Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Arc de cerc albastru

Creat de Guest, 21 Mai 2020, 00:47:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Guest

Ce anume a generat acel arc de cerc albastru? Fotografia nu este facuta de mine insa am mai multe detalii despre aceasta. A fost realizata cu un aparat foto Zenith cu obiectiv Helios f.2 58mm. Stiu sigur ca nu este vorba despre un crop de imagine. Care sa fie explicatia posibila?


alx

Simplu...fotografia a fost făcută din spatele unui geam. Ceea ce apare ca și reflexie pe sticlă este inelul metalizat din fața obiectivului.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

#2
,,Arcul" luminos apare numai în fotografie, sau s-a văzut și cu ochii liberi?

PS
frumoasă ,,Fântâna Cinetică"!   ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Toate bune și la locul lor!

Dar ,,cinetica" era în funcțiune sau era statică?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Acea pată de lumină de pe fațada clădirii este o reflexie solară de pe una din suprafețele ,,Fântânii Cinetice"; care era statică și fără apă.

Fenomenul se mai poate repeta pe aceeași sau pe alte suprafețe metalice lucioase; trebuie doar urmărit. Pot apare chiar mai multe reflexii solare pe fațada clădirii respective.

Totul ține de perseverența observatorului. :)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Ce condiționări ciudate!

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg90896.html#msg90896

Nu are nici o legătură cu obiectivul aparatului foto; acesta are șanțuri si este negru mat pentru a nu produce reflexii. Soarele se afla oricum în spatele planului vertical al acestuia.

Fenomenul de la Drobeta este repetabil, deci se mai poate observa atât timp cât fântâna este oprită și se află oprită pe poziția favorabilă reflexiilor solare.

La o observare atentă a construcției metalice se observă multe ,,oglinzi" favorabile reflectării Soarelui aflat în apropierea zenitului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Câteva reflexii solare matinale.

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Constantin Lucaci, sculptor în oțel inoxidabil, este supranumit Brâncuși 2.

Oare care suprafață a produs reflexia solară?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Ganditorul

Un posibil raspuns ar putea fi reflexia soarelui in metalul rotii din fata al bicicletei ...direct in obiectiv si inversat. Dar e subiectiva si fortata obsevatia. Oricum, interesanta fotografie. Posibil insa = mai als pe film foto - sa fi surprins o forma gand, un gand concentrat al subiectului fotografiei pe o actiune in derulare. Am surprins in foto de cateva ori astfel de "entitati" care n'aveau de-a-face cu fizica, optica sau alte elemente ale stiintei re-cunoscute oficial.

prodcomb

Reflexia solară de pe roată și cea de pe sculptură diferă mult ca intensitate și geometrie.

Putem presupune care erau gândurile biciclistului referitoare la subiectul care a făcut fotografia. ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#11
Sunt trei suprafețe identice (depinde de precizia sculptorului) răspunzătoare de reflexie. Fântâna fiind oprită, doar una din cele trei a produs reflexia solară.
Suprafețele respective nu sunt nici plane, nici sferice, nici cilindrice; au o formă dată de sculptor. Caracteristica globală este de reflexie concentrată a luminii.
Lumina este ciudată, reflexie pe oțel inoxidabil.

Se observă clar zona de întrerupere între proiecția pe marmură și cea pe geamuri. Deci pe părțile laterale ale stâlpului nu are cum să ajungă direct lumina.
Atenție și la efectul de strălucire care se suprapune.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#12
E un bun început experimental cu cuțitul! ;)
Între latura din stânga a stâlpului și întrerupere nu este lumină reflectată direct de fântână. Este lumină transmisă; diferența se observă bine.
Muchia stâlpului și acea întrerupere indică direcția către suprafața reflectantă.

Ne-ar trebui o detaliere a sculpturii; eu nu am găsit încă.

PS
posibila suprafață reflectantă
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Aseneth

Citat din: Guest din  23 Mai 2020, 22:15:13
Modelul obiectivului a fost acesta: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51zEERVB71L._AC_SX355_.jpg

Fotografia nu a fost realizata din spatele unui geam, in primul rand ar fi fost imposibil datorita locatiei: https://www.google.com/maps/place/Drobeta-Turnu+Severin/@44.62444,22.6543578,134m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x475231c5a8871173:0x3370a1b752cbe6b!8m2!3d44.6369227!4d22.6597342

Poate cineva din blocul cu banc post v-a fotografiat cand faceati saritura? Din spatele unui geam? Si pe aparatul de afara s-a prins o frantura din celalalt blitz?

prodcomb

Am spus că este vorba de o reflexie concentrată, deci suprafața reflectantă (asferică) este (slab) concavă. Așa cum este și acea șa de drenare a apei de la baza sculpturii.

Este vorba de întreruperea marcată cu dreptunghiul mic. Acea întrerupere și muchia stâlpului definesc planul vertical care trece prin punctul de reflexie solară (așa cum am mai spus).

Geamurile clădirii nu sunt de tip oglindă. Continuitatea luminii reflectate, între stâlp și întreruperea marcată cu dreptunghiul mic, se datorează geamurilor fațadei.

Nu este vorba de o culoare sau nuanță a luminii.

PS
eu m-am jucat cu o foaie de inox de 50cm x 40cm; a fost spectaculos și instructiv; reflexiile le-am proiectat la cca 50 metri
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit