Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Transhumanism

Creat de mircea68, 16 Iunie 2006, 11:03:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea68

Ce inseamna?Oamenii vor deveni nemuritori?Cum vor arata oamenii in viitor?
Va invit sa va spuneti parerea.

lory

nu cred in nemurire..
probabil,daca luam cuvantul pe bucatele, inseamna "migratia omului"....spre alte parti, sau alte dimensiuni....sau alt nivel spiritual.....oameniiin viitor nu stiu cum vor arata...cred ca totusi vom reusi sa ne prelungim agonia....

pri3st3ss

[color=red]Transhumanism: Mişcare care are la bază credinţa că rasa umană poate fi optimizată cu ajutorul tehnologiei şi că specia umană, în forma ei actuală, ,,nu reprezintă sfârşitul dezvoltării noastre, ci doar o fază de început" [/color]


mircea68,cred ca te referi la mai multe carti aparute in  occident,printre care "Citizen Cyborg" scrisa de James Hughes.
" Redesigning Humans : Our Inevitable Genetic Future" de Gregory Stock, etc

Termenul de transhumanism a circulat iniţial pe internet, în rândul susţinătorilor tehnologiilor de ultimă oră şi care ar fi putut fi folosite în cazul unei reproiectări a fiinţei umane; acum există zeci de astfel de grupuri şi publicaţii de orientare transhumanistă în toată lumea. Transhumaniştii extind trandiţia umanistică a democraţiei liberale, aducând în discuţie şi dreptul fiecăruia de a-şi controla propriul trup şi propria minte, chiar dacă prin exercitarea acestui drept vom deveni mai puţin ,,umani". Transhumaniştii cred că democraţia liberală poate şi trebuie să se aplice şi la post-oamenii care vor rezulta în urma folosirii tehnologiilor cibernetice şi genetice.

După 400 de ani în care conceptul de democraţie bazată pe drepturile omului a fost extins şi la clasa celor care muncesc, a fost aplicată şi femeilor şi i-a cuprins în cele din urmă pe toţi oamenii, indiferent de culoarea pielii, transhumaniştii susţin că aceste drepturi trebuie acum să înglobeze toate tipurile de conştiinţă. În bioetică, acest punct de vedere este cunoscut sub numele de ,,teoria personalităţii": anume, toate persoanele conştiente de sine pot avea drepturi. ,,Persoane" însemnând nu neapărat numai oameni, şi nu toţi oamenii fiind ,,persoane". Bioluddiţii, pe de cealaltă parte, susţin ideea unui ,,rasism al oamenilor": mai precis, numai fiinţele umane pot avea drepturi depline. La fel cum rasismul european a negat cândva africanilor orice drept, crezând că, dacă s-ar accepta aceasta, africanii vor distruge în cele din urmă ideea de democraţie, rasismul-uman încearcă să interzică acordarea de drepturi depline postumanilor, animalelor cărora li s-a crescut inteligenţa pe cale artificială, sau roboţilor.

Dincolo de acceptarea autonomiei individuale şi a ,,drepturilor cetăţeneşti", diversele grupuri de transhumanişti diferă la fel de mult pe cât diferă şi variatele organizaţii sau grupări bioluddite. Unii transhumanişti, precum Stock, sunt libertarieni, mai apropiaţi de subcultura ciberlibertariană, tehnofilă, promovată în reviste precum Wired, pledând pentru o piaţă liberă a modificărilor genetice. Alţii, precum Buchanan şi colegii acestuia, sunt în favoarea ideii de stat social al bunăstării, cu politici de reglare a sectorului medical, programe naţionale de asigurări de sănătate şi eforturi depuse pentru menţinerea unei balanţe rezonabile între serviciile oferite oamenilor pe măsură ce aceştia aleg calea upgrade-ului de tip transhumanist.

