Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte, 27 august 2007

Creat de calinahanna, 20 Iulie 2007, 09:42:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kymosabe

#16
At 3 o'clock in the morning on that date, Mars will rise in the eastern sky alongside the red giant star Aldebaran. The two red lights side-by-side will resemble two eerie, unblinking eyes. This is worth waking up for![/i]

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

alinutzu

Asta stiu ca era o farsa mai veche ...
Dar acum a aparut si pe un site mai de incredere as zice eu ...
http://www.realitatea.net/?stire=84155

De la începutul lunii august, nopþile au fost luminate de doi aºtri, Luna fiind concuratã ca dimensiuni ºi strãlucire de planeta Marte. În noaptea de 27 spre 28 august, vecinul Terrei din Sistemul Solar va fi cel mai luminos astru de pe cer.

Chiar ºi cu ochiul liber, Marte se va vedea cât o Lunã plinã în aceastã perioadã. Conform calculelor, pe 27 august, planeta Marte se va afla la 55,5 milioane Km de Pãmânt ºi va fi momentul în care Marte se va vedea cel mai bine. Aºadar, dacã cerul nu va fi acoperit de nori, urmãriþi-l, mai ales în jurul orei 00:30, în aceastã noapte. Pe cer se va vedea ca ºi cum Pãmântul ar avea douã Luni.

Marte va mai trece atât de aproape de Terra în anul 2287, aºa cã puteþi considera aceastã ocazie... unicã.
Sursa: Realitatea TV
can't stop the signal ...

baguvix

stii e ciudat .... am simulat cu stellarium am dat inainte pe data de 27 - 28 am ajuns la ora 00 : 00 nu se vedea marte pe cer .... am inaintat la 00: 30 nici atunci ... ciudat nuh ca stelarium simuleaza in timp real rotatia pamantului si ce vedem in ziua respectiva la ora respectiva pe cer ... si nu m-am lasat am inaintat la ora 1 : 00 eh .. deabea atunci a inceput sa se vada Planeta Marte ...  oare sa fie o marja de eroare de juma de ora??
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

alinutzu

Imi pare rau credeam ca realitatea.net e o sursa de incredere dar se pare ca nu vor decat multi cititori...
Pe hotnews, se zice ca ar fi o farsa: http://www.hotnews.ro/articol_82304-Farsa-martiana-La-noapte-nu-ramaneti-cu-ochii-in-stele.htm
Eu unul nu mai stiu ce sa cred, imi pare rau ca v-am dezinformat... Cine stie pana diseara poate mai apar si alte anunturi
can't stop the signal ...

Kymosabe

#20
Citat din: baguvix din  27 August 2007, 12:50:16
stii e ciudat .... am simulat cu stellarium am dat inainte pe data de 27 - 28 am ajuns la ora 00 : 00 nu se vedea marte pe cer .... am inaintat la 00: 30 nici atunci ... ciudat nuh ca stelarium simuleaza in timp real rotatia pamantului si ce vedem in ziua respectiva la ora respectiva pe cer ... si nu m-am lasat am inaintat la ora 1 : 00 eh .. deabea atunci a inceput sa se vada Planeta Marte ...  oare sa fie o marja de eroare de juma de ora??

Marte rasare in jurul orei 00.00 (23.49).
Seteaza coordonatele pentru locatie daca vrei sa ai o reprezentare fidela a cerului vazut din zona in care te afli tu.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

DepthOfField

Credeti ca mai e vreo sansa ca minciuna cu Marte cel care se va vedea cat Luna de mare sa mai iasa din constientul colectiv?? Eu nu cred. Ca multe alte teorii false, daca a depasit o anumita masa critica de believeri, nu mai poate fi anulata, si se vor gasi mereu valuri si valuri de popor la care sa prinda. Cred ca este una din caracterisiticile informarii in masa: 2 informatii diferite nu vor avea EXACT acelasi public tinta. Adica in cazul nostru daca falsul cu Marte pacaleste 1000 de oameni, atunci dezmintirea acelei minciuni va ajunge nu la aceeasi 1000 de oameni, ci la unii dintre ei precum si la altii..Asa ca din primii 1000, raman suficienti care sa duca povestea mai departe.

