Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

LUNA, satelit natural sau nava spatiala?

Creat de APOLLO, 23 Iunie 2005, 21:27:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Da, distanta precisa s-a masurat folosind o raza laser.
P.S.
Citat din: StarDust din  29 Mai 2008, 10:12:16
Rectificare: ...dupa cateva sute de miliarde de ani.
Mesajul acesta al meu e eronat, nu l-am citit atent pe primul, care e cel corect. Scuze
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#106
   In cartea ,,Zborul Spre Infinit" scrisa de Constantin Gheorghiu, si publicata de editura Dacia in 1980, la pagina 153, este descrisa misiunea Apollo 13.
   Sa nu uitam ca aflandu-se in apropierea Lunii, modulul de intoarcere pe pamant a fost avariat fara posibilitatea de a se putea recupera. Au explodat anumite rezervoare.
   In primul moment al dezastrului Jhon Swinger, pilotul modulului, a transmis din spatiu in seara zilei de13 aprilie 1970 orele 21 si 41 minute celor de la Houston urmatoarele: ,,Sunt pe emisie acum - nu mai am nici un fel de curent. Hei! s-a ispravit. Ei,ei au ucis elementul de combustie. E mort.
In nota din josul pagini respective scrie urmatoarele:
,,Stiinta si tehnica in SUA" nr 6/1970. Constitue o problema de care nu s-a aflat pana in prezent nimic, adica cine erau acesti ,,Ei" care intamplator sau voit au produs aceasta defectiune la sute de mii kilometri de Pamint.

Sa fie vorba de o inteligenta extraterestra ce are baze sau locueste pe Luna?...Au vrut ei sa transmita pamantenilor ca nu sunt bineveniti acolo?...Poate fi posibil. :-(   :crescentmoon:
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

 De la Rusi si Americani, nu am aflat mai nimic...dar!!! sa vedem ce vor spune Japonezi si Chinezi...ca acum si ei se ocupa de studierea indeaproape a Lunii. Poate!!! ca si acesta este un motiv pentru care au inceput sa dea pe fata adevarul...!!!?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Yagg

Dacã tot discutaþi despre Lunã, trecând cu vederea scenariile asemãnãtoare cu cel din Capitolul 17 din cartea lui Doru Davidovici. Japonezii sunt discreþi în informaþii. ªtie cineva unde se pot gãsi mai multe resurse de la ºi în legãturã cu SELENE? Aºtept cu nerãbdare imaginile care vor confirma sau infirma cã programul Apollo a fost un scenariu à la Spielberg. ªtie cineva mai multe despre acestã misiune? (în afarã de Google ºi Wikipedia)

Recent, am vãzut filmul In the Shadow of the Moon ºi mi se pare o replicã la toate documentarele cu scenarii conspirative despre misiunile cu aterizare pe Lunã. E reuºit, mai ales din punct de vedere artistic. Oamenii ãia chiar îþi transmit o stare de siguranþã cã au facut acest lucru. NASA nu a dat prea mare importanþã teoriei conspiraþiei legate de programul Apollo, dar acest film mi se pare o replicã subtilã, discretã, care sã atingã unde trebuie. Nu prea îºi bat ei capul cu scenariile conspirative, dar au trimis niºte oameni sã transmitã un mesaj. La final, mesajul e foarte clar, chiar vorbesc despre scenariile conspirative ºi glumesc pe seama lor. Din pãcate numai ei ºtiu adevãrul. În schimb noi suntem aproape sã îl aflãm. Sper ca SELENE sã trimitã informaþiile, pozele în clar, scanãrile ºi graficele de la locurile în care au aterizat modulele NASA. Dacã dovezile existã, nici un cuvânt nu mai spune nimeni.

