Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tehnici psihosociologice pentru controlul opiniei publice

Creat de equilibrum, 09 Iunie 2013, 22:38:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roxaline

Citat din: fiulploii din  09 August 2013, 15:27:31
Cineva a zis candva :
  Matricea este un sistem, Neo. Acest sistem este dușmanul nostru. Dar când ești înăuntru, te uiți în jur. Ce vezi?
  Oameni de afaceri, profesori, avocați, dulgheri. Noi incercam sa-i salvam. Dar până când vom face asta acești oameni sunt încă o parte din acest sistem și asta ii face sa fie si dusmanul nostru. Trebuie să înțelegi, cele mai multe dintre aceste persoane nu sunt gata pentru a fi deconectate.
Și mulți dintre ei sunt atât de inerti, așa de dependenti de sistem incat vor lupta pentru a-l proteja.


Si aici intervine conceptul de Liber Arbitru  :-D. Nimeni nu l-a vazut vreodata pe Liberul Arbitru , nimeni nu il cunoaste si daca il vede nici macar nu isi poate da seama ca este el. Este doar o legenda iar samburele ei de adevar nu poate fi decelat.
 
  De unde stim noi, cei din matrice, atunci cand urlam ca ne este violat sau anulat liberul arbitru ca baietii care fac asta nu sunt din afara matricei si nu vor cumva sa ne trezeasca?
  Dinauntrul unui sistem cum iti poti da seama de ceva daca nu ai repere exterioare? Atatea forte care se confrunta in sistem si nu iti poti da seama care cu cine voteaza fiindca exista intotdeauna posibilitatea ca ceea ce iti pare malefic - sic !  :lol: citeste topicul cu fortele malefice - sa fie defapt in beneficiul tau, sa duca la trezirea ta.

Good point, @fiulploii  :lol: As adauga un amendament: reperele ( sa le spunem reale, originale, necesare evolutiei) nu pot fi "scoase din matrice", ele exista. Dar daca te "conving" sa nu le mai vezi drept repere reale ci ca pe frici .. atunci pot sa-ti "povestesc" eu ce repere tre' sa ai. Si, ca sa ma crezi, le mai brodesc pe ici pe colo ca nu-i asa de simplu sa transform un reper de evolutie intr-un de moarte / involutie / esec. De exemplu - creez o poveste despre cat de periculoase sunt bolile copilariei, gripa si pun repede pe taraba si solutia. Iar solutia tre' sa fie smechera .. adica sa para ca fiind simpla, usoara, ceva ce te trece peste ( nu prin!) niste experiente fara ca tu sa faci ceva pentru asta!!!

Si daca Liberul Arbitru nu-i de vazut ci de trait? Ceva de genul "fatul meu, poti trai ce experiente vrei pana ajungi sa simti / cunosti experientele optime, aliniate .. hmm ... "directiei" Creatiei ?" Si "odrasla" intreaba: "Chiar pot sa aleg ce vreau? Adica pot sa aleg sa mananc inghetata de cacao sau vanilie?" "Da, fatul meu, poti alege experienta (de) cacao sau vanilie, la temperaturi sub zero celsius sau peste, pura sau impura si ce mai vrei tu."  :rainbow:

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Schiff

CitatDe unde stim noi, cei din matrice, atunci cand urlam ca ne este violat sau anulat liberul arbitru ca baietii care fac asta nu sunt din afara matricei si nu vor cumva sa ne trezeasca?
Perfect valabil. O atare viziune apare și în cel mai nou produs SF al Întreprinderii de Vise nr. 1, Hollywood, "Oblivion". Filmul este o colecție de clișee ideatico-vizuale (și chiar cinematico-auditive!) ,,furgăsite" de prin alte producții cu orientări asemănătoare, însă nu pot afirma că nu merită văzut, fie și pentru imaginile proprii, din care unele  interesante, nimic de zis. Sigur că negrul poate fi alb și albul negru, uneori. Un exemplu din real life: încercarea de a rupe un subiect al sindromului Stockholm de ,,programul" lui generează o opoziție înverșunată și agresivă.

fiulploii

Citat din: roxaline din  10 August 2013, 00:55:35
As adauga un amendament: reperele ( sa le spunem reale, originale, necesare evolutiei) nu pot fi "scoase din matrice", ele exista.
Si daca Liberul Arbitru nu-i de vazut ci de trait? ...

