Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sãgeþile

Creat de APOLLO, 04 Iulie 2005, 16:57:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

APOLLO

Care a vazut documentarul de pe Prima cu "Sagetile"?E un subiect interesant despre care lumea inca nu stie prea multe,dar sunt oameni multi care le-au vazut , mai precis le-au captat pe video sau poze.Si cica sunt peste tot.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

APOLLO

Multumim pentru materiale jackie.Sunt foarte reusite pozele.Pe net eu nu am gasit mare lucru despre asta.Dar am citit intr-un articol de pe un site englezesc, nu mai retin adresa lui, ca aceste RODS ar putea fi o specie de insecta care zboara cu o viteza mai mare decat cea a sunetului.Aceasta insecta e mica,dar in camera de luat vederi sau pe aparatul foto apare ca o sageata alungita de forma care se vede si in aceste poze din cauza ca obiectivul nu poate surprinde adevarata forma a acesteia din cauza vitezei proprii foarte mari.Cineva mai sus zicea ca ele apar doar intr-o anumita zona.NU e adevarat.Ele apar in foarte multe locuri de pe golb.In nici un caz nu cred ca este vorba de ceva extraterestru, ci mai degraba de o specie de care noi nu am azuit si nu stim mai nimic pana acum.Nu cred ca va mai dura mult pana acest mister se va elucida.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

spooky

da, cam asa e si cam asa s-a explicat in emisiunea aceea de care v-am spus, ProofPositive... acum daca cineva e destul de dragut si ar traduce acest material in romana... sau ar face un material nou folosindu-se de mai multe materiale, nu putem decat sa apreciem gestul si sa-i publicam articolul.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

PaulR

DACA FENOMENUL ARE LOC LANGA O CASCADA SAU ALTERAURI,MARE ETC MAI MOLT CA SIGUR AERUL REFLECTA ACELE LUMINI LA TRECEREA UNEI INSECTE? PRIN FATA CAMEREI. CAT DESPRE INSECTE SUPERSONICE... :lol:  :lol:  :lol:

Skywalker

Icercati sa va uitati intr-o noapte de vara(caci atunci e explozia de insecte) la un stalp de iluminat. Veti vedea in jurul lui ceva "sagetute" asemanatoare celor din pozele de pe un site propus de jackie28t. Si nu sunt deloc insecte supersonice, sunt insecte obisnuite. Insa am mai observat in niste poze si sageti de dimensiuni foarte mari. Acolo nu mai cred ca e vorba despre insecte "de toata ziua".  Din nou intrebarea:

-Sa fi fost un OZN sau o insecta supersonica?

B.A.M

Hai ma ce dracu.... o dam in SF-uri...dupa cum se pare aceste "sageti" sunt nishte insecte !!! Daca e sa ne luam dupa tine....gandeste putin daca intradevar sunt obiecte teleghidate de Aliens atunci nu ar trebui sa le vedem in stoluri.....adica ar trebui fiecare sa cerceteze cate ceva !!

baaron

Parerea mea este ca acele sageti sunt foarte probabil fenomene explicabile stiintific asemanatoare Aurorei Boreale....ca doar nu o fi si Aurora Boreala tot vreun OZN...si nici nu cred ca nu stiu ce musca sau tzantzar mutant zboara cu viteze Mach....Hai sa fim seriosi....Nu tot ce zboara se mananca...iar toate articolele aparute pe tema asta sunt pur si simplu nevoia omului de inexplicabil....cu siguranta daca veti avea vreodata ocazia sa discutati cu un fizician va poate explica mai multe despre vanturile solare...praf cosmic...si alte chestiuni vizavi la musca Superman.

baaron

Le am studiat Jackie si raman la parerea mea....acum nu trebuie sa ma intelegi gresit insa tot ceea ce vad nu sunt decat niste poze lucrate si super prelucrate (bineinteles nu in sensul de trucate) ale unor fenomene pe care noi oamenii de rand nu le pricepem.

