Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Din ciclul "toarna-ti vecinul"

Creat de Urban, 07 Martie 2007, 03:05:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LupinThe3rd

Citat din: loreley din  25 Martie 2007, 08:40:27
   Probabil vor sa aibe si  ei ""oameni de  bine"  ...
   Sint curoasa cum vor reactiona .Sau nici  nu-si dau seama ce  li se intimpla?
   
   
   Si eu  cred ca traim 1984  ...



Ai citit 1984 a lui Orwell?
Vezi ca in 1984 a lui Orwell nu puteai afirma ca traiesti intr-o societate totalitara. Nu ti se pare ca logica ta scartie. aluneca sau vorba celor de la Catavencu e cam din putul gandirii?

loreley


            Cartea am citit-o demult  dar, din cate imi amintesc eu  prezinta o viziune distopica a lumii
viitorului  intr-o Londra cu un regim totalitar in care logica este abolita. Trecutul este rescris spre a corespunde  prezentului  iar instrumentul propagandei este o limba inventata ( era un termen nush
care este ,nu-mi amintesc dar sigur asa e  )  .Era un imperiu al fricii  sub ochii necrutatori ai Fratelui
cel Mare unde libertatea individuala era eradicata.  Se deruleaza si o poveste de dragoste intre julia
si Winston (parca asa il chema)  iar sfirsitul nu este un happy end .
            Eu am inteles ca era vorba despre un regim totalitar  . Tu nu? Poate n-am inteles eu....


            O sa-mi fie  frica de posturile tale   .........


LupinThe3rd

@Loreley,
De acord cu tine in legatura cu cartea lui Orwell. Nu sunt de acord cu faptul ca traim intr-un regim totalitar.
Eu am inteles ca afirmatia ta "Eu cred ca traim in 1984" era echivalenta cu "Eu cred ca traim intr-un regim totalitar". Dar... hai sa presupunem ca afirmatia ta este corecta. Totusi intr-un regim totalitar nu poti sa spui ca "traiesti intr-un regim totalitar"... Fie ai un paradox fie una din afirmatii e falsa. Asta era idea mea...
Probabil traim intr-o democratie imperfecta sau bolnava dar intre o democratie bolnava si o dictatura sanatoasa prefer democratia bolnava...
Nu stiu daca 1984 se poate intampla mot a mot. Societatea totalitara din 1984 a lui Orwell avea la baza "nivelarea" intre marea majoritate a indivizilor (ca si comunismul care avea la baza urmatorul postulat: clasa muncitoare creste in detrimentul celorlalte pregatind astfel premizele revolutiei). In lumea actuala de fapt se intampla tocmai pe dos: comunitatile sunt din ce in ce mai variate, globale (la ultima razmerita din Danemarca au fost arestati protestatari din Germania, Spania, Anglia, etc.) si tocmai premiza de uniformizare nu mai este valida. Din cauza faptului ca umanitate e "fractionata" in comunitati care sunt transfrontaliere nu cred ca este posibila instaurarea unui regim totalitar. Totalitarismele contin scheme simplificate (cu modele lineare din punctul meu de vere) iar lumea in acest moment e non-lineara.
Dorintele si visele erotice ale diverselor servicii secrete nu sunt decat niste utopii care din pacate au produs si vor mai produce victime "colaterale"...
Daca tot discutam despre "modele" artistice ale totalitarismului, Brazil mi se pare mult mai posibil decat 1984.
Nu cred ca exista vre-un motiv sa iti fie frica de post-urile mele. De ce crezi ca ar trebui sa iti fie frica?

loreley

              Nu, n-am citit Brasil ... .
     
             Am spus  asa deoarece la  replyul tau anterior  mi-ai raspuns ...
cum sa  spun ...ironic? Sau mi  s-a parut  ?

calinahanna

@Loreley

Brazil e si de vazut, e tare rau... Sa faci rost de el, cat de repede... :wink:

LupinThe3rd

@loreley
Ironia nu implica lipsa de seriozitate... De ce sa iti fie frica de ironie. E foarte tonica de fapt.
@calinahanna
Corect. Brazil e film si e unul extraordinar. Ce m-a fascinat e faptul ca personajul principal gaseste o scapare din universul concentrationar si anume imaginatie....
Un alt film din categoria distopica e V for Vendetta si e preferatul meu.