea! Inainte de toate, ca sa ai certitudinea ca ceea ce crezi e real trebuie sa fie sustinut de fapte concrete si nu cu asa zise dovezi de pe niste site-uri dubioase. Eu iau de bun tot ceea ce se expune in misiunile oficiale nu numai ale NASA, ci si ale altor tari, misiuni probate cu lansari reale, televizate, concrete, nu povesti. Oricum, ti-am inteles punctul de vedere...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

 Echipa de cercetãtori care a analizat datele furnizate de sonda indianã Chandrayaan-1 a gãsit o multitudine de cratere lunare, în zona polului nord lunar, care ar gãzdui cel puþin 600 de milioane de tone de apã îngheþatã. Apa ar putea fi folositã pentru o ipoteticã bazã lunarã ºi ar putea fi o sursã de oxigen pentru un echipaj uman.
Sursa:  http://www.parsec.ro/2010/03/tone-de-apa-pe-luna/
Ar fi interesant sa fie atata apa pe Luna, totusi greu de crezut, este nevoie de cercetari mai amanuntite si la fata locului. Si pentru a fi folosita de echipaje umane are nevoie de multe prelucrari. Poate fi radioactiva sau sa contina in stare latenta microorganisme necunoscute si fatale pt. echipaj.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

sînt convins ca Luna ascunde unele secrete,nu cred ca ar fi un satelit natural...

am facut un scurt clip,va invit sa-l comentati (toate imaginile provin de pe NASA Oficial):

http://www.youtube.com/watch?v=RhcEU5bJ4lc

StarDust

#40
Postez, aici un link cu un documentar History.com, un documentar care nu l-am gasit pur si simplu pe youtube, si nu il postez aici pentru ca mi se pare spectaculos. Oamenii de stiinta explica modul in care Luna s-a format, o explicatie realista, in conformitate cu toate legiile din fizica elementara. Lucrurile devin f. interesante cu putin inainte de mijlocul acestui film:



Vizionare placuta!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Destul de concludent, poare reuseste sa-l vada si calator astral. El spune: ,,Luna ascunde unele secrete", sigur ca asa este, asta pentru ca noi nu cunoastem inca totul depre ea. In timp vom afla mai mult si altele poate nu o sa le aflam nici o data. Depinde de desfasurarea evenimentelor viitoare. In linii mari, eu cred ca Luna s-a format din acelasi nor de materie din care s-a format sistemul solar si nu pre agreez teoria cum ca Luna s-a format prin impactul Pamantului cu un asteroid. Prin alte locuri se spune ca, unele roci lunare ar fimai vechi ca cele de pe Pamant si acest lucru demonstreaza ca Luna s-a format altundeva si ulterior a fost captata de Pamant. Eu nu prea cred. Cine stie cu exactitate cand s-au format rocile prin sistemul solar? Iar pe planetele precum Pamantul, cu atmosfera, au suferit si transformari.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

E sigur ca pe Luna se intampla si lucruri fara explicatie, nici pe departe nu putem afirma ca stim totul despre Luna. In legatura cu teoria impactului, aceasta ia tot mai mare sustinere in randul oamenilor de stiinta. Aceasta explica inclusiv sincronicitatea dintre rotatia Lunii in jurul axei proprii si rotatia in jurul pamantului. Teoria e verificata inclusiv intr-o simulare de impact computerizata, avansata, care initial era folosita pt. dinamica satelitilor lui Jupiter. Am sa caut si acest film cu aceasta simulare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Am gasit si filmul cu simularea la care faceam referire:



Simularea explica si densitatea redusa a Lunii, mi se pare normal ca Terra fiind corpul cu masa cea mai mare sa adune intreg nucleul greu (si al impactorului) iar din materialul cu densitate mai mica sa se formeze Luna.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: StarDust din  13 Martie 2010, 12:49:40
teoria impactului, aceasta ia tot mai mare sustinere in randul oamenilor de stiinta. Aceasta explica inclusiv sincronicitatea dintre rotatia Lunii in jurul axei proprii si rotatia in jurul pamantului.
Da aceasta teorie este destul de raspandita dar nu putem fi siguri suta la suta ca asa s-a intamplat. Am cateva intebari de care nu pot scapa:
1-Daca asteroidul care a lovit pamantul a avut atata forta sa disloce o parte de masa mult mai mare decat masa luni, pentu ca sunt sigur ca, la un asemenea impact se pierde mult mai multa materie fata de cat ramane (se transforma in gaze, energie, etc) cum se face ca pamantul mai are forma aproape sferica? Pentru ca, banuiesc, inainte de impact era tot sferic.
2- Cum de nu are o orbita retrograda? se cunoaste ca orbitele planetelor respecta anumite legi iar Pamantul se afla exact unde trebuie.
3- Se roteste in jurul axei sale in acelasi sens ca majoritatea planetelor. Un impact ar fi putut modifica sensul de rotatie. Spre exemplu planeta Venus se roteste invers, de la est la vest in comparatie cu Pamantul care se roteste normal de la vest la est.
Ce spun oamenii de stiinta legat de rotatia planetei Venus? De ce este retrograda? Pai cica s-a lovit cu un asteroid care i-a schimbat sensul de rotatie, Daca s-a lovit cu un asteroid care a putut inversa rotatia planetei inseamna ca era destul de mare. In acest caz ar fi trebuit ca si Venus sa aiba cel putin un satelit, o luna, dar nu are. Deci teoria ca Luna s-a desprins din Pamant nu se verifica in acest caz.
4-Luna este mai usoara ca Pamantul si asta demonstreaza ca s-a desprins din partile exterioare ale Pamantului unde densitatea este mai mica. Se cunoaste ca, mare majoritate a bolovanilor (asteroizilor) care sunt prin sistemul solar sunt pietrosi, contin ghiata, gaze, praf, deci materiale cu densitate mica ca Luna. Astia au o vechime foarte mare, pot fi de aceasi varsta cu Luna numai ca din diferite motive nu au reusit sa se uneasca pt. a forma un corp ceresc. Deci este posibil ca Luna, norul de materie, sa fi avut conditiile necesare sa se formeze inca de la inceput in apropiere Pamantului, sau sa se fi format alt uneva in sistemul solar si datorita unui eveniment sa fi ajuns pe orbita Pamantului. Nimeni nu poate sti, doar presupunem ca asa ar fi. Aceste intrebari ma face sa fiu sceptic fata de teoria desprinderi luni din masa Pamantului.
Adevarul este dincolo de noi