Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Japonezii au creeat o holograma 3D care a devenit pop star

Creat de ilici, 15 Noiembrie 2010, 02:05:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ilici

O firma japoneză Crypton Future Media a creeat o holograma complet 3D numită Hatsune Miku care a devenit pop-star acolo la ei in Japonia.

Dupa cum spuneam holograma este complet tridimensională şi nu ai nevoie de ochelari speciali ca să o vezi în 3D:



Foarte surprinzătoare este şi reacţia publicului care aclamează şi aplaudă de parcă s-ar adresa unei persoane reale, fără să ţină cont că defapt asistă la o pre-înregistrare...

Oricum, la vizionarea clipului două lucruri mi-au venit în minte:

1. Startrek - holospaţiul - nu mai este chiar atât de departe

2. Desigur "Blue Beam Project": [ENG]http://educate-yourself.org/cn/projectbluebeam25jul05.shtml

Probabil că şi Second Life poate profita de o astfel de tehnologie, sau Obama îşi poate pune holograma pe scenă care nu va mai uita discursul şi nu va putea fi asasinată.
All that we see and seem is but a dream within a dream


adrian75

Intradevar....se pare ca holospatiul din Star Trek nu mai este chiar asa departe...cred ca in cel mult 50-60 ani vom avea un astfel de holospatiu! Un BRAVO pt oamenii de stiinta japonezi care au creat aceasta holograma!

Cautatorul

",,Cunoasteti toate popoarele puterea si stapanirea mea. Iata, inaintea voastra a tuturor poruncesc acestui munte ce este de cealalta parte, ca acum sa se mute aici, de aceasta parte de mare, prin cuvantul meu". Si va zice spurcatul: ,,Tie iti poruncesc: Muta-te dincoace de mare!". Si va alerga, adica, muntele in ochii privitorilor, nicidecum clatinandu-se din temeliile sale. Ca cele ce Dumnezeu Cel Preainalt dintru inceputul zidirii le-a intarit si le-a inaltat, asupra acestora prea spurcatul stapanire nu are, ci va amagi lumea cu naluciri vrajitoresti. Si iarasi altui munte ce va sta in adancul marii celei mari, fiind ostrov foarte mare, ii va porunci sa se duca si pe uscat sa stea in tarmuri veselitoare spre veselia privitorilor, ostrovul nicidecum din mare miscandu-se. Iar balaurul isi va intinde mainile sale si va adunca multime de taratoare si de pasari. Asisderea insa va pasi pe deasupra adancului si ca pe uscat va umbla peste dansul si va naluci pe toate. Si multi vor crede si il vor slavi pe el, ca pe un dumnezeu tare. Iara cei ce vor avea pe Dumnezeu intru ei, se vor lumina ichii inimii lor si cu de-amanuntul vor privi prin credinta curata si il vor cunoaste pe el.



         Dupa aceasta se va sui pe apa marii si ca pe uscat, asa va umbla pe apa. Si asa va naluci si va insela lumea, si multi vor crede lui si il vor slavi pe el ca pe un dumnezeu tare. Iara cati vor avea frica lui Dumnezeu intru dansii si ochii inimii luminati, vor cunoaste cu adevarat ca nici muntele nu s-a miscat din locul sau, nici ostrovul nu s-a mutat din mare pe pamant. Si toate acestea intru numele sau le va savarsi Antihtist. Ca nu va primi sa numeasca pe Curatul Nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, caci este luptator de Dumnezeu si fiul pierzarii."


http://ortodoxism.ro/endworld.shtml


Probabil se vor folosi holograme pentru ca oamenii sa fie inselati.  O astfel de holograma probabil se va putea folosi pentru a se simula aparitii de ingeri, fantome, etc.

angellla29


Xanadron

Citat din: angellla29 din  16 Noiembrie 2010, 07:58:21
Parca nu o fac deja...Sa fim seriosi!
Hologramele "avioanelor"  :-P care-au lovit turnurile WTC in 11 septembrie 2001 sint doar un exemplu.
Desi imperfecte pe-atunci. Tocmai din cauza imperfectiunii lor insa, dovezile existentei lor sint nenumarate si imposibil de contrazis.
Evident, cu exceptia "memoriilor" fostului presedinte Bush, din care-am citit citeva pasaje ce mi-au produs un acces de tensiune. Si furie - evident, neputincioasa. :x
Urmeaza, evident, sa fim in curind cobaii proiectului Blue Beam.  :-(

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Shiro Phoenix

De ce se gandeste toata lumea numai la partile negative ale inventiei?
Eu cred ca se pot crea multe chestii interesante si utile, sau de divertisment.
Oricum, exista si o parte plina a paharului....Pfff stiu ca la faza asta nu sunt profunda deloc insa, isi da cineva seama cat de tare ar fi sa vezi un film in varianta holografica, tu ,ca spectator, fiind pozitionat in centrul actiunii?  :-D
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

padme

Citat din: Shiro Phoenix din  16 Noiembrie 2010, 19:21:50
De ce se gandeste toata lumea numai la partile negative ale inventiei?

