Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN deasupra Newfoundland Canada

Creat de k3t3lin, 28 Ianuarie 2010, 14:45:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

k3t3lin


jean

   Seamana mai mult cu racheta trasa de pe un submarin. Nu cred ca este vorba de OZN.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Doua lucruri mi se par dubioase la aceasta poza:
1. De ce nu se vede trena continua de gaze dupa racheta? Iata cum arata lansarea unei rachete submarine Polaris:



2. Acea scurta trena de gaze vizibila in fotografie pare sa se degaje de pe toata suprafata fusiforma a obiectului, si nu din spatele lui unde trebuia sa fie ajutajul.

Si eu eram tentat sa zic ca e o racheta, dar nu stiu ce sa zic... cred ca poza trebuie studiata mai atent.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Pare un obiect de mici dimensiuni. Daca este asa, atunci si motorul respectivului obiect este de mici dimensiuni, la fel si puterea. Un motor mai mic poate avea si un jet reactiv pe masura. Adica mic. Lungimea jetului poate fi data si de natura, viteza, gazelor folosite. In filmuletul postat de StarDust, dupa dimensiunile aparente, pre fi o racheta mult mai mare.
  Da gazele par sa se degajeze de pe toata suprafata obiectului. Dar poate fi o iluzie datorata reflexiei lumini solare. Poza a fost facuta la apusul soarelui. Nu in ultimul rand poate fi si un obiect zburator neidentificat.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#4
Jetul care pare sa aiba aceleasi dimensiuni ca si baza obiectului, ma duce  cu gandul la o racheta multimotor, iar lipsa darei groase lasate in urma rachetei ar da niste indicii despre natura combustibilului, si anume, combustibil lichid. Acestea ma duc cu gandul la o racheta ruseasca de mari dimensiuni din clasa Soyuz. Pun aici o poza cu o asemenea racheta la lansare, parca exista totusi diferente intre poza facuta in Newfoundland. Evident poza din Newfoundland e facuta cu zoom destul de mare dat fiind faptul ca nu se pot obtine detalii in plus din marirea pozei, iar lipsa oricarui alt reper face si mai greu de stabilit marimea obiectului. O forma asemanatoare a trenei rachetei am mai vazut, dar apare doar  atunci cand racheta e deja la altitudine destul de mare (peste 30Km) caz in care nu mai poti lua fotografii atat de clare decat daca folosesti zoom, si trepied pt. stabilitate.

L.E.

Cred ca intr-adevar e vorba de o racheta din clasa Soyuz, surprinsa la un anumit unghi. Mai pun o poza marita, banuiesc ca ceea ce am marcat e reflexia soarelui pe unul din motoarele laterale. Mi se pare ca seamana destul de bine cu o racheta Soyuz, vazuta putin din fata, asta ar explica si de ce trena din spatele rachetei se vede atat de scurta. Cred ca asta ar putea fi o posibila explicatie a ceea ce se vede pe poza.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

Am si eu o ipoteza:daca declaratiile nu sunt chiar corecte? Adica asa arata fotografia intoarsa cu 180 grade...si atunci ar fi o simpla racheta in zbor,fiind astfel explicata lipsa darei care apare la lansarea rachetei? E posibil ca martorii sa fi mintit?
Pt exemplificare,pun si o alta fotografie,veche,care seamana destul de bine,zic eu...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Si eu tind sa cred ca ori martorii, au exagerat ceea ce au vazut, sau nu au relatat corect faptele, ori intreaga derulare a evenimentului. Posibil si exagerare mediatica... Posibil si un eveniment real iesit din comun. Din pacate pe baza unei singure poze eu nu ma pot pronunta mai mult. In mare parte, tind sa cred ca e vorba de o racheta mare ruseasca, desi inca nu m-am interesat daca au existat posibile lansari oficiale in momentul observatiei.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16