Resurse:
Galerie Imagini SELENE
Comunicate de Presã de la JAXA

StarDust

Pai cred ca NASA nu isi bate capul cu scenariile conspirative, si chiar glumesc pe seama lor tocmai ptr. ca nu sunt reale. Aceste scenarii, in opinia mea, nu sunt decat parte a acelor "manele stiintifice" (il citez pe ciuciulete) care vad ca infloresc in ultima vreme, si culmea prind la destul de multi oameni insuficient informati (cunosc si eu cativa ferm convinsi ca totul e o farsa a NASA). In opinia mea, toate misiunile Apollo, au fost 100% reale, ca in timpul lor au fost observate lucruri inexplicabile, sau poate in cazul Apollo 13 "Ei" au distrus modulul de comanda, nu contest, e f. posibil.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

angellla29

#110
Pentru unii dintre noi care sunt cam "Toma Necredinciosul"...Ce parere au despre acest articol foarte recent?

http://www.adevarul.ro/articole/misterele-lunii/328855

Sau despre?

http://www.think-aboutit.com/moon.htm

http://paranormal.about.com/library/weekly/aa030899.htm

antoniu

steagul era o folie elastica, metalica si aia vibreaza si in vid, daca a primit un impuls.........informatie pivot pentru astia care va falfaie stagul in cap de la aselenizare si sunteti fffff.sceptici.......numai un prost poate crede ca fanionul era din carpa si trebuia sa stea tapan.....la scoala inapoi baieti!     fizica-bagati in cap programul de fizica ca ati cam lipsit la cursuri.

StarDust

Recomand celor care nu cred ca aselenizarile au fost reale, sa urmareasca pe Discovery documentarul "Adevarul despre aselenizare" acolo sunt demolate toate asa zise-le dovezi care ar demonstra cum ca totul e un fals.Si nu oricum, sunt teste care conving prin simplitate si majoritatea dintre ele le poate proba oricine interesat.Pe mine ma amuza teribil cum unii din adeptii acestor teorii ignora cu toata seriozitatea legi demonstrate ale fizicii, si nu oricare unele chiar elementare, ce se invata in scoli.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Yagg

StarDust, pune o adresã sau mai multe informaþii despre documentarul de la Discovery. Am cãutat ºi nu am gãsit decât un clip stupid, iar pe pagina de la Discovery Channel ºi IMDB nu gãsesc nimic.
O idee bunã ar fi sã facem o listã cu documentarele pe care ar trebui sã le urmãreascã cineva, începãtor în domeniu, pentru a înþelege ºi a cunoaºte lucrurile aºa cum sunt. Cu tot cu fizica necesarã.

ªi apropo de fizicã... antoniu, cum vrei tu fizicã, cum poþi cere aºa ceva, când învãþãmântul din România e în stare criticã. Ce fizicã? Majoritatea elevilor din România nu mai sunt în stare sã foloseascã corect gramatica limbii române, nu ºtiu o boabã de istorie sau geografie ºi tu vrei fizicã. Am vrut sã fiu ironic, dar din pãcate asta e realitatea pe care o vãd eu. Poate mã înºel. Sper sã mã înºel. :| Toate aceste greºeli se fac acolo unde nu ar trebui, în învãþãmântul preuniversitar ºi nu doar la ºcoalã. Dar sunt prea mult pe lângã subiect.

Oricum, cel mai ciudat e cã nimeni nu s-a mai dus acolo dupã anii '70. Când, poate, ar fi trebuit sã fie deja laboratoare de cercetare pe Lunã ºi alte chestii fãcute acolo, tuturor le place sã stea pe Pãmânt sau sã trimitã sonde fixe pe Marte. Sau poate nu sunt eu actualizat. Dacã ºtie cineva un motiv clar, dar fãrã poveºti cu monºtrii din crater sau partea nevãzutã de pe Pãmânt a Lunii, aº vrea sã ºtiu ºi eu. Nu mai are NASA bani sau nu mai prezintã interes Luna?

