Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dare pe planetele Sistemului Solar

Creat de Anduta, 19 Ianuarie 2015, 11:04:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anduta

Din materialul prezentat in url as vrea sa atrag atentia in mod special asupra darelor de pe Phobos si darele de pe Miranda.
O explicatie plauzibila a darelor de pe Phobos ar fi urmatoarea:

Dupa cum stim, Phobos e un asteroid captat candva de Marte.
Ca toti satelitii prea mici sau prea apropiati de astrul in jurul caruia graviteaza, si Phobos a ramas acum imobilizat gravitational si prezinta doar o fata planetei Marte.
Dar, inainte de a ramane astfel imobilizat, avea o miscare de rotatie, desigur.
Cum in urma numeroaselor impacturi au rezultat destule stanci desprinse de suprafata satelitului, acestea au putut levita la suprafata satelitului, fiind primele obiecte ce au ramas imobilizate gravitational, pe partea indreptata catre Marte.
Astfel, acestea au scrijelit suprafata satelitului si s-au macinat, asemeni unor cutite de strung, rezultand aceste dare pe Phobos.
Daca alti useri au alte opinii, sunt rugati sa le exprime.

In ce priveste darele de pe Miranda, nu mi le pot explica prin cauze naturale.
Par a fi exploatari miniere la suprafata...

http://stelara.narod.ru/dare.htm


maura

     Bine ai venit ! :planet:

  Si eu sunt interesata de  "cate-n luna :moon: si stele  :star:" ...
Colegii mei rufonisti au reusit sa-mi faca putina ordine in gandurile mele   "stelare"  (le multumesc pe aceasta cale  :roll: ) si imi pastrez cate putin timp liber si pentru citirea topicurolor mai vechi. Postul tau mi-a adus aminte ce au scris colegii aici  :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3004.0.html

Cred ca vei gasi puncte de vedere foarte interesante si bine argumentate :wink:

Numai bine ! :star:

 
"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

jean

CitatDupa cum stim, Phobos e un asteroid captat candva de Marte.
Ca toti satelitii prea mici sau prea apropiati de astrul in jurul caruia graviteaza, si Phobos a ramas acum imobilizat gravitational si prezinta doar o fata planetei Marte.
:-D Nu este imobil se roteste in jurul axei sale, dar rotatia este sincrona cu perioada de revolutie, ca si Luna. Aceasta este cauza de arata mereu aceasi fata planetei. Pe Wikipedia scrie: Rotation period Synchronous.
http://en.wikipedia.org/wiki/Phobos_%28moon%29
CitatCum in urma numeroaselor impacturi au rezultat destule stanci desprinse de suprafata satelitului, acestea au putut levita la suprafata satelitului, fiind primele obiecte ce au ramas imobilizate gravitational, pe partea indreptata catre Marte.
Astfel, acestea au scrijelit suprafata satelitului si s-au macinat, asemeni unor cutite de strung, rezultand aceste dare pe Phobos.
Daca alti useri au alte opinii, sunt rugati sa le exprime.
Tinand cont de cele de mai sus, aceasta parte a teoriei tale cade.....
CitatIn ce priveste darele de pe Miranda, nu mi le pot explica prin cauze naturale.
Da, dar asta nu inseramna ca felul cum arata nu este datorat unor cauze naturale.
Adevarul este dincolo de noi

Anduta

#3
Raportat la Marte, este imobil. Ca si Luna. Candva, altfel stateau lucrurile.
Care sunt cauzele rotatiei sincrone? Nu cumva apropierea prea mare (de Marte) sau masa prea mica (a lui Phobos)
Sau crezi in coincidente...

Nu a fost intotdeauna asa.  De fapt Phobos va cadea pe Marte destul de "repede" (citisem pe undeva ca in 30 000 sau 40 000 de ani daca am retinut bine.)


E ok sa contrazici ce am afirmat despre Miranda, dar observ ca ai facut-o doar de dragul de a contrazice. As dori argumente daca se poate, oricat de fanteziste ar fi.
Cauze naturale. OK. Idei? Ce cauze ar putea fi?
Eu nu am gasit argumente, dar nu afirm nimic. Doar nu am avut inspiratie sa zic.

StarDust

Obiectele astea (mai mari sau mai mici) au vechimea sistemului solar, deci cam 4,5-4,7 mld. ani. Atunci, pe la inceputuri era cam "inghesuiala" in sistemul solar, si toti acesti asteroizi se roteau in discul protoplanetar din jurul soarelui in aceeasi directie ciocnindu-se intre ei si frecandu-se cu viteze relative mici unii fata de ceilalti, unii ricosand usor in urma coliziunilor(exact ceea ce se vede acum la scara mai mica in inelul lui Saturn). Aceste interactiuni au lasat urme pe ei, urme care s-au pastrat intacte de atunci, dat fiind faptul ca lipsa altor procese ca eroziuni, etc. nu au avut cum sa le stearga.
Mie asta mi se pare un proces perfect natural si exclude alte ipoteze ca mineritul, etc...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: Anduta din  19 Ianuarie 2015, 18:55:27
E ok sa contrazici ce am afirmat despre Miranda, dar observ ca ai facut-o doar de dragul de a contrazice.
Este parerea ta dar este gresita. Nu tin neaaparat sa contrazic, am adus argumente logice. Colegul StarDust a punctat foarte bine. In cazul lui Mirinda cel mai probabil vorbim de cauze naturale.
CitatRaportat la Marte, este imobil. Ca si Luna.
Gresit, se pare ca nu ai inteles cum e cu sincronismul.
CitatCare sunt cauzele rotatiei sincrone?
Este prea aproape de planeta iar gravitatia acelei planete il obliga sa se comporte intr-un anumit fel. Nu sunt singurii sateliti care se comporta in acest fel din sistemul solar.
O zi buna in continuare.
Adevarul este dincolo de noi