Cu toate că transhumaniştii încă mai trebuie să cadă de acord asupra punctelor lor comune de interes, consistenţa diverselor variante de transhumanism este cea care va hotărî forma viitoarelor lupte de idei. De exemplu, în ce priveşte dezbaterea pe marginea clonării celulelor stem provenite de la embrioni, facţiunea bioluddită este reprezentată de mişcarea foarte bine organizată, dar cu o agendă politică mai puţin populară, a dreptului la viaţă, în timp ce apărarea este constituită dintr-o coaliţie foarte mare alcătuită din apărători ai drepturilor pacientului, din oameni de ştiinţă şi din politicieni. Dacă grupurile pentru apărarea drepturilor femeii s-ar opune mai mult cercetărilor pe celule stem, şi dacă interesele cercetătorilor din domeniul medical şi al firmelor al căror obiect de activitate este biotehnologia ar fi fost mai vizibile de partea apărării, felul în care s-ar purta această luptă ar fi putut lua o cu totul altă formă.După cum notează şi Asociaţia Mondială a Transhumaniştilor pe situl acesteia, transhumanismul se bazează pe premisa că ,,specia umană, în forma ei curentă, nu reprezintă sfârşitul dezvoltării noastre, ci mai degrabă o fază de început". În cele din urmă, spun transhumaniştii, vom deveni ,,post-umani" — un amalgam nanotehnologic şi de substanţe neurologice, total schimbaţi datorită interfeţelor noastre cu diverse microcipuri şi nanoboţi, mai inteligenţi, mai fericiţi şi mai sănătoşi, nişte fiinţe pe care cu greu le vom putea recunoaşte cu ochii noştri de astăzi.

E vorba de science fiction bazat pe fapte ştiinţifice, o traiectorie care începe cu tehnologiile abia apărute la orizont în ultima vreme, cum ar fi cipurile ciberkinetice şi terapia genetică, spune James Hughes, preşedinte al Asociaţiei Mondiale a Transhumaniştilor şi autor al cărţii Citizen Cyborg. De fapt, mai spune Hughes, această traiectorie a început imediat ce strămoşii noştri din paleolitic s-au gândit să aibe grijă de toţi cei care aveau probleme de sănătate, punct în care noi, ca oameni, am trecut deja o barieră a selecţiei naturale. Viaţa noastră s-a bazat pe o tehnologie sau alta milenii întregi — de la ochiul de sticlă la antibiotice — şi asta doar pentru a o duce ceva mai bine decât ne permitea natura.

Dar unde tragem linia? Sau nu trebuie să ne oprim deloc?

Cât de inteligenţi avem dreptul să fim? Cât de înalţi? Cât de fericiţi? Dacă putem face ca oamenii depresivi să fie mai puţin depresivi, oare ar trebui să-i facem mai fericiţi pe cei fericiţi? Dacă-i putem face pe copii noştri mai ferciţi şi mai inteligenţi, dacă putem elimina marea parte a suferinţei cu ajutorul tehnologiei, avem oare vreo responsabilitate morală să şi facem aceasta? Sau avem o resposabilitate morală să ne împotrivim aplicării acestor tehnologii?



http://www.transhumanism.org/index.php/WTA/index/

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Shadowman

 Cum vor arata oamenii in viitor ...?
Peste 5000 de ani n-am nici cea mai vaga idee cum ar putea arata ,insa prin 2100 -2200
vor fi destui care vor avea filmate vietile -da capo al fine-si imprimate pe un mediu de stocare care ar putea fi imprumutat cunostiintelor ,prietenilor sau pur si simplu accesibil oricui...Posibilitati tehnice exista in prezent...Videotelefoanele sunt in plina ascensiune...
Oamenii vor fi INTELEPTI ,TOLERANTI,PACIFISTI,CORECTI...Si nu vor mai suferi de spionita...
Cred ca va fi sfirsitul seviciilor de spionaj...Cind toti oamenii isi vor expune intreaga viata la vedere ,cind nu se vor mai ascunde unul de altul ,cind nu cred ca va mai exista pleava si elite...Implicatiile videotelefoanelor-azi-si a camerelor digitale atasate lobului urechi-miine-
sunt ENORME ! DEJA PASIM IN ACEASTA LUME ! La un moment dat lumea se va imparti in cei care au ceva de ascuns si cei care nu au nimic de dosit...O mai exista spovedanie la acestia din urma ? Ma indoiesc, atita timp cit vor purta "Marele Ochi" pe pozitia DESCHIS-INREGISTREAZA...
Sunt foarte multe de spus pe aceasta tema...Enorm...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