Este ca sa ma exprim intr-un mod mai simplu cam ceva de genul asta...un catel sta la parterul unui bloc iar cineva de pe la etajul 10 arunca o carpa pe geam care in mod automat se va prinde in ramurile vreunui copac de la parter...in mod normal catelul se va intreba daca ceea ce a vazut este un OZN (daca o sti ce inseamna)sau probabil vreo aparitie miraculoasa a vreunui zeu cainesc....

Nu imi aduc aminte acum bine insa acum ceva ani urmaream o emisiune la TV in care un fizician demonta extraordinar peste 70 sau daca nu chiar mai mult la suta din fenomenele OZN din tara noastra prin prisma iluziei optice.

Tot ce vreau sa iti spun este ca acele fenomene pe care le prezinti tu ...DA...ELE EXISTA...SUNT REALE si VIZIBILE...sunt absolut de acord intru-totul ...dar pana aici.

De aici si pana la afirmatia ca ar fi OZN uri...fantome...insecte...si ma rog multe altele ...este cale lunga...Omul este o fiinta curioasa in mod natural insa pentru o buna intelegere a acelor fenomene trebuie sa discuti nu numai cu o singura persoana ci cu zeci de persoane CALIFICATE sa demonstreze ca acel lucru este ceea ce presupui tu sau nu.

Repet...nu stiu cat de multa fizica cunosti tu...recunosc ca nici eu nu stralucesc la capitolul asta insa am vazut destule cazuri ca acestea demontate.

Am analizat pozele si absolut tot materialul recomandat de tine...imi mentin afirmatia.:)

DepthOfField

Am citit si eu ce-i cu sagetile astea. Parerea mea este ca mare parte sunt fenomene naturale..pasari, insecte, reflexii. Este foarte usor sa cadem prada imaginatiei sau sa ni se para ca vedem anumite lucruri, dar, vorba aceea, nu tot ce zboara se mananca. Asta nu inseamna ca nu sunt si situatii reale..dar..cata vreme nu le putem separa de fenomenele naturale, trebuie sa fim rezervati.
Ca argument, propun spre analiza un material filmat de mine asta vara, cand doar ce imi luasem un aparat foto Canon S2 IS de 5Mpixeli, 12x zoom optic  (echivalent 432mm) si pozam/filmam in stanga si-n dreapta ca sa cunosc noua mea jucarie. Si, intr-una din filmari, (fisierul avi pus aici), la analiza ulterioara (cand de fapt cautam sa vad calitatea si defectele imaginilor si filmarilor), am vazut unele obiecte mai ciudate...(unele asemanatoare cu unele din "sagetile" de pe acest thread, alta ca si "ozn"-ul de la festivalul de baloane prezentat mai inainte de cineva....de fapt o vrabie). Cat despre punctele negre, explicatia e simpla si logica: pasari/insecte, aflate mai aproape sau mai departe de obiectiv. Au mai ramas doar 2 "obiecte", (notate de mine S1 si S2, le veti gasi in cadrele aferente seriei 4+5+6), care nu le-am gasit o explicatie plauzibila, doar mi-am dat cu presupusul...

Pun aici deci 2 fisiere:
- filmul avi
- o arhiva zip, cu cadre extrase din film, cu diverse obiecte/sageti/pete luminoase, si unele explicatii suplimentare.
(p.s. de mult imi doream sa postez asta, dar, ma omoara lipsa timpului..in fapt, doar obiectele S1 si S2 care ma intrigau)

