Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Exista o lume subterana?

Creat de romulus, 28 August 2007, 13:36:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

#30
romulus de acord cu tine. Matematic putem avea 2 functii diferite cu date de intrare diferite ce genereaza rezultate egale. Astfel vorbind inseamna ca daca obtinem efecte identice prin metode diferite nu inseamna obligatoriu si nimeni nu ne poate garanta, sau nu, faptul ca ceea ce a generat efectul respectiv reprezinta o "sursa"/"cauza" generatoare comuna.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jean

Mai puteti afla doua intimplari (nocturne) culese din revista Rufor care se aseamana foarte mult cu ce sa intamplat in acea noapte cu fiul meu. Documentele fotografiate sunt atasate mai jos.
  Cu ocazia acelei intamplari pomeneam de un singur detaliu care a putut fi observat la acea umbra o palarie asemanatoare unui joben. De un asemenea detaliu povesteste si scriitorul  W. Strieber, autor al carti ,,Communion" la o  intamplare petrecuta pe 26 decembrie 1985.
  In cartea lui Dan Farcas  ,,Extraterestrii Printre Noi " la pagina 157, scrie urmatoarele: aratarea inalta de vreo 1m-1.10m purta pe cap un soi de palarie cu borduri largi.
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

de fapt aceste doua povestiri nu au absolut  nimic de a face cu acest topic,care nu se refera la extraterestrii,ci la "INTRA TERESTRII" in orice caz povestirea Doamnei,mi se pare o totala fantezie,nu am auzit pina acum ca acesti vizitatori saruta pe gura...persoanele pe care le examineaza...!!! Vrabia...malai viseaza....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

CitatVrabia...malai viseaza....
----Acu'  si tu, de ce esti rautacioasa ...?!
----Intra ori extra terestrii, pentru omenirea intreaga sunt, totusi, elemente clasificate ca apartinand de  litereatura SF. Faptul ca le discutam aici laolata/alaturate nu cred ca e o asa mare tragedie. Iar atunci cand ai trecut personal prin niste  momente pe care ratiunea nu prea ti le explica, multe fantezii ti se pot parea altceva decat sunt ori par a fi........ Poate chiar si un sarut , e binevenit, nu?
----Si totusi....adevarul este relativ.....!
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Serban M

#34
In primul rand vreau sa va multumesc Domnule Romulus pentru deschiderea acestui topic ce are un subiect extrem de interesant.

Am citit experienta pe care ati avut-o si despre celelalte (aproape identice) si as dori sa va relatez despre o experienta ce mi-a marcat copilaria.

Ei bine... pe la varsta de 8 ani incepusem sa am niste vise ''diferite'' fata de celelalte.Visam foarte des cum ma plimbam prin casa ,ii vedeam pe ai mei (in diferite ipostaze,spre exemplu unul in bucatarie,ori erau amandoi in sufragerie,ori invers) si la un moment aparea o ''persoana'' foarte inalta (2m.+) imbracata uniform in alb,un alb extrem de intens ,iar in momentul in care aceasta ''persoana'' isi facea aparitia in visul meu eu incremeneam,simteam furnicaturi in tot corpul.Tin minte cum le povesteam alor mei despre aceasta persoana,dar eram judecat dupa varsta.
Eram absolut terifiat si cumva imi dadeam seama ca nu e un vis normal.A fost o perioada in care visam in fiecare noapte aceasta entitate care efectiv imi bloca simturile si o simteam ca un soc.Fapt interesant era ca nu reauseam niciodata sa memorez cum arata la fata,practic nu avea fata.Totul bine si frumos pana intr-o dimineata in care m-am trezit cu o stare ciudata (eram doar cu bunica in casa) eram in pat si aveam un pat cumva deasupra unei saltele.In cateva momente ,din fata patului practic ''rasarise'' acest personaj din podea.A fost cea mai cumplita senzatie din viata mea, tin minte ca incepusem sa plang si nu imi puteam misca decat picioarele.Ma uitam fix spre fata lui dar nu reauseam sa ii inteleg fata ,efectiv nu avea trasaturi.Oarecum se uita fix la mine ca si cum m-ar studia miscandu-se incet.A pus mana pe piciorul meu drept si mi l-a ridicat incet,m-am zbatut bine de cateva ori si l-am tras,ma pregateam sa tip,apoi s-a uitat inca 2-3 secunde spre mine (am impresia ca simtisem un fel de sentiment din partea lui,nu imi dau seama cum,ca si cum mi-ar transmite ca nu intelege de ce am facut asta) apoi s-a scurs instant in materie si a disparut tot in fata patului spre pamant.De atunci nu am mai avut asemenea experiente cu aceast personaj.