   Si uite asa se complica povestea   :lol: . Te referi la reperele din aceeasi Matrice. Pentru evolutia in cadrul matricii-sistem.
  Un exemplu poate cam aiurea : pe un vapor aflat in mars in largul marii si in absenta vantului , indiferent de viteza avuta, o musca care zboara pe puntea libera nu ramane in urma  :lol: . Ea face parte din sistem indiferent de cum se misca vaporul .

  Normal ca Liberul arbitru nu poate fi vazut  :-D era o incercare de figura de stil inversa - bag sama cam nereusita.
  Cat despre simtire , simturile pot fi inselate cam usor; la fel si cunoasterea.
  Suntem cam in deriva, nu?

Parerea mea...

mm

CitatCat despre simtire , simturile pot fi inselate cam usor; la fel si cunoasterea.
  Suntem cam in deriva, nu?
Cam asa este insa numai pana cand punem mana pe un subler si masuram. Sau pe un alt "etalon". Dupa ce intervenim cu inteligenta din dotare, lucrurile pot fi scoase din deriva. Problema e daca facem acest lucru ca actiune/inteligenta personala sau in grup, sinergic,  ca "inteligenta de grup". Pentru ca daca ne furam caciula unii altora... (in cadrul grupului din care facem parte) lucrurile devin confuze automat. Ca si cand atitudinea "de grup" limpede ne-ar transporta in zone calme si limpezi iar atitudinea "de grup" negativa ne-ar transporta in zone tulburi; spre implinirea legitatii binecunoscute in yoga, a rezonantei - pe ce frecventa te afli ca "unitate" vie, pe acea frecventa vei rezona cu "unitati" de aceeasi frecventa. [In biologie, unitate este si o colectivitate.]
  In acelasi fel, cred eu, poate deveni logica afirmatia ca noi cream realitatea (noastra, din jurul nostru).
  Musca, inainte de a deveni una cu vaporul, isi modifica directia si valoarea propriei viteze.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

Citat din: mm din  10 August 2013, 15:15:11

  Musca, inainte de a deveni una cu vaporul, isi modifica directia si valoarea propriei viteze.
.

  Eu ma gandeam ca musca ar trebui sa plece de pe vapor  :-D si nu sa devina una cu el .
  Dar vezi, asta este un exemplu   aproape bun despre faptul ca fiecare considera iesirea din matrice in felul lui astfel incat s-ar putea ca fiecare sa se afle in cadrul aceleeasi matrici  si nu in exteriorul ei  :evil:

equilibrum

Citat din: fiulploii din  09 August 2013, 15:27:31
  De unde stim noi, cei din matrice, atunci cand urlam ca ne este violat sau anulat liberul arbitru ca baietii care fac asta nu sunt din afara matricei si nu vor cumva sa ne trezeasca?
  Dinauntrul unui sistem cum iti poti da seama de ceva daca nu ai repere exterioare? Atatea forte care se confrunta in sistem si nu iti poti da seama care cu cine voteaza fiindca exista intotdeauna posibilitatea ca ceea ce iti pare malefic - sic !  :lol: citeste topicul cu fortele malefice - sa fie defapt in beneficiul tau, sa duca la trezirea ta.

In alta ordine de idei: daca detii doua sisteme, din care unul sau amandoua pot sa fie valabile sau false, nu te inchid astia la nebuni cu diagnostic de schizofrenie?