PS: ACUM OBSERV CA EXISTA LIMITATARE LA ATASAMENTE, ASA CA DEOCAMDATA RENUNT PANA GASESC O SOLUTIE..VAD CA LA ORA ASTA NU POT ADAUGA NICI O MICA IMAGINE...dar comentariul il las
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

am pus materialele (filmarea si cadrele extrase) pe un webhost free, sper sa mearga bine:

accesati: http://www.angelfire.com/planet/ciuciu
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

raman la parerea mea cu privire la ozn-ul de la festivalul de baloane din Franta....cel mai plauzibil ar fi de fapt o pasare mica (nu neaparat vrabie  :wink: ) sau chiar o insecta ...deci oricum ceva cu aripi in miscare (pentru ca abia se vad schitate in comparatie cu restul corpului..idem ca la vrabia mea)  care trece prin apropierea obiectivului (10..30 metri daca e pasare, sau chiar sub 1 metru daca e vreo insecta), si datorita apropierii, are o viteza unghiulara aparenta mare, si, probabil si intr-o traiectorie ascendenta/descendenta sau curba  si deci apare intamplator doar intr-unul din cadrele filmate (filmarea este facuta la 15 cadre/secunda, deci daca era la 30 fps am fi putut avea sansa sa prindem poate 2 cadre....asta imi spune ca filmarea a fost facuta cu un aparat de fotografiat digital si nu cu o camera de luat vederi ...(la filmarea mea comparativa, pe care o postez aici din nou, de fapt doar cadrele consecutive de interes, apare o vrabie sau alta pasarica pe 4 cadre consecutive)...(apropo de vrabie, stim toata lumea ce viteza are si ce schimbari de traiectorie aparent neasteptate are...m-am trezit cu una o data era sa ma loveasca in piept, m-a evitat cu vreo 2 metri, am sarit ca ars ca mi-a aparut asa in fata  :lol: )

De ce apare clar definit obiectul din Franta? pai, pentru ca martorul nu folosea zoom optic puternic in momentul fotografierii ci dimpotriva, cat mai superangular, caci era interesat sa cuprinda un unghi cat mai mare cu baloanele alea uriase (nu-l interesa detaliul, il interesa ansamblul)...Orice fotograf stie ca la distante focale mici, profunzimea de camp este mare, cu atat mai mult cu cat era o zi insorita (deci multa lumina), deci diafragma aparatului inchisa mai mult...Luati orice aparat de filmat si o sa vedeti ca, fara zoom, o sa aveti o profunzime (claritate) a obiectelor de la cateva zeci de cm pana la infinit....mai ales (!)la filmarea din Franta care are o rezolutie modesta de 320x240 pixeli....Chiar si miscarea este destul de bine "inghetata", pentru ca, tot din cauza luminii puternice, fiecare din cele 15 cadre pe secunda filmate, este expus senzorului poate cu 1/500 secunde sau chiar mai putin! Daca sunteti fotografi mai pasionati, o sa intelegeti ce spun, daca nu..imi fac probleme c-o sa vi se para ca va aburesc  :mrgreen:

La vrabia din filmarea mea, ar fi de remarcat ca:
- filmarea e la 30 fps, deci sanse mai mari sa prind mai multe cadre
- miscarea este destul de bine inghetata (din cauza luminii puternice care a obligat sistemul automat de expunere sa se autoregleze pe valori mici ale expunerii de cadru)
- in schimb, pentru ca eram la zoom-ul optic maxim 12x al aparatului, si reglat pe infinit, profunzimea de camp este mica (am testat si chiar si obiecte aflate la 40 metri apar un pic defocusate daca focalizez pe infinit)...deci, vrabia aia fiind sub 40 metri distanta, apare defocalizata, deci neclara
- avem la dispozitie 4 cadre, si, deci mai multe informatii, adica in unele cadre se vad si aripile pasarii...daca singura poza disponibila ar fi fost cadrul 2, eventual vrabia mai departe sau zoom-ul mai mic, deci in zona de claritate, atunci am fi avut de-a face cu un veritabil ozn, nu credeti? (apropo, tot o pasare sau insecta este cel mai probabil dupa mine si in poza din dosarul ROGRDD20050502 )