jackie28t

#35
Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2007, 04:57:41

Ei bine... pe la varsta de 8 ani incepusem sa am niste vise ''diferite'' fata de celelalte.Visam foarte des cum ma plimbam prin casa ,ii vedeam pe ai mei (in diferite ipostaze,spre exemplu unul in bucatarie,ori erau amandoi in sufragerie,ori invers) si la un moment aparea o ''persoana'' foarte inalta (2m.+) imbracata uniform in alb,un alb extrem de intens ,iar in momentul in care aceasta ''persoana'' isi facea aparitia in visul meu eu incremeneam,simteam furnicaturi in tot corpul.Tin minte cum le povesteam alor mei despre aceasta persoana,dar eram judecat dupa varsta.
Eram absolut terifiat si cumva imi dadeam seama ca nu e un vis normal.A fost o perioada in care visam in fiecare noapte aceasta entitate care efectiv imi bloca simturile si o simteam ca un soc.Fapt interesant era ca nu reauseam niciodata sa memorez cum arata la fata,practic nu avea fata.Totul bine si frumos pana intr-o dimineata in care m-am trezit cu o stare ciudata (eram doar cu bunica in casa) eram in pat si aveam un pat cumva deasupra unei saltele.In cateva momente ,din fata patului practic ''rasarise'' acest personaj din podea.A fost cea mai cumplita senzatie din viata mea, tin minte ca incepusem sa plang si nu imi puteam misca decat picioarele.Ma uitam fix spre fata lui dar nu reauseam sa ii inteleg fata ,efectiv nu avea trasaturi.Oarecum se uita fix la mine ca si cum m-ar studia miscandu-se incet.A pus mana pe piciorul meu drept si mi l-a ridicat incet,m-am zbatut bine de cateva ori si l-am tras,ma pregateam sa tip,apoi s-a uitat inca 2-3 secunde spre mine (am impresia ca simtisem un fel de sentiment din partea lui,nu imi dau seama cum,ca si cum mi-ar transmite ca nu intelege de ce am facut asta) apoi s-a scurs instant in materie si a disparut tot in fata patului spre pamant.De atunci nu am mai avut asemenea experiente cu aceast personaj.

Salut ''Sirius13'' si bine ai venit printre noi.
Citind cele relatate de tine mai sus,eu personal as spune ca povestea nu are nimic misterios decat un BANAL vis mai ''TRASPIRANT''
Un cosmar care se poate intampla oricui uneori.Ele te pot urmari pentru mult timp pe parcursul vietii dar asta nu inseamna ca are ceva cu REALITATEA.

Serban M

#36
Citat din: jackie28t din  04 Noiembrie 2007, 10:00:46
Salut ''Sirius13'' si bine ai venit printre noi.
Citind cele relatate de tine mai sus,eu personal as spune ca povestea nu are nimic misterios decat un BANAL vis mai ''TRASPIRANT''
Un cosmar care se poate intampla oricui uneori.Ele te pot urmari pentru mult timp pe parcursul vietii dar asta nu inseamna ca are ceva cu REALITATEA.

Sa inteleg ca nu ai citit atent cele relatate mai sus.Am mentionat ca acea experienta a fost in realitate si complet separata/diferita de un vis,datorita faptului ca a durat cca. 40 sec. cand eram treaz.