Liber arbitru din perspectiva unui copil nu exista. Un bebe este conditionat din primele ore ale existentei, deci unde e liber sa-l exercite pe nenea arbitru?
Pastreaza-ti energia.

oniguc

Citat din Fiulploii:"repere exterioare"...punct ochit!!!
Equilibrium,dar de ce il disculpi pe bebe?Omiti din ecuatie puterea gandului.In functie de ce se traseaza in timpul evolutiei lui(bebe) ca si individ acea linie "arbitrara" de la care se poate considera ca poate beneficia de liberul arbitru?
Consideri ca din momentul cunoasterii semnificatiei termenului de "liber arbitru" i se confera acces la acesta?
  Oricat de mult ai incerca sa-ti "conditionezi" bebele,intr-un moment de intimitate cu...sa zicem o furnica,el poate alege s-o observe sau s-o striveasca...deoarece are deja acces la liberul arbitru.
   Deci avand in vedere acest lucru,din care moment al existentei individului putem considera ca are acces la liberul arbitru?
   

fiulploii

Citat din: equilibrum din  11 August 2013, 00:35:42
In alta ordine de idei: daca detii doua sisteme, din care unul sau amandoua pot sa fie valabile sau false, nu te inchid astia la nebuni cu diagnostic de schizofrenie?
In care sistem te inchid ?  :evil:  Si daca te inchid s-ar putea sa nu iti mai pese de sistemul in care esti inchis tu fiind in celalalt  :-D ... inchis si acolo .
Citat
Liber arbitru din perspectiva unui copil nu exista. Un bebe este conditionat din primele ore ale existentei, deci unde e liber sa-l exercite pe nenea arbitru?
Pe un copil nu il intereseaza aceste teoretizari de oameni mari . Asa cum pe un om mare nu il intereseaza prietenii ''imaginari'' ai copilului . Sunt doua sisteme de referinta total rupte si unite doar printr-o punte fragila pe care omul mare are grija sa o largeasca si sa o ''batuceasca'' astfel incat sistemul lui sa invadeze sistemul copilului.
  Pentru a nu pierde legatura unii copii invata singuri sa fie ''duplicitari'' . Ar trebui ca parintele sa-si invete copilul aceasta metoda de masura diferita pentru acelasi lucru  :-D
  Acum sa nu ma intrebi unde e corectitudinea la faza asta fiindca totul e foarte corect. Intr-un fel vorbesti despre Teoria cuantica cu un fizician si in alt mod cu un cioban din Caraiman de exemplu  :lol:
  parerea mea...

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  28 Septembrie 2013, 19:47:43
   
Pe o scară de la unul la zece privind metodele coercitive ( coe = strângerea de co...ouă) prin care Sistemul ne constrânge să fim cum suntem, ce loc ocupă ortodoxia?   Dar sincer !


Raspuns :
,,Guvernele doresc tehnicieni eficienţi, nu fiinţe umane, fiindcă fiinţele umane devin periculoase pentru guverne, dar şi pentru religiile organizate. Acesta este motivul pentru care guvernele şi religiile organizate urmăresc să controleze educaţia."

,,Una dintre cele mai triste lecţii ale istoriei este aceasta: dacă am fost înşelaţi suficient de mult timp, avem tendinţa de a respinge orice dovadă evidentă a înşelătoriei. Nu mai suntem interesaţi de aflarea adevărului; înşelătoria ne-a prins în capcană. Pur şi simplu este prea dureros să recunoaştem, până şi în sinea noastră, că am fost prinşi în capcană. Odată ce i-ai oferit unui şarlatan o oarecare putere asupra ta, aproape niciodată n-o mai capeţi înapoi."
         Carl Sagan în cartea ,,The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark",

...nimic nu generează mai mulţi bani decât frica stimulată de blestemele bisericii, din moment ce raţiunea umană a sucombat încă de pe vremea când doi nudişti au acceptat sfaturi dietetice de la un şarpe vorbitor:
   Religia a convins oamenii că există un om invizibil, trăind în cer, care priveşte tot ce faci, în fiecare minut al zilei. Şi omul invizibil are o listă de lucruri concrete, pe care nu vrea să le faci. Şi, dacă faci oricare dintre aceste lucruri, te va trimite într-un loc special, cu ruguri şi foc şi fum şi tortură şi chinuri, în care să locuieşti pe veci şi să suferi, să suferi şi să arzi şi să ţipi, până în vecii vecilor. Dar El te iubeşte ! El te iubeşte şi are nevoie de bani. Întotdeauna are nevoie de bani ! Este atotputernic, atot-perfect, atotştiutor şi atot-înţelept, dar, cumva, nu se descurcă cu banii.