Urban

@Anduta
Soarele nu este al nostru, e al altcuiva, este locuit, e si portal interdimensional si statie de tranzit pentru fiinte interdimensionale.
Sunt peste 10000 de planete locuite DOAR in Calea Lactee dintre care cel putin trei sferturi au un avans de cateva sute de mii de ani inaintea noastra, Pamantul este o gradina zoologica a Universului, studiata de cel putin 30 de specii extraterestre (si intraterestre) si totodata o puscarie pentru "homo sapines" care se afla la primul pas din Viata lui Universala.
De asemenea Phobos e o "cutie" goala pe dinauntru iar Luna colcaie de viata.
Si bun venit pe Rufon!

Anduta

#7
Multumesc pentru urari, insa se pare ca avem opinii diferite.


Ma mut pe Soare.


StarDust

Citat din: Anduta din  20 Ianuarie 2015, 14:34:53
Multumesc pentru urari, insa se pare ca avem opinii diferite.
...

Pentru asta exista forumurile... :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Anduta

#9
Am vrut sa fiu blanda in exprimare.
Dar aberatie mai mare nu am vazut pe net.
Soarele e locuit.

Ma duc pe Soare!

...poate like-urile au fost ironice, dar daca nu?
Cred ca....dar mai bine ma tin de cuvant si imi fac bagajelul.


alx

Citat din: Anduta din  21 Ianuarie 2015, 00:45:00
Am vrut sa fiu blanda in exprimare.
Dar aberatie mai mare nu am vazut pe net.
Soarele e locuit.
@Anduta
Daca ma intrebi pe mine,nu discutam de o aberatie,ci de o parere...
  Si ca sa intru si mai mult in amanunte,de ce crezi ca soarele nu ar putea fi locuit? Stim atat de putine despre el...habar nu avem ce e cu adevarat in centrul lui...daca ai urmarit serialul ANDROMEDA,acolo chiar era un soare creat artificial...Methus se numea : http://andromeda.wikia.com/wiki/Methus-2


Si ca sa stii,netul e plin de "aberatii" :  OZN-uri,reptilieni,Pamantul gol,Tesla,telepatie,teleportare,gauri de vierme,viteze supraluminice,etc etc etc


Citat din: Anduta din  21 Ianuarie 2015, 00:45:00
Cred ca....dar mai bine ma tin de cuvant si imi fac bagajelul.
Parerea mea e sa stai si sa lupti...doar lasii si cei slabi parasesc razboiul doar cand aud sunetul bombelor...


In rest,sa ai o zi buna!  alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."


Anduta

...Vedeti voi, luate separat lucrurile discutate in acest topic sunt cum sunt.
Dar daca cineva de buna credinta citeste acest topic, si cu o buna pregatire in Astronomie, nu va avea nevoie de url-uri.
Se stie ce este aceea imobilizare gravitationala a unui satelit.
E ceva elementar. Orice satelit imobilizat gravitational nu a fost asa dintotdeauna, asta e clar.

Hai sa admitem prin absurd ca Soarele e locuit si Phobos e gol si sunt de toate fanteziile.
Culmea e ca trebuie sa fie oricum, numai cum am postat eu initial NU.

Deci, mai probabil e sa fie Soarele locuit decat darele de pe Miranda sa fie artificiale.
Ok, Soarele e locuit si acele dare sunt naturale.

Nu vad in asta decat o rautate, spiritul de contradictie dus la absurd.
Nu pentru asta am venit aici, ci pentru contradictii constructive.

E ok sa nu fie lumea de acord cu afirmatiile sau aberatiile mele, insa mi se par ostile si rau intentionate contradictiile.

Sa continui aceasta dezbatere absurda mi se pare egal zero.

Dintr- o dezbatere constructiva, chiar si contradictorie, e important sa poti invita pe cineva sa te citeasca.
Cu sinceritate va spun ca nu imi pot invita prietena sa citeasca aici....

Va zice....sa mai spun ce va zice?
Nu vreau sa fiu rea si sa spun acum, aici....

Trebuie sa va ganditi si la cititori....

Numai bine va doresc.

Arhanghelul

#13
@Andruta

... mai stai ... sa citesti pi' ... aici ... de soarele electric si electro-cometa ... aka cometa-electrica ...

Zenul zenilor ...  stie ...  :-) :martiansmile: :evil: :mrgreen: :planet: :star:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#14
Pe masura ce stiu mai multe imi dau seama cite NU STIU de fapt, :wink: colega Arhanghel.

Noii coforumiste Anduta (bun venit pe RUFOn cu ocazia asta!) ii recomand, pe linga multa rabdare (cu sau fara tutun) si topicul cu OZN-urile saturniene deja pomenit, dar si p-ala despre "Viatza pe Marte? Constructii pe Marte?" :martiansmile:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,546.0.html

Teoria (credibila) a Universului Electric n-are din pacate un topic dedicat, dar a fost atinsa-n nenumarate discutii, de la cele cu comeatili :star: pina la afirmatiile despre ET-ii din Soare ale lui Sleeper=Lou Baldin, diversele stiri despre nabadaile Soarelui sau chiar in unele din postarile "plate"  8-) ale lui Dharanis - a caror utilitate... partiala n-am negat-o vreodata.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/