Cum iti explici altfel existenta materiala a personajului ? (mi-a ridicat piciorul)

romulus

Citatsa va multumesc Domnule Romulus pentru deschiderea acestui topic
----Daca ti-a fost folositor e ok !
----Multumiri trebuie sa adresam initiatorilor saitului si tuturor celor care scriu aici....
----Atunci cand si eu l-am decoperit,  ma gandeam ca ar fi fost extraordinar sa fi avut asa ceva prin 1970  .....Dar eu pe atunci umblam prin biblioteci si librarii ! Ce calculatoare ........Noi le vizitam ca la muzeu. Am fost prin '74 la Centrul de calcul din Ploiesti , cu scoala, in vizita,  de cascam ochii la masinariile alea mari de calcul, cu rolele ca de  magnetofon !
----Interesant si  viseul tau din copilarie, si mai ales, faza finala careia i-as spune mai degraba viziune !
---Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

jackie28t

#38
Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2007, 12:15:12
Sa inteleg ca nu ai citit atent cele relatate mai sus.

Am citit draga ''Sirius13'' cele relatate de tine si pot spune ca intamplarea este plina de VISE.
Te rog sa recitesti cea ce ai scris.

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2007, 04:57:41

Ei bine... pe la varsta de 8 ani incepusem sa am niste vise ''diferite'' fata de celelalte.Visam foarte des cum ma plimbam prin casa ,ii vedeam pe ai mei (in diferite ipostaze,spre exemplu unul in bucatarie,ori erau amandoi in sufragerie,ori invers) si la un moment aparea o ''persoana'' foarte inalta (2m.+) imbracata uniform in alb,un alb extrem de intens ,iar in momentul in care aceasta ''persoana'' isi facea aparitia in visul meu eu incremeneam,simteam furnicaturi in tot corpul.Tin minte cum le povesteam alor mei despre aceasta persoana,dar eram judecat dupa varsta.
Eram absolut terifiat si cumva imi dadeam seama ca nu e un vis normal.A fost o perioada in care visam in fiecare noapte aceasta entitate care efectiv imi bloca simturile si o simteam ca un soc.Fapt interesant era ca nu reauseam niciodata sa memorez cum arata la fata,practic nu avea fata.Totul bine si frumos pana intr-o dimineata in care m-am trezit cu o stare ciudata (eram doar cu bunica in casa) eram in pat si aveam un pat cumva deasupra unei saltele.In cateva momente ,din fata patului practic ''rasarise'' acest personaj din podea.A fost cea mai cumplita senzatie din viata mea, tin minte ca incepusem sa plang si nu imi puteam misca decat picioarele.Ma uitam fix spre fata lui dar nu reauseam sa ii inteleg fata ,efectiv nu avea trasaturi.Oarecum se uita fix la mine ca si cum m-ar studia miscandu-se incet.A pus mana pe piciorul meu drept si mi l-a ridicat incet,m-am zbatut bine de cateva ori si l-am tras,ma pregateam sa tip,apoi s-a uitat inca 2-3 secunde spre mine (am impresia ca simtisem un fel de sentiment din partea lui,nu imi dau seama cum,ca si cum mi-ar transmite ca nu intelege de ce am facut asta) apoi s-a scurs instant in materie si a disparut tot in fata patului spre pamant.De atunci nu am mai avut asemenea experiente cu aceast personaj.

Mai departe spui ca:

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2007, 12:15:12
Am mentionat ca acea experienta a fost in realitate si complet separata/diferita de un vis,datorita faptului ca a durat cca. 40 sec. cand eram treaz.

Separata/Diferita prin ce?Care 40 de secunde?Persoana de 2 metri cu costum alb de care spui ca a rasarit din podea este aceasi persoana din visele pe care se pare ca le-ai mai avut.Mai bine spus tot in vis ERAI ATUNCI de acea a rasarit persona din podea si de acea nu-i puteai sa-i distingi FATA acelui personaj.PENTRU CA ERAI TOT IN VIS si dupa socul si trauma avuta dupa vis ti-a ramasa imprimata in memorie acele imagini din vis ramanand confuze in propriul tau subconstient.Se pot intampla astfel de confuzii de foarte multe ori ca persona sa nu mai faca distinctia dintre realitatea simtzita in vis si cea dupa trezire.

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2007, 12:15:12
Cum iti explici altfel existenta materiala a personajului ? (mi-a ridicat piciorul)

De unde stii ca personajul de care spui nu a fost decat un PERSONAJ IMAGINAR din visul tau nascut tot din propria ta imaginatie avand la baza acea dimensiune(univers/lume imaginara) ce-ti forma acel vis ce-a existat doar in creierul tau atunci cand dormeai?
Ca ti s-a parut real? Pai multe vise ni se par foarte reale uneori.De acea multi se trezesc DIN VIS transpirand sau tipand.
Stresul inainte de culcare sau alte motive ar putea foarte simplu sa influentzeze mersul unui vis al unei persoane.

jackie28t

#39
Citat din: romulus din  04 Noiembrie 2007, 21:04:19
----Multumiri trebuie sa adresam initiatorilor saitului si tuturor celor care scriu aici....