,,Instituţiile religioase, care folosesc puterea guvernului în favoarea lor şi care-şi impun forţat opiniile asupra unor persoane de altă credinţă sau fără credinţă, subminează drepturile noastre civile. Mai mult decât atât, sprijinul statal acordat unei religii oficiale tinde să-i facă pe clerici iresponsabili faţă de proprii enoriaşi şi conduce la corupţie în sânul religiei, însăşi. Ridicarea unui zid de separare între biserică şi stat, drept urmare, este absolut esenţială într-o societate liberă."

  Daca mai trebuie , se mai gaseste...

abyss


SLEAH19

  Fiulploii, tu crezi că dacă merg pe stradă şi iau la întâmplare un trecător şi îl întreb ,, - Domnule ... Florin B. (de ex) , raţiunea dumitale a sucombat datorită că cineva ţi-a băgat cu forţa în conştiinţă povestea aia din Biblie? ,,
  Nu întâmplător am cerut ierarhia ortodoxiei pe scara sistemului opresiv, ideile tale sunt influenţate de zona în care stai mare parte din an, Regatul Unit şi unde religia e statul, pe 1 ianuarie a fiecărui an banca îţi execută contul cu taxa pe religie, fundamentalismul islamic visează la aşa ceva , dar la noi după anii de comunism, biserica e mai mult decât facultativă, poţi trăi toată viaţa şi să nu vezi un popă sau să nu calci în biserică, nu-i bai, eu ziceam să vedem mai clar cum ne încalecă sistemul . Oricum, salutări Reginei, ea ştie mai bine cum e cu creştinismul contrafăcut ! :evil:   
 
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

#26
Citat din: SLEAH19 din  30 Septembrie 2013, 14:59:32
  Fiulploii, tu crezi că dacă merg pe stradă şi iau la întâmplare un trecător şi îl întreb ,, - Domnule ... Florin B. (de ex) , raţiunea dumitale a sucombat datorită că cineva ţi-a băgat cu forţa în conştiinţă povestea aia din Biblie? ,,
  Nu întâmplător am cerut ierarhia ortodoxiei pe scara sistemului opresiv, ideile tale sunt influenţate de zona în care stai mare parte din an, Regatul Unit şi unde religia e statul, pe 1 ianuarie a fiecărui an banca îţi execută contul cu taxa pe religie, fundamentalismul islamic visează la aşa ceva , dar la noi după anii de comunism, biserica e mai mult decât facultativă, poţi trăi toată viaţa şi să nu vezi un popă sau să nu calci în biserică, nu-i bai, eu ziceam să vedem mai clar cum ne încalecă sistemul . Oricum, salutări Reginei, ea ştie mai bine cum e cu creştinismul contrafăcut ! :evil:   
Admir spiritul speculativ-sofistic oriunde apare el, draga colega SLEAH19...
Dar asta nu inseamna ca si subscriu automat la concluziile rezultate din dumnealui. :wink:

Mai clar:
1. Mie, subectu' Florin. N. de ex., nu-mi sucomba ratiunea rationala :lol: la tentativele naive de intruziune bisericoso-dogmatica-n bibilica proprie, dar simplul fapt ca-s luat de... naiv la fel de usor aburibil (ca sa nu zic altfel) ca semi-pitecantropii de-acu' 2000 de ani ma scoate din sarite.

