Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clipul "I, PET GOAT II" by Heliofant - pareri

Creat de Xanadron, 09 Iulie 2012, 13:24:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

elena78

clipul  de la inceputul articolului  este foarte tare ,este uluitor !plin de simboluri masonice  incepand  de la 0:07 cu tapul care de fapt reprezinta  Baphometul  care in fruntea lui nu are  steaua cu cinci  puncte  are putin modificat in schimb de steaua  este un alt semn  al bestiei , mentionata in apocalipsa lui Ioan ,acela cu  microchipul  sau  codul ,deci  este un semn masonic  ,apoi  incepand cu 0:29   incepe  pardoseala ,parchetul in patratele  de culoare  alb si negrueste esential ! care este bineinteles simbolul unor societati secrete masonice acest  ,, parchet,, in patratele alb si negru  se gasesc  in  templi masonici ,catedrale ,etc  ....fata parca se numeste  Lily  care de fapt Lily reprezinta o divinitate   care  simbolul  este reprezentat prin  crin (,,lily ,,in engleza) ...apoi  este marul  care se rostogoleste  el reprezinta cunoastere ,intelepciune ,lumina ,cunoasterea ne este ocultata ,interzisa ... apoi este si flacara  din video care este un simbol masonic -babilonez  care se gaseste  si deausupra statuii libertatii  si nu numai ...ma rog   acel video este plin  de simboluri  voi veni poate  si  il voi explica in detaliat....

Xanadron

#61
Si eu inclin sa cred in ultime vreme ca LL are de transmis un mesaj pozitiv si nu chiar atit de ocultat-subliminal cum pare la prima - sau chiar a zecea vedere. :-D

Pe de alta parte, scurtissima scalimbaiala :lol: animata gasita de tine, draga Siberia (si unica gasibila de altfel cu "semnatura" LL) nu muta nici macar c-un micron balantza in favoarea concluziei vreunor realizari anterioare notabile ale asa-zisului LL.
Si nici n-ar justifica saltul calitativ... de ani-lumina demonstrat de "I, Pet Goat II".

In plus, ceva (de fapt multiple "ceva"-uri) ma fac sa fiu aproape sigur deja ca Louis Lefebvre asta nici nu exista de fapt. 8-)
Sau, in fine, e doar un pseudonim (a mai fost doar un actor mediocru-n anii '30 cu numele asta si mai exista in prezent doar un genetician american relativ cunoscut cu acelasi nume).

Sint curios in orice caz cu ce rezultate se vor finaliza contactele initiate de citiva jurnalisti/cercetatori curiosi (si nu chiar ilustri necunoscuti) - in scopul clarificarii a 1001 chestii, incepind cu sursa finantarii - cu animatorii/muzicienii/coregrafii colaboratori declarati de LL - in numele "nou-noutului" studio Heliofant. O sa va tin la curent oricum.
Fiindca interesant e faptul ca LL insusi n-a putut fi contactat inca. Cu exceptia interviului postat zilele trecute - pe care nu doar eu l-as fi dorit insa filmat, uite-asa, de chichi, de michi. :evil:

P.S. Sursa finantarii creatiei asteia - repet, extrem de complexe - ramine, zic eu, o problema f. importanta.
"Follow the money" e asadar o maxima valabila si-n cazul enigmei asteia, ce nu poate fi justificata doar prin prisma dorintzei de autopromovare.
De ce? Simplu: si dac-ar fi asa, mini-capodopera asta (ce depaseste ca nivel multe productii Pixar) ar fi fost incredintata unei case de distributie si n-ar fi fost "azvirlita" pur si simplu in enorma balta a netului.
Ca un bolovan (bine slefuit, ce-i drept) aruncat DOAR ca sa-l scoata atitea minti incinse deja... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78

Citat din: Siberia din  10 Iulie 2012, 22:41:24

 
   Christul[/i] incearca sa revina navigand pe barca lui Anubis


incepand cu minutul 2:45 acela este Christul?? pe fruntea lui ce are??are un semn nu-i asa?? este cumva un ochi  care se gaseste cumva  si  in varful piramidei a dollarului american???? este ochiul care vede totul nu-i asa????este cumva Antichristu l cel care va fi programat??mi  se pare mai mult o clona cu piramida in varful fruntii  !!.beh apoi  mai este si ochiul  incepand din minutul  2:34 care este un ochi reptilian urmariti-i va rog trasaturile ,apoi incepand cu minutul 2:52 este  un copil care se pare ca este ,,collegat,, cu microchipul la un computer global   care ii urmareste toate miscarile si nu  mai poate fi liber din acel moment... nu mai gandeste liber...oare cel care a facut acel video este face parte din societati secrete??? nu de alta dar este plin de simboluri....inspaimantatoare...

Siberia

Poate daca ne-ar zice Papa sau cineva cine a finantat Miscarea Lefebvre....
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

arckadii

LC - poate London City
LO - London Olympics?