StarDust

Sunt aproape sigur ca asa ai zicea la acel documentar Discovery. O sa incerc sa ma documentez mai exact, sa-l caut, chiar merita vazut. In legatura cu misiunile spre Luna, oprite de americani, eu cred ca motivele sunt doar economice. Au fost, au vazut... si asta e, mult mai "importante" sunt cheltuielile din domeniul militar, si acestea au fost apoi prioritatiile spre care s-au dirijat fondurile de bani.
Inca ceva, nu contest ca pe Luna se intampla lucruri mai "stranii" e posibil ca in interior sa existe "ceva" dar in nici un caz, Luna nu e (in opinia mea) un corp artificial, sau creat prin metode artificiale.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Documentarul se numeste intr-adevar: The Truth Behind the Moon Landings.
L-am gasit pe bucati pe youtube, binenteles fara subtitrare. Daca urmariti, sigur se va da in reluare pe Discovery.

Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

angellla29

Citat din: antoniu din  30 Mai 2008, 21:49:22
steagul era o folie elastica, metalica si aia vibreaza si in vid, daca a primit un impuls.........informatie pivot pentru astia care va falfaie stagul in cap de la aselenizare si sunteti fffff.sceptici.......numai un prost poate crede ca fanionul era din carpa si trebuia sa stea tapan.....la scoala inapoi baieti!     fizica-bagati in cap programul de fizica ca ati cam lipsit la cursuri.


Corect. :-D

Nu cred ca Bunul Dumnezeu a facut Galaxia doar ptr unii dintre noi care se cred "buricul Universului".Si acum imi amintesc de celebra replica a lui Jodie Foster dintr-un film SF: "Daca Dumnezeu ar fi vrut ca sa fie viata doar pe Terra de ce ar fi facut atata risipa de materie cosmica creand atatea mii de galaxii ? Ma rog ceva de genul suna replica....nu o mai tin minte exact :-(


jean

   In anul 1989 la editura Tehnica-Bucuresti a aparut o carte ce se numeste ,,Ce Stim Despre Luna", scrisa de Constantin Grasu si Alexandru Maftei.
   Aici gasiti informatii importante despre astrul nopti (Luna). Cratere, sol, subsol, magnetism, dimensiuni, formare, etc.

Yagg
CitatDacã ºtie cineva un motiv clar, dar fãrã poveºti cu monºtrii din crater sau partea nevãzutã de pe Pãmânt a Lunii, aº vrea sã ºtiu ºi eu.
In momentul de fata se cunoaste foarte bine ce se afla pe acest astru. Eu cred ca nu a fost dat uitari, dar in momentul de fata folosirea resurselor sale implica cheltueli foarte mari. Nu este economic exploatarea acestora in prezent. Nici construirea de baze ale pamantenilor nu este realista. Ce cheltueli implica transportul-montarea acestora pe Luna, si zboruri regulate spre ele?...
   Totusi nu exclud si posibilitatea ca alta inteligenta nonterestra sa se fi stabilit acolo temporar sau definitv. Timpul si misiunile viitoare vor lamuri acest lucru. Pot fi baze extraterestre in subsolul Luni. Eu cred ca este normal ca o civilizatie cosmica sa procedeze in acest fel. Numai asa bazele respective ar putea fi protejate de radiatiile, meteoriti si frigul din spatiul cosmic. Este mult mai buna ca o carcasa de metal izolata pe interior cum sunt statiile noastre spatiale.
Adevarul este dincolo de noi

Yagg

Citat din: StarDust din  31 Mai 2008, 11:07:00
Documentarul se numeste intr-adevar: The Truth Behind the Moon Landings.

Merci, StarDust. Am început sã fac lista documentarelor  :-D

jackie28t

Citat din: StarDust din  31 Mai 2008, 11:07:00
Documentarul se numeste intr-adevar: The Truth Behind the Moon Landings.
L-am gasit pe bucati pe youtube, binenteles fara subtitrare. Daca urmariti, sigur se va da in reluare pe Discovery.

Va salut!

Documentarul a-l puteti viziona integral si aici: http://www.moviesfoundonline.com/truth_behind_the_moon_landings.php

The Truth Behind the Moon Landings (2003)
"Documentary debunking the conspiracy theories surrounding the first moon landing"