Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Proponere proiect (Unidentified - ex RUFOn)

Creat de Unidentified, 27 Ianuarie 2007, 22:44:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Unidentified

As avea o propunere in legatura cu Rufon !  :roll: Stiu ca sunt nou pe aici si nu ma prea cunoasteti dar as vrea totusi sa propun ceva.Ma gandeam sa 'energizam' Rufon-ul prin diferite metode.Adica cand caut pe net stiri sau noutati despre ozn-uri  :lol: sau alte fenomene paranormale, 99% le gasesc pe site-uri straine.Ca sa numai zic ca nu stiu ce profesor,ziarist,om de rand din afara a vazut sau analizeaza cu atata importanta diferitele cazuri.
Sa raspandim si noi acest tip de cunoastere,sa cautam un jurnalist pasionat cu mintea deschisa,om serios :P ,profesori etc. .
Ma gandeam intr-o zi ce am putea face.Ceva de genul S.E.T.I. dar evident ceva mai mic ca amploare.Avem si noi in Romania zonele noastre in care apar fenomene inexplicabile sau zone in care aparitiile de oznuri sunt mai dese.Ce ziceti de un proiect de genul seti dar diferit in sensul ca noi sa nu cautam semnale in spatiu ci pe Terra ,unde se pare ca am avut mai multe semnale(aparitii si alte minunatii ) decat a receptionat seti de la infiintare  :-D .Ideea prin care s-ar diferentia este ca noi sa folosim camere video bune sau camere foto pozitionate spre cer care sa inregistreze non-stop .Apoi aceste inregistrari sa fie introduse pe calculator si analizate de voluntari(adica tot noi) .Poate sa para o incercare de durata si cu risc mic de a gasi ceva dar pana nu cauti nu ai sa gasesti nimic.Le putem pune oriunde,in zonele de care ziceam,dar pentru ca noi suntem in Romania si lipsa fondurilor este ceva normal,la inceput ne putem multumi cu pozitionarea camerelor pe balcoane,curti etc..Este un proiect activ care necesita timp ,efort si ceva bani dar cine stie poate merita.Poate gasim si niste sponsori care sa ne ajute sa dezvoltam proiectul...
Daca vreti ,spuneti si voi ce idei aveti in legatura cu acest subiect...  :ufo:


Unidentified

spooky

Deacord...

te propun Project Manager.

:martiansmile:
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

#2
Deacord !
Am sa revin peste cateva luni sa vad ce sa mai realizat. :-D LOL

spooky

Am vorbit serios. Apropo, bine ai venit Unidentified.

E usor sa ai ideei si sa le spui. Cel mai greu e in momentul in care vrei sa te pui pe treaba.

Dar desigur, poti incepe prin a intocmi proiectul, faci o echipa de lucru ,eventual, identifici de ce ai nevoie, resurse materiale, resurse oameni, distribui treburile, identifici posibilitatile de finantare etc... cum se face orice proiect...

Dupa ce proiectul e intocmit, incercam sa-l realizam.

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Shadowman

  Sa impinzim padurea Hoia-Baciu si Clujul cu camere video...O idee...
  Supraveghere 24/24 ore si gata ,am rezolvat misterul...Ne spunem "RUFON-Spargatorii de mituri "
sau "UFO-HUNTERS"...Deviza "Nici un copac fara camere video!"
  Ii prindem sigur !  :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

#5
Eu tot serios am vorbit.Voi reveni peste cateva luni sa vad cea iesit.Mult succes! :fullmoon:

spooky

lasa... ca Big Brother e aproape si va rezolva asta pentru noi... noi o sa fim propii nostri cobai...

1984 e aici
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

#7
Scuzatima dar asta este putin cam exagerat.

CitatIdeea prin care s-ar diferentia este ca noi sa folosim camere video bune sau camere foto pozitionate spre cer care sa inregistreze non-stop .Apoi aceste inregistrari sa fie introduse pe calculator si analizate de voluntari(adica tot noi)

Adica sa stai pe fotoliu si sa inregistrezi un cer albastru,pasarele insecte si stele de pe balcon...dupa care sa verifici materialul ce cuprinde ore si ore in sir.Pentru ce?Daca nu apare un OZN atunci cati ani vei filma?5 luni? 2ani? 10ani?100 de ani?
Scuzatima ca ma inplic dar sa fim seriosi si sa ne deschidem atat ochii cat si celulele de creier.Si vorbesc la modul foarte serios dar daca va imaginati ca  astfel de idee este buna atunci va rog sa o aplicati ca doar nu-i proiectul meu si nici nu sunt banii mei.

Am filmat si eu OZNuri dar a fost accidental ca ma aflasem la locul potrivit si in timpul potrivit cu o camera de filmat in mana.
Dar sa iesi afara cu camere si sa filmezi non-stop si sa astepti sa vina OZNuri atunci asta este boala curata. :-D

Mai vorbiti serios acum referitor la proiect?  :ufo:

spooky

#8
Nu stii nicioadata cand un OZN vrea sa parcheze in padure, dupa colt sau in parcare si iti zgarie masina.

Problema cred ca cea mai grea in acest proiect:
- inregistrarea (trebuie sa fie la cel putin un cadru pe secunda) si o calitate decenta
- camere sensibile, deci scumpe
- inregistrare la rezolutie decenta
- softul de prelucrare a imaginii: cum faci diferenta intre ozn, pasare, avion sau fulgi de zapada...

si nu cred ca da OZN-ul sms cand apare :D

sau platim oameni sa se uite la imagini
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

Spooky,
chiar eu citisem un report anul trecut si dupa cate a-mi aduc aminte undeva langa polul nord langa o anumita regiune o organiztie au instalat camere video care inregistreaza doar atunci cand un obiect trece prin fata dar cu o sensibilitate puternica de filmare.Dupa un anumit timp sau verifivat materialul si au inregistrat cea ce vanau.A fost o reusita dar ei aveau un motiv puternic deoarece localnii incepuse sa faca panica si valva ca unele OZNuri dau tarcoale in fiecare zi.Deci se poate oarecum dar toate sunt si ele cu un rost si cu o anumita motivatie si organizare. :fullmoon:

jackie28t

#11
Citat din: spooky din  28 Ianuarie 2007, 01:57:30
uite, am dat drumul la proiect.

http://www.rufon.org/webcam.html

cine se uita pe camera?

LOL Spooky.Misto :-D
Eu ma uit si vad cum trec masini pe strada.Mai sti o fi OZNuri? :ufo:
8-) LOL :-D


Apropo se inregistraza acum? Dca apare un OZ si aterizeaza langa intersectie? :lol:

spooky

detectarea miscarii intre 2 imagini consecutive e usor... dar restul?  de unde stii ca e o pasare sau un ozn sau un avion???
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

udar

foarte slaba calitatea imaginii... era mai demult un promo pe discovery cu un individ care avea o camera instalata undeva printr-o padure si a prins cateva chestii ciudate pe cer, dar era desigur o camera destul de performanta...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

spooky

nope, nu se inregistreaza.
calitatea maxima e vga (640x480)... e un webcam wireless.

jackie: daca stai pe faza o sa vezi ca ninge indata.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984