Ce vreau sa spun: dupa eliminarea celor mai plauzibile variante, ramane ca avem de-a face cu Obiecte Zburatoare Neidentificabile din lipsa de informatii..si nu ar trebui sa ne fuga imediat gandul imediat la explicatii exotice...ca riscam sa ne imbatam cu apa rece.  (insecte supersonice...hmmm)
De acord: fenomene inexplicabile reale exista, dar nu tot ce vedem sau prindem pe pelicula si arata ciudat in subiectivismul nostru, inseamna ca s-a si petrecut ciudat in realitate...
Parerea mea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

#12
sa clarificam: un alt user (appolo1) a folosit la modul serios expresia de insecte cu viteza mai mare decat a sunetului...Si eu, ca si PaulR, ca si tine, radem de aceasta "posibilitate"...
poate ai dreptate cu timpul pierdut: vrabia mea, e clar ca e vrabie... :lol: (i-as da si un nume: geta) .. dar am folosit exemplul, si, presupund ca "geta" ar fi zburat mai sus sau in zona de focus clar, si as fi facut doar poza avionului deci ceva ca la cadrul 2, ar fi iesit cu totul altceva... Vreau sa aduc argumente ca fenomene banale (pasari, avioane etc) pot avea manifestari care sa ne puna, in mod fals, pe ganduri. Atat. Sa fim echilibrati. Sper ca nu deranjeaza acest lucru.
OK, s-o lasam pe geta in pace.
Da, am vazut si eu filmuletul din franta..este la http://www.aliensthetruth.com/media/balloon_ufo.zip  ..intre un obiect exotic si o banala pasarica sau insecta care se pot manifesta ambele astfel, eu unul aleg banalul
ok..fa-ma sa-mi dau seama. Asta si vreau: argumente pro sau contra cat mai solide (la modul general ma refer, nu neaparat pe acest thread sau nici macar pe acest site). Dezbatere. Poate se mai clarifica ceva. Ca e prea multa ceatza, nestiinta, dezinformare si imaginatie (in general, adica). Sa ramana numai realele fenomene exotice, pe cat posibil. Poate si sagetile sunt reale, sau farfuriile zburatoare. Dar nu toate. De fapt, marea majoritate au explicatii poate greu de dat post-eveniment, dar cauze banale.
:|
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

APOLLO

Ciuculete sau ciucilete , incearca macar din cultura ta generala sa iti aduci aminte de numele APOLLO si poate atunci nu o sa-l mai gresesti urmatoarea data,pt ca ar fi pacat deoarece e un nume cu rezonanta,nu e doar nickul meu.Cat despre faptul ca tu si altii sunteti mai limitati in gandire si in imaginatie si radeti de orice ce voua vi se pare absurd (nu uitati ca sunteti pe un forum unde se posteaza materiale despre OZN-uri si fenomene paranormale si alte lucruri inexplicabile) asta nu inseamna ca nu exista aceste insecte care ar putea sa zboare cu o viteza impresionanta (vezi bataile aripilor unei pasari Colibri sau pestii care au fost scosi din ocean de catre tzunami-ul din decembrie 2004 din Asia).De accea decat sa razi de un lucru , mai bine l-ai lasa asa daca nu poti mai mult sau macar sa te opresti putin asupra lui si sa te gandesti cat de vasta e lumea asta si cate lucruri inexplicabile sunt in ea ca poate atunci ii vei gasi o (semi)explicatie.
Numa' bine va doresc
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

TurnusX

Citat din: APOLLO_1 din  01 Decembrie 2005, 21:55:05
Am citit intr-un articol de pe un site englezesc, nu mai retin adresa lui, ca aceste RODS ar putea fi o specie de insecta care zboara cu o viteza mai mare decat cea a sunetului

http://www.exn.ca/Stories/2004/03/25/52.asp?t=dp

Ar trebui sa citesti ce scrie aici si sa iti dai seama de ce o insecta nu poate zbura cu viteza sunetului.