Exact! Poate unde chestiile negative ajung/au un impact mai profund decat cele pozitive!

Nu mai zic de filme, dar in medicina si mai ales cand e vorba de proceduri chirurgicale complexe cred ca e foarte util aceast tip de imagine! Nu mai zic de alte domenii, arhitectura, design de orice fel. Pana la realitatea virtuala sau holospatiul cum spunea cineva mai sus! D-abia astept si eu chestia cu holospatiul.


adrian75

Stiinta merge inainte,fie ca vrem...fie ca nu! Eu prefer sa vad partea buna a inventiei si inca odata apreciez realizarea oamenilor de stiinta japonezi! Cum va fi folosita inventia asta...ramane de vazut,n-ar fi exclus ca peste vreo 10 ani sa vedem UFO-holograme zburand pe cer :wink:

Fr0styan

aia nu e holograma  :lol: e doar o proiectie pe o panza aproape transparenta cu tenta gri inchis de la un proiector de inalta definite HD (rezolutie de la 1440x900 in sus) (panza evident special facuta pentru a avea transparenta si totodata pentru a reflecta lumina de intensitate mare + o usoara reflexie ca oglinda; se poate observa multimea cu betisoarele alea fosforescente cum se reflecta pe scena). Caracterul e facut in softul Autodesk Maya ori 3ds MAX ori Blender fondul animatiei este negru (proiectorul nu are culoare pentru fondul negru deci nu afiseaza lumina).
Oricum a fost scandal mare caci tehnologia folosita pentru panza a fost copiata de alte companii originalul fiind dintr-o tara mai putin mediatizata Columbia ori Panama nu mai stiu exact, dar asta e alta poveste.

ilici

Eu personal am atras atentia asupra chestiilor negative pentru a fi mai atenti si mai vigilenti cu ce acceptam ca fiind "adevarat" sau "real".

Stiti vorba: "pana nu vad nu cred"... ei bine in cazul asta poti sa vezi si tot sa nu fie real.

Sunt deacord ca sunt foarte foarte multe aplicatii "pozitive/constructive" ale acestei tehnologii, dar mi se pare ingrijorator ca atat de multi oameni se isterizeaza si aclameaza o inregistrare audio... ca se lasa atat de absorbiti de o proiectie... ca adora un "ideal" care nu exista... Asta e si noutatea adusa de aceasta tehnlogie (hologramele pe scena fiind ceva mai vechi - parca Celine Dion a mai fost proiectata mai demult)

Si apoi mai este si lucrarea lui Michael Talbot - The Holographic Universe. Recunosc ca nu am terminat-o de citit, dar atat cat am citit pane acum prezinta niste idei interesante cu privire la natura realitatii.
All that we see and seem is but a dream within a dream

ilici

Citat din: Fr0styan din  16 Noiembrie 2010, 20:11:06
aia nu e holograma  :lol: e doar o proiectie pe o panza aproape transparenta cu tenta gri inchis de la un proiector de inalta definite HD (rezolutie de la 1440x900 in sus) (panza evident special facuta pentru a avea transparenta si totodata pentru a reflecta lumina de intensitate mare + o usoara reflexie ca oglinda; se poate observa multimea cu betisoarele alea fosforescente cum se reflecta pe scena). Caracterul e facut in softul Autodesk Maya ori 3ds MAX ori Blender fondul animatiei este negru (proiectorul nu are culoare pentru fondul negru deci nu afiseaza lumina).
Oricum a fost scandal mare caci tehnologia folosita pentru panza a fost copiata de alte companii originalul fiind dintr-o tara mai putin mediatizata Columbia ori Panama nu mai stiu exact, dar asta e alta poveste.

Se pare ca Fr0styan, are dreptate. Caraterul Miku nu este o holograma in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca este o proiectie plana care pare sa fie 3D doar daca o privesti fix din fata. Deci holospatiul trebuie sa mai astepte...
All that we see and seem is but a dream within a dream

padme


Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Au aparut si fanatici ...
http://www.youtube.com/user/SeyrenLK#p/u/5/VlTZ0IWfVBQ

Verdict ... "maimutele " sunt pregatite de primire ... next level BB...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05