baaron

Foarte interesant discursul tau Shadowman insa cred ca ar fi foarte indicat sa stim si cine ar putea controla sau cine ar stoca toate aceste date si inregistrari...nu crezi?
In mare ai perfecta dreptate insa consider conceptul tau mai mult o utopie...Omul in esenta lui are cate ceva de ascuns, dar cine stie, vom trai si vom vedea...daca nu noi macar urmasii urmasilor nostri ...

Bafta

prosecco

Nu cred ca omul se va "deschide" asa de repede,cel putin nu intr-un viitor apropiat....conceptiile nu se pot schimba peste noapte

CitatCred ca va fi sfirsitul seviciilor de spionaj...Cind toti oamenii isi vor expune intreaga viata la vedere ,cind nu se vor mai ascunde unul de altul ,cind nu cred ca va mai exista pleava si elite...

Nu cred ca vor disparea serviciile de spionaj prea curand....e in firea noastra sa stim ce se intampla in curtea vecinului....

CitatLa un moment dat lumea se va imparti in cei care au ceva de ascuns si cei care nu au nimic de dosit

personal as prefera sa fac parte din prima categorie,a celor care au ceva de ascuns....nu stiu,m-ar face sa ma simt mai in siguranta,vorba lui Baaron
CitatOmul in esenta lui are cate ceva de ascuns

hai noroc

AdiM

Citat din: Shadowman din  10 August 2006, 23:18:59
Peste 5000 de ani n-am nici cea mai vaga idee cum ar putea arata ,insa prin 2100 -2200
vor fi destui care vor avea filmate vietile -da capo al fine-si imprimate pe un mediu de stocare care ar putea fi imprumutat cunostiintelor ,prietenilor sau pur si simplu accesibil oricui...Posibilitati tehnice exista in prezent...Videotelefoanele sunt in plina ascensiune...

Evolutia tehnologiei ne permite azi sa vedem cum au aratat oameni din alte secole, si sa pastram multe inregistrari (scrise, audio, video) despre ei si viata lor. Un rezultat interesant il propun cei care studiaza ideea reincarnarii: in situl www.reincarnation2001.com se arata cum fotografia si tehnologia inregistrarii de informatii permit, in ultima vreme, studierea mai eficienta si mai clara a unor cazuri de reincarnare.



AdiM

Citat din: baaron din  10 August 2006, 23:30:02
Foarte interesant discursul tau Shadowman insa cred ca ar fi foarte indicat sa stim si cine ar putea controla sau cine ar stoca toate aceste date si inregistrari...nu crezi?
In mare ai perfecta dreptate insa consider conceptul tau mai mult o utopie...Omul in esenta lui are cate ceva de ascuns, dar cine stie, vom trai si vom vedea...daca nu noi macar urmasii urmasilor nostri ...
Bafta


Internetul deja face sa nu mai poata fi centralizata aceasta putere de a se stoca informatiile. Informatii foarte diverse si bogate vor putea fi oferite de oricine, cum sunt deja. Desigur, ele vor fi si crezute doar de cine vrea sa le creada. Oamenii care isi vor construi viata doar pe baza datelor furnizate de surse oficiale, institutionalizate si "autorizate", vor accepta doar aceste surse. Dar pentru cei care nu au nevoie de informatii oficiale sau autorizate, ci doar de confirmari la propriile informatii, obtinute pe cai proprii, acest moft nu va avea valoare.
Cine va dori sa ascunda lucruri fata de altii, le va putea ascunde, din teama sau din rusine. Dar atunci teama sau rusinea ii vor crea viata, si el singur va trebui sa le traiasca permanent, atita timp cit le va alege sa-i fie principii sau criterii in viata.