2. Scos deci deja din sarite, sar la a doua teorema gresita - fiindca biserica (la institutia BOR ma refer acu') nu-i deloc facultativa, fie si doar fiindca-i finantzata en-gros de la Buget (si de la mine, clar), nu plateste taxe ca noi astia lobotomizatii ferice :star: si musai tre' s-o vizitez cu portofelu' laaarg deschis macar la cimitire, pomenile dusilor din familion, botez si/sau cununie (si-nmormintare proprie, printre altele :-D).

3... Ma opresc (la timp sper sa nu isc iar "flames" :star: cruciform-cruciate :-)), fiindca desi mai aveam vreo 33 de puncte.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

Cent pour cent d'accord, Xanadron , cu menţiunea că nu doar boru ia de la boboru ci toate cultele, eu Iulian S. dacă înfiinţez un cult prin care preaslăvesc pe Divinitatea SA ZenZeul, prin ong-ul personal pot cere bani de la buget, dar ce dovedeşte asta? Că sunt sistemul opresiv sau că sunt un cerşetor/ şmecher oneros la rând cu politicienii, partidele şi partiduleţele de garsonieră, miile de ong-uri care se înfiletează la ţeava cu resurse .

Pot prin acesta să afectez conştiinţa vreunui individ?

Ortodoxia la care mă tot refer eu aproape nu e din lumea acesta şi nici din vremea aceasta , şi cu asta m-am oprit şi comut pe Salvaţi Roşia Montană:

  - Eu după ce am văzut/ascultat tone de idei/manipulări am ajuns la concluzia că aurul trebuie extras, dar nu de generaţia aceasta de politicieni, să se marcheze zăcămintele şi la 50 de ani după ce ultimul politician a fost ars s-au îngropat să se dea drumul la excavaţii!     
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

mariusvlad


Citat din: SLEAH19 din  30 Septembrie 2013, 14:59:32...dar la noi după anii de comunism, biserica e mai mult decât facultativă, poţi trăi toată viaţa şi să nu vezi un popă sau să nu calci în biserică...
Adica fiul meu poate chiuli de la ora de religie fara sa ramana corigent daca nu vrea religie cu forta? Sigur nu v-a fi lasat repetent daca nu se prezinta  la vara sa isi dea corigenta?
Pe mine ma bate gandul sa ii folosesc timpul acela intr-un scop mai...educativ ca sa zic asa dar tare imi e teama ca "daca-i musai, cu placere".

Xanadron

#29
Citat din: SLEAH19 din  30 Septembrie 2013, 15:45:06
Cent pour cent d'accord, Xanadron , cu menţiunea că nu doar boru ia de la boboru ci toate cultele, eu Iulian S. dacă înfiinţez un cult prin care preaslăvesc pe Divinitatea SA ZenZeul, prin ong-ul personal pot cere bani de la buget, dar ce dovedeşte asta? Că sunt sistemul opresiv sau că sunt un cerşetor/ şmecher oneros la rând cu politicienii, partidele şi partiduleţele de garsonieră, miile de ong-uri care se înfiletează la ţeava cu resurse .   
Ei, asa mai vii de-acasa, moncher! Astept deci donatiile enoriasilor Zeu-Zenisti :star: (sau ZevZeci, mai exact). :-D
Serios acum - credulitatea bisericordioasa indusa, exploatata si chiar legiferata la rang de stat (nu mai reiau tema "omertei" milenare stat-biserica) e cu totul altceva decit capcana-n care cad indivizi efectiv nefortzati de nimeni si nimic decit propria lor minte/liber arbitru sa ia dira vreunui Guru oneros.

Citat din: mariusvlad din  30 Septembrie 2013, 15:53:59
Adica fiul meu poate chiuli de la ora de religie fara sa ramana corigent daca nu vrea religie cu forta? Sigur nu v-a fi lasat repetent daca nu se prezinta  la vara sa isi dea corigenta?
Pe mine ma bate gandul sa ii folosesc timpul acela intr-un scop mai...educativ ca sa zic asa dar tare imi e teama ca "daca-i musai, cu placere".
...Asta ar fi fost exact pct. 4) din precedenta-mi postare. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/