Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Semnatura cuantica

Creat de TurnusX, 26 Iunie 2006, 22:12:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TurnusX

  Sa presupunem pentru inceput ca pot exista universuri paralele. Caracteristica lor comuna ar fi ca ocupa acelasi loc in timp si spatiu. Diferenta dintre ele ar fi ca materia si chiar energia poseda o semnatura cuantica diferita.
  Ce este semnatura cuantica? As defini-o ca fiind caracteristica de baza a materiei ce ii permite sa existe la un moment dat intr-un univers aparte.
  Ce poate explica semnatura cuantica?
   1. Faptul ca unele particule materiale dispar in neant.
   2. Fantomele. Sa presupunem ca in mod eronat o entitate din alt univers isi modifica semnatura cuantica astfel incat incepe sa interactioneze cu obiectele din universul nostru. Apare asa numitul poltergheist.
   3. Calatoria in universuri paralele perin schimbarea semnaturii cuantice.
   4. Visul, ca fiind o metoda de a vedea in universuri paralele prin schimbarea semnaturii cuantice de catre entitatea spirituala sau chiar de catre creier.

nemo

De acord 1...4 . Si interesant
Spune-mi te rog, semnatura cuantica este un model introdus de tine sau l-ai gasit undeva prin fizica cuantica . Imi suna cunoscut . Este important in evolutia viitoare a dezbaterii.

nemo

... si teoria cuantica poate explica doua mari probleme ale paranormalului. Problema prezentei/nonprezenta in spatiu si timp . Cea ce in mod curent numim spirit nu poate fi localizat ca loc ( clarviziune, telepatie ) si transcede timpul prin aparitii antedatate ( premonitii, deja-vu ) sau postfactum (fantome ). Iar in vis se obtine o stare de suspendare/amorfizare a factorului spatiu-timp. Cred ca un subcapitol inca nedezvoltat din fizica cuantica poate explica mare parte din fenomenele paranormale.     

TurnusX

Conceptul este introdus relativ de curand si nu imi apartine. Numele lui a luat nastere dupa o betie pe care am tras-o cu niste tipi mai destepti ca mine. :) Este totusi un concept 100% romanesc la formularea caruia am participat involuntar.

Elvin

Era si o carte, numita 'Quantic Signature of chaos' si parca era de dinainte de 2000. Nu stiu autorul dar titlul este 100 % asta, asha ca se poate gasi. Cartea era parca de dinainte de 2000 asha ca acest concept nu e creat de turnusx

TurnusX

Se referea la exact acelasi lucru?

Elvin

nu pot sa-ti spun pentru ca n-am citit-o. Eu cautam altceva in database-ul bibliotecii si am dat de titlul asta
    Quantum Signatures of Chaos  / Fritz Haake. - 2nd rev. and enlarged ed. - Berlin : Springer, 2000. - 479 p. : fig. ; 25 cm.  . Posibil sa nu se refere propriu-zis la 'semnatura quantica', din titlu parca s-ar referi la aspectele haotice ale fenomenelor quantice [felul cum 'haosul' isi pune 'semnatura' asupra lumii subatomice]

nemo

Edgar Allan Poe a scris genial sub influenta drogurilor . De teorii de fizica cuantica la betie inca nu am auzit . De semnatura cuantica da .

nemo

A nu se intelege ca drogurile te fac genial, dimpotriva , dar daca actul artistic poate fi stimulat oarecum prin excitarea cortexului, un concept stiintific necesita multa, multa  luciditate . Deci cum e posibila calatoria in timp fara o caracteristica fundamentala a locatiei cuantice. Daca ne-am intoarce in timp ... ne-am intoarce in acelasi loc in spatiu unde eram acum 100 de ani. Deci intr-un loc in care se afla Pamintul ( acum 100 de ani ) pe spirala rezultata din miscarea in jurul Soarelui si in jurul centrului Galaxiei . Adica pe un loc ... viran . Semnatura cuantica poate fi o caracteristica care defineste locul si timpul unui eveniment . Un super cuplaj cuantic intre timp si spatiu. O fantoma nu bintuieste locul unde a murit ci se deplaseaza odata cu intregul sistem Pamint Soare in jurul Galaxiei.

aswotim

Exista un topic pe aici despre comunicatiile telepatice intre universuri paralele?
Eu am experimentat odata chestia asta dorind sa chem/ imaginez ceva entitati - ma gandeam la OZNuri, si am si facut doua poze in acea directie. Dupa developare am fost , cu toate acestea, surprins sa vad vreo  opt -sa le spun aparitii- romboidate vazute ca niste foi zburatoare in spatiu, parand a se roti pe o traiectorie circulara sau eliptica, oarecum paralela cu solul. M-a si enervat aparitia asta...

xennon_2000

Prin telepatie se poate lua legatura cu entitati din alte lumi paralele!cu toate ca unii sunt cam sceptici!

baaron

Pt Aswotim

Pai si cand o sa postezi pozele alea pe forum?