Un detaliu care merita remarcat. Marul se loveste de piciorul cuiva care calca o moneda. Moneda are un simbol pe ea. Al cui este simbolul?


Ark

Xanadron

#65
Hehehe, sitimate arckcadii, interpretarea asta am "fumat-o" acum vreo 3 pagini... ceea ce nu inseamna insa la modul automat c-ar fi si cea exacta:

Citat din: Xanadron din  11 Iulie 2012, 08:35:41
Iar altele-s doar relativ clare - ca semnificatia monedei de sub talpa lui Obama (un penny britanic) la faza cu marul despicat, sub care silaba stranie "LC" se transforma in "LO" (London Olympics?). 8-)

...fiindca pare deja pare perimata, :roll: "L"-ul respectiv semanand de fapt mai mult cu simbolul matematic pentru UNGHI.
Si alte interpretari sint evident discutabile, incepind chiar cu capra de la inceputul clipului - care dupa unii-i Baphomet in persoana, :evil: iar dupa altii, inclusiv JE - doar un membru "cipuit" pe frunte al "turmei bune de muls". (Apropo de asta: ma gindeam deunazi la semnificatia oculta a termenului "promulgare" :lol:)...

In fine, importanta mi se pare - repet - actiunea si... reactiunea ulterioara vizionarii clipului, constind in agitarea benefica a atitor minti, intr-o perioada de Trezire :star: totusi a umanitatii.

(Later edit): din nou m-am.... ROFL :-D (rolled over from laugh) citind despre tzapul :evil: de la inceputul clipului (de ce nu capra totusi? - doar colega elena78 stie cum l-a controlat). Plus misteriosul "collegato", etc s.a.m.d.
Ai deci un Like pt asta - tine-o tot asa, ca antidepresivele-s trucaje pe linga postarile tale, carissima elenissima!  :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

Mai copii, ce naiba, io va credeam oameni seriosi  :?!
Se apuca unu' si face un desen animat de doi lei si un sfert :-D, populat cu "simbolistici" vehiculate si mestecate de secole&milenii, clip cu nimic deasupra altor animatii, iar noi ne dam peste cap  sa "descifram" ce bazaconii s-a straduit el, cu frustrarile si sperantele, asteptarile orinadejdile lui, sa puna in "opera" si sa le arate contemporanilor si urmasilor ultra/manipulati de bubuli !
Si, mai mult , sa-i cautam acum si oaresce capacitati premonitorii si/ori complicitati absocnse  cu guru-potentati gen Rockefeller! Hai sa fim seriosi!
Cred ca se exagereaza si mergem prea departe cu "analiza" ...!Nu se merita ! Parerea mea  :-D.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mr

romulus, problema nu cred ca e faptul ca s-a apucat unul sa faca un clip intesat de simboluri. Problema este ca felul cum le-a combinat. Si multor colegi, preocupati si de simbolistica printre altele, li s-au aprins niste beculete. Asta cred ca se dezbate...
Pe de alta parte nu cred ca trebuie sa ne autocenzuram cosiderand "aberatiile" unuia drept simple bazaconii. Filmuletul, constructiv, pe langa mesajul complex, reclama si o investitie deloc mica. Deci "unul" asta a reusit sa starneasca oaresce valuri, intentionat.

De simbolistica complexa suntem bombardati din toate partile. De la siglele "banale" ale marilor corporatii pana la reclamele pe care le "digeram" zilnic pe toate canalele media. Am ajuns sa le inghitim pe de-a-ntregul, sa actionam inconstient dupa cum ni se dicteaza prin ele si sa le consideram astfel o stare de normalitate.
Daca cei care tin fraiele lumii ne "conduc" in aceasta maniera brutala manipulandu-ne perceptia, de ce nu am indrazni si noi sa disecam aceste mecanisme de control? Si poate nu sunt numai mecanisme de control, ci pot fi si canale de transmitere a unor informatii. Informatii, in cazul acesta, cu trimitere la mii de ani in urma.
Autocenzura, in acest caz, nu face decat sa ne plaseze permanent in rolul victimei. Ori, pe cai diferite, multi dintre noi vor sa nu mai joace acest rol pagubos. Si o fac pentru ei insisi, in primul rand. Poate si pentru comunitate ....intr-un final..
Zic si eu..
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Respect ambele optiuni din postarile colegilor romulus si mr, desi incerc sa aplic principiile ultimei - chiar si atunci cind n-am picioare-n ghips. :-D

"Disecarea" simbolisticii subtil invadatoare si eu cred deci ca nu-i deloc o pierdere de timp, chiar si p-un forum "ozenistic" ca orientare principala. Nu credeti c-ar fi plicticoasa la culme doar chibitzarea pe marginea veridicitatii diverselor filme/observatii OZN (majoritatea iutubistice), fara sa ne oprim asupra altor intrebari mult mai importante, de genul "Cine anume, de cind si de ce oare ne viziteaza/studiaza si/sau eventual manipuleaza/hibridizeaza/recolteaza etc?"