Deci s-a mai zis aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1193.0.html
sau aici
http://www.spaceweather.com/archive.php?month=08&day=04&year=2007&view=view



David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

baguvix

e setat pe coordonatele unde stau am luat coordonatele din google earth ... plus ca am pus si inaltimea observatorului la circa 30 de m adika cam etaju 9 unde stau ...
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

Kymosabe

#23
Eu folosesc doua programe diferite si toate imi dau aceleasi date si imagini pentru aceeasi locatie (ex. Bucuresti).
Raman la ideea ca nu ai introdus coordonatele corecte . Iata cateva coordonate pentru unele orase :
26:55 E  46:34 N  Bacau
26:06 E  44:26 N  Bucuresti
28:39 E  44:11 N  Constanta
23:48 E  44:19 N  Craiova
27:35 E  47:10 N  Iasi
23:36 E  46:47 N  Cluj
21:13 E  45:45 N  Timisoara

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

#24
Am mutat mesajele din topicul "Legaturi catre stiri interesante" aici.
Aveti si voi grija unde postati.

LE. Eu sper sa prindeti cer senin sa vedeti si voi ca asa ceva (marte sa se vada mai mare decat luna) e o imposibilitate matematica in conditiile actuale:

diametru planetei Marte: ~ 3390 km
distanta fata de Pamant: ~ 80.000.000 km (230.000.000 km - 150.000.000 km) (milioane de km)

diametrul Lunii: ~ 1736 km
distanta fata de Pamant: ~ 384.403 km (mii de km)

Putem face urmatoarele observatii simplificate:

obs 1: marimea aparenta a unui obiect este direct proportionala cu marimea obiectului.
obs 2: marimea aparenta a unui obiect este invers proportionala cu distanta lui fata de observator.

Asadar Marte este de aproximativ 2 ori mai mare decat Luna, dar este de apoximativ 200 de ori mai departe.

Am facut abstactie magnitudine, dar oricum in cazul de fata se poate neglija pentru ca ambele sunt corpuri fara lumina proprie:

"Mars can be seen from Earth with the naked eye. Its apparent magnitude reaches −2.9, a brightness surpassed only by Venus, the Moon, and the Sun, though for much of the year Jupiter may appear brighter to the naked eye than Mars."

Pe romaneste; Marte apare mai putin luminoasa pe cer decat Venus, Luna si Soare.

Corectati-ma daca gresesc.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

Citat din: baguvix din  27 August 2007, 14:42:06
e setat pe coordonatele unde stau am luat coordonatele din google earth ... plus ca am pus si inaltimea observatorului la circa 30 de m adika cam etaju 9 unde stau ...

atentie! inaltimea observatorului RAPORTATA LA COTA 0,ADICA NIVELUL MARII!stai cumva pe litoral?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

upf0

Deci nu e nici o teapa ...Am primit mesajul asta in 2004 sau 2005 nu mai stiu ! ... in seara aia ..mam uitat pe cer si am vazut planeta marte ...  ( deci nu era luna ..) ... era mult mai aproape de pamant ... galbena cu albastru exact ca in poze .. pacat ca nu am avut pe atunci o camera de filmat sau un aparat photo ..

DepthOfField

Upf0, bine ai venit.

Insa... in mod SIGUR te inseli. Este IMPOSIBIL sa vezi planeta MARTE altfel decat ca o "stea" rosiatica mai stralucitoare. Pentru ca daca e adevarat ce spui tu, atunci milioane de astronomi amatori, precum si gura-casca ca si mine care ne mai uitam pe cer nu numai pe monitor, suntem chiori si ascundem adevarul?!?

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

calinahanna

@ciuciulete

Eu am inteles din prima explicatie oferita de tine ca nu ere sens sa ma mai agit... Asa ca iti multumesc.
Cat despre restul...cine are urechi de auzit sa auda.

Arckadii

Citat
Deci nu e nici o teapa ...Am primit mesajul asta in 2004 sau 2005 nu mai stiu ! ... in seara aia ..mam uitat pe cer si am vazut planeta marte ...  ( deci nu era luna ..) ... era mult mai aproape de pamant ... galbena cu albastru exact ca in poze .. pacat ca nu am avut pe atunci o camera de filmat sau un aparat photo ..

Sincer, eu cred ca exagerezi. Tu iti dai seama ca asta ar fi fost un fenomen extrem de mediatizat+ar fi existat nu una ci zeci de poze cu planeta Marte? Toata lumea ar fi vuit de acest fenomen pana la urma inexplicabil. Miscarea planetei respective nu se modifica de pe o zi pe alta si daca nu o vedem prea des asa de aproape, asta nu te pune pe ganduri?
Ark