Bine spus romulus!
Suntem cu totii aici ca sa discutam din cand in cand anumite subiecte pentru a invatza cate ceva unul de la altul,fie ele raspunsuri/sugestii/teorii  placute sau neplacute.Multe multumiri adminilor pentru punerea in dispozitie acestui loc pentru discutii si la fel multe multumiri celor care au grija de el si in special multe multumiri celor care-si pierd timpul sa posteze pentru a ajuta cu cate putin.Sper totusi sa fie de ajutor.
O seara placuta tuturor.

Serban M

#40
Citat din: jackie28t din  05 Noiembrie 2007, 00:58:25
Am citit draga ''Sirius13'' cele relatate de tine si pot spune ca intamplarea este plina de VISE.
Te rog sa recitesti cea ce ai scris.

Mai departe spui ca:

Separata/Diferita prin ce?Care 40 de secunde?Persoana de 2 metri cu costum alb de care spui ca a rasarit din podea este aceasi persoana din visele pe care se pare ca le-ai mai avut.Mai bine spus tot in vis ERAI ATUNCI de acea a rasarit persona din podea si de acea nu-i puteai sa-i distingi FATA acelui personaj.PENTRU CA ERAI TOT IN VIS si dupa socul si trauma avuta dupa vis ti-a ramasa imprimata in memorie acele imagini din vis ramanand confuze in propriul tau subconstient.Se pot intampla astfel de confuzii de foarte multe ori ca persona sa nu mai faca distinctia dintre realitatea simtzita in vis si cea dupa trezire.

De unde stii ca personajul de care spui nu a fost decat un PERSONAJ IMAGINAR din visul tau nascut tot din propria ta imaginatie avand la baza acea dimensiune(univers/lume imaginara) ce-ti forma acel vis ce-a existat doar in creierul tau atunci cand dormeai?
Ca ti s-a parut real? Pai multe vise ni se par foarte reale uneori.De acea multi se trezesc DIN VIS transpirand sau tipand.
Stresul inainte de culcare sau alte motive ar putea foarte simplu sa influentzeze mersul unui vis al unei persoane.

Evident tin sa subliniez a doua oara stupefiat,atitudinea ostila/plina de ignoranta cu care se trateaza anumite subiecte/persoane aici.In primul rand domnule jack,pretindeti ca imi imi cunoasteti mai bine starea de veghe/treaz printr-o simpla conturare a cuvantului ''vis?''
in ciuda faptului ca au trecut cativa ani buni de atunci,totusi nu am fost un tamp sa nu fac diferenta intre realitate si inconstienta,poate nu m-am exprimat cum trebuie insa vreau sa precizez ca visam acel personaj,insa in ziua respectiva nu aveam nici cel mai mic gand referitor la el,dormeam bine noaptea in general si totul se rezuma la vis.In acea noapte nu visasem,insa dimineata a aparut in starea TREAZA la secunde bune dupa ce eram treaz si tin minte ca vroiam sa ma dau jos din pat inainte sa apara.In rest nu mai vreau sa comentez referitor la aceasta experienta,sunteti liber sa credeti orice,personal cred este firesc sa ne respectam reciproc.Am studiat despre sleep-paralysys,stadiul REM si functiile cerebelului si stiu sa fac diferenta foarte clara intre 2 evenimente paralele.

dedeiu

Nu te astepta ca jackie28t sa zica ca te si crede. Ii trebuiesc contra-argumente si poate fotografii ca sa te si creada. Pana atunci este un lung drum cu multa vorbaraie inutila. Poate ca si-a facut datoria. Atitudinea lui nu este ostila si nici ignoranta.

jackie28t

#42
Citat din: dedeiu din  05 Noiembrie 2007, 10:00:39
Nu te astepta ca jackie28t sa zica ca te si crede. Ii trebuiesc contra-argumente si poate fotografii ca sa te si creada.

