Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fotografii cu nori ciudati

Creat de valuriledunarii, 08 Iulie 2009, 10:19:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Inca o "față" nu prea umana  :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

#61
Un set de poze . A mai vazut cineva nori de genul asta?
Pozele sunt facute cu telefonul iar ultimele doua sunt dire de condens insa poate stie cineva daca e normal ca sa se desfaca in ''gratar'' chiar daca sa zicem vantul batea acolo sus numai intr-o directie dupa cum se poate deduce din poza.
  Multumesc.

fiulploii

#62
  Ieri, intamplator mi-am aruncat ochii pe geam si apoi am iesit repede cu telefonul in  mana sa fac cateva poze.
  Ce mi s-a parut mie ciudat a fost acea linie- dunga prin formatiunea compacta de nori albi. Linia apare inchisa la culoare deoarece era o zona in care materia noroasa era mai putina ca si cum ar fi trecut pe acolo ceva care a cules . In primul moment am zis ca a trecut un avion iar asta este urma lasata prin stratul de nori , lucru foarte posibil .

  Formatiunea de nori s-a deplasat repede din campul vizual, la denumirile pozelor am trecut ora . Detaliile le-am sters ca sa nu creada cineva ca ma dau mare cu tipul de mobil pe care il am  :lol:

  A mai vazut cineva astfel de fenomen?

fiulploii

 Tu zici ca e umbra de la acea dara alba de condens ce se vede in partea stanga sus a primelor doua poze .
Nu ma gandisem la asta . Multumesc.

uforever

#64
CitatLinia apare inchisa la culoare deoarece era o zona in care materia noroasa era mai putina ca si cum ar fi trecut pe acolo ceva care a cules .

Da, am vazut eu ieri ceva asemanator, oricum postam. E prima oara in viata mea, cand vad un avion ce parcurge, fara abatarere, o dara aproximativ ca cea din imaginile fiului nostru. Era ca un fel de dara lasata de avion, dar neagra/gri, de forma unui tunel(in sensul ca se putea distinge forma cilindrica foarte clar), ce se prelungea in fatza avionului, in timp ce acesta parcurgea "tunelul". Era cam de 20 ori mai lunga decat avionul, asa am perceput-o din punctul in care ma aflam.
Habar n-am, s-a inteles ceva din ce spun?  :? Daca va intereseaza detalii, rezolvam nu-i bai. Sa fie o iluzie optica? Ploua nitel afara, gen ploile de vara cu soare, doar ca norii erau in partea opusa avionului. Ma oftic ca n-am facut o poza.

uforever

Citat din: Guest din  04 Mai 2014, 16:25:43
Deci tu crezi ca au trecut 2 avioane, unul a lasat o dara neagra, si a venit altul din spate care s-a suprapus peste acea dara din unghiul tau, si parea ca strabate "tunelul"? La ce ora ai observat, cam din ce zona (e ruta obisnuita a avioanelor?) si daca poti face o schita in care sa indici unde anume erau norii, unde era soarele si unde era acea dara din perspectiva ta.
Eu am o presupunere ca soarele si norii erau in aceeasi parte, opusa ca orientare pe cer fata de directia avionului care mergea spre soare si nori (si primul avion umbrea dara lasata). Cam asa?

Nici vorba de doua avioane, ar fi fost prea aproape unul de altul, asa incat al II-lea sa parcurga urma lasata de primul, deci nici vorba, e un pic mai greu de explicat, a fost ciudat. Era un singur avion, ce parcurgea acea dara gri inchis(i-am spus tunel pentru ca avea forma cilindrica perfecta, nu se dezintegra). Dara asta, in mod ciudat isi marea lungimea(varful), egal cu distanta parcursa de avion. Mai pe inteles, parca ar fi fost un "vierme gri" in fatza avionului. A fost dubios rau, a surpins-o putin si pe nevasta-mea, nici ea nu a mai vazut un asemenea fenomen. Ruta era una obisnuita, dara lasata de avion era cam lunga, se imprastia cam greu, in rest nimic neobisnuit. Eu zic ca ar putea fi o iluzie optica, creeata de conditiile meteo, ploua cu soare pur si simplu, totusi de retinut fenomenul, parca ma uitam la documentarul acela despre Triunghiul Bermudelor, in care avionul unuia a intrat intr-un tunel timp de 7 secunde si a disparut de pe radar 4 ore :lol:  La acea reconstituire m-a dus cu gandul, interesant oricum.

uforever

#66
Da, cred ca despre asta e vorba. Ce-am vazut noi a fost un pic mai spectaculos, fiindca am observat fenomenul mai aproape, dar cam asa arata.
Multam my friend!!!  8-)

p.s. Al naibii sa fiu daca m-as fi gandit la asemenea explicatie  :lol:

jean

Citat din: fiulploii din  04 Mai 2014, 13:10:19
  A mai vazut cineva astfel de fenomen?
Am facut si eu o poza asemanatoare dar nu la fel de spectaculoasa. Poate fi vazuta aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1639.msg33413.html#msg33413
Adevarul este dincolo de noi

maura

  Imi place sa fiu "cu capul in nori"  :rainbow:..... (as scrie si eu  in orasul meu pe peretii cladirilor "Regarde le ciel!!!"  :lol:).
Pacat ca nu avem (deocamdata) un aparat mai bun :x. Din ce am surprins  in ultimii ani , in ordinea "aparitiei":
iulie 2007,
iulie 2008,
iulie 2012 nori mamatus,
2poze septembrie 2012,
2 poze octombrie 2013.
"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

StarDust

Un contrail rasucit de curentii de aer de mare altitudine si un apus de soare...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

gratian

postez si eu ceva...  foto facut cu telefonul .. daca era un lans... nu ma pricep la engleza,.... dar daca era nu trebuia sa fie mai aproape de soare ...aproape in centrul foto  ....voi decideti  eu imi dau cu parerea  nu cu parul   ...am prinns un sun dog  VERDE... :-D :-D :-D :-D SAU CE O FI  ...NU STIU.... :-D

gratian

si scuze dqcq ma repet dar inca una  la cateva fot facute   cu acelasi telefon  si in  interval de cateva zeci de secunde una de cealalta... abia acum ama reusit  sa descarc pozele pe PC  DACA COMENTATI RAUTACIOS NU MA SUPAR CA astralul   dar astept pareri  .....

gratian

ma repet din no[ sper ca moderatorii sa ma inteleaga  si sa nu ma baneze ....promit ca nu se mai repeta  dar nu pot sa nu postez  si aceasta... astept parei....

jean

Tinand cont de pozitia diferita din primele doua poze, cred ca este vorba de un fir de praf defocalizat. Este si parerea unui coleg fotograf.
Adevarul este dincolo de noi

gratian

Tinand cont de pozitia diferita din primele doua poze, cred ca este vorba de un fir d    e praf defocalizat. Este si parerea unui coleg fotograf.................................                                        la ceva de genul asta ma gandeam si eu   dar mai multe pareri  .....mai repede concretizam...esti de aceeasi parere?..................................................................................Eu as zice ca-i OZN. Atasez alte OZN-uri.  ..................................... brava colega x..speriems...mai lamurit   esti GENIAL  inca o data BRAVA.... TE MAI STEPT CU COMENTARII LA FEL DE INTELIGENTE   FARA SUPARARE