Shadowman

 Uitati cum o sa fie treaba peste 100-200 de ani sau chiar mai devreme
(incerc sa nu ma abat de la esenta forumului si nici de la subiectul discutiei):
  Un Ionel,un Ivanel sau un Johnel tot umblind cu camera video deschisa 24/24 ore
la un moment dat poate se va afla la locul (ne)potrivit, timpul(ne)potrivit si alti
factori(ne)potriviti-ramine la aprecierea fiecaruia-si va filma (singur sau cu gloata...)
CEVA ...Acel CEVA care nu va mai putea fi tagaduit,analizat sau controversat (E real? N-a modificat pixelii? A umblat cu PhotoShop-ul ? etc...) va face in foarte scurt timp inconjurul planetei si ne va schimba sau rasturna- DIN TEMELII!!!-punctul nostru mic si strimt de vedere...Ce va fi acel CEVA ?NU STIU ! Dar se poate intimpla si maine... Poate un extraterestru in vizita la Mall,poate o mumie revenind la viata dupa 5000 de ani...Ceva va fi !Atunci ograda vecinului va prezenta un interes destul de mic in comparatie cu alte inregistrari...Si daca stam sa analizam profund problema ,nu o sa pierdem timpul din viata tot urmarind alte vieti...Ca-l pierdem pe al nostru...Am speranta ca nu vom trai intr-o planeta de voyeur-isti...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

prosecco

Citat din: AdiM din  11 August 2006, 23:03:24
[
Cine va dori sa ascunda lucruri fata de altii, le va putea ascunde, din teama sau din rusine.


ce sa inteleg eu cand zici "sa ascunda lucruri"....ce inseamna "lucruri" pentru tine?

CitatDar atunci teama sau rusinea ii vor crea viata, si el singur va trebui sa le traiasca permanent, atita timp cit le va alege sa-i fie principii sau criterii in viata.

tu vezi ce aberatii scrii?daca asta e viziunea ta despre omul viitorului......

AdiM

Citat din: prosecco din  12 August 2006, 09:14:16
Citat din: AdiM din  11 August 2006, 23:03:24
[
Cine va dori sa ascunda lucruri fata de altii, le va putea ascunde, din teama sau din rusine.


ce sa inteleg eu cand zici "sa ascunda lucruri"....ce inseamna "lucruri" pentru tine?

CitatDar atunci teama sau rusinea ii vor crea viata, si el singur va trebui sa le traiasca permanent, atita timp cit le va alege sa-i fie principii sau criterii in viata.

tu vezi ce aberatii scrii?daca asta e viziunea ta despre omul viitorului......


Nu vad nici o aberatie aici.
Exista o lege metafizica a Cauzei si Efectului (similara celei fizice, dar la alt nivel). Daca faci un lucru din teama sau rusine, efectele acelui lucru le vei trai tot tu. Daca faci un lucru cu intelepciune si buna-credinta, aceleasi lucruri le vei trai mai departe.
Eu cred ca ET stiu asta, de aceea sunt prudenti in manifestarile lor fata de omenire, fiindca ei inteleg ca efectele propriilor lor actiuni se rasfring si asupra lor.

Eu vad omul viitorului ca pe un om mai intelept decit cel de azi, care va intelege mai bine Legile Universale - metafizice, mai presus de cele fizice, acele legi ale constiintei si spiritului, care pe Pamint deocamdata se vad doar in filozofii, religii, teorii, dar prea putin in manifestarile oamenilor.

