Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

DepthOfField

una bucata ghicitoare (poate mai simpla) postez acum: imaginea ""2006-03-26--IMG_3706.jpg".

Ce credeti ca este? Sau ce-ar putea fi?


P.S. Puneti si voi imagini personale "dubioase" p-aici, ca n-o fi foc!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker


udar

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

apokryphos

Si eu sunt de aceeasi parere. Pare o dara de condensare.

A.

P.S. Ciuciulete, m-ai facut curios si sambata m-am uitat la cateva mii de poze pe care le-am facut. In afara de niste orb-uri clasice (interior + blitz) nu am gasit nimic interesant. Nu am ce ghicitoare sa postez.  :-(

DepthOfField

Skywalker, udar, apokryphos:

Asa este..este o dara de condensare! Bravos!

Pentru ca v-a placut montajul meu anterior cu avionul, mai pun unul aici,care explica de ce darele de condensare i-au forme si lungimi aparente inselatoare in functie de perspectiva din care le privim....imaginea "2006-03-26--3685---3706.jpg"

Pentru unele explicatii suplimentare, acelasi montaj l-am pus pe topicul "OZN la Cluj (reportaj ProTV din 26 ianuarie 2006), http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,176.45.html

____________

Pai apokryphos, si eu daca ma uit in colectia mea de poze nu cred c-o sa gasesc nimic dubios...Insa daca vrei sa fotografiezi OZN-uri..se vede treaba ca se poate!  :roll:

______________

Hai, atunci altcineva, cu vreo poza personala "dubioasa" aici pe topic !
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t


DepthOfField

Pentru aceasta mini-vacanta de Pasti, m-am gandit sa va mai dau de gandit la o ghicitoare  :-D

este vorba nu de o poza, ci de un film!

puteti descarca filmul la adresa: http://www.angelfire.com/planet/ciuciu/  sectiunea 22 aprilie , filmul "2006-03-31--MVI_3781.avi "

Pentru referinta, am extras si un cadru semnificativ din acest film, in imaginea atasata "cadrul0050.jpg"

Povestea este aceasta: am iesit din casa in curte, m-am uitat pe cer, si am vazut un obiect ciudat care se deplasa...am ramas surprins cateva clipe, nu-mi dadeam seama ce poate fi, m-am intors in camera, am insfacat aparatul foto, am revenit si am filmat ceea ce puteti vedea si voi...

Deci...ce credeti ... ca am filmat? Ce este acel obiect/fenomen care se deplaseaza?

Pa!

Edit: P.S. Jackie28t, ti-am luat-o inainte :D . sic! .. pune si tu ghicitoarea, chiar daca eu am postat-o deja
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

udar

Eu zic ca e o pasare. Daca prives mai indeaproape pot observa o aparenta bataie de aripi. Presupul ca e un uliu, sau o alta pasare rapitoare care planeaza...

Atasez un cadru din film in care "obiectul" pare a avea aripi :)

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

ahhh,udar mi-a luato inainte. :-D LOL
Subscriu si eu la o pasare(adica ULIU)  8-)
Eu defapt ii vad cam in fiecare zi zburand prin jur in cautarea de soricei.Uneori vad doar cate doi zburand la o inaltime foarte mare...vartinduse in cerc si deplasanduse usor intr-o parte si alta.Te uimesti sa-i vezi cum ataca :-D
Chiar ieri vazusem ceva similar ca in acel video,defapt era un uliu deplasanduse usor,l-am urmarit ceva timp si am observat ca doar de doua ori si-a folosit aripile pana a disparut din vedere.Binenteles ca se poate sa ma insel si defapt acel obiect sa fie cu totul altceva asa ca ramane ghicitoarea deschisa si pentru ceilalti :wink:

apokryphos

Citat din: udar din  22 Aprilie 2006, 20:10:51
Atasez un cadru din film in care "obiectul" pare a avea aripi :)

Si mie imi pare tot o pasare.