Da ''dedeiu'' cateva fotografii nu ar fi stricat ( :-D LOL) dar nu cred ca ''Sirius13'' avea posibilitatea in acele momente sa bage blitzul peste o persoana de 2 metri inbracat in alb care rasarea de sub podea.Oricum,se spune ca in vis daca folosesti un Sony DSCH9B Cyber-shot poti fotografia chiar si CHIPUL personajului. :-P (in gluma) 

''Sirius13'',
ce am scris mai sus a fost binentzeles o gluma nu cu rea intentie si te rog sa nu te lesi prins  in capcana sa te intristeze.
Eu intzeleg ca acele momente au fost foarte tulburatoare pentru tine mai ales ca ai precizat ca ai si plans din cauza acelui soc...de acea a-ti spun ca la un prieten ca discutand deschis acest subiect poate incercam impreuna sa scoatem ceva ''LUCID'' la suprafatza.Acum este miezul noptii si sunt obosit.Am avut o zi lunga si grea si nu ma simnt deloc in putere sa scriu tot ce as vrea sa-ti scriu.Promit ca ma voi intoarce in acest topic cand timpul a-mi va permite,cu anumite argumente,precizari care sper ca te va face sa intzelegi anumite aspecte fie ele admisibile sau nu.Important cred pentru tine este sa discuti acea intamplare si sa te eliberezi de EA prin a intzelege ce s-a intamplat cu adevarat atunci.Nu cred ca este important daca cineva te crede sau nu.Asta nu te ajuta cu nimic,crede-ma!
Va continua..............


StarDust

Am avut si eu o "patanie" ca si Sirius13. Aveam cam 10-11 ani, intr-o dimineata, m-am trezit, dormeam pe partea dreapta, si am deschis ochii, in sec urmatoare, am realizat ca ceva nu este in ordine si brusc a aparut o "aratare" in fata mea pe care pot sa o descriu cam asa... f. inalt (peste 2m), culoare omogena pe tot corpul, alb-gri, capul mare, ochi mari, (aprox10-12 cm) intunecati, fara nas, si gura doar ca o linie dreapta. In momentul in care l-am vazut am simtit un soc ca un curent electric si furnicaturi pe sira spinarii iar din acel moment nu m-am mai putut misca. Imi puteam misca doar ochii... "Entitatea" am privit-o cam 5-10 secunde si a disparut brusc , imediat dupa disparitie a disparut starea de paralizie. Nu am observat bine cum arata de la umeri in jos, dar mi s-a parut ca avea un fel de mantie gri pe el, nu am observat brate. Pot sa jur ca eram trezit complet in momentul aparitiei, multa vreme, (copil fiind) eram contrariat de experienta, si ma tot intrebam cum e posibil sa patesti asa ceva, nu am avut curajul atunci sa zic nici parintilor de aceasta intamplare deoarece mi-era teama ca nu voi fi crezut. Inutil sa va spun ca aprox un an dupa aceea am dormit doar cu fata la perete si cu capul sub plapuma de frica, ca sa nu cumva sa vad aparitia.  :-D. acum nu o consider nicidecum o "intalnire de gradul III", desi ptr. mine a fost totul 100% real si  pot sa jur si acum ca in acel moment eram complet trezit. O consider doar o intamplare "mai ciudata" pe care v-am relatat-o si voua... Va salut
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

Citatacele momente au fost foarte tulburatoare pentru tine
----Nu numai tulburatoare, dar asa cum se vede si din relatarea lor (Stardust si Sirius) amanuntele iti raman intiparite pe veci in memorie. Pentru mine personal, cred ca si asta e un indiciu ca nu a fost ceva de neglijat, peste care poti trece cu usurinta. Ce ?.... Cate cosmaruri ori vise naspa nu are fiecare si in copilartie/adolescenta/ori de-a lungul vietii? mama, mama, sa fim noi sanatosi ! Si ce, le tinem minte 100% ? nu cred ! Dar chestiile astea ciudate , da. Si mai mult : ca si StarDust si eu zic la fel
Citatptr. mine a fost totul 100% real si  pot sa jur si acum ca in acel moment eram complet trezit.
----Am credinta ca  pana la urma, descoperim noi ce a fost...... !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David