Estomparea imaginii "padurii" prin azvirlirea de "busteni" in retinele noastre cred oricum ca-i scopul celor care ne mai permit cind si cind sa le observam tehnologiile cu aparentza de miracol. :star:
Iar noi, atit de previzibili din pacate, :| chiar ne pierdem in divagatii si dispute sterile, fara sa racaim macar suprafatza fenomenelor.

Strict ontopic acum: nu trebuie deloc subevaluat efortul enorm de creativitate (si implicit costuri) investit intr-o deloc simpla animatie cum e "I, Pet Goat II". Care, repet, calitativ e cu mult deasupra majoritatii animatiilor comerciale actuale - si spun asta si din p.d.v. pur tehnic, nu doar simbolistico-narativ.
D-aia incep sa fiu convins ca NU putea fi realizat in formula "LL 70% plus citiva colaboratori 30%".
Si nu-i deloc o intreprindere amatoristica.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78


pentru cei care cunosc spaniola iata aici cateva explicatii referitor la   acel  video satanic..sunt doar cateva  oricum  cu unele lucruri  explicatii care sunt acolo  sunt absolut de acord .....

Explicaicón de I, Pet Goat II (Yo, cabra mascota 2) (Spanish)

mr

elena78, cum stabilesti tu daca un lucru este satanic sau de la Dumnezeu? :rainbow:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

elena78

Citat din: mr din  18 Iulie 2012, 23:49:18
elena78, cum stabilesti tu daca un lucru este satanic sau de la Dumnezeu? :rainbow:

un lucru daca este pozitiv sau negativ il stabilesc prin  cautare ,scormonire, cercetare ..exista o vorba :Dumnezeu a spus :cere si ti se va da ,cauta si vei gasi ,bate si ti se va deschide,,..mare intelepciune-mister  exista in aceasta fraza ..

Xanadron

#72
Citat din: mr din  18 Iulie 2012, 23:49:18
elena78, cum stabilesti tu daca un lucru este satanic sau de la Dumnezeu? :rainbow:
Uite ca detaliul asta nu l-am observat, hipnotizat probabil de imaginea "avatarului" colegei noastre, care-ar vrea sa sugereze ceva gen privire holistica-n peisaj, dar mie-mi apare ca un gen de... batracian gigantic. :-D (orizontul lacului ar figura dupa mine gura broscutzei... cu ochi frumosi, ce-i drept)

E doar o parere subiectiva - si nu ofensatoare sper, mai ales ca i-am dat elenei78 si-un Like pentru extinderea paletei comentariilor disponibile cu clipul asta, util si fiindca-mi reinnoada 2-3 neuroni supravietuitori ai vremurilor antice cind invatzam ceva spaniola de la o bursiera din Peru. :wink:

Opinie strict ontopic insa: nici vorba sa fie o animatie "satanica", :evil: nici macar pe vreun plan secund sau chiar tertz al interpretarii.
Doar parerea mea si asta, clar.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: romulus din  18 Iulie 2012, 10:10:23
Mai copii, ce naiba, io va credeam oameni seriosi  :? !
Se apuca unu' si face un desen animat de doi lei si un sfert ;D , populat cu "simbolistici" vehiculate si mestecate de secole&milenii, clip cu nimic deasupra altor animatii, iar noi ne dam peste cap  sa "descifram" ce bazaconii s-a straduit el, cu frustrarile si sperantele, asteptarile orinadejdile lui, sa puna in "opera" si sa le arate contemporanilor si urmasilor ultra/manipulati de bubuli !
Si, mai mult , sa-i cautam acum si oaresce capacitati premonitorii si/ori complicitati absocnse  cu guru-potentati gen Rockefeller! Hai sa fim seriosi!
Cred ca se exagereaza si mergem prea departe cu "analiza" ...!Nu se merita ! Parerea mea  ;D .
Am zis !

Sa stii Romulus ca telepatia functioneaza,ba chiar foarte bine...parerea ta,expusa aici,este EXACT PAREREA MEA... ;D
Si imi pare rau ca nu-ti pot demonstra ca aveam un mesaj pregatit sa il postez aici,90% identic cu al tau,care incepea exact asa: "mai copii..." :D

   Sunt perfect de acord cu parerea ta,si cred si eu ca se face prea mult caz de o chestie de marketing pur...iti dai seama ce cautare va avea studioul ala,la momentul la care isi trece in CV un filmulet/doua de animatie,cu sute de mii/milioane de vizionari pe youtube?
  of course,only my opinion!    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

padme

#74
Din ce observ eu aici, TOATA lumea cunoaste simbolistica si alte chestii gen masonerie & NWO! Cineva si-a facut bine treaba.....iar altcineva mai masoara putin temperatura:))))))))