Udar, imaginea pe care o pui tu in stanga e are prea putina rezolutie ca sa poti sa scoti ceva din ea. Ceea ce tu recunosti drept aripi (si probabil chiar sunt) nu cred ca poate fi distins matematic de artefacte de compresie de la jpeg (Digital Cosine Transform).

A.

udar

In principiu ai perfecta dreptate.
Eu am pus poza aceea mai mult de forma acolo... Daca rupem din context imaginea, punctele acelea ar putea fi absolut orice, asta e clar. Dar luand imaginea si studiind mai indeaporoape intregul film se poate observa destul de clar un fel e miscare in plan vertical asemanatoare unei batai de aripi...
Cu alte cuvinte, eu nu am afirmat ca in film e prezentata o pasare doar pentru ca asa am dedus din poza aceea, ci vizionand toate imaginile si facandu-mi o impresie de ansamblu...
M-as distra foarte mult in cazul in care va veni ciuculete si ne va spune ca nu este o pasare, dupa atatea discutii despre "aripile" ei    :-D :-D :-D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

TurnusX

 Nu prea cred ca este vorba de o pasare. Zboara rectiliniu si cu o viteza un pic cam mare si constanta pe deasupra. Cred ca este vorba de un avion de dimensiuni mici.

DepthOfField

Salut. Daca era un ozn, era unul care dadea din aripi  :-D  ..OZN falfaitor  :lol:

Intr-adevar, se poate remarca la o privire atenta si repetata o oarecare bataie de aripi...in fapt ma gandisem sa mai reduc calitatea filmului pentru postare, dar imediat mi-am zis ca mai bine sa las un indiciu cat de mic, sa il observe oamenii daca se uita cu atentie...ceea ce s-a si intamplat, bravo udar, jackie28t, apokryphos. TurnusX s-a gandit la avion in sensul de obiect cu aripi care planeaza in atmosfera....

Este intr-adevar un uliu sau similar, in fapt am iesit din camera, am ridicat ochii spre cer, imediat am vazut obiectul in deplasare. Cu ochiul liber, ca si in film nu se vedea bataie de aripi (cu deosebirea ca in film ai posibilitatea sa-l revezi de mai multe ori, cadru cu cadru daca vrei, deci poti "mesteca" informatiile..pe cand la observatia reala nu ai timp decat sa observi)...asa ca eram oarecum intrigat. M-am intors rapid, am luat binoclul..am vazut ca e uliu, si imediat mi s-a aprins beculetul pt o noua ghicitoare  :-D, iar m-am intors rapid, am insfacat aparatul, am facut 2 poze, dupa care am filmat ce-ati vazut si voi.  :-)

Pe-aici pe la mine, in toiul orasului, nu am vazut ulii, asa ca de-aia la prima vedere nu stiam ce sa cred despre obiect..parea a fi pasare si nu prea ca nu discernam batai de aripi, plus ca mergea uniform si drept...binoclul m-a lamurit...Fotografiile si filmul raman ca dovada...

______________

Astea fiind zise, cine vine cu o noua ghicitoare?  (nu de alta dar mi se termina si mie bagajul personal  :wink: )

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Foarte buna ghicitoarea Ciuciulete.Sa stii ca in fiecare zi vad ulii zburand la inalti mari si zboara asa de lent fara prea multe batai de aripi ca uneori imi da senzatia ca vad un OZN triunghiular  :-D lol
Bine...am sa incerc si eu sa pun o ghicitoare aici doar ca la o cafea.Sper sa nu supar pe nimeni  8-)
Deci intrebarea e simpla: Ce credeti ca am fotografiat?


udar

Ne poti da mai multe informatii despre poza te rog? Pentru ca asa, poate fi orice acolo...

Ai editat-o ulterior poza, sau este asa cum a iesit din aparat. Care e povestea intreaga? Multumesc...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)