AdiM

Citat din: Shadowman din  12 August 2006, 00:07:12
Uitati cum o sa fie treaba peste 100-200 de ani sau chiar mai devreme
(incerc sa nu ma abat de la esenta forumului si nici de la subiectul discutiei):
  Un Ionel,un Ivanel sau un Johnel tot umblind cu camera video deschisa 24/24 ore
la un moment dat poate se va afla la locul (ne)potrivit, timpul(ne)potrivit si alti
factori(ne)potriviti-ramine la aprecierea fiecaruia-si va filma (singur sau cu gloata...)
CEVA ...Acel CEVA care nu va mai putea fi tagaduit,analizat sau controversat (E real? N-a modificat pixelii? A umblat cu PhotoShop-ul ? etc...) va face in foarte scurt timp inconjurul planetei si ne va schimba sau rasturna- DIN TEMELII!!!-punctul nostru mic si strimt de vedere...Ce va fi acel CEVA ?NU STIU ! Dar se poate intimpla si maine... Poate un extraterestru in vizita la Mall,poate o mumie revenind la viata dupa 5000 de ani...Ceva va fi !Atunci ograda vecinului va prezenta un interes destul de mic in comparatie cu alte inregistrari...Si daca stam sa analizam profund problema ,nu o sa pierdem timpul din viata tot urmarind alte vieti...Ca-l pierdem pe al nostru...Am speranta ca nu vom trai intr-o planeta de voyeur-isti...


Mai degraba, eu cred ca tot mai multi oameni vor deveni capabili sa cunoasca adevarul fara sa apeleze la tehnologie. O vor face prin metode psihice si personale, fara instrumente - azi ele sunt stiute drept intuitie, empatie, clarvedere, clarauditie, fenomene inca neexplicate dar care pentru unii oameni deja exista, ei au puterea sa vada dincolo de aparente si sa aiba instantaneu informatii despre un lucru fara a folosi tehnologie. Internetul e doar un semnal ca se poate sa afli lucruri rapid, din baza de date mondiala, dar e doar o palida reflectare a arhivelor Akashice, universale, unde se pastreaza (nu prin tehnologie, ci prin memoria energetica a universului) tot ce a fost vreodata. Valeriu Popa era capabil sa ii spuna unui om o multime de lucruri despre el, inainte ca omul sa-i spuna ceva. Si astfel de oameni exista pe lume, si se inmultesc. Specia umana se schimba, se innoieste radical. Multi pot fi terorizati sa afle ca un alt om ar putea sa stie despre ei mai multe decit stiu ei singuri. Dar vor fi asa doar cei care nici nu fac vreun efort sa se cunoasca pe sine, si traiesc doar privind spre exterior, spre altii.





Shadowman

Mai degraba, eu cred ca tot mai multi oameni vor deveni capabili sa cunoasca adevarul fara sa apeleze la tehnologie. O vor face prin metode psihice si personale, fara instrumente - azi ele sunt stiute drept intuitie, empatie, clarvedere, clarauditie, fenomene inca neexplicate dar care pentru unii oameni deja exista, ei au puterea sa vada dincolo de aparente si sa aiba instantaneu informatii despre un lucru fara a folosi tehnologie.
[/quote]

N-am gasit inca nici o persoana care sa vizualizeze prin mijloace empirice dosarele CNSAS...
Toti clarvazatorii,telepatii,au o limita...Nimeni nu vede mai mult decit trebuie! Si nu fac 
declaratii doar ca sa mai umplu topicul...Fara tehnologie ,fara probe materiale,mi-e teama
ca chiorul va deveni imparat in tara orbilor...Metode psihice si personale ,fara instrumente...?
Va functiona de 10,20,100 de ori ...Dar a 101 oara va da chix...Si daca a 101 oara e o   problema de viata si de moarte ? Si de cit de usor se pot pacali simturile nu mai vorbesc...
Ne-am putea trezi intr-o lume de oameni in stare de ebrietate...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

AdiM

Citat din: Shadowman din  12 August 2006, 22:16:01
N-am gasit inca nici o persoana care sa vizualizeze prin mijloace empirice dosarele CNSAS...
Toti clarvazatorii,telepatii,au o limita...Nimeni nu vede mai mult decit trebuie! Si nu fac 
declaratii doar ca sa mai umplu topicul...Fara tehnologie ,fara probe materiale,mi-e teama
ca chiorul va deveni imparat in tara orbilor...Metode psihice si personale ,fara instrumente...?
Va functiona de 10,20,100 de ori ...Dar a 101 oara va da chix...Si daca a 101 oara e o   problema de viata si de moarte ? Si de cit de usor se pot pacali simturile nu mai vorbesc...
Ne-am putea trezi intr-o lume de oameni in stare de ebrietate...

Ai dreptate, lucrurile astea nu functioneaza in chestiuni lipsite de importanta pentru omenire. In plus, cine se indoieste de ele, bineinteles ca e liber sa se foloseasca de alte surse, si eventual sa se intoarca indarat la dovezi care pot fi pipaite. Dar daca toate aceste calitati se vor raspindi si vor deveni predominante, asta nu inseamna ca ele vor fi ca la un ghicitor, unde ti se spune ceva si tu trebuie sa crezi orice, fara dovezi... Mai degraba, cred ca tocmai dovezile vor certifica toate aceste informatii, fiindca oamenii cu calitati certe de acest tip nu vor face gafe, nu vor gresi in ceea ce spun, tocmai fiindca ei nu vor spune nimic la nimereala, ci doar din surse reale, doar ca de alt tip decit cele cunoscute azi. Loc de credulitate va mai ramine, pentru cei care prefera sa ramina creduli, in loc sa judece cu o minte lucida informatiile pe care le primesc. Dar cei care vor fi lucizi, vor intelege corect situatia si vor sti sa discearna adevarul de fals.

Dosarele CNSAS nu sunt importante pentru omenire, ele deja se refera la evenimente de acum 17 ani sau mai mult, doar din Romania, iar omenirea traieste acum, in 2006, si pe toata planeta.
Unii se mai lupta si azi din greu cu dosare CNSAS, fiindca numai asa cred ei ca pot dobindi puterea pentru alti citiva ani, demonstrind ca rivalii lor ar fi mai rai ca ei, dupa ceea ce scrie in dosare, mizind pe ura si teama remanenta a romanilor din anii de pina la 1989. Culmea este ca dovezile lor cele mai aprige sunt cele create exact de institutia pe care o condamna cel mai tare - Securitatea. Ei afirma astfel si ca Securitatea este condamnabila la superlativ, ca a inselat complet increderea poporului, dar - culmea - si ca merita toata increderea dosarele ei ca dovezi pentru rafuielile lor moderne. Crede fiecare ce vrea, dar afla toti doar ce se spune public.
Ar fi putut sa lamureasca lucrurile astea inca din primii ani de dupa 1989, dar au fost prea ocupati cu alte reglari de conturi de moment... asa ca le regleaza acum iar, cu dosare CNSAS, daca tot n-au apucat pina acum. Adrian Nastase, prim-ministru 4 ani de zile, cu puteri aproape depline in Romania, si abia acum afla de noile lui dosare de la CNSAS?! Ii crede doar cine vrea, dar ei au jocul lor si numai cine vrea sa intre in el.

Din fericire, nu ei decid viitorul omenirii, ci oamenii care devin constienti de sensul si viata lor personala.

Parerea mea.




pri3st3ss

interesant,dar....
CE LEGATURA ARE ASTA CU TRANSHUMANISMUL?..poate ca in seara asta nu mi se misca neuronii la viteza maxima si nu prea vad legatura...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.